Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Θα σε πειραξει να δωσεις 700 την 4070ti και να πας σε 4070ti super στα 900-950? Κυριως λογο 16gb vram + 15-20% πανω επιδοσεις. Προσωπικα επειδη οι 5070ti θα παει για 2025 Πασχα εχουμε κοντα 1.5 χρονο οποτε γιατι οχι και να ειμαστε και πιο ανετοι. Δεν ειναι οτι σε 8 9 μηνες θα ερθουν οι 5000 series. Και να ερθουν θα ερθει 5090 5080 οποτε παμε για του χρονου Μαρτιο++ για τις υπολοιπες μιας και τον πρωτο καιρο οι τιμες ειναι στο θεο Ελλαδα. 

Δεν υπάρχει περίπτωση day one να έχει η 4070ti super 900ευρώ.

Εδώ η 4070ti ένα χρόνο μετά και σκρουτζ πχ παίζει κοντά στα 870 με 900+.

Οσο για την παραπάνω Vram και επιδόσεις που είναι καλοδεχούμενες, και μένει στην πράξη να δούμε πόσο θα είναι, για βάλε κάτω πόσο % πληρώνεις επιπλέον για αυτά.

Δηλαδή για αυτό το 15-20%, πόσο μεταφράζονται τα 250 ή και 300ευρώ έξτρα στα 700ευρώ.

Αρνητικό price to performance δεν είναι αυτό?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

μα εδώ δεν πάει να πιάσει αυτόν που έχει παλαιότερη κάρτα πάει να πιάσει αυτόν που έχει το μικρόβιο και σου λέει θα πάρω κάτι καλύτερο... οποιος έχει παλιά κάρτα υπάρχουν αρκετές επιλογές να αναβαθμισει σε όλες τις τιμές, όπως και να έχει σε ένα χρόνο max θα βγει η άλλη σειρά οποτε full ανούσια η μετάβαση στα super κατά τη γνώμη μου

Το θεμα ειναι να μην σκοτωσεις και την παλια καρτα να τη δωσεις σε μια λογικη τιμη οσο κραταει ακομα και αντιστοιχα και με τη νεα. Αλλιως θα πουλησεις μια πιο καλη καρτα με 16gb vram αρχες 2025 αλλιως μια με 12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρε δωσιμο 4070ti 700 ευρω και αγορα με τιμολογιο 4070ti super στα 950. Με 70 ευρω μιας και 770 βγαινει η τιμη χωρις ΦΠΑ γιατι να μην πας σε 20% καλυτερη καρτα + 4gb vram. 

Δώσε μου την δυνατότητα για τιμολόγια και μια χαρά και εγώ κάνω την μετάβαση. Χωρίς τιμολόγιο αν μιλάμε για πχ 300ευρώ πάνω κάτω, είναι πολλά και προσωπικά προτιμώ να περιμένω τις 5000 που θα είναι ουσιαστικό upgrade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση day one να έχει η 4070ti super 900ευρώ.

Εδώ η 4070ti ένα χρόνο μετά και σκρουτζ πχ παίζει κοντά στα 870 με 900+.

Οσο για την παραπάνω Vram και επιδόσεις που είναι καλοδεχούμενες, και μένει στην πράξη να δούμε πόσο θα είναι, για βάλε κάτω πόσο % πληρώνεις επιπλέον για αυτά.

Δηλαδή για αυτό το 15-20%, πόσο μεταφράζονται τα 250 ή και 300ευρώ έξτρα στα 700ευρώ.

Αρνητικό price to performance δεν είναι αυτό?

950 την υπολογιζω αν οχι day one μεσα σε 2 βδομαδες. 799 732 ευρω ειναι 907 ευρω οποτε τα 950 θεωρω ειναι καλα για τις υλοποιησεις με 799 msrp. Για μενα την εγραψα πια ειναι η φαση οποτε καθε χρονο βολευει απειρα πουλημα της παλιας και να εχω παντα το τελευταιο με βγαινει η αναβαθμιση 70-100 ευρω οποτε αξιζει αρκετα. Και πιστευω ειναι τιμια τα 700 αν την βαλω την 4070ti συγκριτικα με αυτα που βλεπω στις αγγελιες. 

