Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Από  5600Χ+6700ΧΤ σε 7800Χ3δ+6700ΧΤ θέλεις να (ξανά)δείξω τί διαφορά είδα στη gpu ακόμα και σε cpu lim σενάρια?

Οι 6800XT/7800XT/4070, που είναι ένα +30-40% (σε ιδανικές συνθήκες tuning), τί μπουκάλι θα φάνε δλδ?

Κάτι ελάχιστο ίσως σε 1080p?

 

Τα games με RT έχουν ένα επιπλέον load στο cpu αλλά και πάλι με 5600Χ + 4070 που είμαι εδώ και μήνες δεν έχω δει κάτι που να μου λέει "άλλαξε cpu τώρα!". Προφανώς κάποιος που φτιάχνει σύστημα σήμερα από την αρχή με βάση την 4070 ή την 7800ΧΤ δεν θα πάει να πάρει Β450 + 5600Χ αλλά αν τον είχες από πριν μια χαρά ανταποκρίνεται. Και με την 7800ΧΤ παίζει να είναι και καλύτερα λόγω μικρότερου overhead.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Άντε να δούμε και καμία Skyrim mod list με ray tracing κλπ κλπ!  

Υπάρχουν χρόνια τώρα μοντερς που κάνουν ακριβώς αυτό. Αυτό έχω περάσει

 

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βλέποντας τα specs της 4070Τι Super, δεν της δίνω ούτε 10% παραπάνω από την 4070 Τι, θα είναι 10-15% κάτω από την 4080 και ίσως λέω και λίγα.

Το μόνο που θα αναγκάσει να ρίξει τιμές είναι την AMD στις 7900XT που θα πρέπει να πάει κάτω από τα $799 της 4070Ti Super και την 7900ΧΤ κάπου στα $900 για να έχει διαφορές από την 4080 Super.

 

Δεν θα δώσει λες ότι θα βγει με 256bit και μεγαλύτερο εύρος? Εκεί βασίζομαι για το ότι θα δούμε ένα 20% πάνω ειδικά στις μεγάλες αναλύσεις που εκεί ζορίζεται η 4070ti με 192bus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aris-leme said:

Υπάρχουν χρόνια τώρα μοντερς που κάνουν ακριβώς αυτό. Αυτό έχω περάσει

 

Είναι "fake" RT. Και εγώ αυτό έχω. Φοβερό modlist! Παιχνίδι 13 ετών και το έφτιαξαν σαν να βγήκε πέρυσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, just_a_dude said:

Τα games με RT έχουν ένα επιπλέον load στο cpu αλλά και πάλι με 5600Χ + 4070 που είμαι εδώ και μήνες δεν έχω δει κάτι που να μου λέει "άλλαξε cpu τώρα!". Προφανώς κάποιος που φτιάχνει σύστημα σήμερα από την αρχή με βάση την 4070 ή την 7800ΧΤ δεν θα πάει να πάρει Β450 + 5600Χ αλλά αν τον είχες από πριν μια χαρά ανταποκρίνεται. Και με την 7800ΧΤ παίζει να είναι και καλύτερα λόγω μικρότερου overhead.

 

Γιατί όχι, με μια Β550 και έναν 5600 μια χαρά είναι μέχρι τις 4070/7800ΧΤ. Στο μέλλον μετά από ένα δυο χρόνια αν βάλεις μεγαλύτερη κάρτα αναβαθμίζεις σε έναν 5700Χ3D και είσαι πάλι οκ. Άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια είναι GPU Limited στα 1440p και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό στο μέλλον.

3 minutes ago, Arkin said:

Δεν θα δώσει λες ότι θα βγει με 256bit και μεγαλύτερο εύρος? Εκεί βασίζομαι για το ότι θα δούμε ένα 20% πάνω ειδικά στις μεγάλες αναλύσεις που εκεί ζορίζεται η 4070ti με 192bus.

Μόνο στα 4Κ θα δεις τρελές διαφορές όπου τρώει μπουκάλι η 4070Ti λόγο 12GB, αλλιώς 20% παραπάνω δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Γιατί όχι, με μια Β550 και έναν 5600 μια χαρά είναι μέχρι τις 4070/7800ΧΤ. Στο μέλλον μετά από ένα δυο χρόνια αν βάλεις μεγαλύτερη κάρτα αναβαθμίζεις σε έναν 5700Χ3D και είσαι πάλι οκ. Άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια είναι GPU Limited στα 1440p και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό στο μέλλον.

