Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, geomrk είπε

ενταξει το ενα σ δινει 21$ αξιας 3μηνη συνδρομη γεματο indie games κ 10ωρα trials και το αλλο 70$ game

Γι' αυτο ειπα οτι για αυτους που παιζουν, τα τερματιζουν σε μια βδομαδα και πανε στο επομενο ειναι καλυτερη η συνδρομη.
Στη συνδρομη θα παιξεις 10 games σε 3 μηνες και στο Pandora θα παιξεις 1 αν και εφοσον σε ενδιαφερει γιατι για καποιους μπορει να ειναι αδιαφορο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκαν τροπο να πουλανε και Κινα

NVIDIA preparing GeForce RTX 4090 D(ragon) GPU for China, complying with US export restrictions

https://videocardz.com/newz/nvidia-preparing-geforce-rtx-4090-dragon-gpu-for-china-complying-with-us-export-restrictions

 

DLSS στα παρακατω παιχνιδια

NVIDIA DLSS Coming to Gangs of Sherwood, Last Train Home, and Satisfactory

https://www.techpowerup.com/316199/nvidia-dlss-coming-to-gangs-of-sherwood-last-train-home-and-satisfactory

 

GPU-Z 2.56.0 νεα εκδοση με προσθηκη DLSS κατηγορια στο advanced δειχνει την εκδοση για καθε παιχνιδι

https://www.techpowerup.com/316196/techpowerup-gpu-z-2-56-0-released

Screenshot-2.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω drivers τώρα και DDU κλπ για να είμαι έτοιμος, και είδα κάτι για GeForce experience application.

Δεν το χρειάζομαι έτσι? Θέλω να πω, είναι σαν bloatware ψιλό άχρηστο, ή όντως έχει κάποια λειτουργία χρήσιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just getting started είπε

Κατεβάζω drivers τώρα και DDU κλπ για να είμαι έτοιμος, και είδα κάτι για GeForce experience application.

Δεν το χρειάζομαι έτσι? Θέλω να πω, είναι σαν bloatware ψιλό άχρηστο, ή όντως έχει κάποια λειτουργία χρήσιμη?

Εννοειται να το περασεις. Περιλαμβανει μια ολοκληρη σουιτα. Απο recording αυτα που παιζεις απο instant replay απο capturing photos μεχρι native φιλτρα αλα reshade μεχρι monitoring και overclocking/undervolting. Και παρα πολλα ακομα. Μονο αχρηστο που δεν ειναι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, just getting started είπε

Κατεβάζω drivers τώρα και DDU κλπ για να είμαι έτοιμος, και είδα κάτι για GeForce experience application.

Δεν το χρειάζομαι έτσι? Θέλω να πω, είναι σαν bloatware ψιλό άχρηστο, ή όντως έχει κάποια λειτουργία χρήσιμη?

Εγω τοσα χρονια κατεβαζω ολους τους Drivers απο το Experience(εχει ειδοποιηση) σε 3 pc και τους περναω στα καπακια χωρις DDU και δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα.
Aπο tools χρησιμοποιω συνηθως το monitoring με Alt+R.

Screenshot_1.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ θα το βάλω τότε, νόμιζα ήταν τίποτα για αυτόματες ρυθμίσεις γραφικών και λοιπές μπούρδες, και ότι όλα αυτά που αναφέρετε είναι εγγενώς μέσα στον driver.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just getting started είπε

Α οκ θα το βάλω τότε, νόμιζα ήταν τίποτα για αυτόματες ρυθμίσεις γραφικών και λοιπές μπούρδες, και ότι όλα αυτά που αναφέρετε είναι εγγενώς μέσα στον driver.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :D

Εχει και αυτο το χαρακτηριστικο οπου βρισκει τις καλυτερες ρυθμισεις για το καθε συστημα και τις κανει apply σε καθε παιχνιδι προφανως δεν χρειαζεται να ασχοληθεις καν με αυτο. Ολα τα υπολοιπα ομως ειναι must και σιγουρα θα χρειαστεις καποια απο αυτα. Οπως και αυτο που ειπε ο bluray οτι κατεβαινουν αυτοματα οι drivers και τους περνας οποτε θελεις χωρις ddu εννοειται απλα απο πανω δεν θελει κατι αλλο. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάπου πάνω από 7 χρόνια κάνω DDU, δεν νομίζω να κοπεί εύκολα η συνήθεια :D

Όχι ότι είχα ποτέ κάποιο θέμα αναβαθμίζοντας driver, αλλά μου "κόλλησε" διαβάζοντας το φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just getting started είπε

Α οκ θα το βάλω τότε, νόμιζα ήταν τίποτα για αυτόματες ρυθμίσεις γραφικών και λοιπές μπούρδες, και ότι όλα αυτά που αναφέρετε είναι εγγενώς μέσα στον driver.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :D

