Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν τους περισσότερους στο forum του ενδιαφέρει το όλα δεξιά(πιθανώς γιατί έχουν ανάλογες κάρτες), προφανώς θα κρίνουν βάση αυτού.

Αλλοι μπορει να κοιτάξουν και άλλα πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Είναι λάθος να παίρνουμε ως δεδομένο το "όλα δεξιά" πάντως και να κρίνουμε με βάση αυτό μόνο.

Έλα ρε. Όταν εγώ σας έλεγα το πολύ πολύ να κατεβάσει κάποιος details για να παίξει ένα παιχνίδι πριν δυο μήνες μου λέγατε τα δικά σας για το dlss…άντε χαίρομαι που το μάθαμε το όχι όλα δεξιά. 😂😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έλα ρε. Όταν εγώ σας έλεγα το πολύ πολύ να κατεβάσει κάποιος details για να παίξει ένα παιχνίδι πριν δυο μήνες μου λέγατε τα δικά σας για το dlss…άντε χαίρομαι που το μάθαμε το όχι όλα δεξιά. 😂😉

why not both? Ειδικά αν είναι καλό το implementation του dlss. Πάντως αυτό που λέω δεν πάει σε όλα τα games. Δεν scalαρουν όλα τόσο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, αποστόλης said:

Ισχύει ότι η am5 πλατφόρμα έχει long boot times?

Όχι. Ακριβώς ίδια με z790.

Αυτό που κάνει περισσότερο χρόνο είναι το initialization του BIOS λόγω του χαζού memory training της amd (το οποίο παρακάμπτεται στα περισσότερα bios).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

απλά εννοώ ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να βγάζουμε άχρηστες κάρτες όταν δεν μπορούν να τρέξουν το βαρύτερο ή το δεύτερο βαρύτερο game ever με όλα δεξιά. Ειδικά όταν scalάρει και δείχνει τόσο καλό ακόμη και με χαμηλωμένα settings. Έτσι πρέπει να είναι τα games. Το "όλα δεξιά" να είναι μόνο για το top dog και από εκεί και κάτω να scalαρει ωραία.

Τι να το κάνω αν ένα game στα ultra δείχνει χειρότερο από τα low του AW2; Για να λέω ότι τρέχω ultra;

Άχρηστες είναι. Αν δε μπορούν να τρέξουν τίμιο καθαρό raster σε 4k με PT και 60 fps ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν υπάρχει λόγος να τις αγοράσουμε. Ούτε αυτές ούτε το παιχνίδι. Που δε μας αρέσει κιόλας.

Έρχομαι από 6700 πχ που παίζει 4k καθαρό raster και θα καταδεχθώ να παίξω με upscaler η με dlss3 που ανεβάζει και το latency; Δεν είστε καλά μου φαίνεται.

Spoiler

Μην ανεβάζετε πίεση και σας  πετάγονται οι φλέβες. Χιουμοράκι κάνουμε.😁😁

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα απλά βλέπω ότι όταν βγαίνει ένα τόσο βαρύ game όλοι τρελαίνονται χωρίς λόγο. Στο techpowerup η 6600ΧΤ σε 1080p native ultra (χωρίς RT φυσικά) βγάζει 45fps στο AW2. Άρα στα medium θα βγάζει 60αρι και το game ακόμη και στα medium δείχνει μπόμπα. Και σιγά το τέρας την 6600ΧΤ. Δεν χρειάζεσαι 4090 για να το απολαύσεις, εκεί θέλω να καταλήξω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Χαιρετώ την παρέα, έφτιαξα ένα βιντεάκιο με το περφορμανς του Alan Wake 2 και κατέληξα στο απρόσμενο συμπέρασμα ότι χρειάζομαι μια 4090.

Απρόσμενες αναλύσεις και settings θέλουν απρόσμενα μεγάλα ποσά για κάρτες και για πάνω από 2 χρόνια ούτε κουβέντα. Οποιος θέλει γωνίες θέασης που να ξεπερνούν ακόμα και το σύγχρονο σινεμά είναι καταδικασμένος να μην πέφτει ποτέ κάτω από ΧΧ90 μοντέλο. Δεν άλλαξε κάτι με το AW2.

