Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

οκ, αστείο ήταν το σχόλιο...

 

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Νομίζω ειρωνικά το έγραψε 

Ναι οκ. Εγώ για το Steam Survey το έγραψα, το οποίο έχουμε αναγάγει σε απόλυτο δείκτη μεριδίου της αγοράς των GPUs.

Κάποιοι δεν έχουμε καν Steam θελω να πω ή και να έχουμε κάνα παιχνίδι δεν ανοίγουμε ποτέ το Steam client...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

 

Ναι οκ. Εγώ για το Steam Survey το έγραψα, το οποίο έχουμε αναγάγει σε απόλυτο δείκτη μεριδίου της αγοράς των GPUs.

Κάποιοι δεν έχουμε καν Steam θελω να πω ή και να έχουμε κάνα παιχνίδι δεν ανοίγουμε ποτέ το Steam client...

δεν είπε κανεις ότι τα νούμερα είναι απόλυτα ρε συ... ότι σου δίνουν μια εικόνα λέμε το steam είναι η μεγαλύτερη πλατφόρμα με εκατομμύρια ανθρώπους ανά τον κόσμο μια χαρά μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα (εκτος αν έχει γίνει κανένα τραγικό λάθος η συνομωσία που δε νομίζω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H φθηνοτερη "ετοιμοπαραδοτη" Hellhound 7800xt στο skroutz εχει 616€  (αν ειναι ετοιμοπαραδοτη και δεν ειναι παπατζα).
Η φθηνοτερη ετοιμοπαραδοτη Gigabyte Windforce 4070 στο skroutz εχει 640€ και εχει παραλαβη απο το καταστημα.
 

Screenshot_28.jpg

Έχει διαθέσιμη 4070 το eshop στα 605

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν είπε κανεις ότι τα νούμερα είναι απόλυτα ρε συ... ότι σου δίνουν μια εικόνα λέμε το steam είναι η μεγαλύτερη πλατφόρμα με εκατομμύρια ανθρώπους ανά τον κόσμο μια χαρά μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα (εκτος αν έχει γίνει κανένα τραγικό λάθος η συνομωσία που δε νομίζω)

αυτό. όπως λένε οι μαθηματικοί "χωρίς βλάβη της γενικότητας". Δεν υπάρχει κάτι που λέει ότι οι AMD χρήστες παίρνουν λιγότερες φορές το survey, ή είναι οι περισσότεροι στο gog/epic/EA, κτλ. Και πες ότι το steam survey δίνει ένα 80%-20% μεταξύ των 2 (τυχαία νούμερα) είναι καλή ένδειξη. Δεν μπορεί να πέφτει τόσο εκτός ώστε η πραγματικότα να είναι 50-50. Άντε πες να είναι 77-23 στην πραγματικότητα, ξέρω ΄γω. Ε 'νταξει. Εγώ ας πούμε έχω όλα τα games στο steam, δεν έχω καν άλλον launcher εγκατεστημένο. Ε ο καθένας διαφέρει. Αλλά στατιστικά είναι και προσπαθείς να κάνεις educated guess και πιστεύω σε καλή βάση ακριβώς επειδή το steam είναι η πιο μεγάλη πλατφόρμα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

αυτό. όπως λένε οι μαθηματικοί "χωρίς βλάβη της γενικότητας". Δεν υπάρχει κάτι που λέει ότι οι AMD χρήστες παίρνουν λιγότερες φορές το survey, οι είναι οι περισσότεροι στο gog/epic/EA, κτλ. Και άντε αν το steam survey δίνει ένα 80%-20% μεταξύ των 2 (τυχαία νούμερα) είναι καλή ένδειξη. Δεν είναι τόσο λάθος ώστε η πραγματικότα να 50-50. Άντε πες να είναι 77-23, ξέρω ΄γω. Ε 'νταξει. Στατιστικά.

