Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, hln3 είπε

 

 

10+ φορές πιο γρήγορη από την 4070 ti !!!!!😛

 

rt-alan-wake-2-3840-2160.png

Μετά πως να μην τον ονομάσεις super ti; Ε;

Ti Super ήθελα να πω

Αυτο το πινακακι δειχνει 4K RT χωρις DLSS, οπως βλεπεις καμια δεν κανει με αυτο το τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, hln3 είπε

Επίσης είχα γράψει αφού έχουν ιδια rops η απόδοση θα είναι πολύ κοντά. Τώρα αν η πράσινη έστειλε λάθος νούμερα στους reviewers, θα έπρεπε με κάποιον μαγικό τρόπο να το προβλέψω και αυτό.

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4070-ti-super-tuf/44.html

 

Και στο πιο ακραίο σενάριο, RT σε 4Κ, η διαφορά είναι 13% στο ιδιο review.
Αν η 4080 σούπερ πωλείται στο msrp θα είναι επιλογή για όποιον θέλει να ξοδέψει τα παραπάνω, προσωπικά πολυ αμφιβάλλω οταν η 4090 έχει ξεφύγει σε τιμή τελείως.
 

 

Και μιας και πιάσαμε το ποιος είχε πει τι, όταν έλεγα πως η 4070 super θα έχει κοντά 20% αύξηση απόδοσης εσύ δεν ήσουν που έλεγες πως δεν παίζει;

Έχουν μια βδομάδα που βγήκαν τα reviews αλλά δεν ένιωσα την ανάγκη να στην πω
 

Η 4070S τι σχέση έχει με την 4070ti και την 4080 ?Εγώ στο είχα πει ότι δεν θα κανιβαλισει τα πάνω μοντέλα που κυκλοφορούν και εσύ μας έλεγες να πάω να κάνω google να διαβάσω για τα rops 😂παραδεξου το ,ότι παπατζες έλεγες , από τα τεντωμένα νούμερα που δείχνουν για την 4070τι τα review στην πραγματικά σενάρια πολύ πιθανό είναι πολύ μεγαλύτερη η διαφορά.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Westbaum είπε

O ΤPU και ComputerBase συμπλέουν,δεν ξέρω γιατί ο HW βγάζει μόνο 4fps διαφορά και με καινούργιο testbench.Βασικά η TISuper ήθελε ένα ~+5% σε raster σε stock ρολόγια και να έρθει στα 800 ευρώ και θα ήταν μια χαρά επιλογή,ειδικά με την 4080Super με msrp στα $1000.

Τώρα θα έρθουν +200 ευρώ πάνω στα μαγαζιά,με την 4070TiS ~950+ευρώ και αυτό θα συμπαρασύρει και την 4080Super στα 1200+,οπότε περιμένουν οι ενδιαφερόμενοι 2-3 μήνες για να ξαναγυρίσουν οι τιμές στο msrp.

 

Λογικά λόγω διαφορετικής υλοποίησης. Αν τραβάς τα νούμερα από golden sample 4070 ti και από μάπα 4070 super ti τότε η διαφορά μπορεί να φτάσει να είναι εντελώς αστεία.

Στις 5/1/2024 στις 3:21 ΜΜ, ICE-T είπε

Αυτό το 20% απόδοση αν δεν το δω δεν το πιστεύω γιατί πολύ απλά θα κανιβαλησει την απλή 4070ti και δεν νομίζω να την συμφέρει να εξαγριώσει τους κατόχους, για κάνα 10% το κόβω.

Αυτό είχες γράψει ακριβώς για την 4070 super. Και έπεσε τελείως έξω. Τώρα λες ποσο καλή αγορά είναι η 4070 super....

Εγώ δεν ένιωσα την ανάγκη να στην πω μια βδομάδα που έχουν βγει τα 4070S reviews. Εσύ γιατί ένιωσες τόσο την ανάγκη να μου την πεις σήμερα; Εδώ είναι το ζουμί
 

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, hln3 είπε

Λογικά λόγω διαφορετικής υλοποίησης. Αν τραβάς τα νούμερα από golden sample 4070 ti και από μάπα 4070 super ti τότε η διαφορά μπορεί να φτάσει να είναι εντελώς αστεία.

Αυτό είχες γράψει ακριβώς. Και έπεσε τελείως έξω. Τώρα για φέρε τι είχα γράψει εγώ να δούμε.
 