20 ώρες πριν, dem είπε

πω ρε φίλε...

Τώρα αυτό το παιχνίδι κάνει καλό στις  nVidia με RTX ή τις απομυθοποιεί και αυτές και το RTX?

ήρεμα ρωτάω.  

εντωμεταξύ η 3090ti είναι το top dog της αμέσως προηγούμενης γενιάς . . . και σέρνεται με αυτό το οπτικό αποτέλεσμα . . . 

 

Το RTX υποτίθεται ότι θα σου έδινε καλύτερο αποτέλεσμα με μικρότερο κόστος γιατί βασίζεται σε εξειδικευμένο hw. Όμως δεν συνέβη ποτέ γιατί κάπως πρέπει να πουληθεί η νέα σειρά από ένα δήθεν DRM free game. Αυτή είναι η πραγματική ξεφτίλα.

Σχετικά με τα άλλα. Είναι στο χέρι σου να καταλάβεις ότι κάποια settings δεν προσθέτουν σχεδόν τίποτα οπτικά και γονατίζουν την κάρτα. Όπως είναι και στο χέρι σου να καταλάβεις ποια οθόνη και ανάλυση σου προσφέρει το ιδανικό immersion(να μην σχολιάσουμε κάτι Kingston HyperX Cloud σε κατά τα άλλα πανάκριβα desktop για "ονειρική" εμπειρία gaming) χωρίς αυχενικά και ναυτία. Οι υπερβολές πάντοτε κόστιζαν δυσανάλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς στο εδώ θέμα, το όλα δεξιά, έχει σχέση με το θέμα, τώρα το αν έχει κάποια επίδραση κάτι τέτοιο, στο αν θα ευχαριστηθεί κάποιος ένα παιχνίδι περισσότερο ή λιγότερο... Εγώ πχ παίζω αρκετά παιχνίδια που δε ξεκινάνε τους ανεμιστήρες της κάρτας.... 

 

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "όλα δεξιά" που είπα αναφερόταν πιο πολύ στο γεγονός ότι όταν βγαίνει ένα game σαν το CP77 ή το AW2 βγαίνουν διάφοροι και μας πρήζουν τις μπάλες ότι "θες 1500 ευρώ κάρτα για να το παίξεις", "το RT είναι άχρηστο γιατί δεν τρέχει σε καμιά κάρτα" και άλλες τέτοιες γελοιότητες που δεν έχουν κανένα νόημα γιατί τα συγκεκριμένα games μπορείς να τα παίξεις και σε πιο "γήινες" κάρτες με πιο χαμηλά settings και δείχνουν μια χαρά. Ενώ υπάρχουν άλλα που για να παίξεις με πιο αδύναμη κάρτα το game θα δείχνει σαν PS2..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάποιος που θέλει να αγοράσει κάρτα, πρώτα θα δει πως τα πάει η μελλοντική κάρτα του με όλα δεξιά στην ανάλυση που τον ενδιαφέρει, τώρα πχ εγώ από shadows δε νιώθω 🤣🤣, παλιά αν ένα game είχε off το επέλεγα 🤣

Αν βγουν αρκετά παιχνίδια όπως τα Alan2, δεν το έχω παίξει, και το cp2077 καλό θα είναι κάποιος να το βάζει σοβαρά ως κριτήριο αγοράς, εφόσον θέλει το max eye candy 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Νομίζω κάποιος που θέλει να αγοράσει κάρτα, πρώτα θα δει πως τα πάει η μελλοντική κάρτα του με όλα δεξιά στην ανάλυση που τον ενδιαφέρει, τώρα πχ εγώ από shadows δε νιώθω 🤣🤣, παλιά αν ένα game είχε off το επέλεγα 🤣

Αν βγουν αρκετά παιχνίδια όπως τα Alan2, δεν το έχω παίξει, και το cp2077 καλό θα είναι κάποιος να το βάζει σοβαρά ως κριτήριο αγοράς, εφόσον θέλει το max eye candy 

