Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, CODEC said:

RTX4090-AI-2-e1700774156663-768x1208.jpg.3d60dc90e7812372f2641c5442661127.jpg

 

Δεν μου φαίνονται ταλαιπωρημένες όπως λες , άλλωστε στο άρθρο αναφέρει πως κανείς από τους *μεταπωλητές* δεν πήρε μέτρα για τέτοιου είδους προμήθειας .

Μακάρι να έχεις δίκιο και να προέρχονται από crypto-farm.


κανεις δεν πεταει κουτια ακριβως για τον λογο της μεταπωλησης,  μεταχειρισμενες ειναι, φαινονται τα κουτια που ειναι ανοιγμενα απτο πλαι

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Έφυγε παραγγελία 4070 μιας και γλιτώνω από το να πάρω τροφοδοτικό (το δικό μου δίνει μόνο ένα 8πινο) και θέλω να τη χρησιμοποιήσω για machine learning.

Να συγκρίνουμε πόσο περισσότερο είναι το μπουκάλι από 5600 σε σχέση με την 7800xt :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, just getting started είπε

Έφυγε παραγγελία 4070 μιας και γλιτώνω από το να πάρω τροφοδοτικό (το δικό μου δίνει μόνο ένα 8πινο) και θέλω να τη χρησιμοποιήσω για machine learning.

Να συγκρίνουμε πόσο περισσότερο είναι το μπουκάλι από 5600 σε σχέση με την 7800xt :D

Στον adiorthot... εεε @akoinonitos να τα λες αυτά που μας την έφερε και μας πρόδωσε για μία rgb led strip στο πλάι.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, άμα δεν χρειαζόταν να πάρω τροφοδοτικό για 7800 ήμουν γιατί θα έβγαινε πιο φθηνά :P

Επίσης αν ήταν για τη nitro, με ίδιες τιμές, πάλι εκεί θα πήγαινα, έχω την εντύπωση η 4070 windforce δεν λέει και τίποτα σαν υλοποίηση.

Το τροφοδοτικό (και άρα το τελικό κόστος) επηρέασε την απόφαση, σε ένα μπάτζετ ήδη αυξημένο από τα 450 περίπου που έλεγα να πάω στην αρχή.

Απλά και οι 4060ti/7700xt είναι πολύ meh για τα λεφτά τους.

Γενικά νιώθω αυτή τη γενιά σε σπρώχνουν επίτηδες στις υπερκοστολογημένες 7800/4070 και δεν μου πολύ αρέσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, just getting started είπε

Έφυγε παραγγελία 4070 μιας και γλιτώνω από το να πάρω τροφοδοτικό (το δικό μου δίνει μόνο ένα 8πινο) και θέλω να τη χρησιμοποιήσω για machine learning.

Να συγκρίνουμε πόσο περισσότερο είναι το μπουκάλι από 5600 σε σχέση με την 7800xt :D

Σωθηκες που πηρες Nvidia και οχι AMD.
Στο κομματι του AI και ειδικα σε Machine Learning/Deep Learning ειναι η μερα με τη νυχτα λογο Cuda cores.
Kαλοριζικη!!!

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, μένει να το δω και στην πορεία αυτό για το DL.

Μου φαίνεται λίγο ακραίο πως από ό,τι διάβαζα και στο ίντερνετ όλοι έλεγαν δεν αξίζει να κοιτάξεις AMD.

80% έλεγαν δεν μπορούν καν, το άλλο 20% ότι σου βγαίνει η πίστη να το κάνεις να δουλέψει και με μειωμένο efficiency.

Τόσο πολύ έλλειψη υποστήριξης δλδ για κάτι τόσο διαδεδομένο?

Η αλήθεια είναι και εγώ στην δικιά μου δεν κατάφερα να κάνω εκπαίδευση με GPU με ότι δοκίμασα (δεν ασχολήθηκα και πολύ), οπότε κατέφυγα στο google colab και στο CPU μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ευχαριστώ, μένει να το δω και στην πορεία αυτό για το DL.

Μου φαίνεται λίγο ακραίο πως από ό,τι διάβαζα και στο ίντερνετ όλοι έλεγαν δεν αξίζει να κοιτάξεις AMD.

80% έλεγαν δεν μπορούν καν, το άλλο 20% ότι σου βγαίνει η πίστη να το κάνεις να δουλέψει και με μειωμένο efficiency.

