Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

Ρε συ τι περιμένεις να δεις? την Megan fox ? Υποτίθεται ότι οι άνθρωποι έχουν γυρίσει σε μια κατάσταση τύπου εποχή των σπηλαίων … δε γίνεται να είναι σα Θεσσαλονικιά που πάει για καφέ :P

Στο Zero Dawn ήταν. Μάλλον στο Forbidden West κάποιος από το clan της έκλεψε το τσιμπιδάκι για τα φρύδια :P Εγώ και έτσι εμπ1 πάντως :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

26 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πχ ενα Β450 που εχει ddr4 , pci-e 3.0 , usb 2.0 και 1x Νvme ποσο futureproof σου ακουγεται;
Eπειδη μπορεις να βαλεις 5600 το 2023 που ριχνει μπουλακι στις μισες GPu του 2023;

Nvme βάζεις έναν 4 tb και καθάρισες. Nvme pcie 3 με 4 δεν θα καταλάβει καμία διαφορά ένας μέσος χρήστης.Όλες σχεδόν οι gpu με 16 lanes έχουν από μηδενικές μέχρι ελάχιστες απώλειες σε pcie 3.  Σε b450 βάζεις 5700x , rtx 4070 / rx 7800xt και έχεις μια χαρά 2k gaming pc. Σε high end b450 βάζεις και x3d χωρίς θέμα. 

Ddr4 τέρμα vfm μέχρι πριν λίγο καιρό. Πήρα used  2Χ16 με 40 ευρώ σε άψογη κατάσταση.

Για το 99% των χρηστών το combo b450 / ryzen 5000 είναι μια χαρά επιλογή και τέρμα vfm.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Μάλλον στο Forbidden West κάποιος από το clan της έκλεψε το τσιμπιδάκι για τα φρύδια

Στο δεύτερο έχει μεγαλώσει περισσότερο , και όταν μεγαλώνεις περισσότερο βγάζεις και περισσότερες τρίχες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Nvme βάζεις έναν 4 tb και καθάρισες. Nvme pcie 3 με 4 δεν θα καταλάβει καμία διαφορά ένας μέσος χρήστης.Όλες σχεδόν οι gpu με 16 lanes έχουν από μηδενικές μέχρι ελάχιστες απώλειες σε pcie 3.  Σε b450 βάζεις 5700x , rtx 4070 / rx 7800xt και έχεις μια χαρά 2k gaming pc. Σε high end b450 βάζεις και x3d χωρίς θέμα. 

Ddr4 τέρμα vfm μέχρι πριν λίγο καιρό. Πήρα used  2Χ16 με 40 ευρώ σε άψογη κατάσταση.

Για το 99% των χρηστών το combo b450 / ryzen 5000 είναι μια χαρά επιλογή και τέρμα vfm.

Ποιος θα βαλει 4ΤΒ Nvme με τιμες 200€+  αυτος που εχει μητρικη των 50€ και cpu των 100€;  🤣😂
Εχεις παρακολουθησει να δεις τι μπουκαλια εχουν φαει αυτοι με 4070,7800xt με 5600,5600x;
Tα AM4 ηταν μια χαρα μεχρι το 2021, απο την ελευση των 12th gen και μετα δεν ειχες κανενα λογο να αγορασεις AM4 και οσοι το ειχαν ηδη απλα εκαναν τη δουλεια τους σαν τα φασολακια κυριακη μεσημερι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που έχω 4070 + 5600Χ και έχω παίξει και ότι καινούργιο έχει βγει, στα μόνα που έχω μπουκάλι είναι στο Hogwarts που είναι σάπιο σε αυτό το θέμα έτσι και αλλιώς (το οποίο μπουκάλι εξαφανίζεται με frame gen) και στο CP77 αν δεν βάλω frame gen, έχει σημεία που πέφτει στο 85-90% το gpu usage. Αλλά δεν συμβαίνει σε όλο το game. Καλά τα UE5 περιττό να πω ότι είναι full gpu bound ακόμη και με DLSS.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ που έχω 4070 + 5600Χ και έχω παίξει και ότι καινούργιο έχει βγει, στα μόνα που έχω μπουκάλι είναι στο Hogwarts που είναι σάπιο σε αυτό το θέμα έτσι και αλλιώς και στο CP77 αν δεν βάλω frame gen, έχει σημεία που πέφτει στο 85-90% το gpu usage. Αλλά δεν συμβαίνει σε όλο το game. Καλά τα UE5 περιττό να πω ότι είναι full gpu bound ακόμη και με DLSS.

Μα το DLSS 3 ειναι το μονο που σωζει κατι 5600x και την παλευουν ακομα ,οχι ο ιδιος ο επεξεργαστης γιατι αντεξε στο χρονο.
Αν δεν εχεις Nvidia και εισαι με 7800xt η 6800xt;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα το DLSS 3 ειναι το μονο που σωζει κατι 5600x και την παλευουν ακομα ,οχι ο ιδιος ο επεξεργαστης.
Αν δεν εχεις Nvidia και εισαι με 7800xt η 6800;

οκ, αλλά και πάλι είναι μόνο σε αυτά τα 2 games, από τα οποία το μεν πρώτο είναι ανώμαλο και στο δεύτερο απλά συμβαίνει σε σημεία. Δεν σημαίνει ότι όποιο παιχνίδι πιάσω είναι σαν να έχω 4060Ti, αντί για 4070. Την φέρνει βόλτα ο 5600Χ, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Και πραγματικά έχω παίξει τα πάντα, αν υπήρχε μαζικό πρόβλημα θα το είχα δει.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Fulgore είπε

μετά απορείς γιατί παίζεις Diablo και wow, αφού τα περισσότερα παιχνίδια τα έχεις βγάλει σκουπίδια :P 

Μια χαρά παιχνιδι ειναι το forbidden west(δεν γνωρίζω μόνο το dlc τι λέει). Σε όποιον άρεσε το πρώτο, θα του αρέσει και αυτό.

