Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Οι 4000 super θα παρουσιαστούν αυτο το μηνα. Έχει κανενας ιδεα ποτε θα κυκλοφορήσουν ομως για να πέσουν οι τιμές από τις απλές; Καπου πήρε το ματι μου ότι παιζει να κυκλοφορήσουν Ελλάδα τον Μάρτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

18 λεπτά πριν, aesop είπε

Καλημερα. Οι 4000 super θα παρουσιαστούν αυτο το μηνα. Έχει κανενας ιδεα ποτε θα κυκλοφορήσουν ομως για να πέσουν οι τιμές από τις απλές; Καπου πήρε το ματι μου ότι παιζει να κυκλοφορήσουν Ελλάδα τον Μάρτιο;

Κυκλοφορούν σε 20 μέρες με διαφορά 10 ημερών από 4070super και 4080 super. Καμία σχέση με Μάρτιο δηλαδή. Στις 8 παρουσιάζονται και μεχρι 31 Ιανουαρίου θα εχουν κυκλοφορήσει όλες. Δεν θα πέσουν οι παλιές κάρτες μόνο οι 4070. 4070ti και 4080 θα σταματήσει η παραγωγή τους και θα πάρουν τη θέση τους οι super. 4070 απλή θα συνυπάρχει με 4070super ίσως πέσει λίγο το msrp κάνα 50αρικο και βγει η super στα 649 η 699 msrp ώστε να έχουν μια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κυκλοφορούν σε 20 μέρες με διαφορά 10 ημερών από 4070super και 4080 super. Καμία σχέση με Μάρτιο δηλαδή. Στις 8 παρουσιάζονται και μεχρι 31 Ιανουαρίου θα εχουν κυκλοφορήσει όλες. Δεν θα πέσουν οι παλιές κάρτες μόνο οι 4070. 4070ti και 4080 θα σταματήσει η παραγωγή τους και θα πάρουν τη θέση τους οι super. 4070 απλή θα συνυπάρχει με 4070super ίσως πέσει λίγο το msrp κάνα 50αρικο και βγει η super στα 649 η 699 msrp ώστε να έχουν μια διαφορά. 

Η 4070 με ενδιαφέρει για αυτο περιμενω. Αλλά αν είναι μέχρι το Μάρτιο δεν θα την παλέψω χωρίς καρτα 2 μηνες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aesop είπε

Η 4070 με ενδιαφέρει για αυτο περιμενω. Αλλά αν είναι μέχρι το Μάρτιο δεν θα την παλέψω χωρίς καρτα 2 μηνες 😁

Ισως πεσει κανα 50αρικο σε λιγες μερες θα ξερουμε μεχρι 31 Ιανουαριου θα εχουν κυκλοφορησει και οι 3 super οποτε θα ξερουμε και αν υπαρξει καποια πτωση της 4070 η οχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η 4070Ti Super 16GB θα αξίζει από αυτές που θα έρθουν..Αν πέσει και η τιμή στην 4070 12GB καλά θα είναι..Κατά τα άλλα η AMD ας κοιτάξει να βελτιώσει το FSR το οποίο είναι χειρότερο και απ' το XeSS πλέον..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά με πολλά λεφτά σε όλους :)

Μιας και ήρθε ο καιρός για συναρμολόγηση νέου pc, θα χρειαστώ για μια ακόμα φορά τα φώτα σας.
Κάνω εδώ την ερώτηση μιας και το κυρίως θέμα αφορά την κάρτα.

Σκέφτομαι το καινούριο pc να το στήσω σε κουτί Lian LI O11 Dynamic EVO.
Η 4090 είναι που ήδη έχω, είναι η ZOTAC 4090 AMP Extreme AIRO.
Καλώδιο τροφοδοσίας της corsair που είναι αρκετά πιο εύκαμπτο και λεπτό απ το original.

Έχει κανείς  παρόμοιο setup για να μου πει αν θα χωρέσει χωρίς πρόβλημα (όχι σε κάθετο Mount), ή αν πιέζεται πολύ το καλώδιο τροφοδοσίας?

Επίσης αν στο lian li είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα μπορείτε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο case ανεξαρτήτως κόστους?

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, panakos_thess είπε

Γελανε ολοι με της τιμες στο Ινσομνια παλι,τι θα γινει αυτο εχω στην σκεψη μου!!

Άμα δεν πουλήσουν, θα ρίξουν. Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atsddd είπε

Καλή χρονιά με πολλά λεφτά σε όλους :)

Μιας και ήρθε ο καιρός για συναρμολόγηση νέου pc, θα χρειαστώ για μια ακόμα φορά τα φώτα σας.
Κάνω εδώ την ερώτηση μιας και το κυρίως θέμα αφορά την κάρτα.

Σκέφτομαι το καινούριο pc να το στήσω σε κουτί Lian LI O11 Dynamic EVO.
Η 4090 είναι που ήδη έχω, είναι η ZOTAC 4090 AMP Extreme AIRO.
Καλώδιο τροφοδοσίας της corsair που είναι αρκετά πιο εύκαμπτο και λεπτό απ το original.

Έχει κανείς  παρόμοιο setup για να μου πει αν θα χωρέσει χωρίς πρόβλημα (όχι σε κάθετο Mount), ή αν πιέζεται πολύ το καλώδιο τροφοδοσίας?

