Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά τώρα πια ούτε η απλή 4070 έχει νόημα. Γιατί δίνεις άλλα 80€ και παίρνεις την σούπερ που είναι αρκετά πιο γρήγορη...

Ότι κάνει ο πέτσινος δηλαδή ακολουθεί πια την πολιτική the more you spend...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just getting started είπε

Βασικά τώρα πια ούτε η απλή 4070 έχει νόημα. Γιατί δίνεις άλλα 80€ και παίρνεις την σούπερ που είναι αρκετά πιο γρήγορη...

Ότι κάνει ο πέτσινος δηλαδή ακολουθεί πια την πολιτική the more you spend...

Ακριβώς, σήμερα δεν έχει νόημα. Γι' αυτό και εγώ θα περιμένω την 5070S ή απλά θα πάω στην 5070Ti να τελειώνουμε. Προετοιμάζομαι ψυχολογικά για αύξηση του budget από τα 600 στα 800-900 :P

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι άντε πουλάς την προηγούμενη και βγαίνει πιο φθηνά η αναβάθμιση. Μια τέτοια κίνηση όμως απαιτεί ολόκληρη αλλαγή πλατφόρμας.

Και αν οι φήμες περί PS5 pro με specs 7800xt ισχύουν, τότε λογικά και οι 7800/4070 θα τη βγάλουν καθαρή για τα επόμενα 2-3 χρόνια. (Οκ εκτός και αν οι 12αρες πεθάνουν απότομα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just getting started είπε

Το θέμα είναι ότι άντε πουλάς την προηγούμενη και βγαίνει πιο φθηνά η αναβάθμιση. Μια τέτοια κίνηση όμως απαιτεί ολόκληρη αλλαγή πλατφόρμας.

Και αν οι φήμες περί PS5 pro με specs 7800xt ισχύουν, τότε λογικά και οι 7800/4070 θα τη βγάλουν καθαρή για τα επόμενα 2-3 χρόνια. (Οκ εκτός και αν οι 12αρες πεθάνουν απότομα)

τι εννοείς αλλαγή πλατφόρμας; καλύτερο cpu για να μην μπουκαλιάζει; Εντάξει αυτό έτσι και αλλιώς θα γίνει κάποια στιγμή, δεν θα είμαι για πάντα με την 4070. Εννοώ και σε AMD να πήγαινα πάλι θα χρειαζόμουν cpu, δεν έχει να κάνει με τον πέτσινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Έτσι όπως πάει το πράγμα θα έχεις απ τη μια την AMD να σου παρέχει λύσεις στην entry-midrange κατηγορία και απ την άλλη τον πέτσινο για high end με το ανάλογο κόστος … 

Κατσε να δουμε θα εχει διαθεσιμοτητα για τις entry-mid range κτλ.
Τωρα θα ασχοληθει με ΑΙ και θα ριξει και αυτη το βαρος της παραγωγης εκει.
Οταν χωρις AI δεν εχεις διαθεσιμοτητα σε 7900xt 7900xtx και οταν οι μεγαλες αλυσιδες στην Αμερικη που πηραν 250 4080 250 4090 μετα πηρα 20 7900xtx και 30 7900xt , φαντασου τι διαθεσιμοτητα θα εχει βγαζοντας παραλληλα και τις ΑΙ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

4060ti θεωρώ δεν κρατάει προσχήματα που σε κάποιες περιπτώσεις είναι πιο αργή από την 3060ti (ξεφτυλίκια). Από 4070 και πάνω έχει νόημα να αγοράσεις. Και αν στις 5000 έχει νόημα μόνο από 5070Ti και πάνω; Τις υποβαθμίζει τις κάρτες συνεχώς ο πέτσινος και πρέπει να πηγαίνεις όλο και πιο ψηλά.

Κραταει τα προσχήματα εννοώ ότι βγάζει και αυτές τις κάρτες ακόμα έστω και με τσιμπημένες τιμές … μη τις καταργήσει τελείως είναι το θέμα και αφήσει μόνο το high end…

 

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Κατσε να δουμε θα εχει διαθεσιμοτητα για τις entry-mid range κτλ.
Τωρα θα ασχοληθει με ΑΙ και θα ριξει και αυτη το βαρος της παραγωγης εκει.
Οταν χωρις AI δεν εχεις διαθεσιμοτητα σε 7900xt 7900xtx και οταν οι μεγαλες αλυσιδες στην Αμερικη που πηραν 250 4080 250 4090 μετα πηρα 20 7900xtx και 30 7900xt , φαντασου τι διαθεσιμοτητα θα εχει βγαζοντας παραλληλα και τις ΑΙ.

Πάντως δε βλέπω να γίνεται ο ίδιος πανικός με το crypto farming που δεν έβλεπες κάρτα ούτε με κυάλι, ίσως είναι και νωρίς ακόμα ..

