Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ακομα και ετσι να ηταν ας δουμε τα νουμερα :

4080 - 1199$ - avg fps 171

3080 - 699$ - avg fps 115

7900xtx - 999$ - avg fps 174

6800xt - 639$ - avg fps 116

7800xt - 499$ - avg  fps 119

4070 - 599$ - avg fps 115

Κανε τα μαθηματικα σου τωρα  και πες μας ποιος εξαπατα ποιον ;)

 

 

έχεις βαλθεί εσύ και ο Γιάννης να φύγετε νύχτα από εδώ... άκου εκεί μας εξαπατά το πέτσινο αγόρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1846

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

εννοείται είναι πολύ δουλειά. Πολλοί δεν ξέρουν καν τα μοντέλα, δεν κάνω πλάκα. Έχουν ένα ποσό στο μυαλό τους και πάνε με αυτό. Φίλος έχει επιχείρηση (τοπική εδώ όχι κάτι τρελό) για format και τα σχετικά και πουλάει και κάρτες. Ε έρχεται κόσμος και λέει "οι nvidia είναι πιο καλές ε;". Δηλαδή πολλοί νομίζουν ότι σε όλα τα επίπεδα τιμής η nvidia είναι η πιο καλή, και όταν τους λέει τιμή και θέλουν κάτι φθηνότερο η απάντηση του πελάτη είναι σε φάση "εντάξει AMD, δεν πειράζει". 

Ακούγεται περίεργο αλλά έτσι είναι ο κόσμος. Δεν μπαίνει στο YT, δεν βλέπει reviews, δεν έχει ιδέα. Σίγουρα έχουν μειωθεί οι άσχετοι αλλά ακόμη είναι πάρα πολλοί, πίστεψε με. 

Η ίδια λογική (brand name) υπάρχει και σε άλλα προϊόντα, π.χ στα αυτοκίνητα.

Όταν αγόρασα π.χ το 2007 το kia ceed full extra (ηλιοροφή, δέρμα ύφασμα, esp, cd changer κτλ)  με 109 άλογα και 7 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση στα 16.000 άλλοι για να πάρουν αντίστοιχο γερμανικό με 2 χρόνια εγγύηση έδιναν 20.000 και 22.000. Σε αξιοπιστία τα kia είναι μακράν πιο μπροστά από τα γερμανικά σε όλες τις έρευνες, ακόμα έχω το ceed και στα 17 χρόνια μηχανικά δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Δεν ξέρω πόσοι είχαν ψάξει τότε πως το νέο kia κατασκευαζόταν πλέον στην Ευρώπη σε υπερσύγχρονο εργοστάσιο (αυτό που γράφεις πως δεν το ψάχνουν πριν την αγορά), μάλλον είχαν μείνει στα παλαιότερα μοντέλα της που το βασικό τους προτέρημα ήταν μόνο η τιμή τους.

Με έναν τότε συνάδελφο που έψαχνε για δεύτερο αμάξι και πήρε το corsa αντί για το νέο kia rio όταν τον ρώτησα γιατί αφού ήξερε πως το kia ήταν καλύτερο και φτηνότερο (τα είχε ψάξει όλα) πήρε το opel , μου απάντησε : "Αν θα με ρωτάνε τι πήρα και τους λέω kia θα τους το λέω με σκυμμένο το κεφάλι."  Ο κλασικός ο μ@λ@κας ο Έλληνας που έλεγε και ο Γεωργίου. 

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

έχεις βαλθεί εσύ και ο Γιάννης να φύγετε νύχτα από εδώ... άκου εκεί μας εξαπατά το πέτσινο αγόρι

Spoiler

εγω δεν ειπα τπτ ειπα απλα να κανει τα μαθηματικα  να δει ποιος εξαπατα ποιον 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Η ίδια λογική (brand name) υπάρχει και σε άλλα προϊόντα, π.χ στα αυτοκίνητα.

