Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Η 4070Ti Super σε ποιο game θα είναι αρκετά καλύτερη της 4070Ti λόγω vram; Ή ο πυρήνας θα έχει τόσο καλό perf jump που θα μπορείς να παίξεις 4Κ όπου εκεί χρειάζονται πράγματι πάνω από 12GB;

Σαν πυρήνα δεν είναι άσχημη για 4κ άμα βάλεις optimize ρυθμίσεις και dlss μια χαρά παίζει 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Σαν πυρήνα δεν είναι άσχημη για 4κ άμα βάλεις optimize ρυθμίσεις και dlss μια χαρά παίζει 

Κkatzos : "target detected"
Κkatzos : "target locked"
Κkatzos : "Missiles Launched"
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hln3 είπε

Όσο τους ένοιαξε αν εξαγριώθηκαν οι κάτοχοι της 3090 ti όταν έσκασε 6 μήνες μετά η 4090...

Η 4070 δέχεται ανταγωνισμό από την 7800 ΧΤ οπότε εκεί έχει έναν λόγο να θέλει να απαντήσει.

 

Κομμμένη 4080 είναι, αν η 4080 ειναι οκ θα πλησιάζει και αυτή, αν είναι παιχνίδι που θέλει 4090 δεν θα σε σώσει η vram.

Πως θα πλησιάσει 4080 ? Όταν έχει ευνοϊκό άνεμο η στον κατήφορο? Γιατί τα ίδια λέγονταν κάποτε και για την 2080 super ότι θα πλησίαζε την 2080ti . Είπαμε πολύ καλύτερη επιλογή από την τωρινή λόγο vram αλλά μέχρι εκεί και τα 1200 ευρώ που θα την πουλάνε Ελλάδα ακόμη καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Πως θα πλησιάσει 4080 ? Όταν έχει ευνοϊκό άνεμο η στον κατήφορο?

15% πίσω σε shaders, ιδιο bus width και rops. Googlare τώρα τι είναι τα rops για να γράψεις μια εξυπνάδα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hln3 είπε

15% πίσω σε shaders, ιδιο bus width και rops. Googlare τώρα τι είναι τα rops για να γράψεις μια εξυπνάδα ακόμη.

ακόμη δεν την είδαμε και έχεις βγάλει στανταρακι την απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πραγματικά απορία. Μένει τίποτα πια, που να μην διαρρέει?

Δηλαδή θυμάμαι πιο παλιά μπορεί να έβλεπα τυχόν παρουσιάσεις γιατί όντως είχα περιέργεια τι θα ανακοινώσουν. Ε τώρα πια τα ξέρω ήδη από πριν, δεν μπαίνω καν στον κόπο.

Εκτός και αν ήταν πάντα έτσι, απλά έχω χάσει εγώ την όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εγώ έχω πραγματικά απορία. Μένει τίποτα πια, που να μην διαρρέει?

Δηλαδή θυμάμαι πιο παλιά μπορεί να έβλεπα τυχόν παρουσιάσεις γιατί όντως είχα περιέργεια τι θα ανακοινώσουν. Ε τώρα πια τα ξέρω ήδη από πριν, δεν μπαίνω καν στον κόπο.

Εκτός και αν ήταν πάντα έτσι, απλά έχω χάσει εγώ την όρεξη.

Πάντα έτσι ήταν, απλά τα τελευταία χρόνια λόγω social media/youtube, παίρνουν παραπάνω έκταση, και άσε που φυσικά τα leaks είναι ελεγχόμενα από τις ίδιες τις εταιρείες, γιαυτό δεν διαγράφουν αυτούς που τα ανεβάζουν

https://videocardz.com/52524/first-nvidia-geforce-gtx-980-and-gtx-970-review-leaks-outhttps://www.techpowerup.com/193710/geforce-gtx-780-ti-specifications-leaked

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2024 στις 4:48 ΜΜ, BlurayMoviesGreece είπε

Κkatzos : "target detected"
Κkatzos : "target locked"
Κkatzos : "Missiles Launched"
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

 Γιατί; Μια χαρά κάρτα θα είναι στη σωστή τιμή. Και με τη VRAM της και με τα όλα της.

Αν την τιμολογήσουν στα $1000/€1100 μπορούν από τώρα να τη βάλουν...

 

Στις 5/1/2024 στις 4:05 ΜΜ, just_a_dude είπε

Η 4070Ti Super σε ποιο game θα είναι αρκετά καλύτερη της 4070Ti λόγω vram; Ή ο πυρήνας θα έχει τόσο καλό perf jump που θα μπορείς να παίξεις 4Κ όπου εκεί χρειάζονται πράγματι πάνω από 12GB;

Θα έχει καλύτερα lows σε οριακές καταστάσεις (π.χ.CP2077 με FG) και βέβαια καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια όπως Resident Evil και Far Cry 6 + HD Textures που αποδίδουν καλύτερα όσο περισσότερη VRAM έχεις.

Επίσης θα αποδίδει καλύτερα σε παιχνίδια που χρησιμοποιούν mods για βελτίωση των γραφικών. Σε αρκετά από αυτά η απαιτούμενη VRAM μετά από χρήση mods φτάνει και τα 16GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kkatzos είπε

 Γιατί; Μια χαρά κάρτα θα είναι στη σωστή τιμή. Και με τη VRAM της και με τα όλα της.

Αν την τιμολογήσουν στα $1000/€1100 μπορούν από τώρα να τη βάλουν...

