Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4070ti-super-is-8-faster-on-average-than-rtx-4070ti-in-3dmark-test
Περίμενα καλύτερα gains.. Δεν έχει καμία δουλειά να κοστίζει πάνω από 800 ευρώ και κανονικά θα έπρεπε να έρθει στα 730-750 ευρώ 1 χρόνο πριν την 5000.


image.png.32ffd014ed8a83da077acfea07dd3155.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

4090 σε 1440p :P
Παλι καλα που δεν εβαλες 1080p.
Δεν αλλαξαν και πολλα μικρυναν λιγο οι αποσταστασεις αλλα ο 12900k συνεχιζει να ειναι καλυτερος απο Ryzen 7900x ακομα και σε ανορθοδοξα σεναρια.
Για τους υπολοιπους εξω απο το Matrix που θα παιξουν 4Κ ειναι ανουσιο να αλλαξεις επεξεργαστη για 6 FPS που βρισκονται 25 FPS πανω απο το Refresh Rate του monitor σου ενω εχεις cap στα 141FPS.

Screenshot_27.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση το g-sync να δουλεύει πιο καλά σε borderless σε σχέση με fullscreen; Γενικά δεν κάνω alt-tab οπότε κατά 99% παίζω σε fullscreen και το g-sync δουλεύει κανονικά, βλέπεις ότι το hud με τα hz του monitor ανεβοκαταβαίνει κανονικά και το νιώθεις smooth. Πριν επειδή ήθελα να alt-tabαρω βάζω borderless και ένιωθα την κίνηση ακόμη πιο καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

4090 σε 1440p :P
Παλι καλα που δεν εβαλες 1080p.
 

 

Αρχίσαμε τις κολοτούμπες πάλι,

18 hours ago, spokaria said:

Γελανε και τα κοθονια Πανο ! Ο 12600κ στα παιχνιδια πιο γρηγορος απο 7600& 7600 am5

 

17 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

 

Screenshot_27.jpg

 

relative-performance-games-2560-1440.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αρχίσαμε τις κολοτούμπες πάλι,

 

 

relative-performance-games-2560-1440.png

Τι δεν καταλαβαινεις να στο εξηγησω;
Ποιος θα παρει 4090 με 7600x για να παιξει 1440p.
Aυτοι που θα παρουν 7600x ή θα μεινουν στο 12600κ θα παιξουν με πολυ κατωτερες καρτες σε 1440p ή αν παρουν 4090 θα παιξουν 4Κ.
Σεναριο 1)12600κ(μενει με το παλιο) 7600x(νεος pc) με 7800xt  σε 1440p
Σεναριο 2)12700k(μενει με το παλιο)   14600κ/14700k(νεο pc) με 4080 4090 σε 4K
Σεναριο 3) 12600k(μενει με το παλιο) 7600x(νεο pc) με 4090 σε 1440p  Username: Neo into Matrix

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Τι δεν καταλαβαινεις να στο εξηγησω;
Ποιος θα παρει 4090 με 7600x για να παιξει 1440p.
Aυτοι που θα παρουν 7600x ή θα μεινουν στο 12600κ θα παιξουν με πολυ κατωτερες καρτες σε 1440p ή αν παρουν 4090 θα παιξουν 4Κ.
 

Συνεχίζεις την κολοτούμπα για να μην παραδεχτείς ότι ήσουν λάθος και ότι ο 7600 είναι πάνω από τον 12600Κ. Εσύ έβαλες 1440p πινακάκι , δεν μίλαγες για 4Κ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4070ti-super-is-8-faster-on-average-than-rtx-4070ti-in-3dmark-test
Περίμενα καλύτερα gains.. Δεν έχει καμία δουλειά να κοστίζει πάνω από 800 ευρώ και κανονικά θα έπρεπε να έρθει στα 730-750 ευρώ 1 χρόνο πριν την 5000.


image.png.32ffd014ed8a83da077acfea07dd3155.png

την βλεπω 1000 ευρω στην χειροτερη να πωλειται Ελλαδα,τελος παντων καποιος ελεγε οτι θα εχει αποδοση 4080 εδω μεσα 😁αν ισχυει αυτος ο πινακας ουτε καν κοντα με 4080 δεν θα ειναι σε gaming .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

όχι δε μιλάω για rt ...2 παραδείγματα που έχω τεστάρει μονος μου kdc και tlou ήταν περιοχές στο game που σε native 4k με όλα δεξιά (έχει σημασία) ο 58003D λύγιζε σε βαθμό να πέφτει κάτω από 60 ενώ με τον 14700 έχω τα 2πλάσια fps στα ίδια σημεία

δες στο σημείο κάτω από το δέντρο τι πανωλεθρία πέφτει...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Χωρίς να θέλω να υπονοησω κάτι (οπότε θα το πω ξεκάθαρα), το στήσιμο που (δεν) είχες κάνει στον 58003δ (και στις μνήμες του), σου αφαιρεί το λόγο.