αν δεις οι πιο διαδεδομένες κάρτες 6700xt και 5700xt μια χαρά υπάρχουν με καλο ποσοστσό και αυτές και η 6800xt... τα στοιχεια αυτά είναι του δεκεμβρίου ίσως τους επόμενους μήνες να αρχίσει να φαίνεται δειλά δειλά και η 7800xt. το κακό με αυτή την κάρτα είναι ότι οποιος είχε από 6700xt και πάνω του είναι άχρηστη... γι αυτό βλέπεις στο γράφημα την 7900xtx που τουλάχιστον είχε κάτι να δώσει σαν αναβάθμιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αν δεις οι πιο διαδεδομένες κάρτες 6700xt και 5700xt μια χαρά υπάρχουν με καλο ποσοστσό και αυτές και η 6800xt... τα στοιχεια αυτά είναι του δεκεμβρίου ίσως τους επόμενους μήνες να αρχίσει να φαίνεται δειλά δειλά και η 7800xt. το κακό με αυτή την κάρτα είναι ότι οποιος είχε από 6700xt και πάνω του είναι άχρηστη... γι αυτό βλέπεις στο γράφημα την 7900xtx που τουλάχιστον είχε κάτι να δώσει σαν αναβάθμιση

ναι. στατιστικά το steam survey είναι σίγουρα αντιπροσωπευτικό του πληθυσμού (πληθυσμού εννοώ σε στατιστικούς όρους, όχι τους κατοίκους των πόλεων :P ). Οπότε και οι χρήστες των άλλων πλατφορμών θα έχουν παρόμοια συμπεριφορά. Άλλωστε το ποια κάρτα έχεις δεν καθορίζει με κάποιο τρόπο την επιλογή πλατφόρμας. Είναι άσχετα μεταξύ τους.

Άρα με αναγωγή μπορείς να υποθέσεις αρκετά καλά προς τα που πάει η κατάσταση. Σίγουρα οι nvidia κάρτες είναι περισσότερες, αλλά αυτό δεν έχει και καμιά σημασία όταν θες να αγοράσεις. Είναι απλά για bragging rights των πρασινοφρουρών.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αναλογα τι games εχεις σκοπο να παιξεις και με τι settings.
Aν θες να παιξεις παλια games ή νεα που δεν ειναι πολυ βαρια μπορεις με μια 4060Ti στα 380€.
Aν θες να παιξεις νεα games με RT δεν φτανουν τα 400€, θες το λιγοτερο μια 4070.

Γιατί να μην πάρω τότε μια 3080/6800xt μεταχειρισμένη; ή μια 7700xt?

Αν θέλω να παίξω νεα game και δεν με νοιάζει το RT;

Γενικά δεν χρειάζεται να κάνεις τόσο push τις απόψεις σου. Δίνεις τις επιλογές και ο καθένας διαλέγει.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω παλι θα ελεγα οτι εφοσον εχεις τη δυνατοτητα επιστροφης του ΦΠΑ , να παρεις 4070Ti σε "τιμη 4070S" εκτος αν εχεις σκοπο να παρεις RTX 5000 οταν βγουν.

Λογικά ναι με βλέπω να τιμάω τις 5000 άσε που τώρα πιο πολύ με βλέπω να παιρνω την κάρτα και να καταφερνω να παίξω μονο το πολυαγαπημένο μου last of us..Οπότε τα υπολόγισα καλύτερα τι με καλύπτει την δεδομένη στιγμή και δεν χρειάζεται να ξεφύγω κ άλλο γιατί όπως είπα δεν με βλέπω να προλαβαίνω να παίξω πάνω από 5 τίτλους μέχρι να βγει η επόμενη γενιά.

Μπορεί να ακούγεται υπερβολή αλλά ήδη έχω να παίξω πάνω από 2μηνο το οτιδήποτε έστω και για μισή ώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, icenex είπε

Λογικά ναι με βλέπω να τιμάω τις 5000 άσε που τώρα πιο πολύ με βλέπω να παιρνω την κάρτα και να καταφερνω να παίξω μονο το πολυαγαπημένο μου last of us..Οπότε τα υπολόγισα καλύτερα τι με καλύπτει την δεδομένη στιγμή και δεν χρειάζεται να ξεφύγω κ άλλο γιατί όπως είπα δεν με βλέπω να προλαβαίνω να παίξω πάνω από 5 τίτλους μέχρι να βγει η επόμενη γενιά.

Μπορεί να ακούγεται υπερβολή αλλά ήδη έχω να παίξω πάνω από 2μηνο το οτιδήποτε έστω και για μισή ώρα.

 

Πάμε παρέα για 5xxx. 
είχα μπει στο δίλλημα και εγώ να πάω σε 4000 τώρα, για να μην χάσει κι άλλη αξία η 3080 που έχω, αλλά με βλέπω να κάνω υπομονή και ας μου κοστίσει παραπάνω τότε. 

