Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω οι 5000 να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά με τις 4000 σε επιδόσεις όσο λένε μερικοί (για 50/70% πάνω). 

Η Nvidia δεν έχει αντίπαλο στα μεγάλα μοντέλα. Οθόνες ή games δεν υπάρχουν που να ζορίζουν ιδιαίτερα τις κάρτες, και οι κονσόλες θα έχουν σημαντικές αλλαγές από το 2026. Κάποιες λίγες οθόνες βγήκαν με 500Hz αλλά για 1080p.

Η σειρά 5000 θα έχει χαμηλότερη κατανάλωση και ένα + 15/25% σε απόδοση. Στοκ τρελό δεν υπάρχει που να θέλει να ξεφορτωθεί η Nvidia. Άν είναι chiplet design που λένε άντε και έχει κάποια βελτίωση σε ΑΙ εργασίες. Επίσης και το PCIe5.0 ίσως δώσει μερικά frames extra.

Ένα 25% από 4090 δεν είναι μικρή διαφορά. 

Για τιμές λέω 100$ πάνω MSRP.

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι τι να τη κανω οταν σε Upscale είναι ΟΚ και παίζεις σε γενικές γραμμές καλά σε 1440p FSR Q και RT στα 2-3 πολύ βαριά RT games ειναι για τα πανηγυρια.

fixed

Και εγώ την 4070 θα έπαιρνα γιατί θέλω να έχω όλες στις τεχνολογίες, αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι η 7800ΧΤ είναι μια χαρά value για κάποιον που δεν τρελένεται κιόλας για τα features του πέτσινου και κατά 95% θα έχει την ίδια εμπειρία gaming με εμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2024 στις 8:03 ΜΜ, chrisde είπε

Μάγκες, κάθεστε πάλι και ασχολείστε με amd vs nvidia, vram και τρίχες κατσαρές με ανούσιες αντιπαραθέσεις και ειδήσεις όπως η παραπάνω περνάνε στο ντούκου.

Το δοκίμασα και λειτουργεί πολύ καλά. Βασικά προσθέσανε και την πληροφορία αν είναι active ή όχι αυτό και το vsr για να μην ψάχνεσαι. Κακό που δεν υποστηρίζει firefox και mpc (ακόμα) αλλά είναι μια πολύ καλή αρχή!

Πλέον υποστηρίζεται και το mpc!

https://github.com/emoose/VideoRenderer/releases

Screenshot-13.png

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εμενα δεν με εχει ρωτησει ποτε ωστοσο απο steam 2 παιχνιδια τερματισμενα εχω και το 3d mark. Οτι εχω παιξει τον τελευταιο καιρο ειναι κατευθειαν απο ubisoft και rockstar

και εμένα πολύ σπάνια με ρωτάει. Από τον Ιούλιο που έχω την κάρτα να με ρώτησε 2 φορές, ίσως 3 και αν. Σε καμιά περίπτωση κάθε μήνα πάντως.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

fixed

Και εγώ την 4070 θα έπαιρνα γιατί θέλω να έχω όλες στις τεχνολογίες, αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ ότι η 7800ΧΤ είναι μια χαρά value για κάποιον που δεν τρελένεται κιόλας για τα features του πέτσινου και κατά 95% θα έχει την ίδια εμπειρία gaming με εμένα.

Το δεν τρελενομαι για τα features ειναι παραμυθι για μικρα παιδια.
Ολοι θελουν να τα εχουν ολα και σε καλυτερη δυνατη κατασταση για ενα ωραιο οπτικο αποτελεσμα.
Παραχωρησεις θα κανει αυτος που θα δωσει 250-300€ για GPU και δεν εχει μεγαλες απαιτησεις.
Οταν ομως δινει 500€+ εχεις και τις αναλογες απαιτησεις αλλιως παρε μια μεταχειρισμενη 3080 με 400€ που και παλι θα ειναι σε ολα καλυτερη απο τη 7800xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος θέλει να αλλάξει 4070ται σε ται σουπερ είναι νορμάλ αν εμείς σκεφτούμε από 7800 σε 7900ΧΤ δεν είμαστε ευχαριστημένοι.

Η λογική πάλι περίπατο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Όταν κάποιος θέλει να αλλάξει 4070ται σε ται σουπερ είναι νορμάλ αν εμείς σκεφτούμε από 7800 σε 7900ΧΤ δεν είμαστε ευχαριστημένοι.

Η λογική πάλι περίπατο

Αυτος με τη 4070Ti ειναι ενας και το εχει πει πριν καν τη παρει , οτι μεσω τιμολογιου αλλαζει καρτες καθε χρονο.
Απο την αλλη εσεις διπλα ριχνετε settings και βαζετε mods για να παιξετε με RT με stutters και Shimmering που τα βλεπουν ολοι εκτος απο εσας.
Επισης αυτος τη χαρηκε 1 χρονο και παει σε μια καρτα που δεν υπηρχε μεχρι τωρα, δεν την εχει 4 μηνες για να παει σε μια αλλη που ειχε βγει νωριτερα απο αυτη που πηρε. :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το δεν τρελενομαι για τα features ειναι παραμυθι για μικρα παιδια.
Ολοι θελουν να τα εχουν ολα και σε καλυτερη δυνατη κατασταση για ενα ωραιο οπτικο αποτελεσμα.
Παραχωρησεις θα κανει αυτος που θα δωσει 250-300€ για GPU και δεν εχει μεγαλες απαιτησεις.
Οταν ομως δινει 500€+ εχεις και τις αναλογες απαιτησεις αλλιως παρε μια μεταχειρισμενη 3080 με 400€ που και παλι θα ειναι σε ολα καλυτερη απο τη 7800xt.

