Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω να ρωτησω κατι η διαφορα σε fps μεταξυ 4070s vs 4070ti super ειναι 10-15fps? εχω καει να ψαχνω που να καταληξω και δεν βρισκω αυτα τα πινακακια που ποσταρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω να ρωτησω κατι η διαφορα σε fps μεταξυ 4070s vs 4070ti super ειναι 10-15fps? εχω καει να ψαχνω που να καταληξω και δεν βρισκω αυτα τα πινακακια που ποσταρετε.

image.png.ebcf9efd1d5092ec0c90f0793a7db1ad.png

τα νούμερα είναι σε fps

Nvidia GeForce RTX 4070 Ti Super im Test: Taktraten, Performance-Ratings in FHD, WQHD und UHD - ComputerBase

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω να ρωτησω κατι η διαφορα σε fps μεταξυ 4070s vs 4070ti super ειναι 10-15fps? εχω καει να ψαχνω που να καταληξω και δεν βρισκω αυτα τα πινακακια που ποσταρετε.

Eξαρταται τι θες να παιξεις.
Οσο πιο βαρυ ειναι το game τοσο μικροτερη ειναι η διαφορα.
Αν εχει και RT ειναι ακομα μικροτερη.
Τα Average που κοιταμε συνηθως εχουν μεσα παλια games και διαφορα νεα με πολλα FPS που χαλανε τα Average.
Aν ενοεις τα πινακακια που ειχα μαζεψει καποια στοιχεια ειναι αυτα.
Απλα καλυτερα να τα προσαρμωσεις στις δικες σου αναγκες.
Να βαλεις δηλαδη μονο τα παιχνιδια που θα παιξεις και με DLSS/FSR χωρις τα Raster γιατι δεν θα τα παιξεις Raster για κανενα λογο.
 

Screenshot_14.jpg

Screenshot_18.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά πραγματάκια για το Steam,

Στο Steam δεν βλέπουμε πωλήσεις αλλά User Base, για πωλήσεις θα βλέπετε JPR

Στο Steam δεν βλέπετε μόνο το Hardware από Individuals αλλά και Internet Cafes  που στην Ασία είναι πολύ μεγάλο ποσοστό, ιδιαίτερα στην Κίνα. 

Αν έχετε iGPU και dGPU μετράει μόνο την dGPU, αλλιώς πρώτη κάρτα θα ήταν Intel iGPU

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μερικά πραγματάκια για το Steam,

Στο Steam δεν βλέπουμε πωλήσεις αλλά User Base, για πωλήσεις θα βλέπετε JPR

Στο Steam δεν βλέπετε μόνο το Hardware από Individuals αλλά και Internet Cafes  που στην Ασία είναι πολύ μεγάλο ποσοστό, ιδιαίτερα στην Κίνα. 

Αν έχετε iGPU και dGPU μετράει μόνο την dGPU, αλλιώς πρώτη κάρτα θα ήταν Intel iGPU

 

τι εννοείς ρε συ δε βλέπουμε πωλήσεις? δηλαδή αυτοί από το steam τις έχουν κλέψει? προφανώς το νούμερο δε θα είναι 100% αλλα δίνει καλή εικόνα, άσε που βγάζεις και καλύτερο συμπέρασμα γιατί δεν είναι κάρτες crypto η AI

τώρα τα internet cafe στην ινδία να έχουν κάρτες 7000 και 4000 που συζητάνε εδώ τα παιδιά πιο πιθανό μου φαίνεται να έχουμε ανακαλύψει ζωή στον άρη :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το βλεπω το καλυτερο value ανα fps το δινει η 4070s ή ειναι η ιδεα μου?

Προσωπικα λεω να παιξω πρωτο και καλυτερο το last of us, μετα λιγο πολυ οτι αυτα που εχουν κυκλοφορησει τον τελευταιο καιρο τα οποια δεν τα αγγιξα λογω καρτας.Atomic heart, plague,κτλ.

Λετε να βολευτω με την 4070s και τα ρεστα να κρατησω οταν με το καλο βγουν οι 5000?

Και αν τελικα παμε σε 4070s ελεγα να μην σκασω πολλα για πολυ ακριβη υλοποιηση ισως καμια ζοτακ ή την gigabyte windforce τελος παντων μια που να ειναι γυρω στα 700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, icenex said:

Ετσι οπως το βλεπω το καλυτερο value ανα fps το δινει η 4070s ή ειναι η ιδεα μου?

Παραδόξως το καλύτερο value μάλλον θα'ναι 4070s και 4080s (αν παίξει στην προτεινόμενη τιμή αυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τι εννοείς ρε συ δε βλέπουμε πωλήσεις? δηλαδή αυτοί από το steam τις έχουν κλέψει? προφανώς το νούμερο δε θα είναι 100% αλλα δίνει καλή εικόνα, άσε που βγάζεις και καλύτερο συμπέρασμα γιατί δεν είναι κάρτες crypto η AI

τώρα τα internet cafe στην ινδία να έχουν κάρτες 7000 και 4000 που συζητάνε εδώ τα παιδιά πιο πιθανό μου φαίνεται να έχουμε ανακαλύψει ζωή στον άρη :P 

Έχουν 7ΧΧΧ

 

 

 

 

 

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-7900-gt.c153

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, icenex είπε

Ετσι οπως το βλεπω το καλυτερο value ανα fps το δινει η 4070s ή ειναι η ιδεα μου?