Εντάξει ναι, απλά πιο λογικό μου φαίνεται να πας σε μια πλατφόρμα που έχει μέλλον. Από αυτή την άποψη το λέω, όχι ότι δεν είναι αρκετό το zen3 για τέτοιας δυναμικότητας κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

Εντάξει ναι, απλά πιο λογικό μου φαίνεται να πας σε μια πλατφόρμα που έχει μέλλον. Από αυτή την άποψη το λέω, όχι ότι δεν είναι αρκετό το zen3 για τέτοιας δυναμικότητας κάρτες.

Μαζί σου, απλά το λέω για κάποιον που έχει σφιχτό budget και είναι καλυτέρα να δώσει παραπάνω λεφτά σε GPU παρά σε καινούργια πλατφόρμα με καλύτερο CPU  και αντί να βάλει την 4070 να πάρει μια 4060 Ti 8GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Γιατί όχι, με μια Β550 και έναν 5600 μια χαρά είναι μέχρι τις 4070/7800ΧΤ. Στο μέλλον μετά από ένα δυο χρόνια αν βάλεις μεγαλύτερη κάρτα αναβαθμίζεις σε έναν 5700Χ3D και είσαι πάλι οκ. Άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια είναι GPU Limited στα 1440p και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό στο μέλλον.

Μόνο στα 4Κ θα δεις τρελές διαφορές όπου τρώει μπουκάλι η 4070Ti λόγο 12GB, αλλιώς 20% παραπάνω δεν το βλέπω.

Για 20% της δίνω ναι που είναι αξιοπρεπές. Και τα 3440x1440 δεν είναι μικρή ανάλυση θα τσιμπήσει σίγουρα και εκεί ενώ σε 1920x1080 πάνω από 10% δεν νομίζω να δούμε. Το θέμα είναι να έρθει στο αληθινό msrp γιατί οι δικοί μας εδώ το καπέλο το έχουν με το καλημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Armoral είπε

Το είχα παίξει το πρώτο. Εχω τηβ sp3cial edition από το δεύτερο αλλά όταν το είδα στο ps5 και είδα τα γραφικά ξενέρωσα. 4090 vs ps5 δε λέει ακόμα και σε 4k tv. Ειδικά σε quality mode στα 30 fps νομίζω ήταν, έκλαψα.

Το πρώτο το είχα λατρέψει, για το δεύτερο ακούω διαφορά αρνητικά.

Σου λέω το περιμέναμε πως και πως και το άφησε στη μέση.

Eπειδη ασχολουμαι με το συγκεκριμενο αυτο το διαστημα και εφτασα χθες το βραδυ στο τελευταιο boss, θα ελεγα πως ειναι αντιστοιχη με το πρωτο η δομη και εξελιξη του εν τελει...

Δεν ειναι τα αγαπημενα μου ps exclusive, εχουν πολλες αρετες ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aesop είπε

Γινεται αφαίρεση ΦΠΑ στις κάρτες όπως στα κινητέ πχ;

Υπάρχουν ημέρες που αφαιρεί το ΦΠΑ εικονικά ως προσφορά και σε αυτή την περίπτωση γλιτώνεις ένα 20 τοις εκατό από την τιμή.

Αν αγοράσεις με τιμολόγιο αφαιρείται στην εκκαθάριση και το ΦΠΑ 

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Την γνωρίζω την πραγματική αναβάθμιση αλλά δεν θα πετάξω 1000αρικο για 60% επιδόσεις προτιμώ να πετάξω 100 ευρω για 20%. Τοίχο κανένα αλλά επειδή βλέπω να έρχονται οι νέες κάρτες Πάσχα 2025 είμαστε πολύ μακριά για να μείνω με 12αρα. 780 ευρώ από κατάστημα 30 40 ημερών παράδοσης συγκριτικά με την άμεση παράδοση από μένα όμως. 

Έχω σκοπό αν δεν κάτσει να πέσω μέχρι 600 εφόσον βρω άμεσα διαθέσιμη μεχρι 950 super οπότε βγαίνει 165 ευρω η αναβάθμιση για τη μετάβαση που είναι οκ. Περισσότερο το μικρόβιο είναι παρα η ύπαρξη πραγματικής ανάγκης αναβάθμισης. Και θα έχω και καλύτερη μεταπώληση μελλοντικά. Τα παραπάνω χρήματα που θα δώσω σήμερα θα τα πάρω όταν δώσω αργότερα την κάρτα. Πχ 500 αν πηγαίνει η 4070ti αρχές 2025 650 θα πηγαίνει η super οπότε μια η άλλη είναι. 

