Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε όπως και να το κάνουμε είναι κάπως το να έχεις το greatest και να πρέπει να ρίχνεις γραφικά μπας και μείνεις στα 60 καρέ. Δηλαδή αν για λόγους (γραφικά, story, παραγωγή) -που αυτή τη στιγμή δεν έχω δει ακόμη να δικαιολογούν τα περισσότερα games για μένα- 2Κ€ σε αγορά κάρτας κι έστω αν δεν έπαιζε maxed out 4K 60 ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ θα ξενέρωνα άσχημα. 

Δε ξέρω εγώ από τη στιγμή που μια κάρτα το κάνει αυτό σημαίνει ώρα γι' αλλαγή. Πάμε γι άλλα. Για παράδειγμα, θα φέρω κάτι από το παρελθόν με την GTX 770 (2GB) το 2016 που αναγκαζόμουν να ρίχνω γραφικά στο Rise of The Tomb Raider (medium-low). Σε όντως next gen τίτλο, τότε. Από τότε το άλμα τώρα έγινε αλλά είναι ικανό στο να δικαιολογήσει τις σχεδόν 3πλάσιες τιμές;

Όντως "NEXT" gen που να πέσει το μασελιδι κάτω δεν έχω δει ακόμη όπως το θέλω ΕΓΩ. Κάτι λέει το Cyperpunk κάτι και το AW2 αλλά έχουμε ακόμη πολύ μακρινό δρόμο. Σύμφωνα με τα δικά μου στάνταρ. Θέλω να δω φωτορεαλισμο - animation - realistic κίνηση χαρακτήρα - καλό story (που πάσχει περισσότερο η γενια μας στο θέμα γραφή σεναρίου περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο τομέα) - σαν να βλέπω ταινία αλλά να λαμβάνω μέρος σε αυτή, σαν το παρακάτω, το οποίο "υποτίθεται" είναι real. Ντύσε το και με ωραίο στορυ και τότε θα πω "ΚΑΙ ΝΑΙ, 1000€ για κάρτες γραφικών αξίζουν. Πάρε τα φράγκα."

ΜΕΧΡΙ τότε λοιπόν, σε καμια 15-αρια χρόνια ακόμη, έχουμε καιρό. Τα 650€ θα είναι το max ποσό για gpu για μένα. 

Τυπικό παράδειγμα. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητα κακό να υπάρχουν games που να γονατίζουν ακόμη και την 4090 γιατί σημαίνει ότι pushαρουν τα visuals και μπορείς να τα παίξεις και με future hardware. Αρκεί φυσικά να scalάρουν σωστά και να παίζουν με ωραία visuals και σε χαμηλότερες κάρτες.

Παράδειγμα παιχνιδιού....

*Βλέπε starfield

Funny GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Ε όπως και να το κάνουμε είναι κάπως το να έχεις το greatest και να πρέπει να ρίχνεις γραφικά. Δε ξέρω εγώ από τη στιγμή που μια κάρτα το κάνει αυτό σημαίνει ώρα γι' αλλαγή. Πάμε γι άλλα. Για παράδειγμα, θα φέρω κάτι από το παρελθόν με την GTX 770 (2GB) το 2016 που αναγκαζόμουν να ρίχνω γραφικά στο Rise of The Tomb Raider (medium-low). Σε όντως next gen τίτλο.

μα αυτό λέω! δεν ρίχνεις γραφικά ουσιαστικά, ρίχνεις ένα όνομα στο preset, αλλά και πάλι δείχνει καλύτερο από άλλα games με τέρμα τα γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, just_a_dude said:

μα αυτό λέω! δεν ρίχνεις γραφικά ουσιαστικά, ρίχνεις ένα όνομα στο preset, αλλά και πάλι δείχνει καλύτερο από άλλα games με τέρμα τα γραφικά.