Όταν αγόρασα π.χ το 2007 το kia ceed full extra (ηλιοροφή, δέρμα ύφασμα, esp, cd changer κτλ)  με 109 άλογα και 7 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση στα 16.000 άλλοι για να πάρουν αντίστοιχο γερμανικό με 2 χρόνια εγγύηση έδιναν 20.000 και 22.000. Σε αξιοπιστία τα kia είναι μακράν πιο μπροστά από τα γερμανικά σε όλες τις έρευνες, ακόμα έχω το ceed και στα 17 χρόνια μηχανικά δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Δεν ξέρω πόσοι είχαν ψάξει τότε πως το νέο kia κατασκευαζόταν πλέον στην Ευρώπη σε υπερσύγχρονο εργοστάσιο (αυτό που γράφεις πως δεν το ψάχνουν πριν την αγορά), μάλλον είχαν μείνει στα παλαιότερα μοντέλα της που το βασικό τους προτέρημα ήταν μόνο η τιμή τους.

Με έναν τότε συνάδελφο που έψαχνε για δεύτερο αμάξι και πήρε το corsa αντί για το νέο kia rio όταν τον ρώτησα γιατί αφού ήξερε πως το kia ήταν καλύτερο και φτηνότερο (τα είχε ψάξει όλα) πήρες το opel , μου απάντησε : "Αν θα με ρωτάνε τι πήρα και τους λέω kia θα τους το λέω με σκυμμένο το κεφάλι."  Ο κλασικός ο μ@λ@κας ο Έλληνας που έλεγε και ο Γεωργίου. 

 

Ακριβώς. Τώρα ΚΙΑ και Hyundai είναι κορυφή, αλλά μάτωσαν για να φτάσουν εδώ και να φύγει η ρετσινιά. Και σκέψου για αυτοκίνητο κάνεις ολόκληρη έρευνα. Κάποιος που η μόνη του αλληλεπίδραση με τις κάρτες είναι μια φορά στα 5 χρόνια που θα αναγκαστεί να αλλάξει επειδή η παλιά χάλασε ή δεν τραβάει, θα πει nvidia γιατί αυτό ξέρει, αυτό λένε όλοι, αυτό βλέπει παντού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ακριβώς. Τώρα ΚΙΑ και Hyundai είναι κορυφή, αλλά μάτωσαν για να φτάσουν εδώ και να φύγει η ρετσινιά. Και σκέψου για αυτοκίνητο κάνεις ολόκληρη έρευνα. Κάποιος που η μόνη του αλληλεπίδραση με τις κάρτες είναι μια φορά στα 5 χρόνια που θα αναγκαστεί να αλλάξει επειδή η παλιά χάλασε ή δεν τραβάει, θα πει nvidia γιατί αυτό ξέρει, αυτό λένε όλοι, αυτό βλέπει παντού. 

Spoiler

πλακα πλακα εκανα 2 μηνες με το yaris και μολις μπηκα στο i30 νομιζα οτι μπηκα σε λιμουζινα

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

πλακα πλακα εκανα 2 μηνες με το yaris και μολις μπηκα στο i30 νομιζα οτι μπηκα σε λιμουζινα

 

Spoiler

Σε αυτο το νημα παντως θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη η προσκομιση πιστοποιητικου κτησης απο BMW, Mercedes και ανω, προκειμενου να γραψεις και να υπαρχει η απαιτουμενη επαρκεια για την πραγματικη petsinos experience..😛

 

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, fotaras76 said:

Η ίδια λογική (brand name) υπάρχει και σε άλλα προϊόντα, π.χ στα αυτοκίνητα.

Όταν αγόρασα π.χ το 2007 το kia ceed full extra (ηλιοροφή, δέρμα ύφασμα, esp, cd changer κτλ)  με 109 άλογα και 7 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση στα 16.000 άλλοι για να πάρουν αντίστοιχο γερμανικό με 2 χρόνια εγγύηση έδιναν 20.000 και 22.000. Σε αξιοπιστία τα kia είναι μακράν πιο μπροστά από τα γερμανικά σε όλες τις έρευνες, ακόμα έχω το ceed και στα 17 χρόνια μηχανικά δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Δεν ξέρω πόσοι είχαν ψάξει τότε πως το νέο kia κατασκευαζόταν πλέον στην Ευρώπη σε υπερσύγχρονο εργοστάσιο (αυτό που γράφεις πως δεν το ψάχνουν πριν την αγορά), μάλλον είχαν μείνει στα παλαιότερα μοντέλα της που το βασικό τους προτέρημα ήταν μόνο η τιμή τους.