Αν είπα για την 4070super μπορεί να είπα μαλ.. εγώ τουλάχιστον έχω κοτσια να πω ότι είπα παπατζα δεν κρύβομαι από πινακακια και ότι δεν μπορουσα να το προβλέψω ,κτλ,κτλ, .

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

Αν είπα για την 4070super μπορεί να είπα μαλ.. εγώ τουλάχιστον έχω κοτσια να πω ότι είπα παπατζα δεν κρύβομαι από πινακακια και ότι δεν μπορουσα να το προβλέψω ,κτλ,κτλ, .

Εγώ δεν ένιωσα την ανάγκη να στην πω μια βδομάδα που έχουν βγει τα 4070S reviews. Εσύ γιατί ένιωσες τόσο την ανάγκη να μου την πεις σήμερα; Εδώ είναι το ζουμί και εδώ δεν απαντάς.

Όταν κάνω πρόβλεψω βάσει των specs που στέλνει η πράσινη και τα specs έχουν typo στα rops στην 4070 super ti προφανώς και θα πέσω έξω. Βέβαια δεν έγραψα ποτέ ότι θα είναι ίδια με την 4080 όπως έχεις φαγωθεί να γράφεις.

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μερικα σωστα σχολια απο reddit

 

Screenshot_9.png

Εγώ πάντως έχω θέματα με την μνήμη της 3080 και πήγα από 4Κ σε 1440p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hln3 είπε

Εγώ δεν ένιωσα την ανάγκη να στην πω μια βδομάδα που έχουν βγει τα 4070S reviews. Εσύ γιατί ένιωσες τόσο την ανάγκη να μου την πεις σήμερα; Εδώ είναι το ζουμί και εδώ δεν απαντάς.

Όταν κάνω πρόβλεψω βάσει των specs που στέλνει η πράσινη και τα specs έχουν typo στα rops στην 4070 super ti προφανώς και θα πέσω έξω. Βέβαια δεν έγραψα ποτέ ότι θα είναι ίδια με την 4080 όπως έχεις φαγωθεί να γράφεις.

Εγώ πάντως έχω θέματα με την μνήμη της 3080 και πήγα από 4Κ σε 1440p

Σε 4Κ ναι εννοειται θα εχουν θεμα τα 10gb και τα 12 εχουν οταν μπαινει μεσα το rt. Σε 1440p εχεις θεματα με dlss quality και αν ναι σε πιο παιχνιδι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1440p μια χαρά πάει, δεν έχω συναντήσει πρόβλημα ακόμη. Αλλά σε 4Κ το stutter σύννεφο, και δυστυχώς δεν μπορείς να βγάλεις άκρη κοιτώντας το vram utilisation, το καταλαβαίνεις μόνο όταν ρίχνεις textures πως σε έκοβε η vram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hln3 είπε

Εγώ δεν ένιωσα την ανάγκη να στην πω μια βδομάδα που έχουν βγει τα 4070S reviews. Εσύ γιατί ένιωσες τόσο την ανάγκη να μου την πεις σήμερα; Εδώ είναι το ζουμί και εδώ δεν απαντάς.

Όταν κάνω πρόβλεψω βάσει των specs που στέλνει η πράσινη και τα specs έχουν typo στα rops στην 4070 super ti προφανώς και θα πέσω έξω. Βέβαια δεν έγραψα ποτέ ότι θα είναι ίδια με την 4080 όπως έχεις φαγωθεί να γράφεις.

πρώτα από όλα αν το κατάλαβες για την 4080 με την 4070τι έχει γίνει η κουβέντα,δεν με ενδιαφέρει καθόλου η 4070S μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα , το σχεδόν ίδια απόδοση στα παιχνίδια που μόνο ίδια δεν είναι στην τελική, ξεκόλλα συνεχίσεις να μην το παραδέχεσαι δεν πειράζει δεν θα κάτσω να τσακωθω έχω κάρτα ας ανησυχούν οι υποψήφιοι αγοραστές που περίμεναν παραπάνω σε τιμή καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Σε 1440p μια χαρά πάει, δεν έχω συναντήσει πρόβλημα ακόμη. Αλλά σε 4Κ το stutter σύννεφο, και δυστυχώς δεν μπορείς να βγάλεις άκρη κοιτώντας το vram utilisation, το καταλαβαίνεις μόνο όταν ρίχνεις textures πως σε έκοβε η vram.

