Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, just_a_dude είπε

οκ, αλλά και πάλι είναι μόνο σε αυτά τα 2 games,

Και στο Forza Motorsport αν ανοίξεις όλο το πακέτο RT είσαι CPU limited, κυρίως αν δεν έχεις πειραγμένες μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Ναι εντάξει το story ούτε στο πρώτο ήταν κάτι το groundbraking, αλλά το gameplay και το combat είναι ακριβώς ότι ψάχνω στα games. Με DLSS3 θα έχει και στανταρ πάνω από 100fps (ray tracing αν δεν κάνω λάθος δεν έχει, οπότε δεν θα είναι και ιδιαίτερα βαρύ) οπότε τούμπανο. Άντε να βγει γιατί εδώ και κάνα μήνα μόνο παλιά games που τα είχα αφήσει παίζω.

Κοίτα εμένα το story στο πρώτο μου άρεσε, ειδικά σαν ιδέα, αν και σίγουρα δεν ήταν τόσο polished ή epic όσο άλλα παιχνίδια, αλλά σίγουρα αν σου άρεσε από πλευράς gameplay νομίζω θα το ευχαριστηθείς και το δεύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

New G-SYNC Pulsar technology brings impressive stutter-free, smooth, motion clarity to monitors

Στο motion clarity και ειδκά σε OLED σίγουρα θα έχει διαφορά, ωστόσο το ''stutter-free'' είναι θέμα game engine και όχι θέμα VRR. Επίσης θέλει και πάλι dedicated module για να δουλέψει.

''NVIDIA is calling G-SYNC Pulsar the next evolution of Variable Refresh Rate (VRR) technology thanks to adding variable frequency strobing to improve motion clarity dramatically. With G-SYNC Pulsar off, a fast-moving image can look blurry even on a high refresh-rate display. With G-SYNC Pular enabled, that image is now crisp and clear, boosting the "effective motion clarity to over 1000Hz."

''However, there's a catch. Adaptively tuning backlight pulses while keeping track of a game's render rate will require a dedicated G-SYNC chip - and a brand-new one, too. NVIDIA confirms that the first G-SYNC Pulsar capable display will be a new ASUS ROG Swift PG27 Series G-SYNC gaming monitor launching later this year.''

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, just_a_dude said:

Τι games?

Γενικά από 7800ΧΤ/4070(S) και πάνω έχει νόημα. Μάλλον προς 7800ΧΤ, εκτός αν θες οπωσδήποτε τα features του πέτσινου.

 

2 hours ago, 7nisiotis said:

Τι παίζεις και τι έχεις σκοπό να παίξεις από παιχνίδια του 23/24?

Από 3070 μόνο 4070 Τι 16 αξίζει + να έχεις οθόνη καλή / tv 4K κλπ. Αν όχι τότε αναβάθμιση πρώτα στην εικόνα , μετά στα άψυχα καρέ ...

Τα τελευταία που έπαιξα (δεν τελείωσα..) ήταν Hogwarts/BG3/RE4 κανά Fortnite/Dota2 όταν βαριέμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Ναι εντάξει το story ούτε στο πρώτο ήταν κάτι το groundbraking, αλλά το gameplay και το combat είναι ακριβώς ότι ψάχνω στα games. Με DLSS3 θα έχει και στανταρ πάνω από 100fps (ray tracing αν δεν κάνω λάθος δεν έχει, οπότε δεν θα είναι και ιδιαίτερα βαρύ) οπότε τούμπανο. Άντε να βγει γιατί εδώ και κάνα μήνα μόνο παλιά games που τα είχα αφήσει παίζω.

Το story και το τραγούδι της Aloy ήταν εκπληκτικά στο πρώτο μέρος. Ειδικά το τέλος ήταν απροσδόκητα καλό. Εκεί χωλαίνουν τα περισσότερα παιχνίδια, στην ολοκλήρωση της ιστορίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εκεί χωλαίνουν τα περισσότερα παιχνίδια, στην ολοκλήρωση της ιστορίας.

και οι σειρές θα πω εγω 

game of thrones season 8 has entered the chat 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

Θα βάλεις την ddr4 το 2024 ?

Τι futureproof είναι αυτό ?

Toυ δειχνω πως μπορουσε να εχει ενα πιο γρηγορο pc με ελαχιστη χρηματικη διαφορα και του εδωσα 3 επιλογες οχι μια.
Εγω δεν θα εβαζα κατι κατω απο i7 oπως δεν θα εβαζα και 32gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Από  5600Χ+6700ΧΤ σε 7800Χ3δ+6700ΧΤ θέλεις να (ξανά)δείξω τί διαφορά είδα στη gpu ακόμα και σε cpu lim σενάρια?