Επίσης αν στο lian li είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα μπορείτε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο case ανεξαρτήτως κόστους?

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

Tην δίνει συμβατή αλλά όχι με τον adapter της nvidia https://lian-li.com/lian-li-pc-case-4090-compatible-list/ ,εσύ έτσι κ αλλιώς έχεις της corsair το καλωδιο.Στο ίδιο κουτί, με corsair καλώδιο εμένα είναι κάπως έτσι η gaming oc (ίδιο πλάτος με αυτή που κοιτάς στα 15cm στα χαρτια) για να πάρεις μια ιδέα.Tο waterblock δεν επηρεάζει το πλάτος του pcb. (ίσα ίσα χωράει ένα φύλλο χαρτί μεταξύ side panel και connector σε αυτό που βλέπεις)

IMG20240103145208_compress24.jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_20240103_152432.jpg.979d04473e6085b9e43930ea2f45dd68.jpg

4 ώρες πριν, atsddd είπε

Καλή χρονιά με πολλά λεφτά σε όλους :)

Μιας και ήρθε ο καιρός για συναρμολόγηση νέου pc, θα χρειαστώ για μια ακόμα φορά τα φώτα σας.
Κάνω εδώ την ερώτηση μιας και το κυρίως θέμα αφορά την κάρτα.

Σκέφτομαι το καινούριο pc να το στήσω σε κουτί Lian LI O11 Dynamic EVO.
Η 4090 είναι που ήδη έχω, είναι η ZOTAC 4090 AMP Extreme AIRO.
Καλώδιο τροφοδοσίας της corsair που είναι αρκετά πιο εύκαμπτο και λεπτό απ το original.

Έχει κανείς  παρόμοιο setup για να μου πει αν θα χωρέσει χωρίς πρόβλημα (όχι σε κάθετο Mount), ή αν πιέζεται πολύ το καλώδιο τροφοδοσίας?

Επίσης αν στο lian li είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα μπορείτε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο case ανεξαρτήτως κόστους?

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

έχω το συγκεκριμένο κουτί με το καλώδιο της Corsair σε Gigabyte 4080 gaming που είναι αρκετά φαρδιά ,και κλείνει χωρίς πρόβλημα όπως το κόβω 2cm είναι η απόσταση από το τζάμι,οπότε αν σε ενοχλεί και θέλεις να έχεις περισσότερο χώρο η το περνάς από την πάνω μεριά το καλώδιο η κοιτάς άλλο κουτί.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atsddd είπε

Καλή χρονιά με πολλά λεφτά σε όλους :)

Μιας και ήρθε ο καιρός για συναρμολόγηση νέου pc, θα χρειαστώ για μια ακόμα φορά τα φώτα σας.
Κάνω εδώ την ερώτηση μιας και το κυρίως θέμα αφορά την κάρτα.

Σκέφτομαι το καινούριο pc να το στήσω σε κουτί Lian LI O11 Dynamic EVO.
Η 4090 είναι που ήδη έχω, είναι η ZOTAC 4090 AMP Extreme AIRO.
Καλώδιο τροφοδοσίας της corsair που είναι αρκετά πιο εύκαμπτο και λεπτό απ το original.

Έχει κανείς  παρόμοιο setup για να μου πει αν θα χωρέσει χωρίς πρόβλημα (όχι σε κάθετο Mount), ή αν πιέζεται πολύ το καλώδιο τροφοδοσίας?

Επίσης αν στο lian li είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα μπορείτε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο case ανεξαρτήτως κόστους?

Ευχαριστώ προκαταβολικά  :)

Εφοσον ειμαι ανετα με το Lian Li Air Mini που ειναι το μικροτερο της σειρας, δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο θεμα.
Το Corsair καλωδιο ειναι λεπτο και ευκαμτο,δεν μπηκα στη διαδικασια να το πιεσω ή να το τοποθετησω με καποιο τροπο γιατι δεν εκλεινε.

 

Screenshot_2.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας χιλιοευχαριστω :) 
Απ' 'οτι βλέπω και στις εικόνες είναι πάνω κάτω όπως και στο τωρινό κουτί που έχω (NZXT 710i), οπότε κανένα πρόβλημα.
Επίσης βρήκα κι αυτό εδώ πριν λίγο :)


Thnx!!! Γιατί καιρό τώρα το γλυκοκοιτάω το lian li.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, atsddd είπε

Σας χιλιοευχαριστω :) 
Απ' 'οτι βλέπω και στις εικόνες είναι πάνω κάτω όπως και στο τωρινό κουτί που έχω (NZXT 710i), οπότε κανένα πρόβλημα.
Επίσης βρήκα κι αυτό εδώ πριν λίγο :)


Thnx!!! Γιατί καιρό τώρα το γλυκοκοιτάω το lian li.

Οπωσδήποτε να τσεκάρεις συνολικό πάχος rad+fans αν μπει πλάγια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Arkin said:

4070ti και 4080 θα σταματήσει η παραγωγή τους και θα πάρουν τη θέση τους οι super

Καλά κάτσε να δούμε. Υπάρχει χώρος και Nvidia λογική να διατηρηθούν ΟΛΕΣ στην αγορά και να μη σταματήσει καμία παλιά κυκλοφορία, ούτε να πέσουν οι τιμές. Αφού πουλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...