Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cyberpunk 2077 Ultra Plus Better Path Tracing Improves Visual Quality, Performance by 40%

https://wccftech.com/cyberpunk-2077-mod-path-tracing-improves-performance/?fbclid=IwAR2-v01uzF-IoPqwpD0N6THmKWa7wgMSyh-3blh3igjl4jm3Ev_ZcNGfh4I

 

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,για να μην ανοίγω νεο Topic.Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την RTX 2060 μου και να πάω σε σειρά 4000.Η χρήση που κάνω ειναι πρωτίστως video editing (Adobe Premiere) αλλά πλέον και gaming λόγω απόκτησης Samsung G9 OLED.Μια 4070 θα ήταν αρκετή πιστεύετε; Κοίταζα και κάποιες αντίστοιχες της AMD (7800xt) αλλά δεν έχω άποψη από επιδόσεις κλπ στο premiere και μη φάω καμια πατάτα στο τέλος.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Zaknafein said:

OLED OT

  Hide contents

Εγώ πήρα "δοκιμαστικά" την 42" LZ800 και έχει μείνει μόνιμα στο γραφείο... Ήμουν 50/50 να την κρατήσω λόγω θεμάτων με το text, μόλις όμως πήρα το tip από τον @Psycho_Warhead για τη ρύθμιση που το φτιάχνει, η 32" 4Κ IPS έχει πάει οριστικά στην άκρη.

Η Dell έκανε 750€, η Panasonic 433€ (2+1 στον κώτσο ή αλλιώς 33% έκπτωση από τα 650€ αρχική). Η διαφορά στην εικόνα βγάζει μάτι, στο λέω γιατί τις έχω δίπλα-δίπλα (και δεν είναι μόνο το oled vs ips, είναι και θέμα glossy vs antiglare coating). Η διαφορά στα Hz.. αδιάφορη (120 vs 144).

Δεν υπάρχει καλύτερο vfm αυτή τη στιγμή για monitor, ακόμα και στην κανονική της τιμή. Αρκεί να έχεις τον χώρο στο γραφείο (θέλει γραφείο με 80ρι βάθος). Η μετάβαση θα σε δυσκολέψει στην αρχή, ειδικά από τις 27" στις 42", αλλά για μένα τουλάχιστον, μετά την OLED, δεν υπάρχει επιστροφή.

 

Αυτές μπορούν να  παίζουν σε 3440 X 1440 ; 21:9 ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Niko Bellic said:

Παιδιά καλησπέρα,για να μην ανοίγω νεο Topic.Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την RTX 2060 μου και να πάω σε σειρά 4000.Η χρήση που κάνω ειναι πρωτίστως video editing (Adobe Premiere) αλλά πλέον και gaming λόγω απόκτησης Samsung G9 OLED.Μια 4070 θα ήταν αρκετή πιστεύετε; Κοίταζα και κάποιες αντίστοιχες της AMD (7800xt) αλλά δεν έχω άποψη από επιδόσεις κλπ στο premiere και μη φάω καμια πατάτα στο τέλος.

Ευχαριστώ

Μακριά από AMD σε οτιδήποτε Adobe. Στο τελικό rendering είναι μια χαρά (εφόσον δεν χρησιμοποιείς nvenc), σε γενική χρήση θέλεις οπωσδήποτε cuda. Τώρα τελευταία παλεύει η AMD να μπει το ROCm στη σουιτα της Adobe - αλλά χαιρέτα μου τον πλάτανο, σε καμιά 5ετία ίσως γίνει κάτι, το έχουν χάσει το τρένο.

https://www.pugetsystems.com/solutions/video-editing-workstations/adobe-premiere-pro/hardware-recommendations/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dem είπε

Αυτές μπορούν να  παίζουν σε 3440 X 1440 ; 21:9 ; 

Νομίζω όχι, δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα όμως, γιατί δεν έχει νόημα για εμένα (απέρριψα τις 34" UW πριν πάω σε OLED).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Νομίζω όχι, δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα όμως, γιατί δεν έχει νόημα για εμένα (απέρριψα τις 34" UW πριν πάω σε OLED).

