Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμη το τελευταιο Review του TechpowerUp της 4070 Super Aorus και μιας και ολα δοκιμαστηκαν με νεοτερους drivers για τις υπολοιπες καρτες, ειπα να παρω τα δεδομενα για το 1440p και να δω ποιες ειναι οι πραγματικες διαφορες ή εστω κατι λιγο πιο σωστο απο αυτα τα τσουβαλατα Average.

Στην αρχη αφαιρεσα καποια παλια παιχνιδια που ο καθε ενας μπορει να τα παιξει με τις παλαιοτερες χωρις να χρειαζεται να αγορασει τις καινουριες οπως και καποια με 200-300 FPS.
Εβγαλα ενα Raster Average απο 18 Games και μετα αλλο ενα Raster Average μαζι με οσα ειχαν RT και ηταν μεσα στο Review.
Mε τη λογικη αυτο δεν εχει RT αναγκαστηκα θα παιξω Raster, αυτο ομως που εχει θα το παιξω με RT.
Resident Evil 4 και Jedi ενω εχουν, δεν υπηρχαν Benchmarks στη κατηγορια RT οποτε αφησα τα Raster.

Ιδανικα θα ηταν καλυτερα αν μεσα σε αυτα ειχε και αλλα νεα games καθως και τα DLSS Q/FSR Q γιατι κανενας δεν θα παιξει Raster ή Raster+RT στα 30FPS και το DLSS/FSR+RT δινει πολυ περισσοτερα FPS που θα αλλαζαν ακομα πιο σωστα το 2ο Average.(Cities, LotF και καποια RT θα ειχαν 60+FPS με DLSS/FSR που θα εδιναν πιο σωστα Average στο 2ο)
Τωρα αν εχω κανει κατι λαθος στη μεταφορα ,ενημερωστε να το αλλαξω για να ειναι σωστο.
Screenshot_14.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Με αφορμη το τελευταιο Review του TechpowerUp της 4070 Super Aorus και μιας και ολα δοκιμαστηκαν με νεοτερους drivers για τις υπολοιπες καρτες, ειπα να παρω τα δεδομενα για το 1440p και να δω ποιες ειναι οι πραγματικες διαφορες ή εστω κατι λιγο πιο σωστο απο αυτα τα τσουβαλατα Average.

Στην αρχη αφαιρεσα καποια παλια παιχνιδια που ο καθε ενας μπορει να τα παιξει με τις παλαιοτερες χωρις να χρειαζεται να αγορασει τις καινουριες οπως και καποια με 200-300 FPS.
Εβγαλα ενα Raster Average απο 18 Games και μετα αλλο ενα Raster Average μαζι με οσα ειχαν RT και ηταν μεσα στο Review.
Mε τη λογικη αυτο δεν εχει RT αναγκαστηκα θα παιξω Raster, αυτο ομως που εχει θα το παιξω με RT.
Resident Evil 4 και Jedi ενω εχουν, δεν υπηρχαν Benchmarks στη κατηγορια RT οποτε αφησα τα Raster.

Ιδανικα θα ηταν καλυτερα αν μεσα σε αυτα ειχε και αλλα νεα games καθως και τα DLSS Q/FSR Q γιατι κανενας δεν θα παιξει Raster ή Raster+RT στα 30FPS και το DLSS/FSR+RT δινει πολυ περισσοτερα FPS που θα αλλαζαν ακομα πιο σωστα το 2ο Average.(Cities, LotF και καποια RT θα ειχαν 60+FPS με DLSS/FSR που θα εδιναν πιο σωστα Average στο 2ο)
Τωρα αν εχω κανει κατι λαθος στη μεταφορα ,ενημερωστε να το αλλαξω για να ειναι σωστο.
Screenshot_14.jpg

Χαρά στο κουράγιο σας.