Οι 6800XT/7800XT/4070, που είναι ένα +30-40% (σε ιδανικές συνθήκες tuning), τί μπουκάλι θα φάνε δλδ?

Κάτι ελάχιστο ίσως σε 1080p?

 

Δεν ειπα οτι δεν θα παιζει τιποτα, αυτο που εξηγω ειναι οτι για καποιον που στηνει build το 2024 δεν ειναι καλη επιλογη το 5600x+4070/7800xt γιατι ειναι πολυ οριακο.
Το οτι καποιοι το ειχαν ηδη και μπηκαν στη διαδικασια να το υποστουν αλλαζοντας μονο gpu , παιζοντας οριακα ειναι αλλη περιπτωση.
Το ιδιο ισχυει και για αυτον που ειχε B660 θα βαλει μονο ενα cpu αν τοτε πηρε 12100 12400 και τωρα θελει να βαλει 14600.
παρολα αυτα τοσο εσυ οσο και ο Αris ενω "δεν ειχατε κανενα θεμα" πηγατε σε AM5 και δεν βαλατε 5800x3d.

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Τα games με RT έχουν ένα επιπλέον load στο cpu αλλά και πάλι με 5600Χ + 4070 που είμαι εδώ και μήνες δεν έχω δει κάτι που να μου λέει "άλλαξε cpu τώρα!". Προφανώς κάποιος που φτιάχνει σύστημα σήμερα από την αρχή με βάση την 4070 ή την 7800ΧΤ δεν θα πάει να πάρει Β450 + 5600Χ αλλά αν τον είχες από πριν μια χαρά ανταποκρίνεται. Και με την 7800ΧΤ παίζει να είναι και καλύτερα λόγω μικρότερου overhead.

Aυτο...

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειπα οτι δεν θα παιζει τιποτα, αυτο που εξηγω ειναι οτι για καποιον που στηνει build το 2024 δεν ειναι καλη επιλογη το 5600x+4070/7800xt γιατι ειναι πολυ οριακο.
Το οτι καποιοι το ειχαν ηδη και μπηκαν στη διαδικασια να το υποστουν αλλαζοντας μονο gpu , παιζοντας οριακα ειναι αλλη περιπτωση.

Aυτο...

Όχι, δεν είπες αυτό εκεί που σχολίασα, το γράφεις σε επόμενο μήνυμα (αν το έγραψες πιο πίσω και δεν το είδα μέσα στις σελίδες, λάθος μου).

Οι συγκεκριμένες κάρτες που αναφέρεις με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές είτε δεν τρώνε καθόλου μπουκάλι είτε ένα ελάχιστο μόνο σε ελάχιστους τίτλους και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Συμφωνώ ότι σήμερα ούτε για αστείο δεν στήνεις τους συγκεκριμένους συνδυασμούς (εκτός κι αν το κάνεις απόλυτα συνειδητοποιημενα γνωρίζοντας ακριβώς τί περιμένεις), αλλά η γενίκευση που κάνεις και σχολίασα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα παρά μόνο σαν outlier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μπλου οκ εγώ άλλαξα γιατί έχω ανωμαλία στο κεφάλι όχι γατί με έκαιγε. Βρήκα τον 7800Χ3δ σε τιμή που δε γινόταν να αντισταθώ και όπως λέει το ρητό, ένα fps που είναι να βγει ας βγει μια ώρα αρχύτερα😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, δεν είπες αυτό εκεί που σχολίασα, το γράφεις σε επόμενο μήνυμα (αν το έγραψες πιο πίσω και δεν το είδα μέσα στις σελίδες, λάθος μου).

Οι συγκεκριμένες κάρτες που αναφέρεις με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές είτε δεν τρώνε καθόλου μπουκάλι είτε ένα ελάχιστο μόνο σε ελάχιστους τίτλους και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Συμφωνώ ότι σήμερα ούτε για αστείο δεν στήνεις τους συγκεκριμένους συνδυασμούς (εκτός κι αν το κάνεις απόλυτα συνειδητοποιημενα γνωρίζοντας ακριβώς τί περιμένεις), αλλά η γενίκευση που κάνεις και σχολίασα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα παρά μόνο σαν outlier.