Με προσαρμοσμένη ανάλυση κάνεις ότι θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, xartemporas said:

Οι αλήτες μαγάρισαν την EVA-02 κάρτα.

(Προσπαθώ να αντισταθώ από το να αγοράσω το EVA-02 κουτί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Teddy77 είπε

Οι αλήτες μαγάρισαν την EVA-02 κάρτα.

(Προσπαθώ να αντισταθώ από το να αγοράσω το EVA-02 κουτί)

Το κουτί και η ψύξη είναι τα καλύτερα από την σειρά αλλά με αυτές τις τιμές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Psycho_Warhead said:

Παρασιτικές πρακτικές που αν είναι αλήθεια  τότε  όλοι είναι υπεύθυνοι για τις παρενέργειες και την αναστάτωση που προκαλεί στην αγορά. Ελπίζω να  περιοριστεί στα πλαίσια τέτοιου είδους ή κατηγορίας προϊόντων που και πάλι δεν είναι λίγο. Φανταστείτε  τέτοια πρακτική να επεκταθεί σε προϊόντα πρώτης ανάγκης τι έχει να γίνει. Εφιαλτικό σενάριο που με κάποιο τρόπο πρέπει να εφαρμοστούν κανόνες και έλεγχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, CODEC said:

Παρασιτικές πρακτικές που αν είναι αλήθεια  τότε  όλοι είναι υπεύθυνοι για τις παρενέργειες και την αναστάτωση που προκαλεί στην αγορά. Ελπίζω να  περιοριστεί στα πλαίσια τέτοιου είδους ή κατηγορίας προϊόντων που και πάλι δεν είναι λίγο. Φανταστείτε  τέτοια πρακτική να επεκταθεί σε προϊόντα πρώτης ανάγκης τι έχει να γίνει. Εφιαλτικό σενάριο που με κάποιο τρόπο πρέπει να εφαρμοστούν κανόνες και έλεγχοι.


αυτες οι καρτες ηταν ηδη ταλαιπωρημενες λογω mining, και καλυτερα που εμειναν εντος κινεζικων συνορων αντι να τις βαφτισουν και να τις πουλησουν ως καινουριες σε ολο τον κοσμο μεσω των κινεζικων e-shop, απο κει και περα τι φταιει και τι ρολο εχει η nVidia σε μια μεταπωληση μεταχειρισμενου προιοντος;  στο insomnia εισαι πηγαινε λιγο στις αγγελιες να δεις τι γινεται...

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Odyss3us said:


αυτες οι καρτες ηταν ηδη ταλαιπωρημενες λογω mining, και καλυτερα που εμειναν εντος κινεζικων συνορων αντι να τις βαφτισουν και να τις πουλησουν ως καινουριες σε ολο τον κοσμο μεσω των κινεζικων e-shop, απο κει και περα τι φταιει και τι ρολο εχει η nVidia σε μια μεταπωληση μεταχειρισμενου προιοντος;  στο insomnia εισαι πηγαινε λιγο στις αγγελιες να δεις τι γινεται...

RTX4090-AI-2-e1700774156663-768x1208.jpg.3d60dc90e7812372f2641c5442661127.jpg

 

Δεν μου φαίνονται ταλαιπωρημένες όπως λες , άλλωστε στο άρθρο αναφέρει πως κανείς από τους *μεταπωλητές* δεν πήρε μέτρα για τέτοιου είδους προμήθειας .

Μακάρι να έχεις δίκιο και να προέρχονται από crypto-farm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, Αγόρασα την πρώτη μου NVIDIA κάρτα μετά από 25 χρόνια ενασχόλησης. Μοντέλο ASUS dual 4070 oc, Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν ακούγεται τίποτα, ότι μοντέλο amd και να είχα στο παρελθόν και υψηλές θερμοκρασίες είχε και φασαρία έκανε. Αυτό ήθελα να καταθέσω είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...