Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Θα δώσεις 700 ευρώ για να παίξεις σε 1080p?

3440x1440 ειμαι και τα 12 ειναι μια χαρα εχω δοκιμασει οτι πιο βαρυ υπαρχει avatar alan wake 2077 με PT κτλ κτλ. Παντου φτανει η 12αρα για την ωρα. Για 4Κ προτεινονται 16 ομως ειδικα για native με dlss πεφτει και εδω το vram usage αρκετα και φτανουν και τα 12 στο 99% των παιχνιδιων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Δεν είναι future proof γνώμη μου.

Ειδαμε και τις 16αρες 6800xt ποσο future proof ηταν ακομα και πριν 2-3 χρονια που βγηκαν. Πρωτα γονατιζει ο πυρηνας και μετα η vram αυτο εχει δειξει ο κανονας μεχρι σημερα. Βαζεις 6800xt 4070ti super κτλ καρτες σε βαρια ΑΑΑ παιχνιδια σε 4Κ με ray tracing και βλεπεις 25fps με τη vram να καθετε. Βεβαια εδω ειναι τα reviews το εδειξε και η ιδια 4070 ti super ποσο placebo ειναι η vram. Και η 3090 με 24gb vram βγηκε και την εχει φτασει τωρα η 4070 super με τα 12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Οταν η Nitro+ 7900xtx εχει τα ιδια λεφτα με suprim 4070ti απλη τι τιμες να ριξει ? Ολες οι καλες υλοποιησεις της nvidia ειναι πανακριβες.

https://www.skroutz.gr/s/40239431/MSI-GeForce-RTX-4070-Ti-12GB-GDDR6X-Suprim-X-Karta-Grafikon-802-V513-008.html

https://www.skroutz.gr/s/40443877/Sapphire-Radeon-RX-7900-XTX-24GB-GDDR6-Nitro-Vapor-X-Karta-Grafikon-11322-01-40G.html

 

 

Αν πας bestprice η 4070 ti που γράφεις είναι κάπου 150 ευρώ παρακάτω (και όχι, δεν αναφέρομαι στο αγαπημένο μαγαζί του μπλου)
Δεν έχει νοήμα να μιλάμε για τιμές και να τραβάμε στοιχεία για κάποιες υλοποιήσεις που για τον α ή β λόγο παίζουν λίγο στην ελληνική αγορά

Αν δούμε π.χ geizhals η nitro 7900 ΧΤΧ είναι +211 ευρώ από την 4070 ti super asus tuf, τελείως διαφορετική εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Δεν είναι future proof γνώμη μου.

ποια κάρτα είναι future proof για 1440p; Στον πυρήνα εννοώ. Και future proof τι σημαίνει; 2 χρόνια; 3; Πόσο παραπάνω κρατάς κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

ποια κάρτα είναι future proof για 1440p; Στον πυρήνα εννοώ. Και future proof τι σημαίνει; 2 χρόνια; 3; Πόσο παραπάνω κρατάς κάρτα;

Λογικα 5 6 χρονια future proof. Που εχει πχ θα εχεις vram με το τσουβαλι και λογο πυρηνα τα fps θα ειναι σε μονοψηφια νουμερα. Ο πυρηνας τραβαει τη vram και οχι το αντιθετο. Συμβαινει σε περιπτωσεις αλλα ειναι ελαχιστες και κυριως στις πολυ μεγαλες αναλυσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειδαμε και τις 16αρες 6800xt ποσο future proof ηταν ακομα και πριν 2-3 χρονια που βγηκαν. Πρωτα γονατιζει ο πυρηνας και μετα η vram αυτο εχει δειξει ο κανονας μεχρι σημερα. Βαζεις 6800xt 4070ti super κτλ καρτες σε βαρια ΑΑΑ παιχνιδια σε 4Κ με ray tracing και βλεπεις 25fps με τη vram να καθετε. Βεβαια εδω ειναι τα reviews το εδειξε και η ιδια 4070 ti super ποσο placebo ειναι η vram. Και η 3090 με 24gb vram βγηκε και την εχει φτασει τωρα η 4070 super με τα 12.

α μπράβο αυτό. Για να πεις ότι είσαι future proof από πυρήνα για πάνω από 3 χρόνια θα πρέπει να πάρεις κάρτα σήμερα που να είναι overkill για την ανάλυση. π.χ. να πάρεις 4080 για 1440p. Και αυτό που βλέπω είναι ότι βγαίνουν next gen games only εδώ και αρκετό καιρό αλλά οι απαιτήσεις σε vram έχουν μείνει σταθερές στα 7-10 gb για 1440p (και μάλιστα κάτι καινούργια UE5 έχουν και χαμηλότερη χρήση).

Στο Avatar που είναι το καλύτερο ή το δεύτερο καλύτερο οπτικά πίσω από AW2 είδα μέχρι 10.8 used, τα ίδια περίπου και στο ΑW2. Πόσα games θα βγουν τα επόμενα 2, το πολύ 3 χρόνια, με αντίστοιχα visuals; Το Black Myth είναι ένα που λογικά λόγω και nvidia sponsored θα το κάνουν να είναι οκ με τα 12GB. Πόσα ακόμη; άλλα 2-3; Στα οποία όμως ο πυρήνας σίγουρα δεν θα την παλεύει οπότε θα βάζεις DLSS, άρα θα πέφτει η χρήση vram.

