Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Mr.Calavera είπε

Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές? Αυτή τη στιγμή στο κουτί έχω 1 intake και ένα exhaust fan στις κλασικές θέσεις. Σκοπεύω να βάλω ακόμα ένα intake και έναν exhaust πάνω

Θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικές οι τιμές καθώς πήρες τη χειρότερη υλοποίηση 4070Ti.

Είναι και 285W και έχεις προφανώς ανεπαρκή αερισμό στο κουτί σου.

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στα  last of us,  hogwarts και plagues tale θελω να μου πεις με τη σειρα πιο εχει τα καλυτερα textures στη φυση.

Εγώ θα έλεγα Resident Evil 4 και Re Village αλλά αυτά ζητούν και του κερατά τη VRAM 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Plague Tale easy. Μετά Last of Us και μετά Hogwarts

Το plague  εχει μετρια textures ειδικα τα μακρινα του ειναι θολουρα σκετη  και ειναι το τελευταιο στη σειρα ,τα πιο καθαρα textures ακομα και στα μακρινα τα εχει το tlou.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, aki είπε

Αυτό ακριβώς είναι το argument... Καλές οι 4070/ti rtx 4000αλλά το AW2 λέει: Όχι αρκετά καλές.

Ολες οι κάρτες πάνω απο 4070ti, δεν τραβάνε σε PT. Και η 4090, πιθανώς να πέφτει και κάτω απο 60  αργότερα στο παιχνίδι, μιας και δεν υπάρχει in game benchmark.

Εκτός αν η 4090 έγινε ξαφνικά 1440p/60fps κάρτα και η 4080, 1080p 60fps κάρτα, μιας και κρίνουμε βάση PT.

image.png.96f415378816657cdce7dce1773b0595.png

Και η 3090ti με τα 24gb Vram σκούρα και αυτή τα βρίσκει, όπως σκούρα θα τα βρίσκουν και οι κάρτες κάτω απο 5080.

Και όλος αυτός ο κακός χαμός για ένα single player linear παιχνιδι 11ωρών.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mr.Calavera είπε

Παίδες πήρα μια Gigabyte RTX 4070Ti Windforce OC και για να μην μακρηγορώ από το πρώτο κιόλας λεπτό  ενός GPU-heavy παιχνιδιού η κάρτα σηκώνει θερμοκρασίες και τα ανεμιστηράκια απογειώνονται... Για του λόγου το αληθές πάρτε εδώ pic από Cyberpunk.

image.png.7bd785c49ee70d21eaa415fde3cbb63f.png

 

Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές? Αυτή τη στιγμή στο κουτί έχω 1 intake και ένα exhaust fan στις κλασικές θέσεις. Σκοπεύω να βάλω ακόμα ένα intake και έναν exhaust πάνω. Όλα Noctua 14αρια. Αλλά και πάλι μου φαίνονται ψηλές οι θερμοκρασίες ακόμα και χωρίς τα extra fans.

Τι λέτε? Παίζει ελαττωματικό σύστημα ψύξης? Ότι έχω δει στο YT και διαβάσει σε review την περιγράφει ως 65 βαθμοί Κελσίου under load και 1800 περίπου στροφές. Η δικιά μου εδώ έχει ανεβάσει 2600 στροφές... Δώστε τα φώτα σας... 

Δοκιμασε λιγο αυτες τις τιμες απο afterburner και ξανα δες θερμοκρασιες. 65% power limit 0.910 locked voltage και 2550 συχνοτητα κλειδωμενη απο το curve μαζι με το ρευμα. Τα fans βαλτα 30% fixed. Και +500-1000 η vram. 

Screenshot-2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ολες οι κάρτες πάνω απο 4070ti, δεν τραβάνε σε 1440p με PT. Και η 4090, πιθανώς να πέφτει και κάτω απο 60  αργότερα στο παιχνίδι, μιας και δεν υπάρχει in game benchmark.

Εκτός αν η 4090 έγινε ξαφνικά 1440p/60fps κάρτα και η 4080, 1080p 60fps κάρτα, μιας και κρίνουμε βάση PT.

image.png.96f415378816657cdce7dce1773b0595.png

Και η 3090ti με τα 24gb Vram σκούρα και αυτή τα βρίσκει, όπως σκούρα θα τα βρίσκουν και οι κάρτες κάτω απο 5080.

Και όλος αυτός ο κακός χαμός για ένα single player linear παιχνιδι 11ωρών.

Μα για τετοια παιχνιδια δεν διαλεγεις το χαμηλοτερο raster  της 4070? 

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικές οι τιμές καθώς πήρες τη χειρότερη υλοποίηση 4070Ti.

Είναι και 285W και έχεις προφανώς ανεπαρκή αερισμό στο κουτί σου.

