Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

1) περιμενω πινακακι με νουμερα και πηγη

2) μιλαμε για 4xxx και 7xxx ,οποτε η 3060 δεν κολλαει πουθενα

αν δεν εχεις στοιχεια μην μου γραφεις την αποψη σου μυριζοντας φυλλα δαφνης.

Για market share σου απαντησα και πανω σε αυτο ρωτησες.
Δεν χρειαζεται να εισαι μαντης δες μονος σου εδω στο insomnia.
Οι 4090 ειναι περισσοτερες απο τις 7800xt για να μη πω απο ολες τις 7000.
1-2 7900xt και 1 7900xtx υπαρχουν αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για market share σου απαντησα και πανω σε αυτο ρωτησες.
Δεν χρειαζεται να εισαι μαντης δες μονος σου εδω στο insomnia.
Οι 4090 ειναι περισσοτερες απο τις 7800xt για να μη πω απο ολες τις 7000.
1-2 7900xt και 1 7900xtx υπαρχουν αν δεν κανω λαθος.

Σωστα γτ το ποιος γραφει στο insomnia ειναι ο δεικτης της αγορας οπως και οι τιμες του jmc :lol:

Οταν βρεις πινακα που να λεει ποσες καρτες πουληθηκαν απο την μια εταιρια και ποσες απο την αλλη για gaming χρηση και οχι σε prebuilded pc τοτε να σε ακουσω. Ενα  δειγμα ειναι οι μηνιαιες πωλησεις του mindfactory ,σιγουρα βεβαια οχι τοσο αξιοπιστο οσο το τι εχει αυτος που γραφει στο insomnia.

https://www.tweaktown.com/news/94394/amds-top-end-rdna-3-sales-blow-away-nvidia-rivals-is-this-why-new-super-gpus-are-coming/index.html

Ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει καρτες μεχρι τα 500ευρω οχι 4090.

Ο πετσινος εβγαλε τις super γτ ειδε τις πωλησεις του να πεφτουν και ειπε να ξανα θερμανει λιγο το φαγητο ωστε να προσελκυσει το ενδιαφερον

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σωστα γτ το ποιος γραφει στο insomnia ειναι ο δεικτης της αγορας οπως και οι τιμες του jmc :lol:

Οταν βρεις πινακα που να λεει ποσες καρτες πουληθηκαν απο την μια εταιρια και ποσες απο την αλλη για gaming χρηση και οχι σε prebuilded pc τοτε να σε ακουσω. Ενα  δειγμα ειναι οι μηνιαιες πωλησεις του mindfactory ,σιγουρα βεβαια οχι τοσο αξιοπιστο οσο το τι εχει αυτος που γραφει στο insomnia

Το Mindfactory το θυμηθηκες τον Οκτωβριο 2023, οι RTX 4000 πουλανε απο το Νοεμβριο του 2022.
Aλλα τι να ξερουν αυτοι στα forum τεχνολογιας οι ασχετοι, το Mindfactory που αγοραζει ο μπαμπης ο σουγιας γιατι του το ειπε ο Τακης το λαγωνικο ειναι πιο αξιοπιστο.
Θα δεις και μερικες 3050 μεσα δεν ειναι τιποτα ειναι αστοχια αξιοπιστιας.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχετο, αναφορικα παντως με το foxstore επειδη βλεπω πολλοι το "κραζουν", δεν ξερω τι παιζει με το συγκεκριμενο καταστημα, αλλα επειδη εχω ψωνισει προσφατα 2 φορες και η εμπειρια μου ητανε θετικη και τις 2 φορες, θα πω τι μου εκανε εντυπωση. Την πρωτη φορα αγορασα με τιμολογιο το συστημα της υπογραφης (cpu/mb/ram/m2/cooler) και μαλιστα μου τα εφεραν στο σπιτι με το αμαξι της επιχειρησης.Οπου και πληρωσα ολο το ποσον με καρτα σε φορητη συσκευη Pos που σημαινει δεν ειχαν παρει ευρω απο εμενα να πεις οτι μου δεσμευσαν λεφτα- πηραν δανειο.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στο τιμολογιο η επωνυμια ελεγε goldenbyte εντωμεταξυ εκεινον τον καιρο ψαχνομουν απο που να τα παρω ολα μαζι να τελειωνει το θεμα και το συγκεκριμενο καταστημα ( goldenbyte) ειναι χορηγουμενο στο σκρουτζ αλλα δεν αγορασα απο εκει γιατι εβγαιναν τα πραγματα ολα μαζι πιο ακριβα αλλα πηρα απο foxstore, μαλιστα και τα 2 καταστηματα ειναι με πολυ καλες κριτικες..Τοτε υπεθεσα οτι επειδη δεν ειχε ολα τα πραγματα το foxstore εκανε καποια συμφωνια με το goldenbyte για να μην εκτεθει και δεν το εψαξα περαιτερω.