17 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Nvme βάζεις έναν 4 tb και καθάρισες. Nvme pcie 3 με 4 δεν θα καταλάβει καμία διαφορά ένας μέσος χρήστης.Όλες σχεδόν οι gpu με 16 lanes έχουν από μηδενικές μέχρι ελάχιστες απώλειες σε pcie 3.  Σε b450 βάζεις 5700x , rtx 4070 / rx 7800xt και έχεις μια χαρά 2k gaming pc. Σε high end b450 βάζεις και x3d χωρίς θέμα. 
Ddr4 τέρμα vfm μέχρι πριν λίγο καιρό. Πήρα used  2Χ16 με 40 ευρώ σε άψογη κατάσταση.
Για το 99% των χρηστών το combo b450 / ryzen 5000 είναι μια χαρά επιλογή και τέρμα vfm.

16 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ποιος θα βαλει 4ΤΒ Nvme με τιμες 200€+  αυτος που εχει μητρικη των 50€ και cpu των 100€;  🤣😂
Εχεις παρακολουθησει να δεις τι μπουκαλια εχουν φαει αυτοι με 4070,7800xt με 5600,5600x;
Tα AM4 ηταν μια χαρα μεχρι το 2021, απο την ελευση των 12th gen και μετα δεν ειχες κανενα λογο να αγορασεις AM4 και οσοι το ειχαν ηδη απλα εκαναν τη δουλεια τους σαν τα φασολακια κυριακη μεσημερι.

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και ειναι ασχετες οι σημερινες τιμες, γιατι το 2020-22 που πηρε καποιος B450 μαζι με εναν 5600x με το ζορι μπορουσε να βαλει ενα Nvme 256gb, δεν ηταν οικονομικοι ουτε καν οι 512gb ποσο μαλλον ο 4ΤΒ.
Ενω αυτος με το B660 και τον 12600 ακομα και αν εβαζε εναν 256gb , μετα απο λιγο καιρο εβαζε 2ο 3ο οταν γεμιζε ο 1ος.
Το 99% σημερα δεν θα παει σε αυτο combo θα παει σε 1700 ή ΑΜ5 και το αλλο 1% που θα παει δεν ειναι σουπερ ευχαριστημενοι ειναι απλα σουπερ συμβιβασμενοι γιατι το ειχαν ηδη και απλα αλλαξαν επεξεργαστη.,δεν το αγορασαν τωρα
Ουτε χοντρα πρεπει να τα σκασεις ουτε να αγχωνεσαι για τα μπουκαλια.

Eνα Gigabyte B450 Aorus Elite V2 αυτη τη στιγμη κοστιζει 85€
Ενα Gigabyte B550M Aorus Elite εχει 95€ που τουλαχιστον εχει pci-e 4.0 Usb 3.2 και 2x Νvme
O 5700x εχει 190€ και 32gb 3600 εχουν 72€ συνολο  95+190+72= 357€
Eνα Gigabyte B760M Gaming εχει 110€
Ο 14400F σε λιγες μερες θα εχει 220€ με 32gb 3600 ειναι 110+220+72= 402€ - 357 = 45€ διαφορα
Αν θες να πας σε DDR5 η διαφορα DDR4 3600 και 32gb 6000 ειναι +30€ πας  75€ διαφορα
Αν πας σε 14600F ειναι +50€ πας 125€ διαφορα που θα τα σκασει χοντρα λοιπον;
Ειναι τα μισα απο το 4ΤΒ Nvme που θα εβαζες για να κατσεις στο AM4. :P
Οτι και να διαλεξεις απο τα 3 θα ειναι μακραν καλυτερο και θα σου κρατησει τουλαχιστον 2-3 χρονια οπως κρατησε ο 5600x που προοριζοταν για αγορα το 2020 και οχι για το 2024.
O 5700x και αυτος επρεπε να βγει το 2020 και οχι το 2022, το 2022 ηταν σχεδον DOA σε σχεση με τα υπολοιπα cpu.

To oτι κατα καιρους ειδαμε μπουκαλια σε τετοια combo δεν ειναι δικο μου συμπερασμα, ειναι αναφορες απο χρηστες εδω μεσα που καποιοι ηδη  εχουν παει σε αλλη πλατφορμα.
Επισης αναφερουν μονο ΑΑΑ titles που παιζουν στα 60FPS.
Σε FPS games που τα FPS ειναι πανω απο 100-150 και εκει θες οσο το δυνατον περισσοτερα το μπουκαλι παει συνεφο.
Σε 1080p τα ιδια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...