Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το χειρότερο όλων είναι ότι πλέον κυκλοφορούν παιχνίδια κυριολεκτικά με βάση το Upscale οπως το Remnant 2.

 

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

όπως και ένα σωρό άλλα (Remant 2 π.χ.)

Δεν ξέρω πως ήταν στην αρχή αλλά τώρα, μετά από 4-5 updates, παίζει καλά το Remnant II.

QHD native παίζει με 85-90fps και με DLSS Q στα 120-130fps. Σε 3090Ti.

(φουλαρισμένα όλα εννοείται)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

17 ώρες πριν, Arkin είπε

Ειναι ρισκο λογο coil whine αλλα ναι η tuf ειναι η καλυτερη. Τι να το κανεις να ειναι αθορυβη ομως και να σε τρυπαει το τυμπανο απο το whine.

Οι νέες TUF οι OG είναι μικρότερες σε μέγεθος με ελάχιστα χειρότερα vrm από τις αρχικές και το pcb και την ψύκτρα της 3090ti. Με αυτό τον τρόπο φαίνεται ότι έχει επιλυθεί το θέμα του coil whine και οι θερμοκρασίες είναι άριστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

όπως και το city skylines, όπως και ένα σωρό άλλα (Remant 2 π.χ.) χωρίς όμως να βλέπουμε κάτι φοβερό από γραφικά. Πραγματικά τι έχει παιχτεί; Η 4070 σε old gen games χωρίς RT και μάλιστα σε καλά (RDR2, Gears 5, Horizon Zero Dawn) βγάζει 100αρια fps και τα games δείχνουν φοβερά. Τώρα παλεύει για τα 50-60 40-50 και σιγά τα visuals, πέρα από 1-2 games.

Skylines, Remnant II και Lord of the Fallen εχουν βγει Patches που βελτιωνουν καπως τα FPS σε σχεση με τα πρωτα reviews και φανταζομαι θα βγουν και αλλα.
Αυτα ομως οπως και οι dedicated drivers απο τις εταιριες, θα επρεπε να βγαινουν πριν τη κυκλοφορια ή την ιδια μερα και οχι μερες μετα.
Κατα τα αλλα ναι τα περισσοτερα δεν δικαιολογουν τις απαιτησεις σε σχεση με το οπτικο αποτελεσμα για 2023.
Το Alan Wake 2 ισως ειναι απο τα λιγα που οντως εχει πολυ καλα γραφικα και ωραιο story που αρεσει στο φιλο μου τον @Tambas91

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το Alan Wake 2 ισως ειναι απο τα λιγα που οντως εχει πολυ καλα γραφικα και ωραιο story που αρεσει στο φιλο μου τον @Tambas91

το alan wake φαίνεται να έχει όλο το πακέτο πράγματι... το πρώτο gameplayακά με είχε κουράσει λίγο μιας και ήταν αρκετά επαναλαμβανόμενο με ιδιους εχθρούς αλλα η ιστορία και η ατμόσφαιρα με κράτησε σίγουρα θέλω να το δοκιμάσω και το 2 με pt που σαν πρώτη ματια φαίνεται πολύ όμορφο! 

προς το παρών παίζω μονο hogwarts legacy και μετά πιάνω το cyber που για να λέμε και την αλήθεια άμα περάσεις texture mods μαζί με το game filter τις nvidia όντως μοιάζει για game 2023

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα θέμα που είχαν οι gigabyte με ράγισμα στο slot συνεχίζει?

3 ώρες πριν, geomrk είπε

image.png.5a6fb97f94ce3c1e40279f15af571d56.png

💀💀💀

Την κοιτάζω μαζί με την gaming oc , καμία άποψη? (Ψέματα, την trinity βλέπω με γέλασε η φωτό)

Επεξ/σία από toni31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, toni31 είπε

Ένα θέμα που είχαν οι gigabyte με ράγισμα στο slot συνεχίζει?

Την κοιτάζω μαζί με την gaming oc , καμία άποψη? (Ψέματα, την trinity βλέπω με γέλασε η φωτό)

Την OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/10/2023 at 22:48, Arkin said:

Βαρουτσικο το Alan Wake 2 και δεν ξερω αν αντικατοπτριζει αυτο που βλεπουμε τουλαχιστον στα εξωτερικα πλανα. Παρακατω κατα σειρα native/dlss quality/balanced/performance/no tracing dlss quality. Οι πρωτες 4 ειναι με path tracing ολα δεξια και ολες με FG στα 3440x1440. 

native.png

quality.png

balanced.png

performance.png

no-rt.png

 

 

Ωραια τα γραφικα αλλα ισως κατι να με χαλαει δεν ξερω αναλογικα παντα και με αυτο που βλεπουμε. Με path tracing παντως+fg+dlss balanced παιζετε μια χαρα μιας και ειναι τερμα slow paced στην αναλυση που ειμαι με την 4070ti.