Προσωπικα λεω να παιξω πρωτο και καλυτερο το last of us, μετα λιγο πολυ οτι αυτα που εχουν κυκλοφορησει τον τελευταιο καιρο τα οποια δεν τα αγγιξα λογω καρτας.Atomic heart, plague,κτλ.

Λετε να βολευτω με την 4070s και τα ρεστα να κρατησω οταν με το καλο βγουν οι 5000?

Και αν τελικα παμε σε 4070s ελεγα να μην σκασω πολλα για πολυ ακριβη υλοποιηση ισως καμια ζοτακ ή την gigabyte windforce τελος παντων μια που να ειναι γυρω στα 700.

Για μένα πας σε 4070s η εάν βρεις καμία μεταχ. 4070ti σε καλή τιμή.Μενεις με οποία επιλέξεις να πάρεις από τις δύο παραπάνω,παίζεις άνετα τα πάντα από τίτλους και κάνεις υπομονή αλλά και οικονομία για τις 5αρες.

Από Μπραντ κοιτάς για giga gaming oc k zotac trinity/ airo.

Είναι σχετικά φθηνές  και πολύ καλές υλοποιήσεις 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Για μένα πας σε 4070s η εάν βρεις καμία μεταχ. 4070ti σε καλή τιμή.Μενεις με οποία επιλέξεις να πάρεις από τις δύο παραπάνω,παίζεις άνετα τα πάντα από τίτλους και κάνεις υπομονή αλλά και οικονομία για τις 5αρες.

Από Μπραντ κοιτάς για giga gaming oc k zotac trinity/ airo.

Είναι σχετικά φθηνές  και πολύ καλές υλοποιήσεις 

Επειδη μπορω να παρω με τιμολογιο οι μεταχειρισμενες ειναι No go εκτος αν την σκοτωνει ο αλλος κανα 500αρι..πραγμα απιθανο να βρεθει καποιος..Γιατι αν βαλεις, σιγουρα την εχει κοντα χρονο την καρτα..Εμενα αν πεις οτι θα δωσω γυρω στα 700-720 θα μου βγει η καρτα 560-580 και παλι δεν ξερω αν αξιζει να ρισκαρω για επιδοσεις τυπου 5% πανω και εστω βρεθει καποιος τρελος να την δωσει 500€..Δηλαδη για 60-80€ να παρω καρτα με λιγοτερη εγγυηση και λιγες επιδοσεις παραπανω δεν νομιζω οτι αξιζει.Ασε που ερχομαστε στο αρχικο μου επιχειρημα οτι δεν παιζει κανενας να πουλαει σε τετοια τιμη στην καλυτερη πουλουσε ο αρκιν αν θυμαμαι καλα 580 αλλα σε καμια περιπτωση δεν με συμφερει μια τετοια συναλλαγη.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, icenex είπε

Επειδη μπορω να παρω με τιμολογιο οι μεταχειρισμενες ειναι No go εκτος αν την σκοτωνει ο αλλος κανα 500αρι..πραγμα απιθανο να βρεθει καποιος..Γιατι αν βαλεις, σιγουρα την εχει κοντα χρονο την καρτα..Εμενα θα μου αν πεις οτι θα δωσω γυρω στα 700-720 θα μου βγει η καρτα 560-580 και παλι δεν ξερω αν αξιζει να ρισκαρω για επιδοσεις τυπου 5% πανω και εστω βρεθει καποιος τρελος να την δωσει 500€..Δηλαδη για 60-80€ να παρω καρτα με λιγοτερη εγγυηση και λιγες επιδοσεις παραπανω δεν νομιζω οτι αξιζει.Ασε που ερχομαστε στο αρχικο μου επιχειρημα οτι δεν παιζει κανενας να πουλαει σε τετοια τιμη στην καλυτερη πουλουσε ο αρκιν αν θυμαμαι καλα 580 αλλα σε καμια περιπτωση δεν με συμφερει μια τετοια συναλλαγη.

Εάν είναι να παίξεις τιμολόγιο τότε αλλάζει το πράγμα και κοιτάς για 4070s και είπαμε τα ρέστα στην άκρη και αναμονή για τις 5αρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

Ετσι οπως το βλεπω το καλυτερο value ανα fps το δινει η 4070s ή ειναι η ιδεα μου?

Προσωπικα λεω να παιξω πρωτο και καλυτερο το last of us, μετα λιγο πολυ οτι αυτα που εχουν κυκλοφορησει τον τελευταιο καιρο τα οποια δεν τα αγγιξα λογω καρτας.Atomic heart, plague,κτλ.

Λετε να βολευτω με την 4070s και τα ρεστα να κρατησω οταν με το καλο βγουν οι 5000?

Και αν τελικα παμε σε 4070s ελεγα να μην σκασω πολλα για πολυ ακριβη υλοποιηση ισως καμια ζοτακ ή την gigabyte windforce τελος παντων μια που να ειναι γυρω στα 700.

Μια χαρα θα σε καλυψει η 4070s  και αν ειναι με τιμολογιο τοτε μην το σκεφτεσαι, ειδικα στα παιχνιδια που αναφερεις η διαφορα 4070s με την ti ειναι μηδαμινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Για week 48 που είναι Δεκέμβριο με το μεγαλύτερο ποσοστό πωλήσεων

GAdYmv1XwAAhilc?format=jpg&name=large

O Δεκέμβριος αυτός γενικά δε έιναι καλός μήνας να χρησιμοποιήσει κάποιος. Γιατί όλοι περίμεναν τις SUPER και επίσης δεν υπήρχαν 4090 για πώληση.

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Nice..

pretty!

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...