Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, Arkin said:

Τι εχουμε εδω

PROSHOP-4090.jpg

Εγώ εμπιστεύομαι μόνο Towershop με 3130,18€. Μπορεί να έχει μόλις ένα ψωροχιλιάρικο περισσότερο από τους άλλους - αλλά η εγγύηση 'TowerShop' είναι δυνατό χαρτί που μετράει. Έχει και 13 θετικές αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε πόσο είναι το κόστος του dldsr (πχ 1.78) σε σχέση με την πραγματική native ανάλυση αν την υποστήριζε το μόνιτορ?

Δηλαδή 1080p --> dldsr 1.78 --> 1440p

Σε σχέση με κάποιο μόνιτορ που έχει native 1440p?

Ρωτάω γιατί τσίμπησα Jedi survivor από epic και στο πρώτο map πιάνω τουλάχιστον 10% λιγότερα fps από άλλους που βλέπω στο YT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ξέρουμε πόσο είναι το κόστος του dldsr (πχ 1.78) σε σχέση με την πραγματική native ανάλυση αν την υποστήριζε το μόνιτορ?

Δηλαδή 1080p --> dldsr 1.78 --> 1440p

Σε σχέση με κάποιο μόνιτορ που έχει native 1440p?

Ρωτάω γιατί τσίμπησα Jedi survivor από epic και στο πρώτο map πιάνω τουλάχιστον 10% λιγότερα fps από άλλους που βλέπω στο YT.

Έχει κόστος σίγουρα. Αλλά 10% σαν πολύ μου φαίνεται. Η κάρτα είναι τσίτα τα γκάζια 99% GPU usage;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι μιλάω για φάσεις που είναι καρφωμένη 99%

Βέβαια με τόσο traversal stutter που έχει αυτό το παιχνίδι πέφτει στιγμιαία αρκετά.

Μπορεί να ανεβάσω αργότερα κάποιο βίντεο αν βρω χρόνο και έχει και κανένας άλλος το παιχνίδι με 4070.

Πάντως ρε παιδί μου, πόσο κακή υλοποίηση έχουν κάνει στο TAA εκεί? Δηλαδή τυφλώνεσαι σε 1080 αν δεν ανοίξεις dldsr. Τραγικό πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ναι ναι μιλάω για φάσεις που είναι καρφωμένη 99%

Βέβαια με τόσο traversal stutter που έχει αυτό το παιχνίδι πέφτει στιγμιαία αρκετά.

Μπορεί να ανεβάσω αργότερα κάποιο βίντεο αν βρω χρόνο και έχει και κανένας άλλος το παιχνίδι με 4070.

Πάντως ρε παιδί μου, πόσο κακή υλοποίηση έχουν κάνει στο TAA εκεί? Δηλαδή τυφλώνεσαι σε 1080 αν δεν ανοίξεις dldsr. Τραγικό πραγματικά.

Το απλο dsr απο 1080 σε 1440p μπορει να εχει εως 5% αναλογα και το παιχνιδι. Το dldsr δεν εχω ιδεα ,βασικα δεν εχω ιδεα πως δουλευει το dldsr

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Το απλο dsr απο 1080 σε 1440p μπορει να εχει εως 5% αναλογα και το παιχνιδι. Το dldsr δεν εχω ιδεα ,βασικα δεν εχω ιδεα πως δουλευει το dldsr

Χρησιμοποιεί τεχνητή νοημοσύνη λολ. Πάντως σύμφωνα με το DF βοηθάει και όταν το factor δεν είναι ακέραιο νούμερο. Γι' αυτό δείχνει καλό αν βάλεις 2.25x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, akoinonitos said:

Το απλο dsr απο 1080 σε 1440p μπορει να εχει εως 5% αναλογα και το παιχνιδι. Το dldsr δεν εχω ιδεα ,βασικα δεν εχω ιδεα πως δουλευει το dldsr

Οκ, καλό αυτό γιατί λένε το dldsr είναι ελάχιστα πιο βαρύ και από το απλό dsr, απλά με ακόμα καλύτερη εικόνα.

