Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, prefuse said:

Διορθώσετε με αν κανω λάθος αλλά την μεγαλύτερη φασαρία δεν την κάνουν τα fan του υπολογιστή, PSU και τις AIO/air cooler, παρά η GPU σε full load?

Συνήθως τα games δίνουν περισσότερο load στη GPU, οπότε αν δεν έχεις κάνα μούφα DEER τροφοδοτικό και χαζό aircooler, η GPU θα κάνει περισσότερο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1850

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Βάλε τώρα ένα +7-10C ή +500/1000rpm (ελικόπτερο) για να καταλάβεις τι περίπου θα γίνεται το καλοκαίρι: Αυτός με την καλή υλοποίηση θα έχει quality if life και PC με λίγο θόρυβο ενώ ο άλλος θα έχει ένα PC με ελικόπτερο μέσα.

@prefuse
Για του λόγου το αληθές τσέκαρε τα παρακάτω βιντεάκια περίπου στο μέσο τους

Spoiler


 


εκεί που έχει απόσπασμα από το παιχνίδι Hitman 3. Θα δεις ότι οι θερμοκρασίες ή/και οι rpms είναι πολύ υψηλότερα από αυτά του techpowerup. Αυτό γιατί το Hardware Unboxed τις δοκιμάζει, πάλι στους 21C, μέσα σε κουτί ομως.

Το καλοκαίρι ειπαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Αυτο φοβομουν οτι θα πειτε...ενταξει το dlss 3 δεν νομιζω να το ανοιγα ποτε ειδικα αν ανοιγοντας το εχει delay, αλλα το dlss 2 ακομη και στην 2070s που εχω τωρα κανει θαυματα.Ε δεν αξιζει τοτε κατ εμε να χασω ολα αυτα τα feature, συν το gsync( το συγκεκριμενο feature το εχω αγαπησει) χιλιες φορες να σκασω το 150αρι και να εχω ολοκληρωμενη εμπειρια.

Το DLSS 3 σε single player παιχνιδια ειναι must. Απλα must το ανοιγεις και παιζεις. Το spiderman που ξερεις ποσο γρηγορο παιχνιδι ειναι με τις μαχες με το swing κτλ το επαιξα ολο με dlss 3 και απλα ηταν αψογο και σε αποκριση και παντου. Και οτι εχω δοκιμασει ειναι πολυ καλο πχ hogwarts witcher 3 hitman 3 portal CB2077 και υπαρχει σε πανω απο 50 παιχνιδια αρκετα απο αυτα χρειαζονται FG λογο τρελου cpu γονατισματος θα σε σωσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, prefuse είπε

Διορθώσετε με αν κανω λάθος αλλά την μεγαλύτερη φασαρία δεν την κάνουν τα fan του υπολογιστή, PSU και κυρίως τις AIO/air cooler, παρά η GPU σε full load?

Κάνεις λάθος.

Αν κάποιος έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις από PC building και επιλογή εξαρτημάτων θα έχει πάντα περισσότερο θόρυβο από τη GPU.

Μιλάμε για ψύξη με αέρα πάντα και σε CPU και σε GPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Αυτο φοβομουν οτι θα πειτε...ενταξει το dlss 3 δεν νομιζω να το ανοιγα ποτε ειδικα αν ανοιγοντας το εχει delay, αλλα το dlss 2 ακομη και στην 2070s που εχω τωρα κανει θαυματα.Ε δεν αξιζει τοτε κατ εμε να χασω ολα αυτα τα feature, συν το gsync( το συγκεκριμενο feature το εχω αγαπησει) χιλιες φορες να σκασω το 150αρι και να εχω ολοκληρωμενη εμπειρια.

αναλόγως. αν ανοίξεις το dlss3 και τα fps πάνε στα 90-100 και πάνω τότε το extra latency δεν το καταλαβαίνεις. Εξαίρεση είναι μόνο το CP77 που ακόμη και σε υψηλά frames έχει εμφανές latency. Το Hogwarts όμως για παράδειγμα, έχει τέλεια υλοποίηση, πάει μπάλα. Φυσικά αν εν τέλη πάρεις nvidia μπορείς να το δοκιμάσεις και βλέπεις.

