Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άστο, ο Arkin βλέπει μόνο στατικές εικόνες.

Σε στατικές εικόνες και το FSR Performance καλό είναι, που λέει ο λόγος. 🤣

Προφανώς και έχει διαφορά, και στο AW2, το DLSS Performance και από τα υπόλοιπα DLSS και από το DLAA.

Απλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι το DLSS Performance είναι πολύ καλό. Είναι π.χ. σαν DLSS Balanced άλλων παιχνιδιών.

Θα κάνω και καμιά δοκιμή και με το πιο καινούργιο dll βέβαια. Απλά σε performance είναι πολύ χαμηλή η base ανάλυση. Όλο και κάποια artifacts θα έχει στην κίνηση, δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Εδω ειναι 1440p High RT High DLSS Q σε 3 Scenes
Στο 1ο και στο 3ο scene παιζεις 70-90 στο 2ο που ειναι πιο βαρυ παιζει 55-60.
Για τετοιο movement δεν ειναι unplayable τα 55-60, ποσο μαλλον αν ειναι το 1/5 του παιχνιδιου και οχι σε ολο το game.
Εδω ειναι οι διαφορες DLSS Q , FSR Q , DLSS U perf.
Aκομα και στο U Perf δεν ειναι ασχημο


Mid range καρτα ειναι και τη κοιταμε στο πιο απαιτητικο game μεχρι τωρα.
Τι να πουν οι κοκκινες που η 7900xtx ειναι κατω απο 4070 στα διπλασια χρηματα και για να παιξεις θες Raster ή RT Low.
Για καποιον που διαθετει εως 600€ για Gpu δεν υπαρχει αλλη επιλογη, η επομενη λυση μεχρι τα 850€ ειναι η 4070Τi.
Οποιος θελει PT πρεπει να αγορασει 4080/4090 ή να περιμενει τις 5000.
Ακομα και οι Rx 8000 δεν προκειται να το τρεξουν.

Βρε συ αυτό είναι με FG ON, δλδ να πέφτεις στα 51 fps με FG on, το base frame rate πόσο λες να είναι;;;; Το input lag πόσο λες να είναι; Μιλάμε τώρα για 25-30 με dlss ούτε καν balanced...

Αλλά ξανά λέω, ΑΣΕ το path tracing για τις μικρές κάρτες, ΣΚΕΤΟ RT low δεν τρέχει με 60αρι χωρίς FG εκτός και αν ρίξεις dlss ultra performance σε 1440p που ειλικρινά δεν βλέπεται + medium preset.

Και εννοείται η AMD έχουν ακόμα χειρότερη εμπειρία, αλλά εδώ βλέπουμε ότι δεν έχει καν σημασία, γιατί ούτε ο mid/low range nvidia χρήστης έχει νόημα να ανοίξει RT γιατί η κάρτα του δεν τρέχει ούτε το LOWEST RT preset.

Εκτός και αν εσείς παιδιά θα παίρνατε κάρτες για να παίζετε console like frame rates, τι να πω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, just getting started είπε

Βρε συ αυτό είναι με FG ON, δλδ να πέφτεις στα 51 fps με FG on, το base frame rate πόσο λες να είναι;;;; Το input lag πόσο λες να είναι; Μιλάμε τώρα για 25-30 με dlss ούτε καν balanced...

Αλλά ξανά λέω, ΑΣΕ το path tracing για τις μικρές κάρτες, ΣΚΕΤΟ RT low δεν τρέχει με 60αρι χωρίς FG εκτός και αν ρίξεις dlss ultra performance σε 1440p που ειλικρινά δεν βλέπεται + medium preset.

Και εννοείται η AMD έχουν ακόμα χειρότερη εμπειρία, αλλά εδώ βλέπουμε ότι δεν έχει καν σημασία, γιατί ούτε ο mid/low range nvidia χρήστης έχει νόημα να ανοίξει RT γιατί η κάρτα του δεν τρέχει ούτε το LOWEST RT preset.

Εκτός και αν εσείς παιδιά θα παίρνατε κάρτες για να παίζετε console like frame rates, τι να πω...