Δε ξέρω αν το AW2 είναι το πιο advanced next gen game που να δικαιολογεί στον απόλυτο βαθμό το τι ακριβώς ζητάει για να παίξει ακατέβατα σε 4Κ/2Κ κλπ αλλά είναι ένα καλό σχετικά παράδειγμα -μαζί με το CP * που μπορεί να ειναι too much για τα futuristic δεδομένα μου, θα ήθελα κάτι πιο Blade Runner ύφους, δηλαδή futuristic με άρωμα 80's αισθητικής- ώστε να ξεκινήσουν κι άλλοι να push-άρουν γραφικά τα οποία όμως να συνοδεύονται φυσικά από ενδιαφέρον story και ρεαλισμό. Βαρέθηκα προσωπικά να βλέπω γρασίδι και δέντρα από "χαρτόνι", "πλαστικοποιημένα" σαν να τα πέρασες μια στρώση με χώμα μούτρα, αδιάφορα open world χωρίς ουσία και ψυχή, ΑΙ και κίνηση npc's χαρακτήρων σαν "ρομπότ".

Γενικά παίζω παιχνίδια εφόσον έχουν cinematic αύρα. Αλλοι θα διαφωνήσουν ή δίνουν περισσότερο βάση στο gameplay. Σεβαστό βέβαια.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, 7nisiotis said:

Ε όπως και να το κάνουμε είναι κάπως το να έχεις το greatest και να πρέπει να ρίχνεις γραφικά μπας και μείνεις στα 60 καρέ. Δηλαδή αν για λόγους (γραφικά, story, παραγωγή) -που αυτή τη στιγμή δεν έχω δει ακόμη να δικαιολογούν τα περισσότερα games για μένα- 2Κ€ σε αγορά κάρτας κι έστω αν δεν έπαιζε maxed out 4K 60 ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ θα ξενέρωνα άσχημα. 

Δε ξέρω εγώ από τη στιγμή που μια κάρτα το κάνει αυτό σημαίνει ώρα γι' αλλαγή. Πάμε γι άλλα. Για παράδειγμα, θα φέρω κάτι από το παρελθόν με την GTX 770 (2GB) το 2016 που αναγκαζόμουν να ρίχνω γραφικά στο Rise of The Tomb Raider (medium-low). Σε όντως next gen τίτλο, τότε. Από τότε το άλμα τώρα έγινε αλλά είναι ικανό στο να δικαιολογήσει τις σχεδόν 3πλάσιες τιμές;

Όντως "NEXT" gen που να πέσει το μασελιδι κάτω δεν έχω δει ακόμη όπως το θέλω ΕΓΩ. Κάτι λέει το Cyperpunk κάτι και το AW2 αλλά έχουμε ακόμη πολύ μακρινό δρόμο. Σύμφωνα με τα δικά μου στάνταρ. Θέλω να δω φωτορεαλισμο - animation - realistic κίνηση χαρακτήρα - καλό story (που πάσχει περισσότερο η γενια μας στο θέμα γραφή σεναρίου περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο τομέα) - σαν να βλέπω ταινία αλλά να λαμβάνω μέρος σε αυτή, σαν το παρακάτω, το οποίο "υποτίθεται" είναι real. Ντύσε το και με ωραίο στορυ και τότε θα πω "ΚΑΙ ΝΑΙ, 1000€ για κάρτες γραφικών αξίζουν. Πάρε τα φράγκα."

ΜΕΧΡΙ τότε λοιπόν, σε καμια 15-αρια χρόνια ακόμη, έχουμε καιρό. Τα 650€ θα είναι το max ποσό για gpu για μένα. 

Τυπικό παράδειγμα. 


το πρωτο ειναι scripted video που ταβηξε καποιος με action camera στο μετωπο,

το δευτερο ειναι απλα ενα render scene ενος διαδρομου τπτ περισσοτερο

ειχα δει προσφατα ενα driving game demo που τα γραφικα του ηταν τυπου street view google maps

η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο να εχουμε το wow effect στα γραφικα καθε 2 χρονια που βγαινουν νεες καρτες, αυτο συμβαινει καθε 5-10 χρονια και συνηθως γινεται τοσο ομαλα που σχεδον δεν το καταλαβαινουμε

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

"ΑΙ και κίνηση npc's χαρακτήρων σαν "ρομπότ".