 

Θα έχει καλύτερα lows σε οριακές καταστάσεις (π.χ.CP2077 με FG) και βέβαια καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια όπως Resident Evil και Far Cry 6 + HD Textures που αποδίδουν καλύτερα όσο περισσότερη VRAM έχεις.

Επίσης θα αποδίδει καλύτερα σε παιχνίδια που χρησιμοποιούν mods για βελτίωση των γραφικών. Σε αρκετά από αυτά η απαιτούμενη VRAM μετά από χρήση mods φτάνει και τα 16GB.

To σωστο θα ηταν η 4080 να παει 1000€ οταν εδω και μηνες εχει κοντα στα 1200€ και η 4070Ti Super στα 900€.
Αν ενοεις τα mods του διπλανου θεματος , τα 16 που ζητανε σε μια AMD δεν αντιστοιχουν σε 16gb της Nvidia κανουν διαφορετικη διαχειριση.
Εκει και πριν τα mod ζητανε 12-13gb οταν στις Nvidia ζητανε 10gb.
Οταν θα τα τρεξεις με 4070Ti Super αμφιβαλω αν θα περασει τα 12gb σε 1440p.
Δες εδω πχ διαφορες σε χρηση Vram που δεν ειναι περιπτωσεις που εχει τερματισει και δεν μπορει να δωσει παραπανω:

Spoiler


Screenshot_42.jpg

Screenshot_43.jpg

Screenshot_9.jpgScreenshot_44.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To σωστο θα ηταν η 4080 να παει 1000€ οταν εδω και μηνες εχει κοντα στα 1200€ και η 4070Ti Super στα 900€.
Αν ενοεις τα mods του διπλανου θεματος , τα 16 που ζητανε σε μια AMD δεν αντιστοιχουν σε 16gb της Nvidia κανουν διαφορετικη διαχειριση.
Εκει και πριν τα mod ζητανε 12-13gb οταν στις Nvidia ζητανε 10gb.
Οταν θα τα τρεξεις με 4070Ti Super αμφιβαλω αν θα περασει τα 12gb σε 1440p.
Δες εδω πχ διαφορες σε χρηση Vram που δεν ειναι περιπτωσεις που εχει τερματισει και δεν μπορει να δωσει παραπανω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


Screenshot_42.jpg

Screenshot_43.jpg

Screenshot_44.jpg

 

Έχεις βάλει ποτέ μοντ?? Ξέρεις από τεξτουρ μοντ?? Εκτός τα 1000 μοντ που έχω στο σαιμπερ έχω και 66 2κ τεξτουρ πακ και παίζει άψογα με τα 16GB(στα 4κ είχε πολλά στατερ και σ εμένα)

image.png.f0643734fd41ce5a4e97ef76c8745ea9.png

image.png.0eec7e3c6f68433c89d03ebcbb1903d2.png

image.png.7f65c4a54b06552a8407ac86740425fa.png

Όποιος θέλει καλά τεξτουρ πακς θέλει VRAM.

Ορίστε και το λινκ μόνο για κάποια textures

https://next.nexusmods.com/cyberpunk2077/collections/devnx1?tab=comments

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Έχεις βάλει ποτέ μοντ?? Ξέρεις από τεξτουρ μοντ?? Εκτός τα 1000 μοντ που έχω στο σαιμπερ έχω και 66 2κ τεξτουρ πακ και παίζει άψογα με τα 16GB(στα 4κ είχε πολλά στατερ και σ εμένα)

image.png.f0643734fd41ce5a4e97ef76c8745ea9.png

image.png.0eec7e3c6f68433c89d03ebcbb1903d2.png

image.png.7f65c4a54b06552a8407ac86740425fa.png

Όποιος θέλει καλά τεχτουρ πακς θέλει VRAM.

Ορίστε και το λινκ μόνο για κάποια textures

https://next.nexusmods.com/cyberpunk2077/collections/devnx1?tab=comments

Noμιζω οτι ηταν ξεκαθαρο αυτο που ειπα περι διαχειρισης και φαινεται σε ολα τα games ανεξαρτητου του αν θα βαλεις mod ή οχι.
Mε τη χρηση mod αυτη θα αυξηθει και στους 2 αλλα το τελικο νουμερο θα απεχει παλι απο καρτα σε καρτα.

Το οτι χρησιμοποιεις mod δεν σημαινει οτι το game ειναι optimized και τρεχει σωστα, εδω υπαρχουν official games με Vram leaks και τα φτιαχνουν μετα.
Αν λοιπον καποιος βαλει ενα mod και του φαει 6gb Vram δεν ειναι απαραιτητο οτι φταιει η καρτα ή οτι η καρτα ειναι ακαταλληλη για mods, κατα πασα πιθανοτητα φταιει το mod και με ενα fix μετα ξαφνικα θελει λιγοτερη Vram.
Eπισης παντα θα πρεπει να εχουμε υποψην οτι τετοια mod τα τρεχουμε οταν η καρτα μας ειναι overkill.
Oταν δηλαδη χωρις τα mods βγαζουμε σε Max Settings 150FPS και θυσιαζεις καποια FPS να πεσεις στα 100FPS με καλυτερα γραφικα.
Το να βαζεις mods και να επιβαρινεις το συστημα, οταν το game δεν μπορεις να το τρεξεις ουτε στα κανονικα του, δεν εχει καμια λογικη.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...