Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Armoral είπε

Το πρώτο το είχα λατρέψει, για το δεύτερο ακούω διαφορά αρνητικά.

Σου λέω το περιμέναμε πως και πως και το άφησε στη μέση.

Spoiler

Και ξαναλέω ότι το πιστεύω αυτό, μιας και σε άλλα δημοφιλή παιχνίδια έχουμε δει παρόμοια συμπεριφορά, είτε είναι sequel της Sony βλέπε Spiderman 2,God of war, uncharted κλπ, είτε σε πολύ δημοφιλή παιχνίδια τύπου Cyberpunk, Red Dead Redemption.

Ακόμα και το Witcher 3 που πολλοί το αναφέρουν σαν το καλύτερο παιχνίδι , υπήρχε κόσμος που δεν τον κέρδισε και το παράτησε.

image.png.2641a966bf61dd64d958d803c9edbcd9.png

Από εκεί και πέρα το Horizon όπως και το πρόσφατο Avatar, θα τραβήξουν κόσμο για λόγους.... benchmark.Θα είναι μαζί με το Black Myth τα 2 Nvidia showcase παιχνιδια για το μισό 2024 οπως φαινεται.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μονο ασχημες δεν ειναι οι κριτικες παντως για το FW

Screenshot-2.png

 

 

Το Zero dawn εχει λιγο παραπανω αλλα οχι κατα πολυ. Για να σταματησει καποιος παιχνιδι σημαινει οτι ειναι κατω απο 5 για αυτον. 

Screenshot-3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To oτι κατα καιρους ειδαμε μπουκαλια σε τετοια combo δεν ειναι δικο μου συμπερασμα, ειναι αναφορες απο χρηστες εδω μεσα που καποιοι ηδη  εχουν παει σε αλλη πλατφορμα.
Επισης αναφερουν μονο ΑΑΑ titles που παιζουν στα 60FPS.
Σε FPS games που τα FPS ειναι πανω απο 100-150 και εκει θες οσο το δυνατον περισσοτερα το μπουκαλι παει συνεφο.
Σε 1080p τα ιδια.

Oπότε όντως δεν γράφεις για στήσιμο του 2024 (στο οποίο, ξαναλέω, συμφωνώ) στο μήνυμα που σχολίασα.

Επιπλέον, το ουσιαστικο της συζήτησης, πόσοι και ποιοί είναι αυτοί με το υποτιθέμενο μπουκάλι από τις κάρτες που αναφέρεις με τους επεξεργαστές που αναφέρεις?

Πού έχει αναφερθεί?

Οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές τις συγκεκριμένες κάρτες τις τερματίζουν, με πολύ συγκεκριμένες εξαιρέσεις σε πολύ προβληματικά σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Oπότε όντως δεν γράφεις για στήσιμο του 2024 (στο οποίο, ξαναλέω, συμφωνώ) στο μήνυμα που σχολίασα.

Επιπλέον, το ουσιαστικο της συζήτησης, πόσοι και ποιοί είναι αυτοί με το υποτιθέμενο μπουκάλι από τις κάρτες που αναφέρεις με τους επεξεργαστές που αναφέρεις?

Πού έχει αναφερθεί?

Οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές τις συγκεκριμένες κάρτες τις τερματίζουν, με πολύ συγκεκριμένες εξαιρέσεις σε πολύ προβληματικά σενάρια.

Πραγματικα δεν ξερω που εχεις μπερδευτει .
Μιλησα για τα features της καθε πλατφορμας και ειπα οτι το να λεμε futureproof μια πλατφορμα με παλιες τεχνολογιες επειδη συνεχιζει να βαζει παλιους και αδιαφορους επεξεργαστες που βγηκαν 2-3 χρονια μετα απο οτι επρεπε, ειναι λαθος.

Μου απανταει καποιος οτι αν παρεις σημερα ενα B450 με 5700x και DDR4 ειναι σουπερ ουαου για 1440p γιατι για αλλα θες "ενα νεφρο" .

Και του απανταω οτι σημερα κανενας δεν θα αγοραζε B450 με 5700x και DDR4 οταν μπορει να παρει νεοτερη και πιο γρηγορη πλατφορμα με ολα τα νεα features με μικρη διαφορα .
Προφανως αυτος που εχει ηδη AM4 και DDR4 θα αλλαξει εναν επεξεργαστη αλλα θα κανει απλα τη δουλεια του και οχι το superwow που φανταζεται με καποια games να ειναι οριακα σε μπουκαλι ή να εχουν ηδη μπουκαλι οποτε δεν ειναι καλη αγορα 2023-2024.
Λυση για το ΑΜ4 θεωρω μονο τον 5800x3d και οχι τον 5600x 5700x.
Eνω με τη 1700 δινοντας 45-125€ παραπανω θα τη βγαλει για αλλα 2-3 χρονια με ολα τα καλα μιας νεοτερης πλατφορμας(pci-e 5.0, DDR5, USB Type-c,3-4x Nvme κτλ) οδηγοντας ακομα και 4090 και οχι 4070 οριακα.