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μα εδώ δεν πάει να πιάσει αυτόν που έχει παλαιότερη κάρτα πάει να πιάσει αυτόν που έχει το μικρόβιο και σου λέει θα πάρω κάτι καλύτερο... οποιος έχει παλιά κάρτα υπάρχουν αρκετές επιλογές να αναβαθμισει σε όλες τις τιμές, όπως και να έχει σε ένα χρόνο max θα βγει η άλλη σειρά οποτε full ανούσια η μετάβαση στα super κατά τη γνώμη μου

κοίτα εγώ στη θέση σου απ τη στιγμή που με καλύπτει το καρτόνι που έχω θα έβαζα στην άκρη τα 200 για τη νέα γενιά (που και τα 12 gb θα κρατήσουν, δεν έχει θέμα η κάρτα και ας γκρινιάζουμε για τη vram) κάνα game στα κοντινά δε βγαίνει οποτε αν με ρωτάς θα άραζα με την 4070ti που είναι καλή κάρτα

Οντως ειναι μια χαρα καρτονι αλλα αν δω μεσα στις πρωτες 2-3 βδομαδες καποια super στα 950 ευρω την εχω τσιμπησει με συνοπτικες διαδικασιες. Πρωτα αγγελια να κλεισω την καρτα και μετα καπακι αγορα. Ειναι πολυ μικρη η διαφορα ειδικα αν δωσει 20% πανω επιδοσεις και η vram πιο ανετη για μελλοντικα παιχνιδια του 2024 τα 70-100 παραπανω ειναι τιποτα μιας και 5070ti θα παει για Μαρτιο 2025 εχουμε πολυ δρομο ακομα. Ολα αρκει να φυγει στα 700 και να δουμε και την super μεχι 950 οχι παραπανω. 

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δώσε μου την δυνατότητα για τιμολόγια και μια χαρά και εγώ κάνω την μετάβαση. Χωρίς τιμολόγιο αν μιλάμε για πχ 300ευρώ πάνω κάτω, είναι πολλά και προσωπικά προτιμώ να περιμένω τις 5000 που θα είναι ουσιαστικό upgrade.

Ναι χωρις τιμολογιο η διαφορα παει +200-250 ευρω σιγουρα οποτε εκει το σκεφτεσαι. Και εφοσον σε καλυπτει η καρτα 100% δεν θελει αλλαγη εγω επειδη τσιμπαει λιγο η αναλυση συγκριτικα με 2560x1440 εχει παιχνιδια που ειναι οριο η vram οποτε θα χρειαστει αργα η γρηγορα. Συν οτι αν δεν δωσεις σημερα την 4070ti 700 θα την δωσεις αρχες 2025 400-500 max ενω την super θα την εδινες 700 οποτε παλι τη διαφορα που θα δωσεις παραπανω σημερα θα την παρεις πισω στην μεταπωληση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οντως ειναι μια χαρα καρτονι αλλα αν δω μεσα στις πρωτες 2-3 βδομαδες καποια super στα 950 ευρω την εχω τσιμπησει με συνοπτικες διαδικασιες. Πρωτα αγγελια να κλεισω την καρτα και μετα καπακι αγορα. Ειναι πολυ μικρη η διαφορα ειδικα αν δωσει 20% πανω επιδοσεις και η vram πιο ανετη για μελλοντικα παιχνιδια του 2024 τα 70-100 παραπανω ειναι τιποτα μιας και 5070ti θα παει για Μαρτιο 2025 εχουμε πολυ δρομο ακομα. Ολα αρκει να φυγει στα 700 και να δουμε και την super μεχι 950 οχι παραπανω. 

καλά αν δε βαριέσαι να μπαίνεις στη διαδικασία τις αγοραπωλησίας κάθε τρις και λίγο και με τιμολόγια κτλπ αλλάζει το πράγμα, μιλάμε κυρίως γι αυτόν που δεν ψωνίζει τιμολόγιο.. εκεί τη θεωρώ κάπως braindead αγορά, όχι ότι πρέπει να μιλάω εγώ με τις αγορές που κάνω αλλα τέσπα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

καλά αν δε βαριέσαι να μπαίνεις στη διαδικασία τις αγοραπωλησίας κάθε τρις και λίγο και με τιμολόγια κτλπ αλλάζει το πράγμα, μιλάμε κυρίως γι αυτόν που δεν ψωνίζει τιμολόγιο.. εκεί τη θεωρώ κάπως braindead αγορά, όχι ότι πρέπει να μιλάω εγώ με τις αγορές που κάνω αλλα τέσπα :P 