Με έναν τότε συνάδελφο που έψαχνε για δεύτερο αμάξι και πήρε το corsa αντί για το νέο kia rio όταν τον ρώτησα γιατί αφού ήξερε πως το kia ήταν καλύτερο και φτηνότερο (τα είχε ψάξει όλα) πήρε το opel , μου απάντησε : "Αν θα με ρωτάνε τι πήρα και τους λέω kia θα τους το λέω με σκυμμένο το κεφάλι."  Ο κλασικός ο μ@λ@κας ο Έλληνας που έλεγε και ο Γεωργίου. 

 


εντελως ακυρο παραδειγμα, το αυτοκινητο περαν επιδοσεων και τιμης ειναι και θεμα γουστου οπως τα ρουχα,
παρολαυτα για καποιους ειναι απλα ενα κουτι με ροδες που σε πηγαινει απο το σημειο Α στο σημειο Β,

καμια σχεση με καρτες γραφικων που ειναι καταχωνιασμενες μεσα σε ενα σκοτεινο κουτι (ενιοτε με rgb) στο σπιτι του καθενος

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


εντελως ακυρο παραδειγμα, το αυτοκινητο περαν επιδοσεων και τιμης ειναι και θεμα γουστου οπως τα ρουχα,
παρολαυτα για καποιους ειναι απλα ενα κουτι με ροδες που σε πηγαινει απο το σημειο Α στο σημειο Β,

καμια σχεση με καρτες γραφικων που ειναι καταχωνιασμενες μεσα σε ενα σκοτεινο κουτι (ενιοτε με rgb) στο σπιτι του καθενος

διαφωνω εν μερει ,δεν θα επαιρνα ποτε ας πουμε υλοποιηση που δεν μου αρεσει εμφανισιακα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

διαφωνω εν μερει ,δεν θα επαιρνα ποτε ας πουμε υλοποιηση που δεν μου αρεσει εμφανισιακα 


αυτο ακριβως επισημαινω οτι σε καποια προιοντα περα απο specs και τιμης ειναι και θεμα γουστου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


αυτο ακριβως επισημαινω οτι σε καποια προιοντα περα απο specs και τιμης ειναι και θεμα γουστου

Σίγουρα είναι και θέμα γούστου. Στο παράδειγμα που έγραψα όμως πριν ο πρώην συνάδελφος δε διάλεξε το opel λόγω εμφάνισης αλλά γιατί ντρεπόταν να πάρει kia. Υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται ανάλογα σε διαφόρων ειδών προϊόντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Σίγουρα είναι και θέμα γούστου. Στο παράδειγμα που έγραψα όμως πριν ο πρώην συνάδελφος δε διάλεξε το opel λόγω εμφάνισης αλλά γιατί ντρεπόταν να πάρει kia. Υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται ανάλογα σε διαφόρων ειδών προϊόντα.

Spoiler

και εγω οταν ηταν να παρω αμαξι κοιταγα μεταχειρισμενα και κυριως v40 και μου λεει η γυναικα μου γτ δεν παιρνουμε κανενα καινουριο hyundai  ,την κοιταω και της λεω τι λες μωρε  σιγα μην παρουμε hyundai , πηγα στην αντιπροσωπια ειδα το i30 και ειπα hyundai ξε hyundai μια χαρα  ειναι και σε καλη τιμη και 5 χρονια εγγυηση ,ας παει και το παλιαμπελο

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ακομα και ετσι να ηταν ας δουμε τα νουμερα :

4080 - 1199$ - avg fps 171

4070 - 599$ - avg fps 115

3080 - 699$ - avg fps 115

3070 - 499$ - avg fps 90

7900xtx - 999$ - avg fps 174

7800xt - 499$ - avg  fps 119

6800xt - 639$ - avg fps 116

6800 - 579$ - avg fps 100

 