Spoiler


Screenshot_7.jpg

Screenshot_11.jpg

Screenshot_14.jpg

Screenshot_18.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Είμαι περίεργος τι θερμοκρασίες θα βαράει εκείνο το σημείο επάνω στην μητρική.(Εάν γίνει καμιά στραβή ,θα παίρνεις δωρακι μαζί με την gpu και την μητρική... λαμπρά!)

Δλδ για αυτή την μαλακία πρέπει να αλλάξουμε κάρτα αλλά και μητρική και φυσικά να κάνουμε και άλλο beta testing εμείς.

Με την καμιά.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Είμαι περίεργος τι θερμοκρασίες θα βαράει εκείνο το σημείο επάνω στην μητρική.(Εάν γίνει καμιά στραβή ,θα παίρνεις δωρακι μαζί με την gpu και την μητρική... λαμπρά!)

Δλδ για αυτή την μαλακία πρέπει να αλλάξουμε κάρτα αλλά και μητρική και φυσικά να κάνουμε και άλλο beta testing εμείς.

Με την καμιά.

E ειναι για αυτους που κανουν νεο build , μη κοιτας εσυ που τις δοκιμασες ολες :P
Ωραιες μητρικες ειναι και αυτες που εχουν ολες τις συνδεσεις πισω για clean build αλλα θελει και το καταλληλο case να εχει κοψιματα πισω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

E ειναι για αυτους που κανουν νεο build , μη κοιτας εσυ που τις δοκιμασες ολες :P
Ωραιες μητρικες ειναι και αυτες που εχουν ολες τις συνδεσεις πισω για clean build αλλα θελει και το καταλληλο case να εχει κοψιματα πισω.

Στην επόμενη γενιά gpu/cpu ώστε να έχουν κάνει όσοι βιαστούν και τα κατάλληλα τεστ. Μετά γιατί όχι να μην πάρουμε και εμείς 😋

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Στην επόμενη γενιά gpu/cpu ώστε να έχουν κάνει όσοι βιαστούν και τα κατάλληλα τεστ. Μετά γιατί όχι να μην πάρουμε και εμείς 😋

Εγω ετσι οπως παει το εργο με βλεπω να αλλαζω το 2026 σε Nova Lake, DDR6, RTX 6000(2027).
Προς το παρον παιζω Diablo 4 και περιμενω το Throne and Liberty σε 1-2 μηνες οποτε για τα επομενα 2 χρονια ειμαι υπερ καλυμενος,δεν μενει χρονος για αλλα games.
Mεχρι τοτε θα εχει βγει και κανενα monitor με νεο LED technology που θα παιζει απροβληματιστα σε Desktop και στατικες εικονες ή εστω καμια εγγυηση 0 pixel που θα καλυπτει τα παντα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μου απανταει καποιος οτι αν παρεις σημερα ενα B450 με 5700x και DDR4 ειναι σουπερ ουαου για 1440p γιατι για αλλα θες "ενα νεφρο" .

Πουθενά δεν υποστήριξα να πάρεις σήμερα καινούριο b450 / 5700x. Έγραψα ότι δεν υστερεί ουσιαστικά σε nvme / pcie  και τα άλλα features που έγραψες. Όσα γράφεις (και μαζί το σουπερ ουάου) υπάρχουν μόνο στη φαντασία σου και πουθενά αλλού.

Είμαι υπεύθυνος για ό,τι γράφω και όχι για ό,τι καταλαβαίνεις φίλε.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Πουθενά δεν υποστήριξα να πάρεις σήμερα καινούριο b450 / 5700x. Έγραψα ότι δεν υστερεί ουσιαστικά σε nvme / pcie  και τα άλλα features που έγραψες. Όσα γράφεις (και μαζί το σουπερ ουάου) υπάρχουν μόνο στη φαντασία σου και πουθενά αλλού.

Είμαι υπεύθυνος για ό,τι γράφω και όχι για ό,τι καταλαβαίνεις φίλε.

14 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Η δυνατότητα να βάλει κάποιος 4 tb nvme υπάρχει πάντα σε b450, οι σημερινές τιμές των nvme είναι εντελώς άσχετες με αυτό που λέμε. Με 5700χ και αυτές τις gpu σε 1440p είναι κάποιος μπόμπα ο,τι και να λες. Προσπαθείς συνέχεια να δημιουργείς στους άλλους πλαστές ανάγκες, ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Το 99% των χρηστών θα είναι σούπερ ευχαριστημένο με ένα τέτοιο κόμπο. Το 1% που δεν είναι ας τα σκάσει χοντρά και ας ελαφρύνει κατά πολύ την τσέπη του.