Για το gsync που λες, και οι AMD έχουν, απλά λέγεται freesync, που στην ουσία αυτό χρησιμοποιούμε σχεδόν όλοι ακόμη και nvidia να έχουμε γιατί είναι compatible. Λίγοι έχουν g-sync monitors γιατί είναι πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο με το gsync μια χαρα δουλευει και στις amd με nvidia καρτα. Freesyn εχουμε οι περισσοτεροι και μια χαρα παιζουν με ολες τις καρτες ειτε amd ειτε nvidia. Δεν εχει το dynamic overdrive του gsync αλλα μια χαρα γινεται συγχρονισμος μεταξυ fps και hz οθονης. Απο την αλλη δεν γνωριζω αν με gsync monitor μπορει να παιξει amd καρτα και να συγχρονισει οπως πρεπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

οχι. εκτός αν έχεις case fans του 5ευρου. Το PSU δεν ακούγεται καν εκτός αν το έχεις πάρει τσίμα τσίμα στα watt και είναι στην τσίτα όλη την ώρα. H gpu είναι δυνητικά το πιο θορυβώδες γιατί το δικό της cooler έχει να αντιμετωπίσει τις υψηλότερες καταναλώσεις. Το cpu σε gaming δεν τραβάει πολλά watt.

Εξαρτάται από το cooler. Αν η υλοποίηση της gpu είναι καλή δεν θα ακούγεται ή θα ακούγεται λίγο. Το ίδιο και για το cpu. Απλά το cpu για να τραβήξει watt πρέπει να κάνεις productivity και όχι gaming.

Οκ ευχαριστώ, αυτή ακριβώς ήταν η μαγική λέξη, gaming!

Ναι σε productivity workstation δουλεύει κυρίως η CPU και μόνο σε Davinci και κάποια άλλα apps ακους την GPU.

Άρα είναι ανάλογα την χρήση.

Άρα ακόμα μια φορά, είναι εκ διαμέτρου αντίθετες οι απαιτήσεις και ανάγκες ενός gamer με productivity και είναι κακός σύμβουλος ο ένας για τον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το DLSS 3 σε single player παιχνιδια ειναι must. Απλα must το ανοιγεις και παιζεις. Το spiderman που ξερεις ποσο γρηγορο παιχνιδι ειναι με τις μαχες με το swing κτλ το επαιξα ολο με dlss 3 και απλα ηταν αψογο και σε αποκριση και παντου. Και οτι εχω δοκιμασει ειναι πολυ καλο πχ hogwarts witcher 3 hitman 3 portal CB2077 και υπαρχει σε πανω απο 50 παιχνιδια αρκετα απο αυτα χρειαζονται FG λογο τρελου cpu γονατισματος θα σε σωσει. 

Καλα προφανως και θα το δοκιμασω απλα αν εστω και λιγο νιωσω οτι εχει μεγαλη αποκριση ειμαι σιγουρος οτι θα το βγαλω.Προφανως μιλαω για τραγικη αποκριση οχι να μην ειναι αισθητη και επειδη αυτο ειναι και υποκειμενικο τι αντιλαμβανει ο εγκεφαλος του καθενος μενει να το δω στην πραξη.

Αντε να δουμε, μενει να στρωσουν λιγο οι τιμες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

αναλόγως. αν ανοίξεις το dlss3 και τα fps πάνε στα 90-100 και πάνω τότε το extra latency δεν το καταλαβαίνεις. Εξαίρεση είναι μόνο το CP77 που ακόμη και σε υψηλά frames έχει εμφανές latency. Το Hogwarts όμως για παράδειγμα, έχει τέλεια υλοποίηση, πάει μπάλα. Φυσικά αν εν τέλη πάρεις nvidia μπορείς να το δοκιμάσεις και βλέπεις.

Για το gsync που λες, και οι AMD έχουν, απλά λέγεται freesync, που στην ουσία αυτό χρησιμοποιούμε σχεδόν όλοι ακόμη και nvidia να έχουμε γιατί είναι compatible. Λίγοι έχουν g-sync monitors γιατί είναι πανάκριβα.

Το ξερω περι freesync απλα οταν πηρα την οθονη της περιγραφης υπηρχε μονο το gsync, και η συγκεκριμενη δεν υποστηριζει το freesync οπως κανουν πολλες οθονες πλεον που ειναι συμβατες και για τα 2.Οποτε για αυτο πολλες φορες ειναι μονοδρομος για μενα οι πρασινες καρτες.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Καλα προφανως και θα το δοκιμασω απλα αν εστω και λιγο νιωσω οτι εχει μεγαλη αποκριση ειμαι σιγουρος οτι θα το βγαλω.Προφανως μιλαω για τραγικη αποκριση οχι να μην ειναι αισθητη και επειδη αυτο ειναι και υποκειμενικο τι αντιλαμβανει ο εγκεφαλος του καθενος μενει να το δω στην πραξη.

Αντε να δουμε, μενει να στρωσουν λιγο οι τιμες..

