Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Η 7900XTX μπορεί να κάνει FSR 3 στο AW2 η μόνο FSR 2 Q? Θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε vs DLSS Q που είναι αψεγάδιαστο.

Bαζουν τα "καλα" τα mod και παιζουν Frame Annihilation 3.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1845

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Επρεπε να παρεις 7900xtx που ειναι VFM να γλιτωσεις 700-800€ και να παιζεις 1080p FSR 3 RT PT.

Tα ποσοστα τι να τα κανω;
Aυτο που με εδιαφερει τις περισσοτερες φορες για το αν θα παιξω ενα game ειναι να εχω DLSS Q 60FPS και πανω για να μπορω να βαλω DLSS 3.
Aυτη η καραμελα με το δεν υπαρχουν games με RT και DLSS εχει καταριφθει εδω και μηνες.
Πλεον με RT ειναι 140 games και με DLSS ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι με FSR οποτε σε ενδιαφερει να εχεις DLSS+FSR αντι να εχεις μονο FSR.
 

Με ποσοστά συγκρίνεις τη μια καρτα με την άλλη, οχι με avarage σε 18 παιχνίδια και εχοντας ανακατέψει 11 raster με 7 με RT και άλλα με DLSS και FSR.

Δεν είναι καραμέλα, απλή στατιστική είναι.

Πως είναι περισσότερα με DLSS; Κάπου σε έχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Με ποσοστά συγκρίνεις τη μια καρτα με την άλλη, οχι με avarage σε 18 παιχνίδια και εχοντας ανακατέψει 11 raster με 7 με RT και άλλα με DLSS και FSR.

Δεν είναι καραμέλα, απλή στατιστική είναι.

Πως είναι περισσότερα με DLSS; Κάπου σε έχασα.

Ωραια φερε μου ενα παραδειγμα συγκρινε μου 4070S με 7800xt.
Η στατιστικη λεει οτι μπορει να πεσει ενα αεροπλανο στο σπιτι σου η οτι μπορει να σε πατησει τρακτερ στο συνταγμα με Χ %.
Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι ποσα απο τα games που θες να παιξεις και ποσα απο τα games που θα βγουν το 2024 εχουν DLSS και RT και οχι ποσα υπαρχουν για εγκυκλοπαιδικες γνωσεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

νομίζω το παιδί έχει g-sync οθόνη (με module κανονικά). Παίζει freesync σε αυτές;

Υ.Γ. ίσως στο black myth να γίνει λίγο γενοκτονία στις κόκκινες, αλλά ένα game είναι, κλάιν

Έχω την εντύπωση ότι λειτουργεί κανονικά , το ανάποδο δε γίνεται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πάω πίσω λίγο στα steam surveys.

Αυτά δεν είναι που σε ρωτάνε ανά διαστήματα, αλλά δεν τους ρωτάνε όλους σε κάθε survey?

Θέλω να πω, δεν είναι πάντα ενημερωμένο με όλους τους χρήστες, είναι λίγο λαχείο ποιους ρωτάει κάθε φορά. Και από όσο ξέρω δεν παίρνει από μόνο του τα δεδομένα. Για αυτό και υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις άμα μήνα.

Εμένα πχ έχει να με ρωτήσει κάνα 4μηνο. Και άρα θεωρώ δεν φαίνεται στο survey ότι έχω αλλάξει κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ωραια φερε μου ενα παραδειγμα συγκρινε μου 4070S με 7800xt.

Η 4070s είναι γύρω στο 10% καλύτερη across the board αλλά και 25% ακριβότερη. Προφανώς στα πιο σύγχρονα ΑΑΑ games το ποσοστό θα είναι πιο μεγάλο υπερ της 4070s λόγω RT, FG etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εγώ να πάω πίσω λίγο στα steam surveys.

Αυτά δεν είναι που σε ρωτάνε ανά διαστήματα, αλλά δεν τους ρωτάνε όλους σε κάθε survey?

Θέλω να πω, δεν είναι πάντα ενημερωμένο με όλους τους χρήστες, είναι λίγο λαχείο ποιους ρωτάει κάθε φορά. Και από όσο ξέρω δεν παίρνει από μόνο του τα δεδομένα. Για αυτό και υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις άμα μήνα.

Εμένα πχ έχει να με ρωτήσει κάνα 4μηνο. Και άρα θεωρώ δεν φαίνεται στο survey ότι έχω αλλάξει κάρτα.

