Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Το ίδιο λέμε. Περιορισμένο στατιστικό δείγμα = λανθασμένο συμπέρασμα. Δυστυχώς το μόνο αξιόπιστο στατιστικό είναι το steam survey. Διότι η valve δεν έχει κάποιον λόγο να δείξει οποιαδήποτε μεροληψία στο συγκεκριμένο θέμα, τα στατιστικά της είναι από dumb data mining, ότι λαμβάνει απλά το δημοσιεύει. Επίσης λαμβάνει υπόψη την αχανή αγορά της Άπω Ανατολής όπου η nvidia έχει πολύ μεγαλύτερο πατήματα από την amd.

Το περιεργο με το steam ειναι οτι καποια στιγμη μεσα στο 23 εβγαλε αυξηση σε καποιες rtx 2xxx και θυμαμαι το σχολιαζαμε τοτε. Νομιζω ηταν 2070super. Επισης δεν ξερω πως μετραει ,αν μια καρτα μεταχειρισμενη την ξανα μετραει και στον επομενο πωλητη που λογικα αυτο γινεται τοτε δεν εχει και πολυ ουσια να το κοιταμε 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καλα το steam survey ειναι για τα ντραβαλα ,εδω εμφανιζε αυξηση σε καρτες που ειχαν σταματησει να πωλουνται ,πραγματικα δεν καταλαβα ποτε μου πως μετραει 

δε ξέρω ακριβώς αν χρειάζεται να δώσεις κάποιο permission για να δει τα specs σου εμενα ας πούμε άμα πας στην επιλογή help->system information έχει ένα κατεβατό που εκτος των άλλων έχει και αυτό Screenshot2024-01-26211235.png.8f639405a9970ac007e257f1d991b806.png

τώρα τι να πω δε νομίζω να είναι 100% ακριβές αλλα νομίζω μια εικόνα την παίρνεις (με κάθε επιφύλαξη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Το περιεργο με το steam ειναι οτι καποια στιγμη μεσα στο 23 εβγαλε αυξηση σε καποιες rtx 2xxx και θυμαμαι το σχολιαζαμε τοτε. Νομιζω ηταν 2070super. Επισης δεν ξερω πως μετραει ,αν μια καρτα μεταχειρισμενη την ξανα μετραει και στον επομενο πωλητη που λογικα αυτο γινεται τοτε δεν εχει και πολυ ουσια να το κοιταμε 

αν την μετράει στον επόμενο, δεν θα την μετράει στον προηγούμενο όμως. γιατί ο παλιός κάτοχος είτε θα έχει πάρει άλλη κάρτα είτε δεν θα έχει κάρτα οπότε δεν θα είναι στο survey του επόμενου μήνα. εκτός αν το σκέφτομαι λάθος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Tambas91 said:

δε ξέρω ακριβώς αν χρειάζεται να δώσεις κάποιο permission για να δει τα specs σου εμενα ας πούμε άμα πας στην επιλογή help->system information έχει ένα κατεβατό που εκτος των άλλων έχει και αυτό Screenshot2024-01-26211235.png.8f639405a9970ac007e257f1d991b806.png

τώρα τι να πω δε νομίζω να είναι 100% ακριβές αλλα νομίζω μια εικόνα την παίρνεις (με κάθε επιφύλαξη)

Αν έχω 4090 και "ενεργοποιημένη" την iGPU, θα μετρήσει και τις 2 στο survey λες σαν ξεχωριστές εγγραφές?

Αν ναι, μάπα survey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι αγορά γουστάρει. Αν κάποιος θελει να κάνει νέα αγορά, βάζεις κατω τα budget τι games θέλει να παίξει σήμερα(όχι τι θα βγει το 2026) και δίνεις τη συμβουλή σου. Το να προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον οτι έκανε λάθος επιλογή και εμείς καναμε τη σωστή δεν έχει κανένα νόημα γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Αν έχω 4090 και "ενεργοποιημένη" την iGPU, θα μετρήσει και τις 2 στο survey λες σαν ξεχωριστές εγγραφές?

Αν ναι, μάπα survey.