To DLSS και το FG ειναι απαραιτητα σε τοσο βαρια games ποσο μαλλον οταν ειναι Sponsored Νvidia που ειναι η πρωτη που θα τα προμοταρει.
Πως ειναι δυνατον να περιμενεις απο Mid Range καρτα να παιξει χωρις DLSS και FG σε ενα game που για αρκετο καιρο θα ειναι RT Βenchmark.
Οταν αγοραζεις Mid Range καρτα θα πρεπει να εισαι ετοιμος να κανεις συμβιβασμους, δεν γινεται να περιμενεις οτι θα παιξει τα παντα Max Settings ολα δεξια.
Αν ηταν εφικτο ολοι θα ειχαν Mid Range και δεν θα πουλαγαν τοσες 4080 4090.
Το πως θα συμβιβαστεις εξαρταται απο τον καθε χρηστη .
Καποιοι θα παιξουν με μεγαλυτερο Latency μιας και το game δεν ειναι γρηγορο.
Καποιοι θα παιξουν με χειριστηριο
Καποιοι θα βαλουν DLSS Balanced
Καποιοι θα βαλουν RT Medium
To γιατι θα το κανουν το ξερουν απο την πρωτη μερα που αποφασισαν οτι το ταβανι τους ειναι τα 600€.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όλο το σύστημα κοστίζει λιγότερο από μια 4090, οπότε γιατί να περιμένω να τρέχει τα πάντα όλα από PT; Αν ξεκολλήσουμε λίγο το κεφάλι μας από το "όλα δεξιά" αλλάζουν τα πράγματα. Εγώ αν σετάρω τις ρυθμίσεις ώστε με DLSS Q και FG να έχω 80 fps που είναι εντάξει για το latency (ιδανικά θες κοντά στα 90, αλλά το AW2 είναι πολύ slow paced και σε πολλά σημεία walking sim οπότε και με 80 είναι οκ), το game και πάλι δείχνει καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα εκτός του CP77 με PT (το οποίο όμως χάνει πολύ λόγω του oversharpeness). Οπότε; Ποιο είναι το πρόβλημα; Μακάρι να ήταν έτσι όλα τα games. Στο Starfield για να έχω 60αρι στάνταρ το game θα δείχνει χάλια είτε λόγω settings είτε λόγω FSR. Που και εκεί αν θέλω βάζω dlss 3 mod, όλα δεξιά, upscaling στο 100% (άρα DLAA) και λόγω του FG έχω 90+ fps και δείχνει και πολύ καλύτερο ακριβώς λόγω του DLAA..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Άστο, ο Arkin βλέπει μόνο στατικές εικόνες.

Σε στατικές εικόνες και το FSR Performance καλό είναι, που λέει ο λόγος. 🤣

Προφανώς και έχει διαφορά, και στο AW2, το DLSS Performance και από τα υπόλοιπα DLSS και από το DLAA.

Απλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι το DLSS Performance είναι πολύ καλό. Είναι π.χ. σαν DLSS Balanced άλλων παιχνιδιών.

Έχω ανεβάσει και βίντεο σε κίνηση και στατικές με 300% ζουμ. Προφανώς δεν είναι παντού έτσι το dlss performance στο Alan wake είναι υποδειγματικο όμως με το τελευταίο dll και με C preset. 

Μπορεί όποιος θέλει να κάνει μια δοκιμή και να γράψει όπως εγώ που 2 3 ώρες το δοκίμασα και τεσταρα αρκετά presets και ρυθμίσεις. Πιο πίσω θα βρεις και βίντεο και τις εικόνες. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα ηθελα το αναποδο απο αυτα που συζητατε τοσες σελιδες, ισως με ενα disclaimer οτι προοριζεται για μελλοντικες καρτες (ισως locked καπως μεσα στο menu αλα android developer options?):

Ultra+ settings με πολλα περισσοτερα bounces (ισως να εχει ενα slider?), full pathtracing GI, native αναλυσεις σε ολα τα shadows reflections, τιγκα volumetrics, και και και.

Οκ θα βγαζει 9 fps μια 4090 αλλα οταν βγει μια 6090-7090 θα λεμε wow.

Το ειδα το game σε ενος φιλου απο το θειο, 4070 1440p dlls q medium preset ολα + fg  55-60 fps στο δασος, πολυ εντυπωσιακο αλλα εβλεπα τα artifacts του FG στους υποτιτλους και στα φυλλα στην κινηση.

Στο δικο μου pc (3080ti) δεν το εβαλα, παιζω και σε 4k οποτε θα χρειαζομαι dlss p με PT low για να εχω 60 υποθετω και αν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Εγω παλι θα ηθελα το αναποδο απο αυτα που συζητατε τοσες σελιδες, ισως με ενα disclaimer οτι προοριζεται για μελλοντικες καρτες (ισως locked καπως μεσα στο menu αλα android developer options?):

Ultra+ settings με πολλα περισσοτερα bounces (ισως να εχει ενα slider?), full pathtracing GI, native αναλυσεις σε ολα τα shadows reflections, τιγκα volumetrics, και και και.Οκ θα βγαζει 9 fps μια 4090 αλλα οταν βγει μια 6090-7090 θα λεμε wow.

Το ειδα το game σε ενος φιλου απο το θειο, 4070 1440p dlls q medium preset ολα + fg  55-60 fps στο δασος, πολυ εντυπωσιακο αλλα εβλεπα τα artifacts του FG στους υποτιτλους και στα φυλλα στην κινηση.

Στο δικο μου pc (3080ti) δεν το εβαλα, παιζω και σε 4k οποτε θα χρειαζομαι dlss p με PT low για να εχω 60 υποθετω και αν.

