Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Aυτό ακριβώς, κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Δεν φταίνε αυτοί...εμείς φταίμε που τσιμπάμε.(όσοι τσιμπάνε δλδ)

Φέτος είχε ξεχυθεί όπως κάθε χρόνο όλος ο κόσμος στους δρόμους για ψώνια,γινόταν ένας χαμός λες και τα χαρίζανε και μου έκανε εντύπωση ότι οι μόνες τσάντες που έβλεπα στον δρόμο ήταν από ζαρα.

Δεν κριτικάρω εάν ψωνίζουν φθηνά σε καμία περίπτωση και καλά κάνουν.Σχολιαζω αρνητικά τα ζ@α που νομίζουν ότι στην bf θα βρουν ΤΙΣ σούπερ προσφορές ενώ ξέρουν ότι τους δουλεύουν και σε κάποιες περιπτώσεις ίσως αγοράσουν και πιο ακριβά από την αρχική τιμή (μιλάω για Ελλάδα μόνο) και ειλικρινά απογοητεύομαι κάθε χρόνο περισσότερο με την νοοτροπία και τον υπνωτισμό των Ελλήνων (και σε άλλα πράγματα πέρα του καταναλωτισμού )

Ξέρω πολύ καυστικό και απότομο το σχόλιο μου αλλά για μένα είναι η πικρη αλήθεια,όσο και να κάνουμε ότι δεν βλέπουμε.

 

Ένα μικρό παράδειγμα.Κάποια στιγμή σε σχετικά πρόσφατο παρελθόν είχα πάει για δουλειά Us.La .

Έψαχνα τότε για ένα notebook amd συγκεκριμένα.

Στην Ελλάδα το είχα βρει σε γνωστη ελληνική αλυσίδα στα 1400€ ,κατά την άφιξη μου στην Γερμανία το ίδιο προσφορά από 1400€ στα 1100€ η 1200€ . λέω άστο στην επιστροφή μήπως το πάρω από Γερμανία.

Με το που φτάνω Αμερική λέω κάποια στιγμή θα πεταχτω σε ένα best buy να δω εάν το βρω εκεί η κάποιο αντίστοιχο.

Πάω στα best και βρίσκω ίδια χαρακτηριστικά αλλά άλλο Μπραντ στα 800$ προσφορά από τα 1200$ . Εννοείται ότι το πήρα από εκεί και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "βρε καλά κάνουν και μας γ@μανε αφού τα δεχόμαστε" 

Κάνε μαϊμού προσφορά στην Αμερική και να γίνει καταγγελία.θα σε περάσουν κόσκινο 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο καλή τιμή βρίσκω μια τυχαία μέρα αν πάρω χωρίς απόδειξη (κυρίως ρούχα), παρά την BF :P Σε BF ίσως να αξίζει καμιά ακριβή τηλεόραση αν βγει με καλή έκπτωση για παράδειγμα ή κάτι τέτοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το τραγικο της υποθεσης ειναι παροτι ο Ελληνας εχει στο χερι του-κινητο του ολα τα εργαλεια (ιντερνετ, skroutz, best price, κτλ.) για να το ψαξει το θεμα με τις τιμες καταφερνει να τον πιασουν κωτσο...Καμια σωτηρια...

Επεξ/σία από icenex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το μονο που αξιζε ηταν το AW3423DWF στο dell store που επαιξε στα 800κατι

Σωστοςςςς!!!

8 λεπτά πριν, icenex είπε

 να τον πιασουν κωτσο...Καμια σωτηρια...

Κωτσόβολος?? 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Αληθεια επαιξε καμια καλη προσφορα στις καρτες γραφικων?Προσωπικα εστειλα το παλιο setup πριν 2 βδομαδες περιπου, οποτε ψαχτηκα μονο για mb/cpu/ram/cooler/m2.Τα παρηγγειλα την προηγουμενη πεμπτη αλλα δεν ειδα να αλλαζουν ιδιαιτερα οι τιμες, ή τουλαχιστον δεν αλλαξαν σε αυτα τα πραγματα που πηρα.

Με βλεπω να πηγαινω παλι σε σειρα super ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα στην περιπτωση μου.

 

 

2 ώρες πριν, toni31 είπε

Σε αναμονή με ψάξιμο ήμουν και εγώ. Σε αυτά που είχα στο μάτι, ελάχιστα προς τα κάτω. Οι τιμές Αυγούστου ήταν καλύτερες από BF κατά την άποψη μου.

Σε ποια κατηγορία κόστους κινείστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

το μονο που αξιζε ηταν το AW3423DWF στο dell store που επαιξε στα 800κατι

Και μια βδομάδα πριν την black Friday όταν είχε παίξει το 2+1 στον Κωτσόβολο μπορούσες να βρεις τίμιες εκπτώσεις.