 

Απο γραφικα καλα ειμαστε ακομα και σε παιχνιδια του 14. Στην κινηση και στην AI χανουν τα games και σου χαλανε την εμπειρια. Χιλες φορες smooth και φυσικη κινηση χαρακτηρων και αξιοπρεπη ΑΙ παρα φαντεζι reflections και σκιασεις. Σε ολα τα παιχνιδια το immersion το χαλανε τα χαζα npc και το animation των χαρακτηρων. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Argonaute said:

Στην κινηση και στην AI

Ισχύει περί ΑΙ, έβλεπα gameplay του πρόσφατου Assassin's Creed Mirage. Μιλάμε για τραγελαφική ΑΙ. Δε χαμπαριάζουν τίποτα. Ε μια λύση είναι να μπει όντως πραγματική ΑΙ η οποία θα εκπεδεύεται από πραγματικές κινήσεις παικτών. Να προσφέρει μια αληθοφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ισχύει περί ΑΙ, έβλεπα gameplay του πρόσφατου Assassin's Creed Mirage. Μιλάμε για τραγελαφική ΑΙ. Δε χαμπαριάζουν τίποτα. Ε μια λύση είναι να μπει όντως πραγματική ΑΙ η οποία θα εκπεδεύεται από πραγματικές κινήσεις παικτών. Να προσφέρει μια αληθοφάνεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δε ξέρω αν το AW2 είναι το πιο advanced next gen game που να δικαιολογεί στον απόλυτο βαθμό το τι ακριβώς ζητάει για να παίξει ακατέβατα σε 4Κ/2Κ κλπ αλλά είναι ένα καλό σχετικά παράδειγμα -μαζί με το CP * που μπορεί να ειναι too much για τα futuristic δεδομένα μου, θα ήθελα κάτι πιο Blade Runner ύφους, δηλαδή futuristic με άρωμα 80's αισθητικής- ώστε να ξεκινήσουν κι άλλοι να push-άρουν γραφικά τα οποία όμως να συνοδεύονται φυσικά από ενδιαφέρον story και ρεαλισμό. Βαρέθηκα προσωπικά να βλέπω γρασίδι και δέντρα από "χαρτόνι", "πλαστικοποιημένα" σαν να τα πέρασες μια στρώση με χώμα μούτρα, αδιάφορα open world χωρίς ουσία και ψυχή, ΑΙ και κίνηση npc's χαρακτήρων σαν "ρομπότ".

Γενικά παίζω παιχνίδια εφόσον έχουν cinematic αύρα. Αλλοι θα διαφωνήσουν ή δίνουν περισσότερο βάση στο gameplay. Σεβαστό βέβαια.

Tο δοκίμασα(πρώτη έκδοση) χθες με high preset και PT max και έβγαζε σε 1080p native με DLAA(χωρίς FG) γύρω στα 60fps στο δάσος μετά την επιστροφή από το νεκροτομείο.

Εν τω μεταξύ όταν συνάντησα ελαφρύ πιξέλιασμα στα godrays @ medium(του high preset) και τα γύρισα σε high δεν είδα απολύτως καμία βελτίωση. Είναι αυτό που ανέφερα προηγουμένως. Σε κάποια games το maxed out έχει αισθητή επίπτωση, ενώ σε άλλα είναι για φιγούρα. Για να λέει ο dev ότι δήθεν πουσάρει την τεχνολογία. Εν τω μεταξύ τείνει να εξελιχθεί σε νόμο των games ότι το μαξάρισμα σκιών και volumetrics είναι ο Νο1 παράγοντας γονατίσματος χωρίς ουσιαστική βελτίωση.

Το παιχνίδι δεν εντυπωσιάζει πάντα γιατί παρόμοιους φωτισμούς έχουμε δει σε pre-baked. Άλλο όμως το real-time. Εν τω μεταξύ τα φωτορεαλιστικά demo που δείχνεις απαιτούν πολλά περισσότερα από ένα καλό μοντέλο φωτισμού. Δεν επαρκεί η VRAM για ένα open world με τόσο ποιοτικά assets.