Εγώ θα έλεγα Resident Evil 4 και Re Village αλλά αυτά ζητούν και του κερατά τη VRAM 

δεν τα εχω παιξει τα re οποτε δεν εχω αποψη ,απλα οταν λεμε για αδικαιολογητη vram να ξερουμε για τι μιλαμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εγώ θα έλεγα Resident Evil 4 και Re Village αλλά αυτά ζητούν και του κερατά τη VRAM 

Το RE4 ναι αλλά το Village έχει αισχρά textures στο έδαφος ειδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δοκιμασε λιγο αυτες τις τιμες απο afterburner και ξανα δες θερμοκρασιες. 65% power limit 0.910 locked voltage και 2550 συχνοτητα κλειδωμενη απο το curve μαζι με το ρευμα. Τα fans βαλτα 30% fixed. Και +500-1000 η vram. 

Screenshot-2.png

Αν κρίνω από την δικιά μου gigabyte, την 4070 gaming oc βέβαια, αυτό με τα fans δύσκολο να το κάνει. Αν ξεκινούν και εκείνα από 40% min θα τα ακούει λιγάκι θέλει δεν θέλει. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το plague  εχει μετρια textures ειδικα τα μακρινα του ειναι θολουρα σκετη  και ειναι το τελευταιο στη σειρα ,τα πιο καθαρα textures ακομα και στα μακρινα τα εχει το tlou.

Αααα οκ, νόμιζα εννοούσες την ποιότητα των textures. To ότι φαίνονται θολά μακριά ίσως φταίει το lod ή το depth of field. Απλά πιστεύω στο Plague Tale τα textures είναι πολύ διαφορετικά από άλλα games. Ή ίσως η γεωμετρία είναι καλύτερη και τα models δείχνουν λες και είναι από engine tech demo και όχι από παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Αν κρίνω από την δικιά μου gigabyte, την 4070 gaming oc βέβαια, αυτό με τα fans δύσκολο να το κάνει. Αν ξεκινούν και εκείνα από 40% min θα τα ακούει λιγάκι θέλει δεν θέλει. 😂

Οσο κατω πανε ναι αναλογα την υλοποιηση καποιες πεφτουν και 20 καποιες 30 καποιες 40. Εκει 1000 στροφες ειναι μια χαρα αν πεφτουν τα fans. Ειχα την merc επεφτε 650 στροφες εκεινη εβαζες το αυτι διπλα και δεν την ακουγες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αααα οκ, νόμιζα εννοούσες την ποιότητα των textures. To ότι φαίνονται θολά μακριά ίσως φταίει το lod ή το depth of field. Απλά πιστεύω στο Plague Tale τα textures είναι πολύ διαφορετικά από άλλα games. Ή ίσως η γεωμετρία είναι καλύτερη και τα models δείχνουν λες και είναι από engine tech demo και όχι από παιχνίδι.

Ειναι αλλα η αναλυση τους ειναι χαμηλη πραγμα που τα κανει θολα.

Δες εδω πχ στο tlou και συγκρινε κατι αντιστιχο στο plague, ασε να ανεβει σε μεγαλη αναλυση

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Οσο κατω πανε ναι αναλογα την υλοποιηση καποιες πεφτουν και 20 καποιες 30 καποιες 40. Εκει 1000 στροφες ειναι μια χαρα αν πεφτουν τα fans. Ειχα την merc επεφτε 650 στροφες εκεινη εβαζες το αυτι διπλα και δεν την ακουγες. 

1000 δεν παίζει να πέφτουν της giga με τίποτα. Εδώ δεν πέφτουν στην δικιά μου τόσο που είναι εντελώς overkill η ψυκτρα για 4070 και δεν ανεβάζει πάνω από 62-63 πουθενά. Νομίζω ότι χρησιμοποιούν είτε μέτριας ποιότητας fans είτε είναι μπετόμυαλοι κολλημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μα για τετοια παιχνιδια δεν διαλεγεις το χαμηλοτερο raster  της 4070? 

Σε RT η 4070 είναι προφανώς μπροστά και είναι λιγο καλύτερη η όλη κατάσταση, και έχει και σαν bonus το dlss.

image.png.e0c9b9b2e17204d2c9fd27549af6e0d3.png

Και σε Raster δεν βλέπω τρελές διαφορές μεταξύ 4070/7800xt

image.png.a609cd17dbdf129d8681771a0bd1de1b.png

Επίσης να σου θυμίσω ότι η 4070, έχει κάτι μήνες στην αγορά(κοντά Απρίλιο βγήκε) μέχρι να έβγαινε η 7800xt. 

Αρα πάρα πολλοί αγόρασαν 4070 χωρις να υπάρχει καινούργια αντιπρόταση από amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ολες οι κάρτες πάνω απο 4070ti, δεν τραβάνε σε PT. Και η 4090, πιθανώς να πέφτει και κάτω απο 60  αργότερα στο παιχνίδι, μιας και δεν υπάρχει in game benchmark.