Θυμάμαι κάτι 5800x3d στα 265, αλλά έπρεπε να βρεις άλλους δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

 

Σε ποια κατηγορία κόστους κινείστε;

Προσωπικα δεν θα κανω τωρα αλλη κινηση μιας και τα εριξα στο hardware που ανεφερα πιο πανω και ως τωρα ας πουμε δεν ειχα ακρη με τιμολογιο οποτε υπολογιζα να παω σε καρτες με τιμες αναμεσα στα 600-850 και πιο πολυ κοιτουσα να ειμαι ειλικρινης να παρω μια πιο κοντα στα 600 παρα στα 850.Πλεον αφου εχω την επιλογη τιμολογιου δεν θα με χαλασει να παρω ας πουμε μια 4070ti σε τιμη 4070 ή μια 4080 σε τιμη 4070ti.

Και προφανως θα περιμενω να δω τι θα γινει με την εκδοσεις super.Δεν βιαζομαι, ουτως η αλλως δεν παιζουν αλλα φραγκα την δεδομενη στιγμη για τετοιες αγορες, απο του χρονου βλεπουμε για καρτα.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καλά δε χτυπάς τη 4070 του πλαισίου στα 599 με τιμολόγιο να κάνεις δουλειά και αργότερα βλέπεις  

Εχεις να μου δανεισεις 599€? γιατι το εγραψα ο δυσμοιρος οτι δεν περισσευουν αλλα φραγκα για τετοιου ειδους αγορες..Να την παραγγειλω αν ειναι και θα στα δωσω τα λεφτα καποια στιγμη το 2024 :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, icenex είπε

Εχεις να μου δανεισεις 599€? γιατι το εγραψα ο δυσμοιρος οτι δεν περισσευουν αλλα φραγκα για τετοιου ειδους αγορες..Να την παραγγειλω αν ειναι και θα στα δωσω τα λεφτα καποια στιγμη το 2024 :P :lol:

Χαχαχα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, icenex είπε

Προσωπικα δεν θα κανω τωρα αλλη κινηση μιας και τα εριξα στο hardware που ανεφερα πιο πανω και ως τωρα ας πουμε δεν ειχα ακρη με τιμολογιο οποτε υπολογιζα να παω σε καρτες με τιμες αναμεσα στα 600-850 και πιο πολυ κοιτουσα να ειμαι ειλικρινης να παρω μια πιο κοντα στα 600 παρα στα 850.Πλεον αφου εχω την επιλογη τιμολογιου δεν θα με χαλασει να παρω ας πουμε μια 4070ti σε τιμη 4070 ή μια 4080 σε τιμη 4070ti.

Και προφανως θα περιμενω να δω τι θα γινει με την εκδοσεις super.Δεν βιαζομαι, ουτως η αλλως δεν παιζουν αλλα φραγκα την δεδομενη στιγμη για τετοιες αγορες, απο του χρονου βλεπουμε για καρτα.

Αυτο ειναι και το καλυτερο που μπορεις να κανεις.
Οταν ξερεις οτι σε 2 μηνες οι τιμες των GPU θα πεσουν και για τους 2 (Nvidia,AMD) λογο της ελευσης των Ti Super και των αλλαγων σε MSRP , απλα περιμενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο ειναι και το καλυτερο που μπορεις να κανεις.
Οταν ξερεις οτι σε 2 μηνες οι τιμες των GPU θα πεσουν και για τους 2 (Nvidia,AMD) λογο της ελευσης των Ti Super και των αλλαγων σε MSRP , απλα περιμενεις.

Ναι για αυτό δεν βιάζομαι,άσε που ακόμη δεν ξέρω σε τι κάρτα θα πάω γιατί για την ώρα θα είμαι με το τροφοδοτικό της υπογραφής και αν τελικά πάω σε καμία 4080s δεν το βλέπω να φτάνει το 750αρι και ας είναι ποιοτικό.Περιμενω να μου έρθουν τα εξής..βαζω ss και μια υδροψυξη arctic liquid freezer ll.

Και μέσα σε όλα θα κουμπωσω και τον ssd από το παλιό σύστημα καθώς και τον μηχανικο που είναι στα 4tb για να μεταφέρω τα αρχεια που έχει στον 16αρη που πήρα καθώς και κάτι αρχεία που έχω σε έναν 5αρη εξωτερικό.Λογικα τον 4 μετά θα τον πουλήσω η θα τον δώσω σε κάνα φίλο αλλά όπως και να έχει φαντάζομαι το 750 τροφοδοτικό θα φτάσει για την ώρα.

IMG_20231128_185413.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...