 

 

ναι βρε εννοείται, απλά εμένα το σκεπτικό μου δεν είναι αυτό. αυτό που λέω είναι ότι σε αυτά τα παιχνίδια δεν είσαι χαμένος από χέρι αν δεν έχεις top dog ακριβώς γιατί είναι optimized. οπότε είναι μύθος ότι για να παίξεις θες αποκλειστικά 4090. Για να παίξεις με όλα τέρμα ναι προφανώς θες 4090, Χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. Πάντα συνέβαινε αυτό. Όπως και για να τρέξεις με 420 θες Bugatti. Ε ναι. Ενώ όμως άλλα games, για να τα κάνεις να τρέξουν σε χαμηλότερες κάρτες θα δείχνουν χάλια. Γι' αυτό θέλουμε games σαν το AW2, γιατί scalαρουν. Βλέπει αυτός που έσκασε 1500 το eye candy του με όλα τέρμα δεξιά αλλά και ο άλλος με μια απλή κάρτα μπορεί να παίξει χωρίς να του καεί ο αμφιβληστροειδής.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Το "όλα δεξιά" που είπα αναφερόταν πιο πολύ στο γεγονός ότι όταν βγαίνει ένα game σαν το CP77 ή το AW2 βγαίνουν διάφοροι και μας πρήζουν τις μπάλες ότι "θες 1500 ευρώ κάρτα για να το παίξεις", "το RT είναι άχρηστο γιατί δεν τρέχει σε καμιά κάρτα" και άλλες τέτοιες γελοιότητες που δεν έχουν κανένα νόημα γιατί τα συγκεκριμένα games μπορείς να τα παίξεις και σε πιο "γήινες" κάρτες με πιο χαμηλά settings και δείχνουν μια χαρά. Ενώ υπάρχουν άλλα που για να παίξεις με πιο αδύναμη κάρτα το game θα δείχνει σαν PS2..

Spoiler

Πιπέρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι βρε εννοείται, απλά εμένα το σκεπτικό μου δεν είναι αυτό. αυτό που λέω είναι ότι σε αυτά τα παιχνίδια δεν είσαι χαμένος από χέρι αν δεν έχεις top dog ακριβώς γιατί είναι optimized. οπότε είναι μύθος ότι για να παίξεις θες αποκλειστικά 4090. Για να παίξεις με όλα τέρμα ναι προφανώς θες 4090, Χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. Πάντα συνέβαινε αυτό. Όπως και για να τρέξεις με 420 θες Bugatti. Ε ναι. Ενώ όμως άλλα games, για να τα κάνεις να τρέξουν σε χαμηλότερες κάρτες θα δείχνουν χάλια. Γι' αυτό θέλουμε games σαν το AW2, γιατί scalαρουν. Βλέπει αυτός που έσκασε 1500 το eye candy του με όλα τέρμα δεξιά αλλά και ο άλλος με μια απλή κάρτα μπορεί να παίξει χωρίς να του καεί ο αμφιβληστροειδής.

Το αποκλειστικά 4090 νομίζω, εγώ έτσι το ένιωσα🤣, προωθήθηκε από τα μέσα και τον ίδιο το πέτσινο , 2κ κάρτα να τη θεωρούμε value for money 🤣 ξέρω γω, άλλο το ότι είναι η δυνατότερη και αν σε παίρνει από λεφτά πας με κλειστά μάτια 🤣

Το Alan2 από ότι λένε δείχνει ωραίο και χωρίς τα πάντα όλα, και έτσι όντως θα έπρεπε να είναι όλα τα παιχνίδια, αν βγει ποτέ σε Steam ίσως να το παίξω, από το θείο  έχω σταματήσει να δανείζομαι παιχνίδια 🤣 καιρό τώρα 

Αλλά ξανά λέω σε θέμα με Hardware πρέπει να λέμε πως τα πάει το Hardware με τα καινούργια software καλούδια, Δε νομίζω ότι κάποιος λέει ότι αν δεν έχεις 4090 δε παίζεις 🤣 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...