Την δευτερη φορα που εγινε πριν μια βδομαδα αγορασα ενα ταμπλετ, παλι με τιμολογιο το οποιο ελεγε ετοιμοπαραδοτο και μαλιστα το πηρα με αποφορολογηση..Και αυτην την φορα το τιμολογιο ελεγε πανω επωνυμια goldenbyte ε τοτε μπηκα στο τρυπακι να το ψαξω δεν ξερω πως και γιατι αλλα ειναι το ιδιο μαγαζι γιατι φαινονται και τα 2 στην ιδια διευθυνση, μπορει να εχουν διαφορετικο αφμ δεν ξερω και να μοιραζονται την στεγη τι να πω.Παντως εγω μεχρι στιγμης το εμπιστευομαι αφου δεν μου ζηταει λεφτα για να παρω οτι θελω και πληρωνω μονο οταν παρω οτι παρηγγειλα.

 

Περα απο αυτο ψαχνομαι ποια 4070 super να παρω ποια λετε αξιζει vfm αλλα με τρωει και για την 4070ti super εδω τι λετε??

Επεξ/σία από icenex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το Mindfactory το θυμηθηκες τον Οκτωβριο 2023, οι RTX 4000 πουλανε απο το Νοεμβριο του 2022.
Aλλα τι να ξερουν αυτοι στα forum τεχνολογιας οι ασχετοι, το Mindfactory που αγοραζει ο μπαμπης ο σουγιας γιατι του το ειπε ο Τακης το λαγωνικο ειναι πιο αξιοπιστο.
Θα δεις και μερικες 3050 μεσα δεν ειναι τιποτα ειναι αστοχια αξιοπιστιας.

Κατσε δες ολους του μηνες αυτο το 90-10 που ειπες δεν ισχυει πουθενα, τουλαχιστον εγω βαζω επισημα στοιχεια οχι τι πιστευω, η συγκριση θα γινει απο τοτε που βγηκαν οι rdna 3 μιλαμε για κατι συγκεκριμενο και παλι το πας αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το Mindfactory το θυμηθηκες τον Οκτωβριο 2023, οι RTX 4000 πουλανε απο το Νοεμβριο του 2022.
Aλλα τι να ξερουν αυτοι στα forum τεχνολογιας οι ασχετοι, το Mindfactory που αγοραζει ο μπαμπης ο σουγιας γιατι του το ειπε ο Τακης το λαγωνικο ειναι πιο αξιοπιστο.

Σου έγραψε ο άνθρωπος να παραθέσεις τις πηγές και τα στοιχεία που στηρίζουν όσα αναφέρεις("Οι 4090 ειναι περισσοτερες απο τις 7800xt για να μη πω απο ολες τις 7000").

Αν δεν μπορείς να το κάνεις πες "δεν μπορώ" και τέλος. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω είναι το ίδιο μαγαζί ναι. Εγώ από το golden byte πήρα την 4070. To jmc την είχε 25 ευρώ λιγότερο αλλά το κλασσικό 15-30 μέρες, ενώ το goldenbyte έλεγε 4-10 εργάσιμες και τελικά την έφερε σε 2 εργάσιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Σου έγραψε ο άνθρωπος να παραθέσεις τις πηγές και τα στοιχεία που στηρίζουν όσα αναφέρεις("Οι 4090 ειναι περισσοτερες απο τις 7800xt για να μη πω απο ολες τις 7000").

Αν δεν μπορείς να το κάνεις πες "δεν μπορώ" και τέλος. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. 

Aγαπητε αν καποιος προσπαθει να αποδειξει το αντιθετο απο οτι ισχυει, αυτος οφειλει να παρεχει στοιχεια αλλιως ολος ο πλανητης θα προσπαθουσε να αποδειξει οτι η γη ειναι σφαιρικη και οχι επιπεδη.
Ας μας δειξει λοιπον αν η AMD εχει μεγαλυτερο marketshare κατι που μεχρι σημερα δεν εχει γινει ποτε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aγαπητε αν καποιος προσπαθει να αποδειξει το αντιθετο αυτος οφειλει να παρεχει στοιχεια αλλιως ολος ο πλανητης θα προσπαθουσε να αποδειξει οτι η γη ειναι σφαιρικη και οχι επιπεδη.