Ε και πάλι, η τυχαιότητα δεν μπορεί να είναι τόσο εναντίον της AMD. Δηλαδή θα έπρεπε τους AMD χρήστες να τυχαίνει να τους ρωτάνε μια φορά στα 2 χρόνια ξέρω 'γω. Η διαφορά μεταξύ των 2 είναι μεγάλη στις 4ΧΧΧ στο steam survey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Η 4070s είναι γύρω στο 10% καλύτερη across the board αλλά και 25% ακριβότερη. Προφανώς στα πιο σύγχρονα ΑΑΑ games το ποσοστό θα είναι πιο μεγάλο υπερ της 4070s λόγω RT, FG etc.

Αυτο λοιπον το 10% με την χρηση DLSS, RT μπορει να φτασει και το 30%.
Αρα αυτο το 10% δεν μου λεει τιποτα.
1)Θα πρεπει να δω ποια games θα παιξω και ποια περιμενω να βγουν για να παιξω.
2)Θα πρεπει να βρω προσφατα Benchmarks με τους τελευταιους drivers για να δω ποσα FPS βγαζουν και αν αυτα ειναι 60+.
3)Θα τα βαλω σε ενα πινακα αναλυτικα για να συγκρινω τις 2 καρτες στα συγκεκριμενα σεναρια
Και ετσι θα ξερω ποια καρτα ειναι καλυτερη για εμενα και αν μπορει να παιξει τα games που θελω με 60+ FPS.
Με το 10% καλυτερη μπορει να βγαζει 45FPS σε καποια αρα δεν μου κανει οσο καλυτερη και να ειναι, ενω μπορει να ειναι 3% καλυτερη και να εχω σε ολα 60FPS +
To αν ειναι ακριβοτερη παλι ειναι αδιαφορο γιατι θελω μια καρτα να παιξω και οχι μια με καλη σχεση perf/$ που δεν θα παιξω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Westbaum είπε

H crystal ball μου είπε πως η 5090 θα ξεκινάει από 2500 ευρά,η 5080 στα 1700 και 5070ΤΙ στα 1200🙂

5080 στα 1700 δυσκολο, για την 5090 το 2500 στο ράφι δεν το αποκλείω.

Πιο πιθανό να είναι κάπου στα 2300, στην τελική έχει παίξει και η 4090 εκεί κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο λοιπον το 10% με την χρηση DLSS, RT μπορει να φτασει και το 30%.
Αρα αυτο το 10% δεν μου λεει τιποτα.
1)Θα πρεπει να δω ποια games θα παιξω και ποια περιμενω να βγουν για να παιξω.
2)Θα πρεπει να βρω προσφατα Benchmarks με τους τελευταιους drivers για να δω ποσα FPS βγαζουν και αν αυτα ειναι 60+.
3)Θα τα βαλω σε ενα πινακα αναλυτικα για να συγκρινω τις 2 καρτες στα συγκεκριμενα σεναρια
Και ετσι θα ξερω ποια καρτα ειναι καλυτερη για εμενα και αν μπορει να παιξει τα games που θελω με 60+ FPS.
Με το 10% καλυτερη μπορει να βγαζει 45FPS σε καποια αρα δεν μου κανει οσο καλυτερη και να ειναι, ενω μπορει να ειναι 3% καλυτερη και να εχω σε ολα 60FPS +
To αν ειναι ακριβοτερη παλι ειναι αδιαφορο γιατι θελω μια καρτα να παιξω και οχι μια με καλη σχεση perf/$ που δεν θα παιξω.

Εννοείς οτι δεν σου λέει τίποτα προσωπικά να φανταστώ.

Ωραία συμφωνώ σε όλα αυτα που απαριθμείς.

Μονο το perf/euro με βρίσκει κάθετα αντίθετο, αλλά αυτό είναι πάλι θέμα του καθενός.

Απλά είναι καλό να είμαστε αντικειμενικοί.

Γενικά το 10% ισχύει και αλλάζει κατα περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, hln3 said:

5080 στα 1700 δυσκολο, για την 5090 το 2500 στο ράφι δεν το αποκλείω.

Αν είναι 30%>4090 1600-1700 θα τη δούμε στα ράφια για αρκετούς μήνες αν το msrp είναι $1500.Η 4080 ξεκίνησε και έκατσε για αρκετό καιρό στα 1500 και μετά δειλά δειλά έπεσε στα 1400ευρώ και έκατσε πάλι 2 μήνεςμέχρι τα 1200.Oι τιμές στην άνω Nvidia κλίμακα δυστυχώς θα χειροτερέψουν going by Jensen's this generation policy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Εννοείς οτι δεν σου λέει τίποτα προσωπικά να φανταστώ.