Δεν θα καταλαβεις απολυτως τιποτα εφοσον εισαι στα 60+fps native/dlss. Και θα σε δωσει πολυ δυνατο smoothness σε ολα τα θεοβαρα σημερινα ΑΑΑ παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

Οκ ευχαριστώ, αυτή ακριβώς ήταν η μαγική λέξη, gaming!

Ναι σε productivity workstation δουλεύει κυρίως η CPU και μόνο σε Davinci και κάποια άλλα apps ακους την GPU.

Άρα είναι ανάλογα την χρήση.

Άρα ακόμα μια φορά, είναι εκ διαμέτρου αντίθετες οι απαιτήσεις και ανάγκες ενός gamer με productivity και είναι κακός σύμβουλος ο ένας για τον άλλο.

Βασικά αν φτιάξεις δυνατό σύστημα για gaming, ειδικά για ΑΑΑ games που έχουν πολλές απαιτήσεις, αυτομάτως έχεις και ένα αρκετά ικανό productivity system. Εκτός αν έχεις ειδικές απαιτήσεις και χρειάζεσαι πάρα πολλούς πυρήνες φάση threadripper. Αλλά γενικά τα δυνατά gaming rigs έχουν αρκετή επεξεργαστική ισχύ και για productivity,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, kkatzos said:

Κάνεις λάθος.

Αν κάποιος έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις από PC building και επιλογή εξαρτημάτων θα έχει πάντα περισσότερο θόρυβο από τη GPU.

Μιλάμε για ψύξη με αέρα πάντα και σε CPU και σε GPU.

Και εσύ κανείς λάθος. :)

Το γράψαμε παραπάνω είναι ανάλογα την χρήση.

Εγώ αναφέρομαι για productivity, αυτά που αναφέρεις ισχύουν για gaming.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα, ποια  κάρτα και ποιο CPU θα πρότεινες σε έναν επαγγελματία που δουλεύει πχ Photoshop?

Ευχαριστώ για τα βίντεο οταν βρω χρόνο θα δω καποια, αν και είναι από gaming κανάλι (καλά και ο techpowerup το ίδιο είναι) οπότε πολύ πιθανό να μην ισχύουν για productivity.

16 minutes ago, just_a_dude said:

Βασικά αν φτιάξεις δυνατό σύστημα για gaming, ειδικά για ΑΑΑ games που έχουν πολλές απαιτήσεις, αυτομάτως έχεις και ένα αρκετά ικανό productivity system. Εκτός αν έχεις ειδικές απαιτήσεις και χρειάζεσαι πάρα πολλούς πυρήνες φάση threadripper. Αλλά γενικά τα δυνατά gaming rigs έχουν αρκετή επεξεργαστική ισχύ και για productivity,

Και ναι αλλά κυρίως λάθος.

Ποια θεωρείται καλύτερη rtx4080 ή AMD 7900XT?

Για τα άλλα θα σου απαντήσω αργότερα.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, icenex είπε

Αυτο φοβομουν οτι θα πειτε...ενταξει το dlss 3 δεν νομιζω να το ανοιγα ποτε ειδικα αν ανοιγοντας το εχει delay, αλλα το dlss 2 ακομη και στην 2070s που εχω τωρα κανει θαυματα.Ε δεν αξιζει τοτε κατ εμε να χασω ολα αυτα τα feature, συν το gsync( το συγκεκριμενο feature το εχω αγαπησει) χιλιες φορες να σκασω το 150αρι και να εχω ολοκληρωμενη εμπειρια.

Με AMD χάνεις περισσότερα εκτός από το DLSS 2.

Το Ray Reconstruction είναι επαναστατικό στο DLSS 2, όσο ήταν το DLSS 2 στα Upscales.
Έχω 2070 super και χρησιμοποιώ το DLSS-G to FSR3 mod, το οποίο με έπεισε ότι το Lag του Frame Generation αξίζει για την ομαλότητα που προσφέρει στα Single Player παιχνίδια.

Τα DLSS:Quality + RR + FG, κάνουν το Alan Wake 2 (Path Tracing) να είναι playable, από unplayable slideshow που είναι συνήθως (Low/Medium ορισμένες ρυθμίσεις προφανώς). Με AMD δεν υπάρχει ελπίδα στο συγκεκριμένο τίτλο. Από εκεί και πέρα έχεις καλούδια όπως Reflex, όλα τα επερχόμενα ReMix παιχνίδια (αν σε ενδιαφέρουν) και ανακοίνωσε και το RTX Video HDR: AI-Upscale σήμερα η nvidia, που ίσως σε ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από aki
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...