εγώ να σου πω την αλήθεια φέτος δε θα βιαστώ για αλλαγή, η 4090 σε 4κ με dlss δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα για τα επόμενα χρόνια … τα specs του ps pro τα τσαλαπατάει όποτε θα αράξω να δω πως θα κινηθεί η αγορά … 

μονο αν δώσει ο πέτσινος κάνα +100% μπορεί να κάνω την τρέλα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως εχει γινει ταριφα πλεον το χιλιαρικακι αν θες κατι αξιοπρεπες.. Και εγω για 5000 παω, να δουμε τιμες , αυξηση επιδοσεων κτλπ..

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xartemporas είπε

Δυστυχως εχει γινει ταριφα πλεον το χιλιαρικακι αν θες κατι αξιοπρεπες.. Και εγω για 5000 παω, να δουμε τιμες , αυξηση επιδοσεων κτλπ..

Απο ταριφα εχουμε χορτασει 50αρικο ο γιατρος για 5 λεπτα εξεταση 2 ευρω η βενζινη 2 ευρω το ψωμι 1.5 το γαλα 500 ο συμβολαιογραφος για ενα χαρτι 1000 ο λογιστης κτλ κτλ απο 15 καθε συνδρομη netflix amazon disney κτλ κτλ. Εχουμε χορτασει ταριφες πια. Τα ταξι ξεραμε για ταριφες αλλα ολοι βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα και παιζουν το παιχνιδι τους. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Κραταει τα προσχήματα εννοώ ότι βγάζει και αυτές τις κάρτες ακόμα έστω και με τσιμπημένες τιμές … μη τις καταργήσει τελείως είναι το θέμα και αφήσει μόνο το high end…

να τις καταργήσει τελείως μου φαίνεται δύσκολο, απλά θα είναι afterthought. Αργούν να βγουν και είναι ότι silicon έχει πέσει κάτω στο πάτωμα του εργοστασίου. Δεν θα τις καταργήσει τυπικά αλλά δεν θα έχει κανένα νόημα να τις αγοράσεις έτσι όπως θα είναι, άρα στην ουσία είναι σαν να τις έχει καταργήσει.

14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ να σου πω την αλήθεια φέτος δε θα βιαστώ για αλλαγή, η 4090 σε 4κ με dlss δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα για τα επόμενα χρόνια … τα specs του ps pro τα τσαλαπατάει όποτε θα αράξω να δω πως θα κινηθεί η αγορά …

και δεν βγαίνουν και games βασικά. έκατσα και έψαξα τι έχει ανακοινωθεί για το 2024 και γραφικά μόνο το Black Myth δείχνει τούμπανο, τα υπόλοιπα είναι τυπικά. Και από gameplay πολύ λίγα μου έκαναν κλικ.

Αυτά έχω σταμπάρει. Βέβαια δεν σημαίνει ότι θα τα παίξω όλα αν δεν είναι καλά.

1547450208_.png.c2d56a512f9981e38072190348603348.png

21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

η 4090 σε 4κ με dlss δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα για τα επόμενα χρόνια …

βασικά στο AW2 (που είναι το πιο βαρύ) πόσα fps έχεις με όλα τέρμα + DLSS Q + FG;

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Δυστυχως εχει γινει ταριφα πλεον το χιλιαρικακι αν θες κατι αξιοπρεπες.. Και εγω για 5000 παω, να δουμε τιμες , αυξηση επιδοσεων κτλπ..

Και τα 600 της 4070 μια χαρά είναι ή τα ~500 της 7900 GRE για κάποιον που θέλει να παίζει με optimized settings μιας και το ''max settings'' ή αλλιώς ''όλα δεξιά'' έχει κλάιν μάιν διαφορές(σε σχέση με τα optimized) και πληρώνεται πολύ αδρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Και τα 600 της 4070 μια χαρά είναι ή τα ~500 της 7900 GRE για κάποιον που θέλει να παίζει με optimized settings μιας και το ''max settings'' ή αλλιώς ''όλα δεξιά'' έχει κλάιν μάιν διαφορές(σε σχέση με τα optimized) και πληρώνεται πολύ αδρά.

Σιγουρα κανεις την δουλεια σου και με αυτες.. βεβαια η καλυτερη επιλογη ειναι η 4070 ti super λογω 16gb μνημης.. εκτος και πας σε amd σε αυτα τα χρηματα. Για καμια 5080 λεω να παω γενικα, να δουμε τι θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά εσύ μιλάς έχοντας 3090, εγώ λέω γενικά για κάποιον που θέλει να παίζει τα πάντα σε 1440P με άνεση ή 4Κ με DLSS/FSR συν κάποιες παραχωρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Chaos3X said:

Προσπαθώ να βρω bios update στο site της MSI, για την 4080 αλλά δεν έχει κάτι, στα Downlaods, χάνω κάτι; 

Δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις bios update την κάρτα εκτός αν εννοείς flash,κάτι που είναι τελείως διαφορετικό και δεν γίνεται από το official site του vendor της κάρτας,συν το ότι θέλει προσοχή και να ξέρεις τι κάνεις  γιατί μπορείς να την brickάρεις.Κάντο μόνο αν έχεις dual bios και θες να αυξήσεις power limit για οverclock.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...