Στο γιο μου πάντως που άρεσε το πρώτο υπερβολικά στο PC, το δεύτερο φάνηκε βαρετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Στο γιο μου πάντως που άρεσε το πρώτο υπερβολικά στο PC, το δεύτερο φάνηκε βαρετό.

Το πρώτο το τερμάτισα στο PS4 Pro, αυτό τώρα είναι μια απ' τα ίδια και βαριέμαι άπειρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Arkin said:

Δίνω 4070ti σήμερα 700 περνω μια gt710 για να κάνω δουλειά και σε 20 μέρες τσιμπάμε 4070ti super? Η περιμένω να παρουσιαστούν και ρισκάρω να χάσω κάνα 100αρικο στην μεταπώληση της 4070ti? Τι θα κάνατε? 

Η μοναδική αναβάθμιση για σένα ρε είναι 4090. Τι να αλλάξεις ? Οκ δεν είσαι με την 12αρα 4070Τ σύμφωνα με ποστ προ ημερών ? Αντιμετώπισε κάποιο τοίχο απόδοσης τελευταία που σ έβαλε σε σκέψεις ?

700? Δύσκολα https://www.bestprice.gr/cat/2613/kartes-grafikwn/f/91_74177/geforce-rtx-4070-ti.html?q=4070+rtx&from=search&o=2 Ετοιμασου για παζάρια γιατί έτσι δουλεύει το πράγμα "είδα τόσο ". Ελα αφού τα ξέρουμε ... 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Armoral είπε

Στο γιο μου πάντως που άρεσε το πρώτο υπερβολικά στο PC, το δεύτερο φάνηκε βαρετό.

Το παραπάνω το έγραψα γιατί και στο εδώ θέμα του στο forum, τα περισσότερα σχόλια(όπως και ιντερνετικά)είναι θετικά για το παιχνίδι. 

Πάντα σε τέτοια sequel υπάρχει και κόσμος που δεν τους αρέσουν το ίδιο όπως το πρώτο(χάνεται το wow factor), και αυτό στο πρόγραμμα είναι.

Μια από τα ίδια έχουμε διαβάσει και για το Spiderman 2 ή και σε god of war/Uncharted μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το παραπάνω το έγραψα γιατί και στο εδώ θέμα του στο forum, τα περισσότερα σχόλια(όπως και ιντερνετικά)είναι θετικά για το παιχνίδι. 

Πάντα σε τέτοια sequel υπάρχει και κόσμος που δεν τους αρέσουν το ίδιο όπως το πρώτο(χάνεται το wow factor), και αυτό στο πρόγραμμα είναι.

Μια από τα ίδια έχουμε διαβάσει και για το Spiderman 2 ή και σε god of war/Uncharted μεριά.

Το είχα παίξει το πρώτο. Εχω τηβ sp3cial edition από το δεύτερο αλλά όταν το είδα στο ps5 και είδα τα γραφικά ξενέρωσα. 4090 vs ps5 δε λέει ακόμα και σε 4k tv. Ειδικά σε quality mode στα 30 fps νομίζω ήταν, έκλαψα.

Το πρώτο το είχα λατρέψει, για το δεύτερο ακούω διαφορά αρνητικά.

Σου λέω το περιμέναμε πως και πως και το άφησε στη μέση.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος δουλευει πολυ Chrome και του τη σπανε τα artifacts που βγαινουν που και που, βρηκα μια λυση που απο εχθες το μεσημερι μεχρι και τωρα φαινεται οτι δουλεψε.

Κανεις search "chrome://flags" Enter
Mετα Ctrl-F "ANGLE" Enter
και αλλαζεις το Default σε ΟpenGL.

 

Screenshot_9.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ποιος θα βαλει 4ΤΒ Nvme με τιμες 200€+  αυτος που εχει μητρικη των 50€ και cpu των 100€;  🤣😂
Εχεις παρακολουθησει να δεις τι μπουκαλια εχουν φαει αυτοι με 4070,7800xt με 5600,5600x;
Tα AM4 ηταν μια χαρα μεχρι το 2021, απο την ελευση των 12th gen και μετα δεν ειχες κανενα λογο να αγορασεις AM4 και οσοι το ειχαν ηδη απλα εκαναν τη δουλεια τους σαν τα φασολακια κυριακη μεσημερι.

 

Η δυνατότητα να βάλει κάποιος 4 tb nvme υπάρχει πάντα σε b450, οι σημερινές τιμές των nvme είναι εντελώς άσχετες με αυτό που λέμε. Με 5700χ και αυτές τις gpu σε 1440p είναι κάποιος μπόμπα ο,τι και να λες. Προσπαθείς συνέχεια να δημιουργείς στους άλλους πλαστές ανάγκες, ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω. Το 99% των χρηστών θα είναι σούπερ ευχαριστημένο με ένα τέτοιο κόμπο. Το 1% που δεν είναι ας τα σκάσει χοντρά και ας ελαφρύνει κατά πολύ την τσέπη του.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...