😛 😛 😛

Πέρα από την πλάκα, σε κάτι τέτοια σενάρια όπως αυτό που δείχνεις, το κακό στήσιμο με τα penalty που έχει θα δώσει εντελώς λάθος εικόνα.

Δες και το παράδειγμα του @zus που είχε τρελό θέμα από jedec/xmp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Συνεχίζεις την κολοτούμπα για να μην παραδεχτείς ότι ήσουν λάθος και ότι ο 7600 είναι πάνω από τον 12600Κ. Εσύ έβαλες 1440p πινακάκι , δεν μίλαγες για 4Κ.  

Nαι εβαλα πινακακι με 3080 γιατι ετσι το δοκιμασαν τοτε τον 7600Χ, λες να μην ειχαν 3090Ti;
Ειναι ενα πραγματικο σεναριο που θα συναντησεις, ακομα και αν δεν ειναι η 3080 θα ειναι η 4070 7800xt και οχι η 4090 σε 1440p.
Εσυ μου δειχνεις review του 14700k με 4090 που ειναι παλι ενα πραγματικο σεναριο.
Το 4090 1440p με 12600κ 7600x ειναι για ανεκδοτο ε στα ανεκδοτα ειναι ελαχιστα πιο γρηγορος ο 7600x.
Λαθος combo, λαθος αναλυση, λαθος καταναλωτης.
Tωρα μενει να δουμε ποιος ειναι πιο γρηγορος στο διαστημα και μεσα στη θαλασσα.

29 λεπτά πριν, ICE-T είπε

την βλεπω 1000 ευρω στην χειροτερη να πωλειται Ελλαδα,τελος παντων καποιος ελεγε οτι θα εχει αποδοση 4080 εδω μεσα 😁αν ισχυει αυτος ο πινακας ουτε καν κοντα με 4080 δεν θα ειναι σε gaming .

10-15% κατω απο 4080 θα ειναι, ειναι το ιδιο chip με την ιδια μνημη και το ιδιο bus με λιγοτερα Cuda cores RT cores.
1280 Cuda cores διαφορα δεν ειναι λιγο.
Η 4080 Super με τη 4080 που εχουν παλι τα ιδια αλλα τα Cuda cores ειναι 512 διαφορα θα εχουν και μικρες διαφορες κανα 5% το πολυ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οι 3D δεν ειναι καλυτεροι σε ολα τα games , ειναι σε συγκεκριμενα που η Cashe προσφερει κατι παραπανω, απλα οταν κοιτας τα Average ρεφαρει στο συνολο και δεν φαινεται τοσο.
(Σε καποια δινουν πολλα και κρυβουν αυτα που χανουν)
Αν παιζεις 1st person FPS games ειναι καλοι, στα υπολοιπα εξαρταται.
Σε καποια εχει μπουκαλια οπως και οι υπολοιποι Ryzen 5000 λογο κακου Single Core ακομα και με 3090Τi ενω οι 12th gen τραβανε κουπι.

δε διαφωνώ απλά το έγραψα μη νομίζουν κάποιοι ότι δεν παίζει μπουκάλα... 

σίγουρα φταίει και το κακό optimize που μπορεί να έχει ένα παιχνίδι αλλα εγώ τι να το κάνω άμα αυτό θέλω να παίξω? γενικά ο 3D σε παιχνίδια που διψάνε για πυρήνες δεν είναι και η καλύτερη επιλογή

20 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Χωρίς να θέλω να υπονοησω κάτι (οπότε θα το πω ξεκάθαρα), το στήσιμο που (δεν) είχες κάνει στον 58003δ (και στις μνήμες του), σου αφαιρεί το λόγο.

