Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Λάθος του RR είναι όχι της engine

Θα μπορούσες να μας στείλεις παρακαλώ την συγκριτική εικόνα με path tracing και RR: Off
από την οποία σύγκριση κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;

Σε Raster SSR εννοείται θα δείχνει παρόμοιο όταν είναι στο πλάνο το αυτοκίνητο.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα είναι θέμα του RR. Και στο CP77 έτσι είναι, απλά στο AW2 είναι λιγότερο.

Το ανέφερε και το DF αυτό το πρόβλημα.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαι εγω 4070Ti ηθελα να παρω αρχικα ακομα και με τα 12gb με καλυπτε με το παραπανω αλλα οταν μου λενε 4070Τi Aero στα 1150€ και 4080 Αero στα 1300€ για 150€ διαφορα προτιμησα τη 4080.

Καλα εσυ παίζεις 99% Diablo εκεί και η 4070τι κάνει παπάδες ακόμα και σε 4κ , αλλά εγώ που παίζω μόνο single player games δεν αισθανόμουν άνετα με τα 12 gb που έδινε ο τσιπις ειδικά βλέποντας και το χαλί με τις απαιτήσεις σε vram… κατά τα αλλά εννοείτε στη διαφορα που τις βρήκες 4080 με κλειστά μάτια 

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Εμένα όλο το σύστημα κοστίζει λιγότερο από μια 4090

Δεν έχει σημασία Γιάννη το θέμα είναι το μπρίκι σου εεεε εννοώ το pc σου να παίζει starfield να ευχαριστιέσαι γκεμπλει και βισουαλς…. 
περα απ την πλάκα παίζω Harry Potter το οποίο έχει πολύ ωραία textures (καμία σχέση με τα σάπια του cyber) και φωτισμούς γενικά πολύ ωραίο game και δεν είμαι και κανας τρελός φαν…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

περα απ την πλάκα παίζω Harry Potter το οποίο έχει πολύ ωραία textures (καμία σχέση με τα σάπια του cyber) και φωτισμούς γενικά πολύ ωραίο game και δεν είμαι και κανας τρελός φαν…

απ' τα καλύτερα games που έχω παίξει. άνετα. Σίγουρα έχει κάποιες ατέλειες αλλά συνολικά πολύ καλό. Δεν εννοώ για τα γραφικά μόνο, αλλά και για gameplay.

Πάντως και για τη vram επιβεβαιώνεται το "πρώτα πεθαίνει ο πυρήνας και μετά η vram". Στην 4070 για να γεμίσουν τα 12 πρέπει να τρέξεις AW2 με όλα δεξιά σε native 1440p που εκεί φυσικά δεν έχω ιδέα πόσο fps θα βγάζει, υπολογίζω καμιά 20αρια. Σε DLSS Q και με FG είναι στα 10.5. Το ίδιο και το CP77 με PT και FG και μάλιστα και με reworked mod.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πάντως και για τη vram επιβεβαιώνεται το "πρώτα πεθαίνει ο πυρήνας και μετά η vram". Στην 4070 για να γεμίσουν τα 12 πρέπει να τρέξεις AW2 με όλα δεξιά σε native 1440p που εκεί φυσικά δεν έχω ιδέα πόσο fps θα βγάζει, υπολογίζω καμιά 20αρια. Σε DLSS Q και με FG είναι στα 10.5. Το ίδιο και το CP77 με PT και FG και μάλιστα και με reworked mod.

Τα έκανε sponsor η Nvidia. H οποία φρόντισε να φτάνουν τα 12GB.

Αν τα έκανε sponsor η AMD (με τοσες 16άρες στο mid-high end) θα σου έλεγα αν θα έφταναν 🤣

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Λέτε να δούμε στο BF τις 4080 OC editions 1.000€ - 1.100€;;

To πιο πιθανο ειναι να δεις 4070 , 7800xt αντε και καμια 4070Ti και τιποτα απο τις παλιες RTX 3000, RX 6000.
To ΒF συνηθως ειναι ξεστοκαρισμα και απευθυνεται στον μεσο αγοραστη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τα έκανε sponsor η Nvidia. H οποία φρόντισε να φτάνουν τα 12GB.