Alan-Wake-2-Screenshot-2023-10-27-22-31-

 

Μια συγκριση με τον κοσμο του Days Gone απλα για τα πρακτικα μιας και στα 2 εχουμε ζουγκλα. Η τελευταια ειναι απο rage 2 επισης ζουγκλα. 

  Hide contents

Days-Gone-2021-06-04-19-46.png

Days-Gone-2021-06-11-16-42.png

Days-Gone-2021-06-11-16-44-1.png

Days-Gone-2021-07-07-22-40.jpg
Days-Gone-2021-07-08-03-05.jpg

2019-10-12-22-43.png

 

 

Επειδή ανάφερες ζουγκλα, μπορείς να δεις ή θυμηθείς και  star wars battlefront ( 2015 )

μπορεί να μην έχει το wow φωτο "ρεαλισμό" αλλά οπως και το days gone που ανάφερες αλλά μου φαίνεται και μένα το AW2 να μην δικαιολογεί το "βάρος" στο τελικό αποτέλεσμα.  ( με τα διάφορα features ανοιχτά που δεν υπήρχαν το πχ το 2015 ) 

Επεξ/σία από dem
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Jts είπε

Καλά και αυτός ο φίλος που λέω έχει coil whine σε idle από το psu(ένα be quiet νομίζω, not that quiet after all), πολύ λιγότερο από αυτό που έχω εγώ σε load στην 4090 βέβαια.

Αν είσαι γκαντέμης δεν την γλιτώνεις :D

Εγώ πάντως από την gigabyte gaming oc δεν ακούω κιχ. Όχι σαν το άλλο το χτικιό την Asus dual που ούρλιαζε. Εξηγήθηκε και το αμαζον στην επιστροφή των χρημάτων άψογα και γρήγορα και την γλίτωσα. Επαληθεύω όλες τις φήμες που κυκλοφορούν ότι την ακούω το βράδυ στον ύπνο μου…😬😜

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, just_a_dude said:

Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί. Γιατί δεν είναι να πεις ότι αγοράζεις καλύτερη κάρτα. Πες ότι είχα την 4080. Ε όπως η 4070 παλεύει στα 1440p, έτσι και η 4080 θα παλεύει στο 4Κ. Στο ίδιο καταλήγουμε. Και γενικά δεν με πειράζει να βάζω upscaling αλλά όχι και παιχνίδια 3-4 χρόνια πριν να δείχνουν καλύτερα, έλεος. Τώρα φταίει το art style, φταίει το optimization, φταίει ότι τα καινούργια games χρησιμοποιούν καλύτερες και πιο βαριές τεχνικές μεν αλλά όχι με τον σωστό τρόπο δε, και άρα δεν αποτυπώνονται στο συνολικό αποτέλεσμα που βλέπουν τα μάτια μας, δεν ξέρω...


ολα αυτα τα παιχνιδια που αναφερετε ειναι οροσημα στην εποχη τους, απλα δε θυμαστε τις αντιστοιχες σαβουρες που εβγαιναν και τοτε, ενας λογος να παρεις δυνατοτερη καρτα (πχ 4080 over 4070) ειναι οτι παυεις να ασχολεισαι με μικρολεπτομερειες και να ξεψειριζεις settings που θα σου δωσουν 4-5 extra frames, ανοιγεις την καρτα και απλα κανεις τη δουλεια σου, δεν ασχολεισαι, τελος! κι αν σερνεται σε καποιο port θα σερνεται και η 4090 οποτε παλι δεν ασχολεισαι

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά είναι ανεπίτρεπτο να παίρνει κάποιος σήμερα κάρτα 500-600€ και να είναι "doa" γιατί με το καλημέρα χρειάζεται upscaler για να παίξει στην ανάλυση που προορίζεται.

Επίσης, είμαι ο μόνος που ακόμα και στο Alan wake 2 τα direct shadows μου φαίνονται μάπα τελείως? Μέσα στη θολούρα και στο grain. Ακόμα και στο low τα ray traced direct shadows είναι έτη φωτός μπροστά. (Ενώ αντιθέτως path traced indirect lighting δεν είναι δα και τόσο καλύτερο από το non-PT)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...