Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά το DX12 στο TW3 είναι τελείως broken από άποψη CPU optimization.

Μόλις τώρα, liakinen είπε

Με 4000 series υπάρχει γνωστό πρόβλημα με το Youtube; όταν κάνω scroll κάνει κάτι σαν flickering. Στο ίδιο σύστημα με 1660Ti δεν είχα θέμα. 

Ναι είναι στα known issues ότι μπορεί να έχει stuttering :(

Open Issues:

  • [Netflix] Display issues for videos when using Edge browser. Recommend using Windows Netflix application as workaround. [4388454]
  • [GeForce GTX 10/RTX 20 series] PC may randomly freeze/bugcheck when Windows Hardware-Accelerated GPU Scheduling and NVIDIA SLI are both enabled [4009884]
  • Horizontal band may appear when cloning a G-SYNC display to HDMI monitor [4103923]
  • [Alienware X17 R2 w/ GeForce RTX 3080 Ti] Display goes blank when DirectX game is launched while notebook is in dedicated GPU mode [4146369]
  • [RTX 4060 Ti] Display may randomly flicker with a black bar on the top of the screen when using desktop apps [4239893]
  • Slight stutter may be observed when scrolling in web browsers on certain systems [4362307]
  • Fluctuations in FPS may be observed when using HWINFO64 sensors while "Enable NVML" setting is checked [4432698]
Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just getting started είπε

Αχαχαχαχα για αυτό και στο cyberpunk που δοκίμασα σε PC φίλου δεν μπορούσα να οδηγήσω με τίποτα?

Έστριβα και το έβλεπα να γίνεται μετά από ώρα.

Παίζει να είχε 90-100ms total latency σαν εμένα δηλαδή, ενώ είχε 4090 🤣

Dx11 Witcher 3 πάντως είναι κομπλέ, στο dx12 αρχίζει τα κουλά.

Ναι … pop up παντού, textures πλαστελινες, γυαλάδα τα πάντα … κατά τα αλλά είναι η επιτομή της τεχνολογίας … να είναι καλα οι moders αλλιώς αυτό το πράγμα δε βλέπετε …

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι είναι στα known issues ότι μπορεί να έχει stuttering :(

Ευχαριστώ φίλε, 

Ξέχασα να γράψω ότι άλλαξα και οθόνη μαζί με την κάρτα και λέω μήπως κάτι παίζει. 

Λύση δεν υπάρχει καμία;

Ξέρουμε αν το κάνει σε Firefox; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το CP77 δεν έβγαινε για τα old gen χρέπια και έβγαινε κατευθείαν για τις καινούργιες κονσόλες θα ήταν πολύ καλύτερο από όλες τις απόψεις. Φάνηκε και με το 2.0 και με το Liberty.

Αλλά γενικά ενώ είναι πιο πετσινος sponsored πεθαίνεις το DLSS3 έχει το χειρότερο latency και ghosting από όλα και το Ray Reconstruction είναι αίσχος με άπειρο sharpening ακόμα και αν βάλεις το slider στο 0.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν κλείσεις το V-Sync νομίζω στρώνει αλλά δεν είμαι σίγουρος..Αναμένουμε fix..

 

14 λεπτά πριν, liakinen είπε

Με 4000 series υπάρχει γνωστό πρόβλημα με το Youtube; όταν κάνω scroll κάνει κάτι σαν flickering. Στο ίδιο σύστημα με 1660Ti δεν είχα θέμα. 

Edge και Win11 με full updates. 

Εγώ πάντως με 4070 δεν έχω θέμα με windows 11 και edge (chromium engine). Δεν ξέρω με τον chrome τι γίνεται αλλά θεωρητικά είναι 100% συμβατή στο rendering αφου χρησιμοποιούν chromium engine και οι 2.

Chrome εννοείται δεν βάζω με τίποτα στο pc :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχουν αρχίσει και τον παίζουν λίγο τελευταία με τους drivers εκεί στην NVIDIA..

Έχει και πολύ legacy code μέσα για compatibility.  Ίσως κάποια στιγμή πρέπει να το βγάλουν σε 2 έκδοσεις. Μία μόνο για directx 11/12 και μία για όλα....

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με τον Edge δεν έχω κανένα θέμα όταν βλέπω κάτι στο YT παρά μόνο όταν παίζω την σελίδα πάνω ή κάτω κάτι ("σπάει"). Όχι συνέχεια βέβαια σε κάθε κίνηση αλλά σε τυχαία διαστήματα. 

Σε Games, MPC-HC - VLC κανένα πρόβλημα. 

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το opengl στο chrome flag που ειχε πει ο bluray να κανουμε δεν ξανα ειδα artifacts με chrome. Εβλεπα 1-2 φορες τη βδομαδα τελειως random μετα απο εκει σταματησαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

το chrome πάντως ακόμη κάνει κάτι artifacts που και που.

Βάλε edge, είναι καλύτερος και σε κατασκοπεύει μεν και αυτός αλλά σίγουρα λιγότερο από τον μετρ της κατασκοπίας τον chrome

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω καραβολευτει εδω και χρονια με τον αλεπουδιαρη..

Παντως απο τις super αν καταλαβα περισσοτερο vfm ειναι η 4070s? Αν πεσουν πρωτα οι τιμες σε λογικα πλαισια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχουν αρχίσει και τον παίζουν λίγο τελευταία με τους drivers εκεί στην NVIDIA..

Τελευταία; Έστησα νέο σύστημα το καλοκαίρι και με είχε τρελάνει στα random restarts. Και επειδή το είχα στήσει 4-5 φορές γιατί το 1ο mobo ήταν ελατωμματικό ανησηχούσα μην είχε πάθει ζημιά και η cpu.

Τελικά το πρόβλημα στο 2ο σύστημα, ήταν κάποιο κόλλημα win 11 με nvidia drivers που φτιαχνόταν με 2 κλικ. Για ποιο λόγο έπρεπε να βρω την λύση στο reddit και δεν ήταν από default σεταρισμένα έτσι τα πράγματα, μυστήριο...

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Εγω παλι εχω καραβολευτει εδω και χρονια με τον αλεπουδιαρη..

Παντως απο τις super αν καταλαβα περισσοτερο vfm ειναι η 4070s? Αν πεσουν πρωτα οι τιμες σε λογικα πλαισια.

Ναι και μετά η 4070 ti super λόγω vram. Γενικά όταν όμως πλησιάζει νέα γενιά δεν αξίζει να ξοδεύεις πολλά στην προηγούμενη

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, icenex είπε

Παντως απο τις super αν καταλαβα περισσοτερο vfm ειναι η 4070s? Αν πεσουν πρωτα οι τιμες σε λογικα πλαισια.

Αν δεν πέσει στα 600€...don't bother.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...