Και πάλι συμφωνώ, απλά όχι για το όλοι. Κάποιους δεν τους νοιάζει και ιδιαίτερα και επίσης κοιτάμε τιμές από το γνωστό μαγαζί. Δεν θέλουν να περιμένουν όλοι τόσο πολύ. Δεν ξέρω τι διαφορά έχουν στα άλλα μαγαζιά. Μέχρι 50-60 για αντίστοιχη υλοποίηση νομίζω τα αξίζει η 4070 για να έχεις τα DLSS και τα σχετικά, γιατί ειδικά το upscaling είναι must όπως το πάνε τα studios με το optimization. Αν όμως η διαφορά πάει στο 100αρικο ε 'ντάξει κάπως ανεβαίνει, μια χαρά κομπλέ θα είσαι και με την 7800ΧΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και πάλι συμφωνώ, απλά όχι για το όλοι. Κάποιους δεν τους νοιάζει και ιδιαίτερα και επίσης κοιτάμε τιμές από το γνωστό μαγαζί. Δεν θέλουν να περιμένουν όλοι τόσο πολύ. Δεν ξέρω τι διαφορά έχουν στα άλλα μαγαζιά. Μέχρι 50-60 για αντίστοιχη υλοποίηση νομίζω τα αξίζει η 4070 για να έχεις τα DLSS και τα σχετικά, γιατί ειδικά το upscaling είναι must όπως το πάνε τα studios με το optimization. Αν όμως η διαφορά πάει στο 100αρικο ε 'ντάξει κάπως ανεβαίνει, μια χαρά κομπλέ θα είσαι και με την 7800ΧΤ.

H φθηνοτερη "ετοιμοπαραδοτη" Hellhound 7800xt στο skroutz εχει 616€  (αν ειναι ετοιμοπαραδοτη και δεν ειναι παπατζα).
Η φθηνοτερη ετοιμοπαραδοτη Gigabyte Windforce 4070 στο skroutz εχει 640€ και εχει παραλαβη απο το καταστημα.
 

Screenshot_28.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά εγώ θα περίμενα να πέσει η 4070S κάνα 50αρικο και θα έπερνα αυτή αν αγόραζα σήμερα κάρτα.

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε παιδιά σε εμενα σε οποιον browser και αν δοκίμασα το rtx video πάντα είναι inactive και έχω και τις 3 επιλογές επιλεγμένες... πως το ενεργοποιώ?

εμένα στον edge δουλευει σε YT fullscreen και σε twitch και τέτοια, αλλά πρέπει το source res να είναι χαμηλότερο από το native της οθόνης

twitch

Spoiler

Screenshot-35.png

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά εγώ θα περίμενα να πέσει η 4070S κάνα 50αρικο και θα έπερνα αυτή αν αγόραζα σήμερα κάρτα.

εμένα στον edge δουλευει σε YT fullscreen και σε twitch και τέτοια, αλλά πρέπει το source res να είναι χαμηλότερο από το native της οθόνης

twitch

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot-35.png

ok το βρήκα αν έχεις βάλει resolution απ το dldsr δεν ανοίγει όταν έβαλα την κανονική ανάλυση τις οθόνης έπαιξε..

α ρε πέτσινε το δοκίμασα λίγο και κάνει τρομερή δουλειά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

α ρε πέτσινε το δοκίμασα λίγο και κάνει τρομερή δουλειά...

εμένα μου έκανε εντύπωση σε κάτι live streaming ποδοσφαίρου και σχετικά. Είναι εμφανής η διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

εμένα μου έκανε εντύπωση σε κάτι live streaming ποδοσφαίρου και σχετικά. Είναι εμφανής η διαφορά. 

δεν είναι απλά ότι βλέπεις λίγο διαφορα...βάλε σε 360p στο twitch και ενώ έχεις ανοιχτό το παράθυρο άναψε και κλειστο..

ήθελα να δω μια σειρά στο gamato που δε την έχει το netflix μιλάμε καμια σχέση...κάτι τέτοια κάνει ο leatherman και μας σκλαβώνει ο βρομιάρης :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν είναι απλά ότι βλέπεις λίγο διαφορα...βάλε σε 360p στο twitch και ενώ έχεις ανοιχτό το παράθυρο άναψε και κλειστο..

ήθελα να δω μια σειρά στο gamato που δε την έχει το netflix μιλάμε καμια σχέση...κάτι τέτοια κάνει ο leatherman και μας σκλαβώνει ο βρομιάρης :P

ναι και παίζει να ήταν καιρό στους drivers και χθες το πήρα χαμπάρι που έβαλαν και HDR. Είναι κάτι τέτοια της nvidia που ναι ο πέτσινος το λέει για marketing, αλλά όντως κάποιες φορές "it just works" πράγματι.

Νομίζω έχει και η AMD αντίστοιχο.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...