Προσωπικα θεωρω πάντως οι διαφορές έχουν τεράστια σημασία όταν μιλάς για fps στα όρια του playable οπου το 42 με το 60 είναι και φαίνεται στην πράξη τι σου δίνει και έκει λες οκ πάω να τα σκάσω να την αγοράσω. Αντιθέτως το 75 με το 90 βελτιώνει μεν το Gaming σου αλλά εξακολουθείς να αναρωτιέσαι αν αξίζει να σκάσεις πολλά για την νέα. Για διάφορες επιπέδου 125-100 και όλες τα άλλα μεγάλα fps που ήδη απέκλεισες δεν το συζητάς καν. Μένεις με ότι έχεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσθεσα σε καποια DLSS/FSR  Q/BL που ειχαν λιγα FPS απο ComputerBase(4/1/24) HWU(17/1/24) μαζι με το Avatar.
Oτι ειναι κοκκινο αλλαξε.
 

Screenshot_18.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, just_a_dude είπε

DLSS3 έχει το χειρότερο latency και ghosting από όλα και το Ray Reconstruction είναι αίσχος με άπειρο sharpening ακόμα και αν βάλεις το slider στο 0.

Που τα έχεις δει όλα αυτά πραγματικά απορώ όμως όπως και αυτό

22 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Ναι … pop up παντού, textures πλαστελινες, γυαλάδα τα πάντα … κατά τα αλλά είναι η επιτομή της τεχνολογίας … να είναι καλα οι moders αλλιώς αυτό το πράγμα δε βλέπετε …

δεν ξέρω με τι hardware kai πώς τα αντιλαμβάνεστε αυτά αλλά ξεκίνησα το CP 2077 μόλις βγήκε πάντα με DLSS με 2080Τi, 3080, 3080Ti και 4090, πέρα από ένα bug στην έρημο όπου σε έστελνε 100 μέτρα μακριά πρόβλημα ουδέν, πάντα 4Κ HDR10bit, maxed RT, DLSS ποτέ δεν κατέβασα settings, κάποια mods όπου έβαλα ήταν οκ νομίζω ένα ήταν texure pack, το μόνο αίσχος όπου δοκίμασα ήταν το custom VR mod όπου αφού δεν έπαιζε με τα χειριστήρια πήρε πούλο, γιατί αποφεύγω gamepads όπως ο διάολος το λιβάνι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zulualert είπε

Που τα έχεις δει όλα αυτά πραγματικά απορώ όμως όπως και αυτό

δεν ξέρω με τι hardware kai πώς τα αντιλαμβάνεστε αυτά αλλά ξεκίνησα το CP 2077 μόλις βγήκε πάντα με DLSS με 2080Τi, 3080, 3080Ti και 4090, πέρα από ένα bug στην έρημο όπου σε έστελνε 100 μέτρα μακριά πρόβλημα ουδέν, πάντα 4Κ HDR10bit, maxed RT, DLSS ποτέ δεν κατέβασα settings, κάποια mods όπου έβαλα ήταν οκ νομίζω ένα ήταν texure pack, το μόνο αίσχος όπου δοκίμασα ήταν το custom VR mod όπου αφού δεν έπαιζε με τα χειριστήρια πήρε πούλο, γιατί αποφεύγω gamepads όπως ο διάολος το λιβάνι

τπτ αυτα ειναι πτεσματα ,εδω ακομα δεν μπορεσαν να κανουν τα γραμματα στρογγυλα στις ταμπελες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τπτ αυτα ειναι πτεσματα ,εδω ακομα δεν μπορεσαν να κανουν τα γραμματα στρογγυλα στις ταμπελες :lol:

Αρα εσύ βγάζεις screenshot και μετά κάθεσαι στα windows και ζουμάρεις μέχρι να επιβεβαιώσεις αυτό όπου ήδη έχεις στο κεφάλι σου ή διάβασες σε σχόλια στο youtube καλή φαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Που τα έχεις δει όλα αυτά πραγματικά απορώ όμως όπως και αυτό

Στη οθόνη μου, και για το oversharpening του RR στο CP77 το έχει δει και ο Battaglia του Digital Foundry που είναι μέγιστος πρασινοφρουρός, οπότε δεν μπορεί να λέει ψέμματα.