μονο η 4080 στο χιλιάρικο μου μαγεύει το μυαλό, αλλά εγώ εκεί, δεμένος στο κατάρτι με κερί στ’αυτια 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

αν δεις οι πιο διαδεδομένες κάρτες 6700xt και 5700xt μια χαρά υπάρχουν με καλο ποσοστσό και αυτές και η 6800xt... τα στοιχεια αυτά είναι του δεκεμβρίου ίσως τους επόμενους μήνες να αρχίσει να φαίνεται δειλά δειλά και η 7800xt. το κακό με αυτή την κάρτα είναι ότι οποιος είχε από 6700xt και πάνω του είναι άχρηστη... γι αυτό βλέπεις στο γράφημα την 7900xtx που τουλάχιστον είχε κάτι να δώσει σαν αναβάθμιση

Η 7800ΧΤ είναι 50% πάνω από την 6700ΧΤ  στα 1440p Raster και λες ότι είναι άχρηστη ?? Για παράδειγμα η 4070 είναι μόλις 27%  πάνω από την 3070 , ενώ η 4080 είναι 44%  πάνω από την 3080 στην ίδια ανάλυση.

Δεν νομίζω να υπονοείς  ότι κάποιος με 6800ΧΤ/6900ΧΤ θα σκεφτόταν ποτέ να πάει σε 7800ΧΤ και όχι σε 7900ΧΤΧ.

relative-performance-2560-1440.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

5080 στα 1700 δυσκολο, για την 5090 το 2500 στο ράφι δεν το αποκλείω.

Πιο πιθανό να είναι κάπου στα 2300, στην τελική έχει παίξει και η 4090 εκεί κοντά

Αυτή η γενιά θα είναι η γενιά του καλού λόγου κόστους απόδοσης αν το πάει όπως και με τις 3000. Θα μας χαλαρώσει λίγο με καλές τιμές να σταματήσουμε τη γκρίνια για τη σειρά 4000 και θα πάνε στα 3 χιλιάρικα η της σειράς 6000.:D

24 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

The itch is real.... 🥴

Πφφφφφ

 

Screenshot_20240128_002706_Gallery.jpg

Χάλια μαύρα:D

Πέτα τη και πάρε μία της σειράς 7000.

Spoiler

Μόνο πες μας πότε θα την πετάξεις και που.

Με γεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Η 7800ΧΤ είναι 50% πάνω από την 6700ΧΤ  στα 1440p Raster και λες ότι είναι άχρηστη ?? Για παράδειγμα η 4070 είναι μόλις 27%  πάνω από την 3070 , ενώ η 4080 είναι 44%  πάνω από την 3080 στην ίδια ανάλυση.

Δεν νομίζω να υπονοείς  ότι κάποιος με 6800ΧΤ/6900ΧΤ θα σκεφτόταν ποτέ να πάει σε 7800ΧΤ και όχι σε 7900ΧΤΧ.

relative-performance-2560-1440.png

Εντάξει υπερέβαλα λίγο με την 6700χτ … το θέμα είναι ότι η amd δε σου δίνει το τυράκι να αναβαθμίσεις όπως ο πέτσινος με τις τρελές του τεχνολογίες :P το ξερό raster οκ καλό είναι αλλά πλέον αρχίζει να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Armoral είπε

Θα μας χαλαρώσει λίγο με καλές τιμές

Μη φας εχω γλαρο....

Το πέτσινο αγόρι θέλει μπουφανάρα κάθε χρόνο και για να την πάρει θα μας πουλήσει παραμύθια περί κόστους και ΑΙ για να φτάσει η τιμή της ναυαρχίδας στο ράφι πάνω απο 2 χιλιάρικα.

Εντω μεταξύ όσο εμείς αντί να γκαρίξουμε και να τους ρίξουμε μαύρο και στους κατασκευαστές καρτών (ναι και το λιζάκι) αλλά και στους αχάμπαρους devs με τις παιχνιδάρες τους -που είναι τόσο καλά ρετουσαρισμένες που γονατίζουν κάρτες 1500 ευρώ - πάμε και σκεφτόμαστε αγορά Titan class gpu ... για gaming, δηλαδή ημαρτον που έλεγε και ο σχωρεμενος ο φαφούτης.

Από πότε οι titan class καρτες έγιναν gaming oriented δηλαδη να τρελαθούμε τελείως...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...