Οχι δεν με ενοχλει 10 λεπτα διαδικασια ειναι βαλε βγαλε την καρτα συσκευασε την και αγγελια παντα καταθεση ποτε δεν ειχα θεμα. Αλλα κατσε να δουμε μεχρι τελη Ιανουαριου θα δουμε και τιμες γιατι Ελλαδα ειμαστε μπορει να τις φερουν 1100 στην αρχη ικανους τους εχω παρολο που εχει 907 ευρω με φπα επισημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μα εδώ δεν πάει να πιάσει αυτόν που έχει παλαιότερη κάρτα πάει να πιάσει αυτόν που έχει το μικρόβιο και σου λέει θα πάρω κάτι καλύτερο... οποιος έχει παλιά κάρτα υπάρχουν αρκετές επιλογές να αναβαθμισει σε όλες τις τιμές, όπως και να έχει σε ένα χρόνο max θα βγει η άλλη σειρά οποτε full ανούσια η μετάβαση στα super κατά τη γνώμη μου

Ολες τις κατηγοριες παει να πιασει λαθος το σκεφτεσαι... και τους πορωμενους αλλα και αυτους που ισως δεν βρηκαν ελκυστικη μια αναβαθμιση στην σειρα 4000 εως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η 4070Ti Super 16GB έχει νόημα λόγω μνήμης για κάποιον που έχει σκοπό να την κρατήσει τουλάχιστον 3 χρόνια. Οι υπόλοιπες υπάρχουν ήδη στα ράφια απλά δεν είναι OC'ed ας πούμε γι' αυτό το +5%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

950 την υπολογιζω αν οχι day one μεσα σε 2 βδομαδες. 799 732 ευρω ειναι 907 ευρω οποτε τα 950 θεωρω ειναι καλα για τις υλοποιησεις με 799 msrp.

Για μενα την εγραψα πια ειναι η φαση οποτε καθε χρονο βολευει απειρα πουλημα της παλιας και να εχω παντα το τελευταιο με βγαινει η αναβαθμιση 70-100 ευρω οποτε αξιζει αρκετα. Και πιστευω ειναι τιμια τα 700 αν την βαλω την 4070ti συγκριτικα με αυτα που βλεπω στις αγγελιες. 

Αν εσύ θέλεις και σε βολεύει, ναι να κάνεις αναβάθμιση κάθε χρόνο.

Το αρχικό σου σχόλιο όμως έπιανε όλους τους άλλους, χωρίς να έχουν δείξει οι υπόλοιποι ανάλογο ενδιαφέρον.

Και δεν μπορώ να καταλάβω πως περιμένεις να δεις τιμές day one στα 950ευρώ, όταν η τωρινή 4070ti είχε αρχική τιμή πάνω από 1000ευρώ, και ένα χρόνο τώρα με το ζόρι έπεσε κάτω από τα 900ευρώ....

Ωριστε τιμές Msystems και Egate στις φθηνότερες 4070ti.

Spoiler

image.png.ecc1036e04b7bbc4dd9e11f99f1f29a1.png

image.png.c81c92205cc3daeca44d493fbc7386bf.png

και να και από Eshop

Spoiler

image.png.f938edd6f6e55bf6c635475d5d8b2894.png

ΕΚτός αν μιλάμε για τιμές bestprice, jmctech κλπ, εκεί πάω πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι Super ειναι για οσους μολις βγηκαν απο hibernation mode και αφου καθαρισαν το pc απο τις αραχνες αποφασισαν αυτη την εποχη να το αναβαθμισουν, δεν ειναι για αυτους που παρακολουθουν στενα τις εξελιξεις, δεν περιμενε καποιος 2-3 χρονια να ερθουν οι Super με αυτες τις τιμες για να αναβαθμισει..