 

Μεχρι να βγουν οι 6090-7090 θα εχει Patchαριστει 1000 φορες οπως εγινε και με το Cp2077,,ισως εχει βγει και 3.
Aλλα γραφικα και αλλα Settings ειχε οταν βγηκε το Cp2077 και αλλα τωρα με τις 4000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:


Πως ειναι δυνατον να περιμενεις απο Mid Range καρτα να παιξει χωρις DLSS και FG σε ενα game που για αρκετο καιρο θα ειναι RT Βenchmark.
Οταν αγοραζεις Mid Range καρτα θα πρεπει να εισαι ετοιμος να κανεις συμβιβασμους, δεν γινεται να περιμενεις οτι θα παιξει τα παντα Max Settings ολα δεξια.

Το πως θα συμβιβαστεις εξαρταται απο τον καθε χρηστη .

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες, άλλωστε το PC gaming για αυτό είναι και πολύ ανώτερο από τις κονσόλες, γιατί το παραμετροποιείς και το φέρνεις στα μέτρα/απαιτήσεις σου.

Αλλά εξαρχής δεν είναι αυτό που είπα. Ούτε για native μίλησα ούτε για όλα δεξιά. Το χαμηλότερο RT preset με PT προφανώς off δεν τρέχει η 4070 με dlss quality με πάνω από 50 πραγματικά καρέ. Άρα το compromise εδώ για όσους δεν θέλουν FG είναι αναγκαστικά RT OFF.

Αυτό δεν είναι απλά compromise, είναι "δεν χρησιμοποιώ το feature για το οποίο προωθείται η κάρτα".

Τώρα περιμένω απλά να ξανά γράψετε όλοι το κλασικό "όλα δεξιά" και RT future tech κλπ οπότε το αφήνω εδώ γιατί κάνουμε κύκλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρίσκω λόγο κάποιος να μην θέλει FG. Απλά προσαρμόζεις λίγο τα settings ώστε να είσαι στα 50-60 σαν βάση και βάζεις και FG και έτοιμος.

Ειδικά στις 7000 AMD που παίζει σε όλα τα games (ώστε και με αυτά τα limitations που έχει τώρα στην αρχή) είναι όλα τα λεφτά.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, just getting started είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες, άλλωστε το PC gaming για αυτό είναι και πολύ ανώτερο από τις κονσόλες, γιατί το παραμετροποιείς και το φέρνεις στα μέτρα/απαιτήσεις σου.

Αλλά εξαρχής δεν είναι αυτό που είπα. Ούτε για native μίλησα ούτε για όλα δεξιά. Το χαμηλότερο RT preset με PT προφανώς off δεν τρέχει η 4070 με dlss quality με πάνω από 50 πραγματικά καρέ. Άρα το compromise εδώ για όσους δεν θέλουν FG είναι αναγκαστικά RT OFF.

Αυτό δεν είναι απλά compromise, είναι "δεν χρησιμοποιώ το feature για το οποίο προωθείται η κάρτα".

Τώρα περιμένω απλά να ξανά γράψετε όλοι το κλασικό "όλα δεξιά" και RT future tech κλπ οπότε το αφήνω εδώ γιατί κάνουμε κύκλους.

To οτι το game ΠΡΕΠΕΙ να εχει 50-60FPS για να ανοιξεις το FG ειναι μονο για γρηγορα games.
Στο CP2077 πχ επαιρνες ενα αυτοκινητο ή μια μηχανη και ετρεχες δεν πηγαινες σε ρυθμους Super Market.
Oταν εχεις ενα Turned Based. ενα MMO ή ενα game με ενα χαρακτηρα που κανει περιπατο δεν ειναι απολυτο οτι το Base FPS πρεπει να ειναι 50.
Μπορει δηλαδη και με 40 Base να ειναι οκ για να ανοιξεις FG.
Aυτο βεβαια πρεπει να το δοκιμασεις και να κρινεις εσυ αν σου κανει.
Εγω εχω φιλους που παιζουν χρονια στα 30FPS και δεν εχω ακουσει ενα παραπονο, δεν βαζουν καν FPS meter για να δουν ποσα εχουν, απλα παιζουν.
Αυτοι στα 40 δεν θα εβαζαν καν FG :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν το cyberpunk και το aw2 είναι τα πρώτα δείγματα για το μέλλον, νομίζω ότι οι developers βαδίζουν προς μια καλή κατεύθυνση.

Ας σκεφτούμε ότι τα τελευταία 35 χρόνια όλες οι εταιρείες πρακτικά προσπαθούσαν να ξεγελάσουν το μάτι με rasterization κόλπα. Επαγγελματίες από διάφορους κλάδους του σχεδιασμού και της οπτικής επικοινωνίας έχτισαν καριέρες (και βασικά πήραν σύνταξη πλέον) βελτιστοποιώντας ακριβώς αυτά τα κόλπα. Προφανώς το raster έχει φτάσει σε πολύ-πολύ καλό επίπεδο.

Το rt στα παιχνίδια είναι τεχνολογία σε προνηπιακό στάδιο. Η επόμενη 2ετία θα συνεχίσει να είναι κάπως meh αλλά μετά θα δούμε πολύ δυνατά πράγματα σε πολύ αξιοπρεπή fps.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...