υ.γ.: Το κακό είναι ότι για να έχεις πλήρη RT reflections στο AW2 πρέπει να ανοίξεις έστω και στο low το PT. Το οποίο όμως, όπως έχω πει, χαλάει αρκετά πράγματα ακόμα και στο high. Το software RT πάντως το κοντράρει άψογα και θυμίζει PT medium.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το κακό είναι ότι για να έχεις πλήρη RT reflections στο AW2 πρέπει να ανοίξεις έστω και στο low το PT. Το οποίο όμως, όπως έχω πει, χαλάει αρκετά πράγματα ακόμα και στο high. Το software RT πάντως το κοντράρει άψογα και θυμίζει PT medium.

Δηλαδή στο συγκεκριμένο παιχνίδι PT > software RT (δηλαδή hardware RT off) > RT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Ε όπως και να το κάνουμε είναι κάπως το να έχεις το greatest και να πρέπει να ρίχνεις γραφικά μπας και μείνεις στα 60 καρέ. Δηλαδή αν για λόγους (γραφικά, story, παραγωγή) -που αυτή τη στιγμή δεν έχω δει ακόμη να δικαιολογούν τα περισσότερα games για μένα- 2Κ€ σε αγορά κάρτας κι έστω αν δεν έπαιζε maxed out 4K 60 ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ θα ξενέρωνα άσχημα. 

Δε ξέρω εγώ από τη στιγμή που μια κάρτα το κάνει αυτό σημαίνει ώρα γι' αλλαγή. Πάμε γι άλλα. Για παράδειγμα, θα φέρω κάτι από το παρελθόν με την GTX 770 (2GB) το 2016 που αναγκαζόμουν να ρίχνω γραφικά στο Rise of The Tomb Raider (medium-low). Σε όντως next gen τίτλο, τότε. Από τότε το άλμα τώρα έγινε αλλά είναι ικανό στο να δικαιολογήσει τις σχεδόν 3πλάσιες τιμές;

Όντως "NEXT" gen που να πέσει το μασελιδι κάτω δεν έχω δει ακόμη όπως το θέλω ΕΓΩ. Κάτι λέει το Cyperpunk κάτι και το AW2 αλλά έχουμε ακόμη πολύ μακρινό δρόμο. Σύμφωνα με τα δικά μου στάνταρ. Θέλω να δω φωτορεαλισμο - animation - realistic κίνηση χαρακτήρα - καλό story (που πάσχει περισσότερο η γενια μας στο θέμα γραφή σεναρίου περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο τομέα) - σαν να βλέπω ταινία αλλά να λαμβάνω μέρος σε αυτή, σαν το παρακάτω, το οποίο "υποτίθεται" είναι real. Ντύσε το και με ωραίο στορυ και τότε θα πω "ΚΑΙ ΝΑΙ, 1000€ για κάρτες γραφικών αξίζουν. Πάρε τα φράγκα."

ΜΕΧΡΙ τότε λοιπόν, σε καμια 15-αρια χρόνια ακόμη, έχουμε καιρό. Τα 650€ θα είναι το max ποσό για gpu για μένα. 

Τυπικό παράδειγμα. 

Το unrecord το ειχα δει αλλα το lost fragment οχι, παναγια μ τι αριστουργημα ειναι αυτο, τι ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Δηλαδή στο συγκεκριμένο παιχνίδι PT > software RT (δηλαδή hardware RT off) > RT?

Ανέβασα μια σύγκριση στο νήμα του game. Έκανα όμως ένα λάθος γιατί είχα το RT ανοικτό.

Το software RT πλησιάζει RT και PT medium σε σκιάσεις αλλά έχει αρκετό περισσότερο θόρυβο(ελλείψει RR). Λίγο παραπάνω θόρυβο από το RT+RR. Το PT έχει την πιο καθαρή εικόνα αλλά κρύβει λεπτομέρειες σε μισοσκότεινα σημεία.

Τα παρακάτω στην 1.08 με raster maxed, 1440p με dlssq.

soft_RT:

Spoiler

spacer.png

RT:

Spoiler

spacer.png

PT_low:

Spoiler

spacer.png

PT_med:

Spoiler

spacer.png

PT_high:

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παιχνίδι που σκοπεύει σε πολλές πωλήσεις πρέπει να παίζει καλά και με αξιοπρεπή visuals στο average hardware και όχι στην 4090. Το αν θα έχει και κάποιο ultra τέρμα δεξιά setting που θα γονατίζει ακόμα και την 4090 είναι αδιάφορο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...