Καλα καταλαβα ναι εννοειται με 10gb σημερα σε 4Κ δεν παιζεις χωρις τουλαχιστον dlss balanced/performance ωστε να πεσει το vram usage. Δεν ειναι για 4Κ οι 10αρες ουτε καν οι 12αρες εκει ναι προτεινω αποκλειστικα 16αρες καρτες και απο 4080/7900xtx και πανω. Ζηταει πολλα ακομα το 4Κ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα καταλαβα ναι εννοειται με 10gb σημερα σε 4Κ δεν παιζεις χωρις τουλαχιστον dlss balanced/performance ωστε να πεσει το vram usage. Δεν ειναι για 4Κ οι 10αρες ουτε καν οι 12αρες εκει ναι προτεινω αποκλειστικα 16αρες καρτες και απο 4080/7900xtx και πανω. Ζηταει πολλα ακομα το 4Κ. 

όσοι αγόρασαν 3080 βάζω και εμένα τότε, για 1440p 165/180hz την αγόρασαν δεν είχαν απαιτήσεις για 4Κ cyberpunk RT ultra και όπου ήθελες παραπάνω fps στο warzone ας πούμε χρησιμ.το dls quality .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

όσοι αγόρασαν 3080 βάζω και εμένα τότε, για 1440p 165/180hz την αγόρασαν δεν είχαν απαιτήσεις για 4Κ cyberpunk RT ultra και όπου ήθελες παραπάνω fps στο warzone ας πούμε χρησιμ.το dls quality .

Ετσι ειναι ναι. Ο πετσινος μπορει να ονειρευονταν 8Κ καρτα με την 3090 πριν ποσα χρονια αλλα ολοι ξεραμε πια καρτα ειναι για πια αναλυση. Ηδη ειχαν αρχισει να φαινονται τα 10gb για 4Κ λιγα 1-2 χρονια μετα το release της 3080 απλα με το βαρυ RT την αποτελειωσαν. Για 1440p ειναι μια χαρα ομως βοηθαει πολυ και το DLSS. Οι 8αρες 3070/3070ti θεωρω οτι εφαγαν μεγαλυτερη κατραπακια ακομα και σε 1440p ηταν λαθος για τοτε να βγαλουν την 3070ti με 8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η MSI Ventus με το faulty bios ίσως είναι το πρόβλημα που τέσταρε ο HU.O Kitguru κάνει πιο ενδελεχή ανάλυση..
https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/nvidia-rtx-4070-ti-super-review-ft-msi/4/
image.png.48b0f04d50b54477fdee7ce5d4fdb4df.png
Tα αποτελέσματα είναι με το πρώτο bios update αλλά όχι το δεύτερο λόγω χρόνου που κατά την Nvidia βελτιώνουν και άλλο τις επιδόσεις.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πολύ απλό είναι .

Η 4070ti super βγήκε απλά να αντικαταστήσει την 4070ti .Αυτή θα έπρεπε να ήταν εξ αρχής η πραγματική 4070ti (16gb vram κτλ)στην τιμή που παίζει τώρα η απλή 4070ti.Τα ίδια ισχύουν και για 4080 vs 4080super.

Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε .

Άκυρη η σειρά super .Μια και καλή έπρεπε να βγει ως απλή σειρά 4000 χωρίς super και όποια άλλη ονομασία.(για όλες τις 4αρες το λέω)Ο τύπος απλά ξεζουμιζει και το τελευταίο σεντς από τους υποψήφιους αγοραστές.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Η MSI Ventus με το faulty bios ίσως είναι το πρόβλημα που τέσταρε ο HU.O Kitguru κάνει πιο ενδελεχή ανάλυση..
https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/nvidia-rtx-4070-ti-super-review-ft-msi/4/
 

Ο HU απαράδεκτος γιατί γράφει πως είχε και άλλες υλοποιήσεις διαθέσιμες αλλά προτίμησε να τα τρέξει όλα με  αυτή που του ήρθε πρώτη. Πριν ποστάρει τα νούμερα του δεν σκέφτηκε να τρέξει και μια άλλη κάρτα να δει μήπως δεν πάει κάτι καλά;

Επεξ/σία από hln3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...