Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

εντάξει απλά το λέω γιατί με 900αρι παίρνεις πολύ basic υλοποίηση. Πάντως η ΔΕΗ δεν θα γίνει πλούσια από τα 50-70watt που καίει παραπάνω η κάρτα. Εδώ έχουμε κουζίνα, ψυγείο, κτλ που καίνε στα KW. Το uv πιο πολύ για τον θόρυβο είναι αν είναι φασαριόζα η υλοποίηση, και ειδικά στις Ada δεν έχει και καμιά μεγάλη διαφορά. Στις Ampere που είχαν υψηλή κατανάλωση άντε οκ.

Καλα ναι καταλαβες πως το λεω. Αν και δεν ειναι μονο τοσα αλλο 270 αλλο 130 υπαρχει μια διαφορα. Ειδικα καλοκαιρι παντως δεν καθεσαι με καρτα που pc που καιει πολυ γινεται φουρνος το δωματιο για πλακα. Και για ψυχολογικους λογους κρατας και την καρτα κρυα αλλο 55 βαθμοι αλλο 75 και αλλο 40db αλλο 30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1847

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα ναι καταλαβες πως το λεω. Αν και δεν ειναι μονο τοσα αλλο 270 αλλο 130 υπαρχει μια διαφορα. Ειδικα καλοκαιρι παντως δεν καθεσαι με καρτα που pc που καιει πολυ γινεται φουρνος το δωματιο για πλακα. Και για ψυχολογικους λογους κρατας και την καρτα κρυα αλλο 55 βαθμοι αλλο 75 και αλλο 40db αλλο 30.

270 ποια λες; την 4070Ti ή την Ti Super;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δλδ να κοστιζει η 7900xtx 550 ευρω? :rolleyes: 

550 όχι, αλλά 800-860 ευρώ ανάλογα την υλοποίηση. Τώρα αν μπορεί να γίνει (αν δηλαδή δεν μπαίνει εκεί η AMD μέσα) άλλο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καποιοι ελεγαν οτι δεν θα πεσει κατω απο 950 γρηγορα τελικα δευτερη μερα και ηδη ειναι στα 900.

Screenshot_2.png

Στα πιο γνωστά και έμπιστα καταστήματα, πόσος καιρός θα περάσει για να δούμε τέτοιες τιμές?

Και εννοώ Πλαισιο, eshop, egate, Msystems, mg manager κλπ, αυτοί δηλαδή που παλιότερα αγόραζαν οι περισσότεροι. Εγώ σε αυτά πάνω από 1000ευρώ βλέπω ξεκινάνε οι φθηνότερες.

image.png.07294772da89ee35c546c3f45db047b6.png

Τώρα σε Foxstore, Jmctech,Zoro κλπ, προφανώς και δεν θα έχουν ίδιες τιμές με μεγάλα καταστήματα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

270 ποια λες; την 4070Ti ή την Ti Super;

Την 4070ti. 

16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στα πιο γνωστά και έμπιστα καταστήματα, πόσος καιρός θα περάσει για να δούμε τέτοιες τιμές?

Και εννοώ Πλαισιο, eshop, egate, Msystems, mg manager κλπ, αυτοί δηλαδή που παλιότερα αγόραζαν οι περισσότεροι. Εγώ σε αυτά πάνω από 1000ευρώ βλέπω ξεκινάνε οι φθηνότερες.

image.png.07294772da89ee35c546c3f45db047b6.png

Τώρα σε Foxstore, Jmctech,Zoro κλπ, προφανώς και δεν θα έχουν ίδιες τιμές με μεγάλα καταστήματα.

Μεσω skroutz απευθειας αγορα η χαμηλοτερη αυτη τη στιγμη με βγαζει 931 ευρω. Τα μεγαλα καταστηματα μονο σε black friday η τιποτα πασχα χριστουγεννα αν κανουν καλες προσφορες. Σκετο απο jmtech η foxstore δεν θα αγοραζα αλλα αγορα μεσω skroutz θα εμπιστευομουν 100%. Γενικα βλεπω μεγαλη πτωση τα λεγαμε πριν κατι μερες δεν το περιμεναμε και οι 2 αλλα μπραβο ακομα και αν δεν ειναι οι τοσο καλες υλοποιησεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα ειναι να βρεθεί μια vfm υλοποίηση. Καμια zotac amp, Manli Gallardo, Gigabyte Gaming OC, η 2σλοτ ventus, palit φθηνές φαίνονται trash

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φυσικά τα έλεγα ότι ο @Arkin έχει πιαστεί στα δίχτυα της γοητείας του πέτσινου και θα αναβαθμίσει. Ακόμα και ο ίδιος το αρνιόταν αρχικά - αλλά η άρνηση είναι το πρώτο βήμα προς την αποδοχή. Άρνηση (δεν θα αγοράσω), οργή (για τις τιμές), bargaining (σκέφτεσαι για υλοποιήσεις και κόψιμο ΦΠΑ), depression (στεναχωριέσαι για τα 12giga και θες τα 16), αποδοχή  (αγοράζεις). Five stages of grief (θλίψη που θα σε ξαλαφρώνει ο Jensen από το χιλιάρικο).