ο φιλος Arkin ειναι η εξαιρεση, εχει φαει την επι τοσα χρονια προπαγανδα του Μαμ-Ρα περι Vram και τωρα φυσαει και το γιαουρτι😁

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Μόνο η 4070Ti Super 16GB έχει νόημα λόγω μνήμης για κάποιον που έχει σκοπό να την κρατήσει τουλάχιστον 3 χρόνια. Οι υπόλοιπες υπάρχουν ήδη στα ράφια απλά δεν είναι OC'ed ας πούμε γι' αυτό το +5%

Η 4070 super αν βγει στην τιμή της 4070 θα είναι +20% απόδοση στα ίδια χρήματα, σε μια κάρτα που έχει ήδη οκ price/perf

Η 4070 ti super δίνει μεν καλή vram αλλά αν βγει στο ραφι στα 950 ευρώ βράστα.

Καλα η 4080 super ανέκδοτο, ενα +5% απόδοση και ρίξιμο του msrp στις τιμες που πουλιέται η κάρτα σήμερα😴 δλδ πτώση τιμής στα χαρτιά μόνο αν δεχθούμε τα leaks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hln3 είπε

Η 4070 super αν βγει στην τιμή της 4070 θα είναι +20% απόδοση στα ίδια χρήματα, σε μια κάρτα που έχει ήδη οκ price/perf

Η 4070 ti super δίνει μεν καλή vram αλλά αν βγει στο ραφι στα 950 ευρώ βράστα.

Καλα η 4080 super ανέκδοτο, ενα +5% απόδοση και ρίξιμο του msrp στις τιμες που πουλιέται η κάρτα σήμερα😴 δλδ πτώση τιμής στα χαρτιά μόνο αν δεχθούμε τα leaks.

Αυτό το 20% απόδοση αν δεν το δω δεν το πιστεύω γιατί πολύ απλά θα κανιβαλησει την απλή 4070ti και δεν νομίζω να την συμφέρει να εξαγριώσει τους κατόχους, για κάνα 10% το κόβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, hln3 said:

Καλα η 4080 super ανέκδοτο, ενα +5% απόδοση και ρίξιμο του msrp στις τιμες που πουλιέται η κάρτα σήμερα😴 δλδ πτώση τιμής στα χαρτιά μόνο αν δεχθούμε τα leaks.

Και πολύ λες, στα χαρτιά είναι 5%. Πρακτικά θα είναι 2-3% μιας και απλά παίρνει +500 cuda cores και ένα o/c παρωδία. Σε όλα τα άλλα σημεία είναι ίδια. Για παράδειγμα, δεν θα υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά όπου μπαίνει DLSS μιας και ο αριθμός tensor cores δεν έχει αλλάξει. Σε παιχνίδια με rt, ίδια φάση, εφόσον δεν προστέθηκαν rt cores. Όπου μπαίνει πολύ AA καμιά διαφορά εφόσον η αύξηση της ταχύτητας μνήμης είναι στα όρια του στατιστικού λάθους.

Η 4070tis πάντως θα είναι αξιοπρεπές jump, είναι πολύ βελτιωμένη σε σημείο που πονούσε άσχημα (mem bandwidth).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 4070Ti Super σε ποιο game θα είναι αρκετά καλύτερη της 4070Ti λόγω vram; Ή ο πυρήνας θα έχει τόσο καλό perf jump που θα μπορείς να παίξεις 4Κ όπου εκεί χρειάζονται πράγματι πάνω από 12GB;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Αυτό το 20% απόδοση αν δεν το δω δεν το πιστεύω γιατί πολύ απλά θα κανιβαλησει την απλή 4070ti και δεν νομίζω να την συμφέρει να εξαγριώσει τους κατόχους, για κάνα 10% το κόβω.

Όσο τους ένοιαξε αν εξαγριώθηκαν οι κάτοχοι της 3090 ti όταν έσκασε 6 μήνες μετά η 4090...

Η 4070 δέχεται ανταγωνισμό από την 7800 ΧΤ οπότε εκεί έχει έναν λόγο να θέλει να απαντήσει.

 

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Η 4070Ti Super σε ποιο game θα είναι αρκετά καλύτερη της 4070Ti λόγω vram; Ή ο πυρήνας θα έχει τόσο καλό perf jump που θα μπορείς να παίξεις 4Κ όπου εκεί χρειάζονται πράγματι πάνω από 12GB;

Κομμμένη 4080 είναι, αν η 4080 ειναι οκ θα πλησιάζει και αυτή, αν είναι παιχνίδι που θέλει 4090 δεν θα σε σώσει η vram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...