Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Περί photorealism, θυμάμαι μέσα/τέλη 90s που κάποια παιχνίδια είχανε photorealistic γραφικά που φυσικά δεν ήταν τίποτε άλλο παρά κάποιο background και pixelated protagonists, και ήμουνα και φανατικός στα πρώτα 3/4. Όλοι οι φίλοι μου ήτανε υπέρ των παραδοσιακών γραφικών.. ΤΟΤΕ!

Σήμερα αυτοί έχουνε ξετρελαθεί με τα 2 αυτά βιντεο που ανεβάσατε... και γω από την άλλη περιμένω πως και πως να τελειώσω το PC και να βάλω το ratchet&clank γιατί από όλα τα νέα games σε PC τα τελευταία 2 χρόνια αν βάλουμε το CP2.0 στην άκρη δεν με έχουν ξετρελάνει και πάρα πολύ. Μου άρεσε αρκετά εκείνο με τον Wukong το Κινέζικο, το ratchet, το AW2, το Remnant2 (ναι ναι), και φυσικά ΤWW3 το οποίο είναι από μόνο του κάτι ξεχωριστό άσxετα με τα γραφικά. 

Πέρα από τα παιχνίδια benchmark, με τι καίγεστε οι περισσότεροι?

Με bg3 με τι άλλο; Είναι προς το παρόν (τελείωσα act1) ότι πιο κοντινό έχω παίξει σε pen and paper rpg d&d. Εξαιρετική δουλειά το πρώτο act. Αν και διάβασα κάπου ότι τα αλλά δυο δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Θα δούμε.  Μόλις είδα και τον θρύλο των φοιτητικών μου χρόνων τον elminster και μου ήρθε μια νοσταλγία για τότε που έπαιζα με την παρέα μέχρι το πρωί pnp d&d σαν φοιτητής, όταν δεν υπήρχε γυναικοδουλειά!😂😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Παίδες έχω πρόβλημα σε unreal engine 5 παιχνίδι 

Crashαρει η unreal συνέχεια 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι να πειράξω μπας και, για να περιμένω κάνα update? 

Κάτι έχω κατά νου και θα το κοιτάξω το βράδυ, ελπίζω να μην είναι αυτό 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Εγώ με το Paint the Town Red

Ελα ρε συ παιζεις αυτον τον παιχνιδαρο? Θεικο παιχνι και το campaign και τα scenario με τα challenge mode και η arena ειναι τρελα fun. Το campaign κοιτα να το τερματισεις στα τελευταια run απλα εισαι αφθαρτος με το level up και τα οπλα που θα εχεις. Βαρουσα 4ωρα 5ωρα χωρις να το καταλαβω. Και μετα πιασε rollerdrome. 

Spoiler

Screenshot-3.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Arkin said:

Ελα ρε συ παιζεις αυτον τον παιχνιδαρο? Θεικο παιχνι και το campaign και τα scenario με τα challenge mode και η arena ειναι τρελα fun. Το campaign κοιτα να το τερματισεις στα τελευταια run απλα εισαι αφθαρτος με το level up και τα οπλα που θα εχεις. Βαρουσα 4ωρα 5ωρα χωρις να το καταλαβω. Και μετα πιασε rollerdrome. 

  Hide contents

Screenshot-3.png

 

Ναι φίλε, είναι από τα παιχνιδάκια που σε αιφνιδιάζουν. Απλό και εθιστικό, κάψιμο εντελώς. Το rollerdome το έχω στη wishlist εδώ και καιρό, στο xmas sale του steam θα το χτυπήσω, μεταξύ άλλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πρέπει να υπάρχει ποινική ρήτρα στο συμβόλαιο της Remedy να μην μπορεί καμία 3ΧΧΧ κάρτα να το τρέξει έστω και με υποψία ray tracing, ούτε καν σε 480p. Δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς πώς γίνεται με 3Χ την ισχύ σε raster και ~4-5Χ σε RT από την εποχή του Control(2080Ti) να βλέπεις αυτό το χάλι.

Σε 3090Ti σε QHD με DLSS Performance (αρκετά καλό για performance) παίζει με 60-80fps με τέρμα + preset RT low.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xartemporas είπε

Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερο soundtrack για αυτό από το σημείο που το έβαλα... 