Εν τέλη, μιας και σχεδόν πάντα τα games γίνονται με βάση τις κονσόλες (οι οποίες έχουν λιγότερο από 12GB vram) μου φαίνεται δύσκολο ξαφνικά μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια ότι game κατεβάζω να βλέπω 11.9 used. Σε ελάχιστα και αν θα συμβεί αυτό.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο και να το αναλύσουμε πάντως δεν μειώνεται η δύναμη, όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν οι απο κει :P :D

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όσο και να το αναλύσουμε πάντως δεν μειώνεται η δύναμη, όσο και να προσπαθούν να μας πείσουν οι απο κει :P :D

 

Βασικά είναι το argument με το RT που είχα αναφέρει και πιο παλιά.

Έχω 4070. Πόσα games θα υπάρξουν όσο θα έχω την κάρτα στα οποία ο πυρήνας μπορεί να κάνει 60fps, έχουν καλό gameplay που να με κάνει να θέλω να παίξω αλλά δεν φτάνουν τα 12GB;

Έχω 7800ΧΤ. Πόσα games θα υπάρξουν όσο θα έχω την κάρτα τα οποία έχουν καλή υλοποίηση RT που αξίζει και αλλάζει πολύ τα visuals, έχουν καλό gameplay που να με κάνει να θέλω να παίξω αλλά δεν μπορεί ο πυρήνας στο RT;

Η απάντηση: ελάχιστα

Εν τέλη όσο future proof είναι η 7800ΧΤ τόσο είναι και η 4070. Αν ανταλλάζαμε κάρτες με τον @akoinonitos, στο 95% των games ούτε που θα βλέπαμε διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά είναι το argument με το RT που είχα αναφέρει και πιο παλιά.

Έχω 4070. Πόσα games θα υπάρξουν όσο θα έχω την κάρτα στα οποία ο πυρήνας μπορεί να κάνει 60fps, έχουν καλό gameplay που να με κάνει να θέλω να παίξω αλλά δεν φτάνουν τα 12GB;

Έχω 7800ΧΤ. Πόσα games θα υπάρξουν όσο θα έχω την κάρτα τα οποία έχουν καλή υλοποίηση RT που αξίζει και αλλάζει πολύ τα visuals, έχουν καλό gameplay που να με κάνει να θέλω να παίξω αλλά δεν μπορεί ο πυρήνας στο RT;

Η απάντηση: ελάχιστα

Εν τέλη όσο future proof είναι η 7800ΧΤ τόσο είναι και η 4070. Αν ανταλλάζαμε κάρτες με τον @akoinonitos, στο 95% των games ούτε που θα βλέπαμε διαφορά.

Περίεργος τρόπος να μας πεις Γιάννη ότι θες να πασάρεις την 4070 και να πάρεις 7800χτ .. κρυφό κοκκινάκια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά είναι το argument με το RT που είχα αναφέρει και πιο παλιά.

Έχω 4070. Πόσα games θα υπάρξουν όσο θα έχω την κάρτα στα οποία ο πυρήνας μπορεί να κάνει 60fps, έχουν καλό gameplay που να με κάνει να θέλω να παίξω αλλά δεν φτάνουν τα 12GB;

Έχω 7800ΧΤ. Πόσα games θα υπάρξουν όσο θα έχω την κάρτα τα οποία έχουν καλή υλοποίηση RT που αξίζει και αλλάζει πολύ τα visuals, έχουν καλό gameplay που να με κάνει να θέλω να παίξω αλλά δεν μπορεί ο πυρήνας στο RT;

Η απάντηση: ελάχιστα

Εν τέλη όσο future proof είναι η 7800ΧΤ τόσο είναι και η 4070. Αν ανταλλάζαμε κάρτες με τον @akoinonitos, στο 95% των games ούτε που θα βλέπαμε διαφορά.

Το future proof της 4070 ειναι το dlss. Εκει που θα γονατισει η 7800xt στον πυρηνα σε 1440p και το fsr θα δειχνει κακο εσυ θα βαλεις dlss balanced και θα παιξεις ανετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το future proof της 4070 ειναι το dlss. Εκει που θα γονατισει η 7800xt στον πυρηνα σε 1440p και το fsr θα δειχνει κακο εσυ θα βαλεις dlss balanced και θα παιξεις ανετα. 

fsr q = dlss b. Πάντως dlss b δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω εκτός αν είναι απολύτως απαραίτητο. Βέβαια είμαι και ψείρας και πάει το μάτι εκεί.

Αλλά και πόσο future proof είναι το dlss; Ήδη είναι απαραίτητο στα καινούργια. Τσίμα τσίμα είναι ο πυρήνας ήδη.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέυεται ότι αξίζει κάποιος να δώσει 40 ευρώ ή 60 ευρώ παραπάνω για μία καλύτερη υλοποιήση?

Gainward GeForce RTX 4070 Super 12GB Ghost (foxstore.gr) 623

ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 SUPER Twin Edge OC (foxstore.gr) 669

MSI GeForce RTX 4070 Super Ventus 2X OC 12GB GDDR6X (foxstore.gr) 679

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...