Τόσο πολύ έλλειψη υποστήριξης δλδ για κάτι τόσο διαδεδομένο?

Η αλήθεια είναι και εγώ στην δικιά μου δεν κατάφερα να κάνω εκπαίδευση με GPU με ότι δοκίμασα (δεν ασχολήθηκα και πολύ), οπότε κατέφυγα στο google colab και στο CPU μου.

Tα περισσοτερα δουλευουν μονο με cuda cores και αν καταφερεις να τρεξεις με ΑΜD , η αποδοση εχει τεραστια διαφορα.
Οταν πηρα τη 1060 6gb τη πηρε και ενας φιλος.
Μετα απο χρονια ξεκινησαμε να τρεχουμε Deep Learning.
Eγω μετα τη 1060 πηγα σε 3090 και αυτος σε 6700xt.
Οταν με τα χιλια ζορια καταφερε μετα απο καιρο να τρεξει με την 6700xt ηταν πιο αργο το training απο τη 1060 :P
Aν ειχες καταληξει σε 7800xt απλα θα σου προτεινα να παρεις μια 2060,3060 απο καμια αγγελια για να μπορεις να τρεχεις AI.

Με τη 4070 θα εισαι μια χαρα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια επαιξε καμια καλη προσφορα στις καρτες γραφικων?Προσωπικα εστειλα το παλιο setup πριν 2 βδομαδες περιπου, οποτε ψαχτηκα μονο για mb/cpu/ram/cooler/m2.Τα παρηγγειλα την προηγουμενη πεμπτη αλλα δεν ειδα να αλλαζουν ιδιαιτερα οι τιμες, ή τουλαχιστον δεν αλλαξαν σε αυτα τα πραγματα που πηρα.

Με βλεπω να πηγαινω παλι σε σειρα super ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα στην περιπτωση μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, icenex είπε

Αληθεια επαιξε καμια καλη προσφορα στις καρτες γραφικων?Προσωπικα εστειλα το παλιο setup πριν 2 βδομαδες περιπου, οποτε ψαχτηκα μονο για mb/cpu/ram/cooler/m2.Τα παρηγγειλα την προηγουμενη πεμπτη αλλα δεν ειδα να αλλαζουν ιδιαιτερα οι τιμες, ή τουλαχιστον δεν αλλαξαν σε αυτα τα πραγματα που πηρα.

Με βλεπω να πηγαινω παλι σε σειρα super ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα στην περιπτωση μου.

 

Σε αναμονή με ψάξιμο ήμουν και εγώ. Σε αυτά που είχα στο μάτι, ελάχιστα προς τα κάτω. Οι τιμές Αυγούστου ήταν καλύτερες από BF κατά την άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, toni31 είπε

Σε αναμονή με ψάξιμο ήμουν και εγώ. Σε αυτά που είχα στο μάτι, ελάχιστα προς τα κάτω. Οι τιμές Αυγούστου ήταν καλύτερες από BF κατά την άποψη μου.

Έλα ρε σεις αλήθεια πιστεύετε ότι κάνουν bf στην Ελλάδα? κοροϊδεύουν τον κόσμο .

Και ο κόσμος τσιμπάει σαν την φωτό που έβαλε πιο πάνω ο @xartemporas

Μόνο σε φθηνά και συγκεκριμένα πράγματα θα βρεις καμία αστεία προσφορά.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Έλα ρε σεις αλήθεια πιστεύετε ότι κάνουν bf στην Ελλάδα? κοροϊδεύουν τον κόσμο .

Και ο κόσμος τσιμπάει σαν την φωτό που έβαλε πιο πάνω ο @xartemporas

Μόνο σε φθηνά και συγκεκριμένα πράγματα θα βρεις καμία αστεία προσφορά.

 

Εγω ρωτουσα γενικοτερα αν επαιξε κατι οχι μονο Ελλαδα..Γιατι εδω σε μας η BF ειναι τερμα κοροιδια οπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω ρωτουσα γενικοτερα αν επαιξε κατι οχι μονο Ελλαδα..Γιατι εδω σε μας η BF ειναι τερμα κοροιδια οπως λες.

Α δεν κατάλαβα , νόμιζα ότι συζητάμε για τα εγχώρια μόνο.

Έξω σίγουρα θα έπαιξε όπως κάθε χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...