Οκ, καταλάβαμε, δεν έχεις στοιχεία για όσα υποστηρίζεις. Απλά είναι η δική σου αίσθηση από όσα βλέπεις στο insomnia κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aγαπητε αν καποιος προσπαθει να αποδειξει το αντιθετο απο οτι ισχυει, αυτος οφειλει να παρεχει στοιχεια αλλιως ολος ο πλανητης θα προσπαθουσε να αποδειξει οτι η γη ειναι σφαιρικη και οχι επιπεδη.
Ας μας δειξει λοιπον αν η AMD εχει μεγαλυτερο marketshare κατι που μεχρι σημερα δεν εχει γινει ποτε.

Τι σχεση εχει το  market share με το ποσες 7xxx και 4xxx πωληθηκαν το 23?  Αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις ουτε αυτο δεν εχει νοημα αλλο η συζητηση. Οχι οτι ειχε πριν  δλδ :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Graphics Cards sale

Image

Εννοείτε ότι απλά είναι ένα κατάστημα και δε δείχνει τίποτα αλλά είναι και το μόνο που έχουμε με πωλήσεις όλα τ άλλα είναι λόγια του αέρα. Βέβαια, εδώ μέσα έχει όλες τις κάρτες όχι μόνο 4χχχ 7χχχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τι σχεση εχει το  market share με το ποσες 7xxx και 4xxx πωληθηκαν το 23?  Αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις ουτε αυτο δεν εχει νοημα αλλο η συζητηση. Οχι οτι ειχε πριν  δλδ :lol:

Εγω μιλησα για market share εσυ το πηγε στο 4000 vs 7000 και μετα στο ποσες 4000 vs 7000 απο τη κυκλοφορια των 7000 και μετα.
 

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eπειδη λοιπον ο αγοραστης τη κρινει για αυτο βλεπεις 90-10 share.
Δεν γινεται να ειναι 90% κοροιδα που δεν ξερουν και 10% εξυπνακιδες.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, το revenue είναι περισσότερο στις nvidia (μεγαλύτερη ποσοστιαία διαφορά απ' ότι η διαφορά των κομματιών που έχει πουλήσει η κάθεμια, και σε κάποιες περιπτωσεις έχει πουλήσει λιγότερα κομματια nvidia αλλά το revenue είναι μεγαλύτερο σε σχέση με την AMD). Σίγουρα είναι πιο ακριβές οι nvidia αλλά αυτό ίσως δείχνει ότι κάποιος που είναι διατεθημένος να δώσει περισσότερα χρήματα πιθανότερο να πηγαίνει προς nvidia. Βέβαια δεν σημαίνει και κάτι αυτό, απλά σαν παρατήρηση.

Όσον αφορά τις 4ΧΧΧ vs 7ΧΧΧ σε ότι sales figures έχει πέσει το μάτι μου, οτιδήποτε είναι κάτω των 7800ΧΤ/4070 δεν πουλάει τίποτα, ενώ από 7800ΧΤ/4070 και πάνω οι πωλήσεις είναι σχετικά ισάξιες και στους δύο (άλλες φορές ο ένας πιο πάνω, και άλλες φορές ο άλλος, αλλά γενικά μικρές διαφορές) και σε καμιά περίπτωση 9-1 που δείχνει το marketshare.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω μιλησα για market share εσυ το πηγε στο 4000 vs 7000 και μετα στο ποσες 4000 vs 7000 απο τη κυκλοφορια των 7000 και μετα.
 

 

Μιλαμε για 4xxx vs 7xxx ,οτιδηποτε αλλο δεν με νοιαζει απο εκει ξεκινησε η κουβεντα ,εσυ εισαι αυτος που το πας παντα αλλου ,τι με νοιαζει ποσες καρτες για ai πουλησε η nvidia και ποσα prebuilds ? Η ερωτηση ηταν συγκεκριμενη ,αν εσυ δεν καταλαβαινεις τι συζηταμε δεν σου φταιω εγω αλλα ειπαμε οσο πουλησε η 4090 των 2000+ευρω πουλησαν ολες οι 7xxx μαζι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...