Εμένα αναφέρει και τις 2 παρόλο που δε χρησιμοποιώ την igpu, αλλά άμα το σκεφτείς τον σκοπό του τον κάνει…το θέμα θα ήταν να μέτραγε μόνο τη μια και αυτή να ήταν η λάθος …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

Εμένα αναφέρει και τις 2 παρόλο που δε χρησιμοποιώ την igpu, αλλά άμα το σκεφτείς τον σκοπό του τον κάνει…το θέμα θα ήταν να μέτραγε μόνο τη μια και αυτή να ήταν η λάθος …

Έχεις δίκιο... αν έχεις "δύο"  και μετράει μόνο την iGPU θα'ναι ακόμα πιο fail 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Αν έχω 4090 και "ενεργοποιημένη" την iGPU, θα μετρήσει και τις 2 στο survey λες σαν ξεχωριστές εγγραφές?

Αν ναι, μάπα survey.

ε και πάλι δεν σου χαλάει την σχετική σύγκριση. αν δεν υπήρχαν οι igpu ας πούμε μέσα στο δείγμα, τότε οι άλλες gpu θα είχαν μεγαλύτερο ποσοστό σε απόλυτη τιμή (γιατί το 100% θα το μοιράζονταν πλέον λιγότερες gpu). αλλά αν συγκρίνεις 2 gpu ο λόγος θα ήταν πάλι ο ίδιος.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εμένα αναφέρει και τις 2 παρόλο που δε χρησιμοποιώ την igpu, αλλά άμα το σκεφτείς τον σκοπό του τον κάνει…το θέμα θα ήταν να μέτραγε μόνο τη μια και αυτή να ήταν η λάθος …

Το σωστό, νομίζω, είναι να τις μετράει και τις δύο. Το ποια χρησιμοποιείς δεν θα έπρεπε να παίζει ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα πλάκα αυτό το RTΧ video quality enhancement ή πως το λένε τέλος πάντων καλό είναι. Βλέπω live streaming τη City και δείχνει πολύ καλό. 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγα μην βλεπει και το serial της καρτας το steam...Ειναι απλο κοιταει ολους τους χρηστες του, καθε μηνα ή οσο χρονικο διαστημα το κανει το συγκεκριμενο survey και βλεπει τι hardware εχεις την δεδομενη στιγμη.Αν εσυ τον δεκεμβριο πχ οπως στην περιπτωση μου ειχα 2070s και μετα δει οτι πλεον εχω αλλο συστημα με αλλη καρτα τοτε μετραει αυτο, εκτος αν βλεπει οτι παιζεις και απο τα 2 συστηματα τοτε λογικα τα μετραει και τα 2.

Λογικα καπως ετσι το κανει και επισης μετραει σιγουρα και τις μεταχειρισμενες καρτες...Δηλαδη πουλαω εγω την καρτα μου σε αλλο μελος εδω μεσα που εχει, αλλαζει την 970 για 2070 για αυτο βλεπουμε ανα μεγαλα χρονικα διαστηματα τα ποσοστα στις καρτες να αλλαζουν δηλαδη εκει που καποτε οι περισσοτεροι ειχαν 970 τωρα εχουν ας πουμε 3070 και ουτω καθεξης

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, akoinonitos said:

Τι σχεση εχει το  market share με το ποσες 7xxx και 4xxx πωληθηκαν το 23?  Αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις ουτε αυτο δεν εχει νοημα αλλο η συζητηση. Οχι οτι ειχε πριν  δλδ :lol:

Αδελφέ, το πληκτρολόγιο σου χαλάς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αδελφέ, το πληκτρολόγιο σου χαλάς

Εδω χαλατε τα ματια σας με το FSR ,το πληκτρολογιο ειναι το λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

αν την μετράει στον επόμενο, δεν θα την μετράει στον προηγούμενο όμως. γιατί ο παλιός κάτοχος είτε θα έχει πάρει άλλη κάρτα είτε δεν θα έχει κάρτα οπότε δεν θα είναι στο survey του επόμενου μήνα. εκτός αν το σκέφτομαι λάθος :P 

Σωστο και αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...