Εκτός αν η 4090 έγινε ξαφνικά 1440p/60fps κάρτα και η 4080, 1080p 60fps κάρτα, μιας και κρίνουμε βάση PT.

image.png.96f415378816657cdce7dce1773b0595.png

Και η 3090ti με τα 24gb Vram σκούρα και αυτή τα βρίσκει, όπως σκούρα θα τα βρίσκουν και οι κάρτες κάτω απο 5080.

Και όλος αυτός ο κακός χαμός για ένα single player linear παιχνιδι 11ωρών.

Αυτα τα νουμερα ειναι χωρις DLSS, με DLSS ή με DLSS και FG μια χαρα FPS εχουν αναλογικα με το οπτικο αποτελεσμα του game και με τις τεχνολογιες που χρησιμοποιει.
Επισης μη ξεχναμε οτι ακομα ειναι πολυ νωρις απο θεμα patches.
 

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μα για τετοια παιχνιδια δεν διαλεγεις το χαμηλοτερο raster  της 4070? 

Για το DLSS και το FG την διαλεγουν vs το FSR της AMD.
 

32 λεπτά πριν, Mr.Calavera είπε

Παίδες πήρα μια Gigabyte RTX 4070Ti Windforce OC και για να μην μακρηγορώ από το πρώτο κιόλας λεπτό  ενός GPU-heavy παιχνιδιού η κάρτα σηκώνει θερμοκρασίες και τα ανεμιστηράκια απογειώνονται... Για του λόγου το αληθές πάρτε εδώ pic από Cyberpunk.

image.png.7bd785c49ee70d21eaa415fde3cbb63f.png

 

Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές? Αυτή τη στιγμή στο κουτί έχω 1 intake και ένα exhaust fan στις κλασικές θέσεις. Σκοπεύω να βάλω ακόμα ένα intake και έναν exhaust πάνω. Όλα Noctua 14αρια. Αλλά και πάλι μου φαίνονται ψηλές οι θερμοκρασίες ακόμα και χωρίς τα extra fans.

Τι λέτε? Παίζει ελαττωματικό σύστημα ψύξης? Ότι έχω δει στο YT και διαβάσει σε review την περιγράφει ως 65 βαθμοί Κελσίου under load και 1800 περίπου στροφές. Η δικιά μου εδώ έχει ανεβάσει 2600 στροφές... Δώστε τα φώτα σας... 

 

Ποιο pc case εχεις και ποιο cpu;
1 Intake 1 exhaust γενικα ειναι προβλημα, δεν φταιει η GPU.
Aν θες καλα temps θες case με 2-3 Intake fans κατω απο τη GPU και τουλαχιστον 2 Intake μπροστα, 1 πισω exhaust, 2 πανω exhaust.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

1000 δεν παίζει να πέφτουν της giga με τίποτα. Εδώ δεν πέφτουν στην δικιά μου τόσο που είναι εντελώς overkill η ψυκτρα για 4070 και δεν ανεβάζει πάνω από 62-63 πουθενά. Νομίζω ότι χρησιμοποιούν είτε μέτριας ποιότητας fans είτε είναι μπετόμυαλοι κολλημένοι.

Ειναι αναλογα τα fans ναι. Ουτε της zotac πεφτουν στα 1000 ειναι λιγο παραπανω με 30% ταχυτητα αλλα σε ηρεμια τα ακους περιπου οσο ακουγετε ενας HDD σκληρος 3.5 οταν δουλευει. Της ψυκτρας της cpu τα fans επεφταν μεχρι 480 στροφες αλλα ακουγονταν και τα ξαποστειλα περασα της arctic και τωρα στις 600 στροφες που τα εχω δεν ακουγονται καθολου και διπλα να βαλεις αυτι. Δηλαδη μπορει να εχουν ιδιες στροφες πολλα fans αλλα καποια να ακουγονται καποια οχι. 

Screenshot-3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αν κρίνω από την δικιά μου gigabyte, την 4070 gaming oc βέβαια, αυτό με τα fans δύσκολο να το κάνει. Αν ξεκινούν και εκείνα από 40% min θα τα ακούει λιγάκι θέλει δεν θέλει. 😂

Μπορώ να βάλω το msi afterburner. Από το software της Gigabyte μπορώ μόνο το power limit και το temp limit. Και να φτιαξω curve στα ανεμιστηρακια... 

26 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικές οι τιμές καθώς πήρες τη χειρότερη υλοποίηση 4070Ti.

Είναι και 285W και έχεις προφανώς ανεπαρκή αερισμό στο κουτί σου.

Εγώ θα έλεγα Resident Evil 4 και Re Village αλλά αυτά ζητούν και του κερατά τη VRAM 

Ποια υλοποίηση θα πρότεινες? Αποκλείεται δλδ το ενδεχόμενο ελαττωματικής ψύκτρας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...