Αν τα έκανε sponsor η AMD (με τοσες 16άρες στο mid-high end) θα σου έλεγα αν θα έφταναν 🤣

βρε ας χρησιμοποιεί και 30gb αρκεί να το δικαιολογούν τα visuals. Όχι απλά για να χτυπάει τις NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Razor333 είπε

Έχει κανονικά και RT reflections το RT low και RT direct lighting και RT shadows από το direct lighting, πρακτικά πάνω από το RT HIGH του control και επιπλέον έχει και GI η μηχανή, που δεν είχε αν δεν κάνω λάθος το control, τέλος δεν είχε δάσος το control, ήταν κυριολεκτικά σαν το tv studio που παίζεις με τον wake, δηλαδή βατό PT high και με ga102.

Χωρίς PT έχεις μόνο global reflections. Για να βλέπεις και NPCs ή κολώνες ρεύματος κλπ. σε αντανακλάσεις πρέπει να ανοίξεις έστω και PT low.

Σου λέει δηλαδή ο Πέτσινος. Έχεις τοπ κάρτα 2ης γενιάς(3ΧΧΧ) ή ισοδύναμη 3ης γενιάς(ΧΧ70) που σηκώνει ωραιότατα RT εφέ; Ε, πάρε τον π@λο. Θα έχεις μόνο RT shadows και για οτιδήποτε άλλο θα σε πάω στον πάτο με path tracing. Να αναγκαστείς να πας σε Ada 1000€ και πάνω.

Το άλλο κουλό ποιο είναι; Μόλις ανοίγεις το PT υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έχεις ίδια περίπου καρέ με το software RT. Μιας και το soft RT θα έπρεπε να απενεργοποιείται. Έλα όμως που έρχεσαι στα μισά. Γιατί όπως εξήγησε το DFoundry το game εξακολουθεί να τρέχει software RT και στο καπάκι το βελτιώνει με path tracing. Έτσι βλέπεις τις βουτιές που βλέπεις και τα προβλήματα με κάποιες σκιάσεις. Για ποιο μέλλον του gaming συζητάμε τώρα; Μόνο στο CP έγινε σοβαρή δουλειά.

Συνεπώς, το αυτομαστίγωμα του στυλ "μην τα θέλουμε και με 2000€ όλα δεξιά" είναι το λιγότερο γελοίο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω, όχι Nvidia, ούτε 7800xt δεν θα δούμε στη black Friday. :D

Το πολύ πολύ καμιά 7700xt από πλαίσιο στα 449€ που θα είναι λίγο αδιάφορη σε αυτά τα λεφτά.

Κι εγώ ελπίζω σε καμία 4070 <550 αλλά δεν το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

βρε ας χρησιμοποιεί και 30gb αρκεί να το δικαιολογούν τα visuals. Όχι απλά για να χτυπάει τις NVIDIA.

Στα  last of us,  hogwarts και plagues tale θελω να μου πεις με τη σειρα πιο εχει τα καλυτερα textures στη φυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Στα  last of us,  hogwarts και plagues tale θελω να μου πεις με τη σειρα πιο εχει τα καλυτερα textures στη φυση.

Plague Tale easy. Μετά Last of Us και μετά Hogwarts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στα  last of us,  hogwarts και plagues tale θελω να μου πεις με τη σειρα πιο εχει τα καλυτερα textures στη φυση.

εγώ θα έλεγα πρώτο tlou δεύτερο palgue τρίτο hogwarts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πήρα μια Gigabyte RTX 4070Ti Windforce OC και για να μην μακρηγορώ από το πρώτο κιόλας λεπτό  ενός GPU-heavy παιχνιδιού η κάρτα σηκώνει θερμοκρασίες και τα ανεμιστηράκια απογειώνονται... Για του λόγου το αληθές πάρτε εδώ pic από Cyberpunk.

image.png.7bd785c49ee70d21eaa415fde3cbb63f.png

 

Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές? Αυτή τη στιγμή στο κουτί έχω 1 intake και ένα exhaust fan στις κλασικές θέσεις. Σκοπεύω να βάλω ακόμα ένα intake και έναν exhaust πάνω. Όλα Noctua 14αρια. Αλλά και πάλι μου φαίνονται ψηλές οι θερμοκρασίες ακόμα και χωρίς τα extra fans.

Τι λέτε? Παίζει ελαττωματικό σύστημα ψύξης? Ότι έχω δει στο YT και διαβάσει σε review την περιγράφει ως 65 βαθμοί Κελσίου under load και 1800 περίπου στροφές. Η δικιά μου εδώ έχει ανεβάσει 2600 στροφές... Δώστε τα φώτα σας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ θα έλεγα πρώτο tlou δεύτερο palgue τρίτο hogwarts

Απλά το Plague Tale δείχνει σαν engine demo και όχι σαν game. Το tlou δείχνει και αυτό awesome στη φύση αλλά έχει το game look.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...