Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μια χαρα ειναι ο driver ιδιο νουμερο με τον just a dude βγαζω στο benchmark.  Τωρα τα reviews γτ βγαζουν αλλα ανταλλων δεν εχω καταλαβει ακομα

 

Spoiler

Οπως στο AW2 υπαρχει το δασος που αλλαζουν τελειως τα FPS ετσι και στο Avatar θα υπαρχει καποια περιοχη/ες που θα απεχουν πολυ απο το Benchmark.
Iσως καποιες περιοχες κανουν μεγαλυτερη χρηση RT.
Toυ ΤPU ειναι Custom Scene, του Game GPU ειναι το Benchmark.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και η ώρα της μέρας επηρεάζει τα fps έχω παρατηρήσει. ίσως όταν έχει ήλιο έχει περισσότερο RT.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, just_a_dude said:

και η ώρα της μέρας επηρεάζει τα fps έχω παρατηρήσει. ίσως όταν έχει ήλιο έχει περισσότερο RT.

Από CPU usage τι λέει όμως; Είναι μεγάλο το μπουκάλι;

Γενικά πάντως βλέπω σε όλα τα παιχνίδια βγαίνουν GPU optimized settings, και ποτέ CPU optimized. Εμάς με μικρά CPU γραμμένους μας έχουν 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Οπως στο AW2 υπαρχει το δασος που αλλαζουν τελειως τα FPS ετσι και στο Avatar θα υπαρχει καποια περιοχη/ες που θα απεχουν πολυ απο το Benchmark.
Iσως καποιες περιοχες κανουν μεγαλυτερη χρηση RT.
Toυ ΤPU ειναι Custom Scene, του Game GPU ειναι το Benchmark.

 

Spoiler

To tpu  γενικα που διαβασα τωρα το review του λεει αχταρμαδες ,λεει εχει 3 presets το παιχνιδι low medium high , το παιχνιδι εχει και ultra ,μιλαει για post processing quality settings που δεν υπαρχει πουθενα ,δεν ξερω τι πινουνε.

Screenshot_20231209_180335_SamsungInternet.jpg.55906dea797255748c97ab530850867f.jpg

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just getting started είπε

Από CPU usage τι λέει όμως; Είναι μεγάλο το μπουκάλι;

Γενικά πάντως βλέπω σε όλα τα παιχνίδια βγαίνουν GPU optimized settings, και ποτέ CPU optimized. Εμάς με μικρά CPU γραμμένους μας έχουν 😂

99% είναι το gpu συνέχεια ακομη και σε εύκολα μέρη που τα fps πάνε πάνω απο 100.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

και η ώρα της μέρας επηρεάζει τα fps έχω παρατηρήσει. ίσως όταν έχει ήλιο έχει περισσότερο RT.

Spoiler

με ηλιο συγκρινα , το computer base τρεχει νυχτα απο οτι ειδα ,κατεβασα απο το pcgh το save του που τεσταρει και ειναι νυχτα να δω αν τη νυχτα εχει διαφορα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just getting started είπε

Από CPU usage τι λέει όμως; Είναι μεγάλο το μπουκάλι;

Γενικά πάντως βλέπω σε όλα τα παιχνίδια βγαίνουν GPU optimized settings, και ποτέ CPU optimized. Εμάς με μικρά CPU γραμμένους μας έχουν 😂

To DLSS 3 θα σε βοηθησει πολυ σε αυτες τις περιπτωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όταν έχουμε σωστό optimization σε σχέση με κάτι εμετικά frame times τύπου Hogwarts legacy αυτό γίνεται.

Γενικά μου φαίνεται πρέπει να μείνουν οι devs σε in house engines. Όλη αυτή η κίνηση στην ευκολία της unreal μόνο ζημιά μου φαίνεται θα κάνει στο κομμάτι του optimization.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Τα πιο optimized games δεν είναι στην UE. Μόνο το gears 5 έχει και φοβερά γραφικά (για όταν βγήκε τουλάχιστον, αλλά και τώρα μια χαρά κρατάνε) και τρέχει και μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2023 στις 9:51 ΠΜ, Arkin είπε

Δεν έχει stutters παιδια βούτυρο πάει. Ρίξτε το objects στο 10 τα 2 volumetric low και το sun shadows Τα υπόλοιπα high περα από terrain ultra και το παιχνίδι είναι στο 99% ίδιο με κοντά 70% πάνω frames. Άλλο να είσαι 45 55 άλλο 90 μόνιμα. Είναι το νέο crysis από άποψη γραφικών η δουλειά της ubisoft εδώ αξίζει πολλά συγχαρητήρια. Snowdrop βέβαια η μηχανή που αγαπάμε όσο η dunia στο οπτικό αποτέλεσμα. 

Πόσο πιο real life να δείξει? Νιώθεις ότι μπορείς να πιάσεις τον κόσμο του από άποψη καθαρότητας και λεπτομέρειας. 

Όταν λέω stutters σα να μου κάνει traversal stutters σα να φορτώνει κάποιες στιγμές,  ελαχιστες αλλα υπαρχουν. Πρέπει να είναι δικό μου το είχα και με το Mirage όπως είχα γράψει. Κάποια ρύθμιση στο control panel μου την κάνει τη ζημιά.

Το παιχνίδι εννοειται πάει βούτυρο ακόμη και στο ανώτατο setting. Εκει το παιζω τώρα αλλά με fsr 2 fsr 3 για δοκιμή και είμαι πολύ ψηλά σε fps 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Από CPU usage τι λέει όμως; Είναι μεγάλο το μπουκάλι;

Γενικά πάντως βλέπω σε όλα τα παιχνίδια βγαίνουν GPU optimized settings, και ποτέ CPU optimized. Εμάς με μικρά CPU γραμμένους μας έχουν 😂

Άλλο ένα καλό που έχει η Snowdrop, παρόλο που είναι openworld παιχνίδι με RT, δεν ζητάει τίποτα από CPU, ακόμα και με ryzen 3100 παίζεις.

Screenshot2023-12-09194905.png.76ea573c5cae4cdc392437b744b1ce4c.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι τα in house engines είναι καλύτερα για πολλούς λόγους. Το θέμα είναι όμως ότι δεν βρίσκεις εύκολα devs για τη δικιά σου μηχανή ενώ για την UE βρίσκεις αφού είναι "η μηχανή των πολλών".

Βλέπεις το CP 2077 στην RED Engine τώρα πως δείχνει και πως τρέχει(0 stutters). Άντε να το κάνεις αυτό με UE..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η UE5 βλέπω πάει καλά, ή τουλάχιστον κάπως καλύτερα σε αυτόν τον τομέα. Το Remants 2 μια χαρά πήγαινε όταν το έπαιξα. Δεν ξέρω ίσως να παίζει ρόλο και το DLSS3, αλλά δεν είδα τα χάλια της UE4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Armoral είπε

Όταν λέω stutters σα να μου κάνει traversal stutters σα να φορτώνει κάποιες στιγμές,  ελαχιστες αλλα υπαρχουν. Πρέπει να είναι δικό μου το είχα και με το Mirage όπως είχα γράψει. Κάποια ρύθμιση στο control panel μου την κάνει τη ζημιά.

Το παιχνίδι εννοειται πάει βούτυρο ακόμη και στο ανώτατο setting. Εκει το παιζω τώρα αλλά με fsr 2 fsr 3 για δοκιμή και είμαι πολύ ψηλά σε fps 

και εμενα μου και κανει πολυ αραια

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...