21 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Ddr4 τέρμα vfm μέχρι πριν λίγο καιρό. Πήρα used  2Χ16 με 40 ευρώ σε άψογη κατάσταση.

Για το 99% των χρηστών το combo b450 / ryzen 5000 είναι μια χαρά επιλογή και τέρμα vfm.

Προφανως τον 4ΤΒ Nvme δεν εννοεις να τον βαλει το 2020-2021 γιατι τοτε δεν θα ειχε 250 αλλα 1000 .
Το μπομπα και το σουπερ ευχαριστημενος δεν διαφερει απο το σουπερ ουαου.
Οταν λες οτι αυτος που δεν θα ειναι ευχαριστημενος θα τα σκασει χοντρα για κατι καλυτερο τι δηλωνει;
Oτι δεν ηθελε να δωσει παραπανω για αυτο και μπηκα στη διαδικασια να σου δειξω οτι το κοστος διαφορας δεν ειναι μεγαλο.
Εσυ ο ιδιος ειπες οτι προσφατα εβαλες DDR4 μεταχειρισμενες.
Aν δεν εχει το 5700x, αν δεν εχει DDR4 για τι συζηταμε;
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Προφανως τον 4ΤΒ Nvme δεν εννοεις να τον βαλει το 2020-2021 γιατι τοτε δεν θα ειχε 250 αλλα 1000 .
Το μπομπα και το σουπερ ευχαριστημενος δεν διαφερει απο το σουπερ ουαου.
Οταν λες οτι αυτος που δεν θα ειναι ευχαριστημενος θα τα σκασει χοντρα για κατι καλυτερο τι δηλωνει;
Oτι δεν ηθελε να δωσει παραπανω για αυτο και μπηκα στη διαδικασια να σου δειξω οτι το κοστος διαφορας δεν ειναι μεγαλο.
Εσυ ο ιδιος ειπες οτι προσφατα εβαλες DDR4 μεταχειρισμενες.
Aν δεν εχει το 5700x, αν δεν εχει DDR4 γιατι τι συζηταμε;
 

Δε μπορώ να συννενοηθω με τίποτα μαζί σου και χάνω το χρόνο μου. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Δε μπορώ να συννενοηθω με τίποτα μαζί σου και χάνω το χρόνο μου. Καλή συνέχεια.

Θες να μας πεις τι συστημα εχεις και ποτε το πηρες;
Eγω αν θυμαμαι καλα εχεις 5600, DDR4 και Rx 6600 που τα πηρες ολα πολυ προσφατα.
Κοροιδευομαστε;
Εγω δεν ειπα αυτο , αλλα το εκανα και τωρα οι αλλοι νομιζουν αλλα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Θες να μας πεις τι συστημα εχεις και ποτε το πηρες;
Eγω αν θυμαμαι καλα εχεις 5600, DDR4 και Rx 6600 που τα πηρες ολα πολυ προσφατα.
Κοροιδευομαστε;
Εγω δεν ειπα αυτο , αλλα το εκανα και τωρα οι αλλοι νομιζουν αλλα.

Είμαι σε ΑΜ4 εδώ και 3+ χρόνια και έχω κάνει αυτό το διάστημα κάποια upgrades. Άσε με να ξέρω καλύτερα από εσένα ο,τι με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Είμαι σε ΑΜ4 εδώ και 3+ χρόνια και έχω κάνει αυτό το διάστημα κάποια upgrades. Άσε με να ξέρω καλύτερα από εσένα ο,τι με αφορά.

Eγω δεν ειπα οτι ξερω καλυτερα ουτε οτι με αφορα.
Aλλα μη παιζουμε με τις λεξεις ενω φαινεται ξεκαθαρα.
Το cpu και τη ram τα πηρες προσφατα και αν δεν ειχες AM4 μητρικη παλι AM4 θα επερνες το 2024 γιατι θεωρεις οτι ειναι "μπομπα" και οτι θα εισαι "σουπερ ευχαριστημενος" σε 1440p oπως μου απαντησες.
Παντου προτεινεις ΑΜ4 και Rx 6600 λες και ειναι η χρυση τομη του 2024 ενω ηταν το minimum του 2021.
Oι περισσοτεροι παντως θα επερναν 14600 η 7600 το 2024 αν ηθελαν να ειναι μπομπα και σουπερ ευχαριστημενοι.
Παμε παρακατω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...