Βάλε DLSS3 και δες πόσο ghosting έχουν τα αυτοκίνητα από πίσω ακόμη και στα 100+ fps. Αντιθέτως στο Hogwarts και στο Witcher 3 το DLSS3 είναι άψογο.

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Χαρά στο κουράγιο σας.

Προσωπικα θεωρω πάντως οι διαφορές έχουν τεράστια σημασία όταν μιλάς για fps στα όρια του playable οπου το 42 με το 60 είναι και φαίνεται στην πράξη τι σου δίνει και έκει λες οκ πάω να τα σκάσω να την αγοράσω. Αντιθέτως το 75 με το 90 βελτιώνει μεν το Gaming σου αλλά εξακολουθείς να αναρωτιέσαι αν αξίζει να σκάσεις πολλά για την νέα. Για διάφορες επιπέδου 125-100 και όλες τα άλλα μεγάλα fps που ήδη απέκλεισες δεν το συζητάς καν. Μένεις με ότι έχεις.

Ε προφανώς. Αυτά που αναφέρεις είναι 20-25% διαφορές που είναι πολύ μικρές. Ποιος παίρνει κάρτα για τόσο μικρή διαφορά; 50% τουλάχιστον και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Που τα έχεις δει όλα αυτά πραγματικά απορώ όμως όπως και αυτό

δεν ξέρω με τι hardware kai πώς τα αντιλαμβάνεστε αυτά αλλά ξεκίνησα το CP 2077 μόλις βγήκε πάντα με DLSS με 2080Τi, 3080, 3080Ti και 4090, πέρα από ένα bug στην έρημο όπου σε έστελνε 100 μέτρα μακριά πρόβλημα ουδέν, πάντα 4Κ HDR10bit, maxed RT, DLSS ποτέ δεν κατέβασα settings, κάποια mods όπου έβαλα ήταν οκ νομίζω ένα ήταν texure pack, το μόνο αίσχος όπου δοκίμασα ήταν το custom VR mod όπου αφού δεν έπαιζε με τα χειριστήρια πήρε πούλο, γιατί αποφεύγω gamepads όπως ο διάολος το λιβάνι

Το καλύτερο hw που μπορεί να αγοράσει κάποιος αυτή τη στιγμή έχω … 

στο Alan wake που έχει ίδιες τεχνολογίες δε τα βλέπω αυτά τα τραγελαφικά .. το παιχνίδι χωρίς mods είναι κακό… και ακόμα και αυτά δε φτιάχνουν το ghosting και το latency γιατί έχει πρόβλημα η μηχανή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το καλύτερο hw που μπορεί να αγοράσει κάποιος αυτή τη στιγμή έχω … 

Παρομοίως 13900Κ με 4090 full custom νερό, αυτά όπου γράφετε δεν τα αντιλαμβάνομαι, μυωπία δεν έχω, τι να πω, ως ghosting θυμάμαι να αναφέρουν το φαινόμενο όπου έμενε ίχνος από την κίνηση ενός χαρακτήρα στις πρώτες οθόνες lcd την εποχή του T-Rex, δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο, ως γραφικά το CP 2077 το βρίσκω κορυφή, φωτορεαλιστικό προφανώς και δεν είναι , ο μοναδικός τίτλος φωτορεαλιστικός αυτή την στιγμή είναι το MSFS 2020 σε VR και το DCS περιοριζόμενο ΜΟΝΟ στα αεροσκάφη τίποτα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zulualert είπε