Digital foundry ας πούμε είχαν πει ότι το dldsr 2.25 ήταν πιο συγκρίσιμο σε ποιότητα με το DSR 4.0, με περίπου 3-5% χειρότερες επιδόσεις από το DSR 2.25.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ψάχνεται να αναβαθμίσει σε 4070ti από καλή Ampere, έφτιαξα ένα βιντεάκι. Πολύ μέτριο έως κακό upgrade το συμπέρασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, this.is.elia είπε

Για όποιον ψάχνεται να αναβαθμίσει σε 4070ti από καλή Ampere, έφτιαξα ένα βιντεάκι. Πολύ μέτριο έως κακό upgrade το συμπέρασμα.

Ετοιμάσου κι εσύ τώρα...έχεις ν' ακούσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σκοτώνεις χρόνο περιμένοντας το πιτόγυρο😐
https://gadgetversus.com/graphics-card/valve-steam-deck-gpu-vs-nvidia-geforce-rtx-4090/
Αν το Steam Deck έχει μια πιο αδύναμη  680Μ(Timespy graphics  1568 vs 2021),είναι η 4090 ~20 φορές γρηγορότερη?
Αρχίζω να κοιτάω το Deck Oled για χριστούγεννα when out and about.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, this.is.elia said:

Για όποιον ψάχνεται να αναβαθμίσει σε 4070ti από καλή Ampere, έφτιαξα ένα βιντεάκι. Πολύ μέτριο έως κακό upgrade το συμπέρασμα.

Αν τις έχεις ακόμα και τις 2 και δεν σου είναι δύσκολο, θα μπορούσες να τρέξεις και κανένα Puget bench για Davinci και το νέο που είναι version 1 και έχει Photoshop και premiere?

https://www.pugetsystems.com/pugetbench/creators/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/PugetBench-for-DaVinci-Resolve-1523/

Αν τύχει και κανείς, και δεν είναι κόπος ένα @mention εδώ γιατί δεν παρακολουθώ το νήμα συχνά. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, just getting started είπε

Ξέρουμε πόσο είναι το κόστος του dldsr (πχ 1.78) σε σχέση με την πραγματική native ανάλυση αν την υποστήριζε το μόνιτορ?

Δηλαδή 1080p --> dldsr 1.78 --> 1440p

Σε σχέση με κάποιο μόνιτορ που έχει native 1440p?

Ρωτάω γιατί τσίμπησα Jedi survivor από epic και στο πρώτο map πιάνω τουλάχιστον 10% λιγότερα fps από άλλους που βλέπω στο YT.

Συνηθως βαζουμε DLDSR+DLSS Q και οχι σκετο DLDSR εκτος αν η GPU σου ειναι πολυ πιο δυνατη απο τα Max Settings στη Χ αναλυση και maxαρεις την οθονη σου παρα πολυ ευκολα.
Το 10% διαφορα το ειδες χωρις DLSS Q ;
Eγω καποια στιγμη ετρεχα DLDSR 2.25x+ DLSS Q σε 4Κ monitor και η διαφορα στα FPS ηταν 2-3 απο το Native που παλι ηταν πανω απο τα 141FPS που ειχα cap.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@prefuse δυστυχώς (ευτυχώς) έχω ήδη πουλήσει την 4070ti, μιας και θα χάσει μεγάλη αξία μεταπώλησης όταν βγει η σουπερ. Βέβαια έτρεξα πολλά τεστάκια πριν την πουλήσω. Pugetbench δεν έτρεξα αλλά έχω πάρει βίντεο με πολλά πραγματικά workloads (3ds max/blender/resolve/stable difussion/after effects/face tracking/nvenc). Θα φτιάξω βιντεάκι κάποια στιγμή, θα σε ταγκαρω.

Επεξ/σία από this.is.elia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.computerbase.de/2023-12/nvidia-geforce-amd-radeon-benchmark-test-2024/#abschnitt_das_spielejahr_2023_hat_grossen_einfluss_auf_den_gputestparcours

Επιτέλους,ένα site με όλα τα καινούργια παιχνίδια μαζεμένα.Βαρέθηκα να βλέπω,Doom ,Battlefield V και Witcher 3 του W1zzard.Kαιρός να αλλάξει το bench του μόνο με 2022-23 games. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...