Πουλάει τα brackets που δεν αγόρασαν ποτέεεεεε 😅 εκτός αν είναι κάποιο χαζό preview trick

Σκέψου το dueto τον τυπά με τα brackets και τον πέτσινο να του απαντάει στο επόμενο verse.. .

 

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kkatzos said:

Σε 3090Ti σε QHD με DLSS Performance (αρκετά καλό για performance) παίζει με 60-80fps με τέρμα + preset RT low.

Μόλις πέρασα τον τελευταίο driver (546.01) και βλέπω 60-65fps σε uwqhd με dlss quality (όλα δεξιά εκτός από path tracing σε low) στην 3090Ti - εκτός από το δάσος που πέφτει και στα 50 περιστασιακά. Με τον προηγούμενο (είχα μείνει 3 drivers πίσω) η ampere σερνόταν κυριολεκτικά, με dlss perf έβλεπα ~35άρια. Αρχίζει να σουλουπώνεται το παιχνίδι και θα αποτελεί μέτρο σύγκρισης για ότι βγαίνει στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, this.is.elia είπε

εκτός από το δάσος που πέφτει και στα 50 περιστασιακά.

Ναι, δεν έχω ξεκινήσει το παιχνίδι κανονικά.

Στο δάσος είμαι ακόμα ;) οπότε το 60-80fps στο δάσος αναφέρεται. Αργότερα είναι πιο ελαφρύ το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kkatzos είπε

Σε 3090Ti σε QHD με DLSS Performance (αρκετά καλό για performance) παίζει με 60-80fps με τέρμα + preset RT low.

Το λες με δόση ειρωνείας φαντάζομαι.

Σκέτο RT(preset low)=RT shadows+καλύτερο denoising. Kοστίζει στην 4080, με 3ης γενιάς tensor cores, 25% των επιδόσεων. Ούτε σε Turing τέτοια φαιδρά! Πάμε ήδη 4 χρόνια πίσω, αλλά ΟΚ, βάσει των αρχικών μου ισχυρισμών.

Στο δάσος με βροχή και ό,τι αυτό συνεπάγεται(reflections, fog κ.α.) με την 4080 έχω drops μέχρι τα ~70fps σε 720p με αυτά που λες. Άρα ναι, δεν υπάρχει περίπτωση η 20%-30% πιο αργή 3090Ti(1500€ μετά το mining) να εγγυάται 60.

Το παιχνίδι είναι όλεθρος σε optimization. Ειδική παραγγελία του Χουάνγκ για να τελειώσει τις ampere μιας και στερούνται FG. Μόνο το CP2077 δείχνει τις δυνατότητες του RTX με full path tracing, εκατοντάδες πηγές φωτός και ανθρώπινα frame rates. Το δούλευαν όμως και πόσα χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Στο δάσος με βροχή και ό,τι αυτό συνεπάγεται(reflections, fog κ.α.) με την 4080 έχω drops μέχρι τα ~70fps σε 720p με αυτά που λες. Άρα ναι, δεν υπάρχει περίπτωση η 20%-30% πιο αργή 3090Ti(1500€ μετά το mining) να εγγυάται 60.

 

12 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Μόλις πέρασα τον τελευταίο driver (546.01) και βλέπω 60-65fps σε uwqhd με dlss quality (όλα δεξιά εκτός από path tracing σε low) στην 3090Ti - εκτός από το δάσος που πέφτει και στα 50 περιστασιακά. Με τον προηγούμενο (είχα μείνει 3 drivers πίσω) η ampere σερνόταν κυριολεκτικά, με dlss perf έβλεπα ~35άρια. Αρχίζει να σουλουπώνεται το παιχνίδι και θα αποτελεί μέτρο σύγκρισης για ότι βγαίνει στο μέλλον.

Αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις ;)

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το παιχνίδι είναι όλεθρος σε optimization. Ειδική παραγγελία του Χουάνγκ για να τελειώσει τις ampere μιας και στερούνται FG. Μόνο το CP2077 δείχνει τις δυνατότητες του RTX με full path tracing, εκατοντάδες πηγές φωτός και ανθρώπινα frame rates. Το δούλευαν όμως και πόσα χρόνια.

Σε αυτό δε διαφωνώ. Το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για FG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...