Υπάρχει BN αναμφίβολα και έχω πει ότι το DLSS3 βγήκε για τα cpu bound σενάρια κυρίως είναι σωτήριο πραγματικά. Από την άλλη υπάρχουν BN και BN. Για μένα εφόσον βγάζει 80fps παντού σε ένα παιχνίδι η cpu είναι μια χαρά και ας κάθετε η GPU. Παιχνίδια που με ζορισαν ghostwire Tokyo που έπεφτε και κάτω από 70 με max ray tracing και watch dogs legion πάλι με max ray tracing έπεφτε μεχρι 70. Το rt γονάτισε τα πάντα εδώ ο 14900k δίνει μεγάλο BN σε κάτι hogwarts legacy και jedi survivor με max ray tracing. Τι να σου κάνουν τα παλιότερα cpu όταν το παιχνίδι είναι χάλια στο optimization. Εκεί έρχεται το DLSS3 και σε πάει στα 150fps και σε σώνει. Με τις τιμές σήμερα σε mobo cpu δεν είναι για τίποτα. Καλύτερα να ρίξεις στο medium το ray tracing ώστε να χαλαρώσει λίγο το load της cpu και να δώσει τα μέγιστα παρά να δώσεις 4 5 κατοστάρικα για αυτά τα 2 3 παιχνίδια που γονατιζουν παλιότερα cpu λόγο θεοβαρου ray tracing κακού optimization και μη χρήση DLSS3. 

Λέτε ότι θέλετε για το Forbidden west μόνο που έχει ελληνικά αρκεί για να το τιμήσουμε. Το πρώτο όσο προχώραγε τόσο καλύτερο γινόταν στο lore και οι μάχες ήταν pure epic ειδικά με τα μεγάλα ρομπότ. Τώρα αν κατάφεραν να καταστρέψουν το lore από το πρώτο τι να πω εμένα είναι βούτυρο στο ψωμί μου τέτοια παιχνίδια και ας είναι μία από τα ίδια εφόσον περνάω καλά αυτό μετράει. Ας τρέχει καλά που λόγο nixxes και DLSS3 το θεωρώ πιθανό και τα άλλα τα βρίσκουμε. 

4070 ti η 4080 super στο maximum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

Με 3070 για 1440p αξίζει να αναβαθμίσω σε κάτι άλλο ή να περιμένω;

Τι games?

Γενικά από 7800ΧΤ/4070(S) και πάνω έχει νόημα. Μάλλον προς 7800ΧΤ, εκτός αν θες οπωσδήποτε τα features του πέτσινου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, jmirko15 said:

Με 3070 για 1440p αξίζει να αναβαθμίσω σε κάτι άλλο ή να περιμένω;

Τι παίζεις και τι έχεις σκοπό να παίξεις από παιχνίδια του 23/24?

Από 3070 μόνο 4070 Τι 16 αξίζει + να έχεις οθόνη καλή / tv 4K κλπ. Αν όχι τότε αναβάθμιση πρώτα στην εικόνα , μετά στα άψυχα καρέ ...

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Άντε να βγει η παιχνιδάρα.

Αν και λέγεται ότι δεν είναι τόσο καλό, εμένα αυτό το στυλ του open world με ρομπότ και post apocalyptic φάση μου αρέσει πάρα πολύ. Στο πρώτο έκανα τα πάντα όλα στο χάρτη.

Το gameplay είναι αρκετά βελτιωμένο, και τα γραφικά προφανώς, αλλά σαν story ναι και εμένα το 1ο μου άρεσε  περισσότερo.

Ελπίζω να έχει και στο  PC όλα τα dualsense features γιατί είναι must στο συγκεκριμένο.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jts είπε

Το gameplay είναι αρκετά βελτιωμένο, και τα γραφικά προφανώς, αλλά σαν story ναι και εμένα το 1ο μου άρεσε  περισσότερo.

Ελπίζω να έχει και στο  PC όλα τα dualsense features γιατί είναι must στο συγκεκριμένο.

Ναι εντάξει το story ούτε στο πρώτο ήταν κάτι το groundbraking, αλλά το gameplay και το combat είναι ακριβώς ότι ψάχνω στα games. Με DLSS3 θα έχει και στανταρ πάνω από 100fps (ray tracing αν δεν κάνω λάθος δεν έχει, οπότε δεν θα είναι και ιδιαίτερα βαρύ) οπότε τούμπανο. Άντε να βγει γιατί εδώ και κάνα μήνα μόνο παλιά games που τα είχα αφήσει παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...