Εγώ το θεωρώ μπούρδα. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για recording, μην ασχολείσαι. Για τα υπόλοιπα ούτως ή άλλως φαντάζομαι περνάς το msi afterburner που τα κάνει καλύτερα. Αυτό που θεωρώ εγώ must είναι αυτό:

https://github.com/Orbmu2k/nvidiaProfileInspector/releases

Αποθηκεύει τις ρυθμίσεις σου, ενεργοποιεί το resizable bar και έχει έξτρα ρυθμισούλες αν θες να ασχοληθείς. Προσωπικά μετά από αλλαγή drivers κάνω πάντα ddu και επάναφορά ρυθμίσεων με το προγραμματάκι.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Ε κάπου πάνω από 7 χρόνια κάνω DDU, δεν νομίζω να κοπεί εύκολα η συνήθεια :D

Όχι ότι είχα ποτέ κάποιο θέμα αναβαθμίζοντας driver, αλλά μου "κόλλησε" διαβάζοντας το φόρουμ.

Δεν χρειαζεται απλα ενα express install καθε φορα που βγαινει νεος επισημος driver και εισαι ετοιμος. Με amd δεν εκανα ddu οταν αλλαξα καρτα και ηταν κομπλε. Μονο αν αλλαξεις καρτα αλλης εταιριας κανεις ddu να φυγουν τελειως τα καταλοιπα απο την παλια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chrisde said:

Εγώ το θεωρώ μπούρδα. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για recording, μην ασχολείσαι. Για τα υπόλοιπα ούτως ή άλλως φαντάζομαι περνάς το msi afterburner που τα κάνει καλύτερα. Αυτό που θεωρώ εγώ must είναι αυτό:

https://github.com/Orbmu2k/nvidiaProfileInspector/releases

Αποθηκεύει τις ρυθμίσεις σου, ενεργοποιεί το resizable bar και έχει έξτρα ρυθμισούλες αν θες να ασχοληθείς. Προσωπικά μετά από αλλαγή drivers κάνω πάντα ddu και επάναφορά ρυθμίσεων με το προγραμματάκι.

Η αλήθεια το χρειάζομαι το recording και με την AMD με βόλευε πολύ το relive, οπότε θα το βάλω και το experience.

Θενκς και για το profile inspector.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Ε κάπου πάνω από 7 χρόνια κάνω DDU, δεν νομίζω να κοπεί εύκολα η συνήθεια :D

Όχι ότι είχα ποτέ κάποιο θέμα αναβαθμίζοντας driver, αλλά μου "κόλλησε" διαβάζοντας το φόρουμ.

Τα DDU και οι προσευχές είναι για την AMD. Στην NVIDIA τους περνάς ασάλιωτους, express. Εγώ ούτε καν κλείνω τα παράθυρα που έχω ανοιχτά όταν περνάω drivers. Χύμα όλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ιδέα μου ή το frame gen κάνει scaling το % boost ανάλογα το πόσο βαριά settings τρέχεις? Δοκίμασα cyberpunk 4k με χαλαρά settings (χωρίς rt) στην 4070. 88 fps χωρίς και 102 ενεργοποιημένο. 15% ενώ με pt φτάνει στο 70+%. 99% gpu usage σε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sjtak είπε

Είναι ιδέα μου ή το frame gen κάνει scaling το % boost ανάλογα το πόσο βαριά settings τρέχεις? Δοκίμασα cyberpunk 4k με χαλαρά settings (χωρίς rt) στην 4070. 88 fps χωρίς και 102 ενεργοποιημένο. 15% ενώ με pt φτάνει στο 70+%. 99% gpu usage σε όλα. 

Καπου σε εχασα τι εννοεις scaling? Το frame gen συνηθως δινει ενα 50% σε gpu limited καταστασεις αλλα μπορει να δωσει μεχρι και 100% πανω frames σε τερμα cpu limited καταστασεις. Το 2077 μιας και γονατιζει την gpu δινει αρκετα λιγοτερο τρωει μεγαλο ζορι η 4070 και δεν μενει δυναμη να δωσει fps στο frame gen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καπου σε εχασα τι εννοεις scaling? Το frame gen συνηθως δινει ενα 50% σε gpu limited καταστασεις αλλα μπορει να δωσει μεχρι και 100% πανω frames σε τερμα cpu limited καταστασεις. Το 2077 μιας και γονατιζει την gpu δινει αρκετα λιγοτερο τρωει μεγαλο ζορι η 4070 και δεν μενει δυναμη να δωσει fps στο frame gen. 

Scaling εννοώ σαν το dlss. Σε πιο ελαφριά settings δίνει λιγότερο performance boost % π.χ. 50% και στο pt δίνει περίπου τα διπλά fps.

Επεξ/σία από sjtak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...