Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις bios update την κάρτα εκτός αν εννοείς flash,κάτι που είναι τελείως διαφορετικό και δεν γίνεται από το official site του vendor της κάρτας,συν το ότι θέλει προσοχή και να ξέρεις τι κάνεις  γιατί μπορείς να την brickάρεις.Κάντο μόνο αν έχεις dual bios και θες να αυξήσεις power limit για οverclock.

Εγώ απλά bios update θέλω να κάνω, όπως κάνουμε στις μητρικές, για περισσότερο stable support κλπ. 

Στην προηγούμενη κάρτα μου, 3080 Gaming X Trio, είχε bios update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

και δεν βγαίνουν και games βασικά.

Επιτέλους κάποιος το έγραψε. Φιλικά προς όλους, αλλά σας διαβάζω εδώ και τόσες σελίδες να κάνετε σχέδια για την σειρά 5000 ή την 6000 το 25 - 26 - 27 κτλ κτλ.

Αν κάποιος μπορεί οικονομικά ή απλά θέλει να έχει συνεχώς ένα σύστημα τελευταίας τεχνολογίας τότε πάω πάσο.

Από την άλλη τι ακριβώς περιμένουμε σε games στο άμεσο μέλλον (24 - 25) που να αξίζει τα παραπάνω;

Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Chaos3X said:

Εγώ απλά bios update θέλω να κάνω, όπως κάνουμε στις μητρικές, για περισσότερο stable support κλπ. 

Στην προηγούμενη κάρτα μου, 3080 Gaming X Trio, είχε bios update. 

Στις μητρικές κάνουμε για υποστήριξη μνήμης η για καινούργιους cpu όπως έκανε η AMD που ήθελαν το update για να αναγνωρίσουν την 50xx κάποιες mb,στην κάρτα αν δεν είναι αναγκαίο δε θα το συνιστούσα,εκτός αν έχουν βγάλει οδηγία για κάποιο σφάλμα που χρειάζεται διόρθωση,αλλά casual bios update δε θα έκανα χωρίς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, νόμιζα ότι θα υπάρχουν updates, αν σκεφτείς πότε κυκλοφόρησε η κάρτα, οπότε για αυτό δεν βρίσκω τίποτα στο site τους ή στο Google. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος που αλλαζουν vbios ειναι πολλες φορες να ανεβασουν το powerlimit της καρτας https://www.techpowerup.com/vgabios/ εδω εχει ολα τα vbios!!!!επεισης παντα γινεται ανανεωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό είναι flashing και όχι bios update από vendor,θες να κατεβάσεις NVIDIA NVFlash,το bios της κάρτας που θέλεις να αλλάξεις,να μπεις στο cmd με admin right,και να εκτελέσεις συγκεκριμμένες εντολές.Κάτι να πάει στραβά όταν σου πει update display adapter? που είναι το flashing ουσιαστικά η βάλεις λάθος bios bye bye gpu,θα δεις το ουράνιο τόξο με artifacts η black screen.

Mε dual bios γυρνάς στο άλλο αλλά γενικά πρέπει να ξέρεις τι κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakinen είπε

Επιτέλους κάποιος το έγραψε. Φιλικά προς όλους, αλλά σας διαβάζω εδώ και τόσες σελίδες να κάνετε σχέδια για την σειρά 5000 ή την 6000 το 25 - 26 - 27 κτλ κτλ.

Αν κάποιος μπορεί οικονομικά ή απλά θέλει να έχει συνεχώς ένα σύστημα τελευταίας τεχνολογίας τότε πάω πάσο.

Από την άλλη τι ακριβώς περιμένουμε σε games στο άμεσο μέλλον (24 - 25) που να αξίζει τα παραπάνω;

Φιλικά πάντα.

Οπως το λες δεν εχεις αδικο ετσι ειναι. Απλα επειδη ειναι χομπυ δεν σε ενδιαφερει απλα να παιζεις τα παιχνιδια σου θες να εχεις και οτι πιο τελευταιο κυκλοφορει ακομα και για αυτα τα 1-2-3 παιχνιδια που μπορει να παιξεις και θα βοηθησει η καρτα. Ξερεις ποσοι εχουν 4090 και γενικα οτι πιο high end απλα για benchmarks η 1-2 παιχνιδια που παιζουν το χρονο? Συνηθως σε τετοια πραγματα δεν περνεις παντα 100% αυτο που χρειαζεται αλλα θα παρεις το 150% εφοσον μπορεις και ας μην το αξιοποιησεις. Μπορεις να μην κατι στον αλλο που πηρε lambo ferrari πχ και την εχει στο γκαραζ γιατι οι δρομοι της Ελλαδας ειναι για το αναθεμα? Ειναι χομπι και το γουστο του καθενος για αυτο περνεις οτι καλυτερο μπορεις και ας μην το χρειαζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χόμπυ χόμπυ αλλά να βγαίνει κάνα game. Εγώ το μόνο game του 2023 που πραγματικά απόλαυσα και περίμενα πως και πως να παίξω μετά τη δουλειά ήταν το Hogwarts. Ε δεν γίνεται δουλειά έτσι με 1-2 games το χρόνο και τα υπόλοιπα να είναι μια από τα ίδια. Γιατί στην τελική βρίσκεις και άλλο χόμπυ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οπως το λες δεν εχεις αδικο ετσι ειναι. Απλα επειδη ειναι χομπυ δεν σε ενδιαφερει απλα να παιζεις τα παιχνιδια σου θες να εχεις και οτι πιο τελευταιο κυκλοφορει ακομα και για αυτα τα 1-2-3 παιχνιδια που μπορει να παιξεις και θα βοηθησει η καρτα. Ξερεις ποσοι εχουν 4090 και γενικα οτι πιο high end απλα για benchmarks η 1-2 παιχνιδια που παιζουν το χρονο? Συνηθως σε τετοια πραγματα δεν περνεις παντα 100% αυτο που χρειαζεται αλλα θα παρεις το 150% εφοσον μπορεις και ας μην το αξιοποιησεις. Μπορεις να μην κατι στον αλλο που πηρε lambo ferrari πχ και την εχει στο γκαραζ γιατι οι δρομοι της Ελλαδας ειναι για το αναθεμα? Ειναι χομπι και το γουστο του καθενος για αυτο περνεις οτι καλυτερο μπορεις και ας μην το χρειαζεσαι. 