😛 😛 😛

Πέρα από την πλάκα, σε κάτι τέτοια σενάρια όπως αυτό που δείχνεις, το κακό στήσιμο με τα penalty που έχει θα δώσει εντελώς λάθος εικόνα.

Δες και το παράδειγμα του @zus που είχε τρελό θέμα από jedec/xmp.

το είχε τρέξει και άλλος ρε συ δε θυμάμαι ποιος ίσως ο kkatzos το ίδιο αποτέλεσμα είχε...

ορίστε εδώ ένας με 7800x3D δες κάτω απ το δέντρο και δεν είναι και σε 4k μετά έχει κάτι σκηνικά που μπαίνεις μέσα σε ολόκληρα χωρια και κάστρα δε θέλω να δω εκεί ποσα θα πιάνει :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δε διαφωνώ απλά το έγραψα μη νομίζουν κάποιοι ότι δεν παίζει μπουκάλα... 

σίγουρα φταίει και το κακό optimize που μπορεί να έχει ένα παιχνίδι αλλα εγώ τι να το κάνω άμα αυτό θέλω να παίξω? γενικά ο 3D σε παιχνίδια που διψάνε για πυρήνες δεν είναι και η καλύτερη επιλογή

Nαι απλα οι 3D δεν ειναι το σωστο παραδειγμα γιατι σε καποια ευνοουνται απο τη cashe και σε καποια αλλα παιζουν σαν 5800x με αποτελεσμα να εχουν μπουκαλι με το χαμηλο Single core.
Σε ολα τα υπολοιπα cpu που δεν εξαρτονται απο τη Cashe, το Single Core performance καθοριζει αν θα πεσει μπουκαλι σε games που δουλευουν με 1 πυρηνα και το multicore performance οταν τους δουλευουν ολους.
Οι 12th gen κρατανε ακομα γιατι ειναι και στα 2 καλοι.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Westbaum είπε

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4070ti-super-is-8-faster-on-average-than-rtx-4070ti-in-3dmark-test
Περίμενα καλύτερα gains.. Δεν έχει καμία δουλειά να κοστίζει πάνω από 800 ευρώ και κανονικά θα έπρεπε να έρθει στα 730-750 ευρώ 1 χρόνο πριν την 5000.


image.png.32ffd014ed8a83da077acfea07dd3155.png

Τωρα το ειδα το ποστ. Λετε να αποσυρω την αγγελια που εχω για την καρτα στα 680 ευρω και να περιμενω 5000? Αν ειναι να μου δωσει μονο 10% τοτε δεν κανουμε δουλεια πιστευα οτι θα ειναι στο 20% αλλα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα και δεν ξερω ποσο νοημα εχει αν ειναι τοσο λιγη η διαφορα. Θα δω και τις τιμες μπας και δουμε καμια στα 900 εκει για μενα αξιζει τη διαφορα αλλα στα 1000+ που ειναι τωρα ουτε για αστειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Τωρα το ειδα το ποστ. Λετε να αποσυρω την αγγελια που εχω για την καρτα στα 680 ευρω και να περιμενω 5000? Αν ειναι να μου δωσει μονο 10% τοτε δεν κανουμε δουλεια πιστευα οτι θα ειναι στο 20% αλλα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα και δεν ξερω ποσο νοημα εχει αν ειναι τοσο λιγη η διαφορα. Θα δω και τις τιμες μπας και δουμε καμια στα 900 εκει για μενα αξιζει τη διαφορα αλλα στα 1000+ που ειναι τωρα ουτε για αστειο. 

Αν σ'αρέσει η υλοποίηση που έχεις τώρα και σκοπεύεις να πας 5ΧΧΧ δεν βλέπω τον λόγο να ασχοληθείς. Αν τώρα η υλοποίηση που έχεις δεν σου αρέσει άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν έχετε σκοπό να πάτε σε RTX 5xxx, τότε δεν αξίζει η μετάβαση 4070Ti 12GB -> 4070Ti 16GB. Το λέω γιατί πολλοί που πήραν 3080 αρχικά την έδωσαν για 3090 λόγω ανασφάλειας με την VRAM αλλά και όσοι έμειναν με 3080, την έδωσαν με το που βγήκαν οι RTX 4xxx οπότε δεν στερήθηκαν κάτι..Τα 2 χρόνια τα έβγαλε μια χαρά η 3080 με εξαίρεση το HD texture pack στο Far Cry 6.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...