Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Westbaum είπε

https://www.computerbase.de/2023-12/nvidia-geforce-amd-radeon-benchmark-test-2024/#abschnitt_das_spielejahr_2023_hat_grossen_einfluss_auf_den_gputestparcours

Επιτέλους,ένα site με όλα τα καινούργια παιχνίδια μαζεμένα.Βαρέθηκα να βλέπω,Doom ,Battlefield V και Witcher 3 του W1zzard.Kαιρός να αλλάξει το bench του μόνο με 2022-23 games. 

Και αυτος παντως εχει καποια ακυρα, πχ στα RT Games δεν εχει Plague Tale Requiem και Elder Ring αλλα εχει τη φλουδα το Jedi.
Τουλαχιστον εχεις την επιλογη να αφαιρεσεις Game.

Στα συγκεντρωτικα ανα αναλυση μετραει με ποσοστα αλλα αν βαλεις το mouse σε μια καρτα κανει αυτη με βαση το 100% και δειχνει τις υπολοιπες διαφορες.
Για να δεις FPS πρεπει να αλλαξεις σελιδα και να τα κοιτας ενα ενα , ενω θα μπορουσε να δειχνει FPS στα συγκεντρωτικα και οταν βαζεις το mouse να δειχνει ποσοστα.
H πιο κλασικη αναζητηση ειναι να δεις στη Χ αναλυση ποιες καρτες εχουν 60+ FPS Αverage και οχι ποσο % απεχουν μεταξυ τους σε αγνωστα FPS.

Στα RT ειναι αχταρμας, αλλα ειναι Native, αλλα ειναι DLSS/FSR Q και αλλα DLSS/FSR Βalanced με ενα αποτελεσμα.
Aς εβαζε μια κατηγορια Native RT oλα και μια RT DLSS/FSR Q ολα.
Στα Raster ο ιδιος αχταρμας αλλα ειναι Raster και αλλα DLSS/FSR σε μια σουμα αντι να τα βαλει ολα Raster και ολα DLSS/FSR ξεχωριστα.
Το GameGpu τα κανει ωραια αυτα , οταν δεν βαριεται.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έρχεται σκουπίδι 3050 6GB στα 179$ τον Φλεβάρη λένε..Χαχαχα

Άμα στη χαρίσουν psycho εσυ να μην την πάρεις … εγώ λέω ότι είναι καρταρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Για όποιον ψάχνεται να αναβαθμίσει από καλή Ampere. Πολύ μέτριο έως κακό upgrade το συμπέρασμα.

fixed :) ,αν και αυτά είναι γνωστά εδώ και κοντά 1χρόνο 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Συνηθως βαζουμε DLDSR+DLSS Q και οχι σκετο DLDSR εκτος αν η GPU σου ειναι πολυ πιο δυνατη απο τα Max Settings στη Χ αναλυση και maxαρεις την οθονη σου παρα πολυ ευκολα.
Το 10% διαφορα το ειδες χωρις DLSS Q ;
Eγω καποια στιγμη ετρεχα DLDSR 2.25x+ DLSS Q σε 4Κ monitor και η διαφορα στα FPS ηταν 2-3 απο το Native που παλι ηταν πανω απο τα 141FPS που ειχα cap.

Εν τέλει έτσι το έχω 1440p/dlss quality για το Jedi survivor που η κάρτα έτσι κι αλλιώς δουλεύει τέρμα, αλλά η διαφορά είναι αισθητή είτε με dldsr+dlss, είτε με σκέτο dldsr.

Όντως αν θυμάμαι καλά με σκέτο dldsr είναι ποσοστιαία ακόμα μεγαλύτερη η απόκλιση vs native 1440p σε σχέση με την διαφορά που βλέπω dldsr 1440p + dlss quality vs native 1440p + dlss quality.

Επίσης αυτό που πρόσεξα είναι ότι ανάλογα το παιχνίδι το έξτρα input lag που προστίθεται ανοίγοντας dldsr διαφέρει. Πχ Witcher 3 dx12 δεν του πολύ αρέσει το dldsr και έχω έξτρα ~10+ ms total pc input lag σε σχέση με spiderman/Jedi survivor στα ίδια fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εβαλα σε αρκετα παιχνιδακια Starfield-CB2077-Alan Wake 2 δουλευει αψογαααααααα!!!!!εχοντας DLSS 3 και ray reconstruction και ανοιγμα frame generation μεσα του παιχνιδιου απο AMD ΑΨΟΓΟΟΟΟΟΟΟ και στα 3 παιχνιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζει το καραγκιοζιλίκι μ' αυτούς..Ποτέ αντάπτορες από ''τρίτους''. Μόνο από PSU κατασκευαστές π.χ Corsair για εγγυημένα πράγματα..

CableMod recalls 12VHPWR 1.0/1.1 angled adapters, users advised to stop using them immediately

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Συνεχίζει το καραγκιοζιλίκι μ' αυτούς..Ποτέ αντάπτορες από ''τρίτους''. Μόνο από PSU κατασκευαστές π.χ Corsair για εγγυημένα πράγματα..

CableMod recalls 12VHPWR 1.0/1.1 angled adapters, users advised to stop using them immediately

Kαι της nvidia το χταπόδι μια  χαρά είναι απλά όσοι είχαν πρόβλημα, ήταν ανίκανοι να κουμπώσουν σωστά ένα απλό τεράστιο τηρουμένων των αναλογιών βύσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zulualert είπε

Kαι της nvidia το χταπόδι μια  χαρά είναι απλά όσοι είχαν πρόβλημα, ήταν ανίκανοι να κουμπώσουν σωστά ένα απλό τεράστιο τηρουμένων των αναλογιών βύσμα

To προβλημα ειναι οτι δεν βλεπεται και οτι τα περισσοτερα Side Panels δεν κλεινουν.
Το Corsair με εσωσε απο τον αθλητισμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό και εγώ αγόρασα ATX 3.0 PSU μετά από δίμηνο της 4090 και έχω το κεφάλι μου  ήσυχο(χτύπα ξύλο).Αν έμενα με το παλιό και το cablemod cable παίζει να αποχαιρετούσα το διχίλιαρο.Ας πρόσεχαν,είχαν την ευκαιρία να κάνουν τη διαφορά αλλά μου φαίνεται πως το μισό budget πήγε στη διαφήμιση/προώθηση αντί να μελετήσουν την αρχιτεκτονική του 16-πινου και το λόγο υπερθέρμανσης.

Το image τους πήγε περίπατο,τώρα παίζει να μπλέξουν και με αγωγές αποζημίωσης αν υπάρχουν πολλοί με καμμένο 4090 pin/cablemod angled adapter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω 4090 πριν λίγους μήνες με ~1550 αλλά οι αναφορές για το power adaptor εξακολουθούσαν ακάθεκτες. Εντάξει, είναι ίσως η πιο επιτυχημένη κάρτα στην ιστορίας της, λογικό να υπάρχουν περισσότερες αναφορές, αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτό!

Ελπίζω για καλύτερες τιμές με τις 40x0 super, αλλιώς αναμονή για 5080.

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...