Φιλικά αλλά αυτό που γράφεις μπορώ να το κατανοήσω μόνο σε κάποιον που οικονομικά απλά δεν τον νοιάζει. Να σκάω χρήματα με χίλια ζόρια πλέον με τις τιμές που υπάρχουν χωρίς να υπάρχουν παιχνίδια (το ένα δύο δεν μου λέει κάτι γιατί μπορώ να περιμένω την επόμενη αναβάθμιση για να τα παίξω, όταν θα έχουν στρώσει κιόλας βλέπε CP2077) για να τρέχω μόνο Benchmarks για μένα δεν.

 

@just_a_dude

BG3 και AW2 δεν ασχολήθηκες ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakinen To AW2 είναι στο πρόγραμμα απλά τώρα δεν έχω όρεξη για τέτοιο στυλ. Αργό, horror, κτλ. To BG3 είμαι σίγουρος ότι είναι παιχνιδάρα αλλά δεν ξέρω αν θα την παλέψω με αυτό το gameplay, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι για 'μένα. Οπότε δεν ψήνομαι και πολύ να δώσω 50 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Westbaum said:

Aυτό είναι flashing και όχι bios update από vendor,θες να κατεβάσεις NVIDIA NVFlash,το bios της κάρτας που θέλεις να αλλάξεις,να μπεις στο cmd με admin right,και να εκτελέσεις συγκεκριμμένες εντολές.Κάτι να πάει στραβά όταν σου πει update display adapter? που είναι το flashing ουσιαστικά η βάλεις λάθος bios bye bye gpu,θα δεις το ουράνιο τόξο με artifacts η black screen.

Mε dual bios γυρνάς στο άλλο αλλά γενικά πρέπει να ξέρεις τι κάνεις.

οταν εχεις dual bios κανεις οτι θες αφοβα γιατι γυρνας On air το κατεστραμενο bios και το κανεις flash οποτε δεν υπαρχει κυνδινος εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

@liakinen To AW2 είναι στο πρόγραμμα απλά τώρα δεν έχω όρεξη για τέτοιο στυλ. Αργό, horror, κτλ. To BG3 είμαι σίγουρος ότι είναι παιχνιδάρα αλλά δεν ξέρω αν θα την παλέψω με αυτό το gameplay, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι για 'μένα. Οπότε δεν ψήνομαι και πολύ να δώσω 50 ευρώ.

Σε ρώτησα γιατί αυτό κάνει την κατάσταση χειρότερη. Ακόμα και τα ελάχιστα κορυφαία παιχνίδια που βγαίνουν πλέον, μπορεί απλά να μην είναι του γούστου μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakinen είπε

Σε ρώτησα γιατί αυτό κάνει την κατάσταση χειρότερη. Ακόμα και τα ελάχιστα κορυφαία παιχνίδια που βγαίνουν πλέον, μπορεί απλά να μην είναι του γούστου μας. 

ακριβώς. Το BG3 κιόλας δεν χρειάζεται καν κάρτα, και σε χρέπια παίζει. Ουσιαστικά η συζήτηση γίνεται για το αν υπάρχουν games που να έχουν και δυνατά γραφικά (ώστε να δικαιολογουν την αγορά των ακριβών πλέον καρτών) αλλά να έχουν και gameplay (ώστε να θες να τα παίξεις, αλλιώς δεν έχει νόημα). Άντε ψάξε βρες τέτοια games :P

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ακριβό σπορ το να έχεις high end hardware για να παίζεις στην ουσία 1-2 νέα παιχνίδια το χρόνο καθώς η απαξίωση της αξίας του high end hardware είναι μεγάλη με το πέρασμα του χρόνου.

Υπάρχουν πολλά καλά αλλά λίγο παλαιότερα games που παίζουν μια χαρά χωρίς να έχεις τούμπανο pc και με τα οποία δεν έχουμε ασχοληθεί ακόμα όσο τους αξίζει. Επίσης όταν έχεις δουλειά, οικογενειακές υποχρεώσεις κτλ ο χρόνος είναι ελάχιστος για να χαρείς το ακριβό hardware που αγόρασες. Δεν θα δώσω πχ 1000 ευρώ για gpu για να παίζω μόνο λίγο το σκ, δεν αξίζει. Άλλωστε το σκ θα δεις κ καμιά ταινία, θα βρεις για φαγητό ή ποτό, θα πας μια εκδρομή ,θα χαρείς πιο πολύ τα παιδιά σου κτλ. Η μέρα έχει μόνο 24 ώρες και δε φτάνει για όλα.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το που θέλει να ξοδεύει ο καθένας το χρόνο του είναι εντελώς υποκειμενικό.

Και ο Elon Musk δεν ξέρει τι έχει από λεφτά αλλά λέει ότι προτιμάει να καίγεται στο gaming πάρα να βγει έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...