Εγώ είμαι ακόμα στο bargaining 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Αυτό το RTX Video πως μπορώ να το δω;

Ενεργοποιείς HDR, βάζεις σε Edge ή Chrome ένα βίντεο πχ youtube και ενώ παίζει τσέκαρε από ncp να σου δείχνει active. So simple...

Screenshot(1).png.da53a1832fc9d9441accf4708c2d48ea.pngΜε τον ίδιο τρόπο σε χαμηλής ποιότητας βίντεο βλέπεις και το vsr το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και offline με mpc και vclScreenshot(11).png.05fe10d854aa1d14033b10160813b5fd.png

 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hln3 είπε

550 όχι, αλλά 800-860 ευρώ ανάλογα την υλοποίηση. Τώρα αν μπορεί να γίνει (αν δηλαδή δεν μπαίνει εκεί η AMD μέσα) άλλο θέμα...

Δεν την ενδιαφερει να πουλησει 7900xtx 7900xt, φανηκε απο τις διαθεσιμοτητες που ειχαν οταν βγηκαν.
Περα απο τα preorders τα καταστημα τις ειδαν με το σταγονομετρο.
Ειχα δει ενα video με ενα υπαλληλο απο μεγαλη αλυσιδα στην Αμερικη και τον ρωτησαν ποσες πηγαν στα καταστηματα.
Ειχε πει λοιπον οτι οταν βγηκαν οι 4090 4080 πηραν καπου 200 + 200 τεμ και οταν βγηκαν 7900xtx 7900xt πηραν 20 +30 αντιστοιχα.
Παιζει δηλαδη να ειχαν απο 1 σε καθε καταστημα για να μη πω 1 ανα 2 καταστηματα.
Η μονη 7000 που πουλαει ειναι η 7800xt που εχει πεσει ηδη 150€ και ενδεχεται να πεσει κιαλο.
Κατι 7600 7700xt 7900xt 7900xtx υπαρχουν απλα για να υπαρχουν.
Αντε να πουλησει και λιγο η 7600xt γιατι θα δουν οτι εχει 16gb και θα νομιζουν οτι επιασαν το παπα απο τα γενια.
Ο πυρηνας θα πεθανει στον ιδιο χρονο με την 7600.
Aυτα τα +5 FPS που βγαζει ειναι απο τα clocks και το +30-40 TDP.
κανονικα επρεπε να ειχε βγαλει 7600xt με 12gb και 7700xt με 16gb.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Westbaum είπε

image.png.cc8c1896aff9d0f1dc97a711433b2efa.png

Δειχνουν τιμιες η μου φαινεται? Βλεπω και οι 4080 να πεφτουν αρκετα για να φυγουν.

12 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Εγώ φυσικά τα έλεγα ότι ο @Arkin έχει πιαστεί στα δίχτυα της γοητείας του πέτσινου και θα αναβαθμίσει. Ακόμα και ο ίδιος το αρνιόταν αρχικά - αλλά η άρνηση είναι το πρώτο βήμα προς την αποδοχή. Άρνηση (δεν θα αγοράσω), οργή (για τις τιμές), bargaining (σκέφτεσαι για υλοποιήσεις και κόψιμο ΦΠΑ), depression (στεναχωριέσαι για τα 12giga και θες τα 16), αποδοχή  (αγοράζεις). Five stages of grief (θλίψη που θα σε ξαλαφρώνει ο Jensen από το χιλιάρικο).

Εγώ είμαι ακόμα στο bargaining 😁

Ειναι το τιμολογιο στην ακρη με την επιστροφη ΦΠΑ οποτε μια φορα το χρονο την κανω την αμαρτια μου. Αλλα μεχρι ενος σημειου και μεχρι ενος ποσου αναλογικα με αυτο που θα παρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Arkin said:

Δειχνουν τιμιες η μου φαινεται? Βλεπω και οι 4080 να πεφτουν αρκετα για να φυγουν.

Ειναι το τιμολογιο στην ακρη με την επιστροφη ΦΠΑ οποτε μια φορα το χρονο την κανω την αμαρτια μου. Αλλα μεχρι ενος σημειου και μεχρι ενος ποσου αναλογικα με αυτο που θα παρω. 

Εγώ θα την είχα ήδη πυροβολήσει αλλά λέω να ασχοληθώ με ένα συστηματάκι 10850k που θέλω καιρό να αντικαταστήσω. Ο 5950x έχει πέσει 120 ευρώ τις τελευταίες ημέρες στο skroutz, τσίμπησα και μια Aorus X570 από το ebay, ετοιμάζω τα κατσαβίδια μου μέχρι να τα παραλάβω. Και σκέφτομαι σοβαρά να δώσω την 3090ti για την 4080s...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...