Ωραία συμφωνώ σε όλα αυτα που απαριθμείς.

Μονο το perf/euro με βρίσκει κάθετα αντίθετο, αλλά αυτό είναι πάλι θέμα του καθενός.

Απλά είναι καλό να είμαστε αντικειμενικοί.

Γενικά το 10% ισχύει και αλλάζει κατα περίπτωση.

 

Tα πινακακια που δεν σου αρεσαν δεν δειχνουν perf/€
Δειχνουν ενα Demo με καποιον που θελει να παιξει αυτα τα παιχνιδια σε αυτα τα settings και το ποια καρτα θα πρεπει να επιλεξει συγκριτικα με αυτες τις 4-5 καρτες.
Τα αποτελεσματα του λοιπον ερχονται σε αντιθεση με το Raster Average .
To perf /€ εχει σημασια οταν συγκρινεις 2 καρτες με τα ιδια features και εφοσον και οι 2 μπορουν να παιξουν 60+ FPS.
To να ειναι VFM με λιγοτερα/χειροτερα features δεν εχει νοημα
Το να ειναι VFM με κατω απο 60FPS σε καποια games παλι δεν εχει νοημα
Αν ομως εχεις τα ιδια features και 60+ FPS τοτε το VFM μετραει.
Καποιος δηλαδη που θελει να παιξει 1440p και σκεφτεται να παρει 4090 η 4070Ti η 4070Ti ειναι VFM.
Καποιος που θελει να παιξει 1440p και σκεφτεται να παρει 4070Ti η 7900xt , η 7900xt δεν ειναι VFM γιατι εχει χειροτερα Features και κατωτερo RT perf.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tα πινακακια που δεν σου αρεσαν δεν δειχνουν perf/€
Δειχνουν ενα Demo με καποιον που θελει να παιξει αυτα τα παιχνιδια σε αυτα τα settings και το ποια καρτα θα πρεπει να επιλεξει συγκριτικα με αυτες τις 4-5 καρτες.
Τα αποτελεσματα του λοιπον ερχονται σε αντιθεση με το Raster Average .

Σε αυτά τα game και με αυτά τα setting λοιπόν. Πολύ συγκεκριμένα πράγματα που αφορούν συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Γενικά πάντως, όταν κάποιος ζητάει συμβουλή το budget του παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Και αν θέλει συγκεκριμένα FPS σε συγκεκριμενο budget υπάρχουν και οι μεταχειρισμένες κάρτες.

Δεν μιλάμε για VFM πάντως κάπου, μιλάμε για budget και τι έχει και μπορεί ο καθένας να δώσει!

Επεξ/σία από CorsarioJoao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

Σε αυτά τα game και με αυτά τα setting λοιπόν. Πολύ συγκεκριμένα πράγματα που αφορούν συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Γενικά πάντως, όταν κάποιος ζητάει συμβουλή το budget του παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Και αν θέλει συγκεκριμένα FPS σε συγκεκριμενο budget υπάρχουν και οι μεταχειρισμένες κάρτες.

Μα για αυτο εγραψα οτι ο καθε ενας θα πρεπει να κανει κατι αντιστοιχο και οτι το πινακακι ειναι ενα παραδειγμα και οχι οδηγος αγορας GPU.
Περισσοτερο εγινε για να "ξυπνησει" καποιους να σκεφτουν περα απο τα τσουβαλια του Average που δεν δειχνουν τη πραγματικοτητα.
Το budget σιγουρα παιζει το πρωτο ρολο, αλλα ο σκοπος για την αγορα νεας καρτας ειναι να παιξεις games που δεν μπορουσες να τα παιξεις με τη παλια σου.
Αν λοιπον μια Gpu δειχνει να ειναι VFM αλλα τελικα πρεπει να ριξεις settings η να βαλεις καποια Off, 1000 φορες να δωσεις 50€ παραπανω και να τα εχεις ολα ON και ας εχει χειροτερο perf/$.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν λοιπον μια Gpu δειχνει να ειναι VFM αλλα τελικα πρεπει να ριξεις settings η να βαλεις καποια Off, 1000 φορες να δωσεις 50€ παραπανω και να τα εχεις ολα ON και ας εχει χειροτερο perf/$.

Και αν δεν τα έχεις αυτά τα 50€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...