Παρομοίως 13900Κ με 4090 full custom νερό, αυτά όπου γράφετε δεν τα αντιλαμβάνομαι, μυωπία δεν έχω, τι να πω, ως ghosting θυμάμαι να αναφέρουν το φαινόμενο όπου έμενε ίχνος από την κίνηση ενός χαρακτήρα στις πρώτες οθόνες lcd την εποχή του T-Rex, δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο, ως γραφικά το CP 2077 το βρίσκω κορυφή, φωτορεαλιστικό προφανώς και δεν είναι , ο μοναδικός τίτλος φωτορεαλιστικός αυτή την στιγμή είναι το MSFS 2020 σε VR και το DCS περιοριζόμενο ΜΟΝΟ στα αεροσκάφη τίποτα άλλο

Βαριέμαι να κατεβάσω πάλι 150gb και να ανεβάζω βιντεάκια … κάτσε σταματημένος με το αμάξι και στρίψε τις ρόδες το πιο απλό … τώρα αν δε βλέπεις τα popups και τις πλαστελινες άσε δε θέλω να σου χαλάσω την εμπειρία …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Βαριέμαι να κατεβάσω πάλι 150gb και να ανεβάζω βιντεάκια … κάτσε σταματημένος με το αμάξι και στρίψε τις ρόδες το πιο απλό … τώρα αν δε βλέπεις τα popups και τις πλαστελινες άσε δε θέλω να σου χαλάσω την εμπειρία …

55 gb είναι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

55 gb είναι :P

Έχεις δίκιο το repack 55 είναι … κανονικά 150 είναι ..

Still βαριέμαι να γεμίσω τόσο χώρο σκουπίδια το pc έχω είδη το starfield μέσα δε θέλω κι αλλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Έχεις δίκιο το repack 55 είναι … κανονικά 150 είναι ..

Still βαριέμαι να γεμίσω τόσο χώρο σκουπίδια το pc έχω είδη το starfield μέσα δε θέλω κι αλλα :P

όχι ρε συ, από το gog κανονικά, ή 55 ή 58 κάτι τέτοιο. βέβαια δεν έχω το dlc, αλλά και πάλι δεν παίζει να είναι 90gb το dlc. Εκτός αν εννοείς πόσο χώρο πιάνει στο δίσκο, όχι το download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

όχι ρε συ, από το gog κανονικά, ή 55 ή 58 κάτι τέτοιο. βέβαια δεν έχω το dlc, αλλά και πάλι δεν παίζει να είναι 90gb το dlc. Εκτός αν εννοείς πόσο χώρο πιάνει στο δίσκο, όχι το download.

Εγώ είχα αυτό στο μυαλό μου :P
 

Spoiler

IMG_2109.jpeg.86cf7540bb74e7d9b9c315f06bb532fa.jpeg

Που είναι ποσό πιάνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Zulualert said:

Παρομοίως 13900Κ με 4090 full custom νερό, αυτά όπου γράφετε δεν τα αντιλαμβάνομαι, μυωπία δεν έχω, τι να πω, ως ghosting θυμάμαι να αναφέρουν το φαινόμενο όπου έμενε ίχνος από την κίνηση ενός χαρακτήρα στις πρώτες οθόνες lcd την εποχή του T-Rex, δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο, ως γραφικά το CP 2077 το βρίσκω κορυφή, φωτορεαλιστικό προφανώς και δεν είναι , ο μοναδικός τίτλος φωτορεαλιστικός αυτή την στιγμή είναι το MSFS 2020 σε VR και το DCS περιοριζόμενο ΜΟΝΟ στα αεροσκάφη τίποτα άλλο

Πέρα από αυτά που είπαν τα παιδιά για το FG/RR ακόμα και το dlss δεν είναι καλό σε αυτό το παιχνίδι (τουλάχιστον όσο σε άλλα παιχνίδια).

Από balanced και κάτω αφήνει trails πίσω από τους npcs καθώς αυτοί κινούνται σε απόσταση. Και έκανε μπαμ. Αλλά οκ αυτό το είδα εγώ σε 1440p monitor. Σε 4k που παίζεις εσύ λογικά δεν θα είναι θέμα.

Γενικά είναι όμως από τα "θολά" παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...