 

Κανε τα μαθηματικα σου τωρα  και πες μας ποιος εξαπατα ποιον ;)

 

Aυτα τα AVG FPS ειναι μια τρυπα στο νερο, κανενας δεν θα παιξει Raster ειτε γιατι δεν μπορει ειτε γιατι με το Upscale εχεις το ιδιο οπτικο αποτελεσμα με DLSS ,κατι που δεν ισχυει με FSR.
Aν καποιος ασχοληθει με το Frame/$ θα βαλει 4Κ , θα διαλεξει τα 5 πιο βαρια games με Ray Tracing και θα συγκρινει τα FPS αναλογα με τη τιμη και το κατα ποσο ειναι playable.
E εκει τι να κανουμε κερδιζει κατα κρατος η Nvidia τοσο σε FPS oσο και στο τεχνολογιες και οπτικο αποτελεσμα.

Oταν λεω οτι ειναι στα ορια της εξαπατησης θα σου εξηγησω γιατι το λεω.
Ο Πετσινος σου λεει εχεις 3080 και  θελεις 4080 ;
Θα τα σκασεις και αμα σου αρεσει αλλα απο 3080 σε 4080 θα δεις διαφορα.
Η θεια Λυσσα σου λεει εχεις 6800xt παρε μια 7800xt στα 500€ να γουσταρεις αντι να δωσεις 1000 για τη 4080.
Πας τη παιρνεις(αν δεν ξερεις) και λες οπα....
Τι εγινε....
Εδωσα 500€ για να παρω 5FPS;
Η εξαπατηση λοιπον ειναι στο οτι τα μοντελα δεν ειναι αμμεσοι αντικαταστατες των προηγουμενων αλλα παπατζα και αν θες να παρεις αμεσο αντικαταστατη της 6800xt θα πρεπει να παρεις 7900xtx και οχι 7800xt που αντιστοιχα κοστιζει 1000€ και δεν ειναι τοσο καλη ουτε στο Upscale ουτε στο FG αλλα ουτε και στο RT.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:
  Hide contents

Ακομα και ετσι να ηταν ας δουμε τα νουμερα :

4080 - 1199$ - avg fps 171

4070 - 599$ - avg fps 115

3080 - 699$ - avg fps 115

3070 - 499$ - avg fps 90

7900xtx - 999$ - avg fps 174

7800xt - 499$ - avg  fps 119

6800xt - 639$ - avg fps 116

6800 - 579$ - avg fps 100

 

 

Κανε τα μαθηματικα σου τωρα  και πες μας ποιος εξαπατα ποιον ;)

 

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις... Έτσι είναι αυτά.

Αν θέλετε έχω και καλώδια HDMI, (και όχι μόνο καλώδια) όχι αυτά που χρησιμοποιεί η πλέμπα, ανέβαζει και τα fps.

https://houseofstereo.com/products/wireworld-platinum-starlight-48-hdmi-cable?variant=42112762347669

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

Οχι δεν παει  ετσι κανεις δεν θα δωσει τοσα λεφτα χωρις να δει review  ,δεν θα κρινει την αγορα του απο το ονομα αλλα απο το perf/price  οτιδηποτε αλλο ειναι ανουσιο. 

Ξερεις καποιον που αγοραζει με βαση το ονομα ,αν ηταν ετσι ολες 16αρες bmw θα επρεπε να ειναι 1600 κυβικα και 18αρες 1800 γτ ετσι ηταν καποτε. Να μηνυσουν την bmw για εξαπατηση  αυτοι που πηραν 118i και δεν ηταν 1800 κυβικα!

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τις 31 Γενάρη πρέπει να αποφασίσω αν θα επιστρέψω την 4090 Master στον Αμαζόνιο. *(2000eu με μεταφορικά είχε βγει).

Κρατάμε και βάζουμε στο PC (που επιτέλους στήθηκε αυτή τη βδομάδα), ή την επιστρέφουμε και πάμε σε μια 4080 Super?

900 γιούρια είναι.. δεν είναι λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...