Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Εγώ να ρωτήσω λίγο κάτι σχετικό άσχετο, είδα στο δίπλα νήμα τα παιδιά ανέβασαν screenshot με τις θερμοκρασίες πυρήνα και hotspot σε συνάρτηση με στροφές/θόρυβο για τις διάφορες υλοποιήσεις 7800.

Έχουμε κάτι αντίστοιχο για τις 4070??

Έχω μαζέψει περίπου ένα 500ρικο μπάτζετ και λέω black Friday ότι είναι πιο φθηνό να το χτυπήσω. Αν πάω σε 7800, ξέρω ήδη ότι πρακτικά θα κοιτάξω μόνο για hellhound ας πούμε.

Στις 4070, τι παίζει; Η msi ventus 2X (2 fans μόνο) ας πούμε που είδα, ξέρουμε τι λέει σαν υλοποίηση??

Θυμάμαι πριν κάποιο καιρό λέγατε Asus μακριά λόγω coil whine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εγώ να ρωτήσω λίγο κάτι σχετικό άσχετο, είδα στο δίπλα νήμα τα παιδιά ανέβασαν screenshot με τις θερμοκρασίες πυρήνα και hotspot σε συνάρτηση με στροφές/θόρυβο για τις διάφορες υλοποιήσεις 7800.

Έχουμε κάτι αντίστοιχο για τις 4070??

Έχω μαζέψει περίπου ένα 500ρικο μπάτζετ και λέω black Friday ότι είναι πιο φθηνό να το χτυπήσω. Αν πάω σε 7800, ξέρω ήδη ότι πρακτικά θα κοιτάξω μόνο για hellhound ας πούμε.

Στις 4070, τι παίζει; Η msi ventus 2X (2 fans μόνο) ας πούμε που είδα, ξέρουμε τι λέει σαν υλοποίηση??

Θυμάμαι πριν κάποιο καιρό λέγατε Asus μακριά λόγω coil whine.

Επισημα εδω. Και ναι μακρια απο asus. 

Screenshot-2.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Εγώ να ρωτήσω λίγο κάτι σχετικό άσχετο, είδα στο δίπλα νήμα τα παιδιά ανέβασαν screenshot με τις θερμοκρασίες πυρήνα και hotspot σε συνάρτηση με στροφές/θόρυβο για τις διάφορες υλοποιήσεις 7800.

Έχουμε κάτι αντίστοιχο για τις 4070??

Έχω μαζέψει περίπου ένα 500ρικο μπάτζετ και λέω black Friday ότι είναι πιο φθηνό να το χτυπήσω. Αν πάω σε 7800, ξέρω ήδη ότι πρακτικά θα κοιτάξω μόνο για hellhound ας πούμε.

Στις 4070, τι παίζει; Η msi ventus 2X (2 fans μόνο) ας πούμε που είδα, ξέρουμε τι λέει σαν υλοποίηση??

Θυμάμαι πριν κάποιο καιρό λέγατε Asus μακριά λόγω coil whine.

To ειχαμε συζητησει πριν μερικες σελιδες με μετρησεις απο reviews .
Οι Gigabyte ειχαν πολυ καλες θερμοκρασιες και ειδικα η Gaming OC.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά η Asus tuf φαίνεται να είναι η καλύτερη με βάση τον θόρυβο/θερμοκρασίες? Τι να πω, κρίμα.

56 minutes ago, Arkin said:

Επισημα εδω. Και ναι μακρια απο asus. 

Screenshot-2.png

 

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

To ειχαμε συζητησει πριν μερικες σελιδες με μετρησεις απο reviews .
Οι Gigabyte ειχαν πολυ καλες θερμοκρασιες και ειδικα η Gaming OC.
 

Θενκς θα την δω και αυτήν, αλλά τη κόβω να βγαίνει πολύ εκτός μπάτζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Κοιτάω για αγορά 4090 και βλέπω είναι 150-200 πάνω από τον Σεπτέμβριο και σε έλλειψη κιόλας, έτσι θα παει τώρα ;  

αδερφέ άμα ξέραμε θα περνάμε πάντα στις καλύτερες τιμές :P  πάντως γενικά υπάρχει μια μικρή άνοδος τελευταία και σε μνήμες και σκληρούς οποτε...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just getting started είπε

Παρόλα αυτά η Asus tuf φαίνεται να είναι η καλύτερη με βάση τον θόρυβο/θερμοκρασίες? Τι να πω, κρίμα.

 

Θενκς θα την δω και αυτήν, αλλά τη κόβω να βγαίνει πολύ εκτός μπάτζετ.

Ειναι ρισκο λογο coil whine αλλα ναι η tuf ειναι η καλυτερη. Τι να το κανεις να ειναι αθορυβη ομως και να σε τρυπαει το τυμπανο απο το whine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Δεν ειναι παντα διπλασιο το FG οπως και δεν ειναι παντα κανονας τα 60 βαση.
Εξαρταται απο το ειδος του παιχνιδιου,απο το ποσο γρηγορα κινεισαι, απο το αν παιζεις με χειριστηριο και τελος απο τον εκαστοτε gamer.
Kαποιοι δεν μπορουν να παιξουν ουτε στα 60 και θελουν 90-100 και καποιοι αλλοι παιζουν στα 30 μια χαρα.

Ολα αυτα ομως ειναι μια αλλη συζητηση ,

Kαλά τι πιο σύνηθες να μου απαντάς με θέματα άλλης συζήτησης 

 

Quote

εσυ ειπες οτι η 4090 σε 1440p PT βγαζει 49FPS ενω βγαζει 100+.
Εκει το DLSS 3.5 με RR θα σε παει πολυ πανω απο τα 60 και το FG θα δουλεψει μια χαρα ακομα και στο πιο παραξενο.

εδώ βέβαια ξεφέυγεις από τα συνηθισμένα of topic καθώς με " μπερδεύεις " με άλλους χρήστες. 

 

και στο τέλος εκπλήσεις καθώς απουσιάζει κύριγμα για το πόσο καλύτερη είναι η nVidia από την AMD... απορώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dem είπε

Kαλά τι πιο σύνηθες να μου απαντάς με θέματα άλλης συζήτησης 

 

εδώ βέβαια ξεφέυγεις από τα συνηθισμένα of topic καθώς με " μπερδεύεις " με άλλους χρήστες. 

 

και στο τέλος εκπλήσεις καθώς απουσιάζει κύριγμα για το πόσο καλύτερη είναι η nVidia από την AMD... απορώ.  

Eχεις δικιο γραψε λαθος, ο Τοlis το ειπε και εσυ απαντησες σε αυτα που εγραψα στον Tolis .
Οfftopic δεν εχω γραψει ποτε, ολα εχουν αμεση σχεση με τις 4000.
Περα απο το "εσυ ειπες" στα αλλα διαφωνεις;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το ARK γενικά είναι πανβαρο και το προηγούμενο

όπως και το city skylines, όπως και ένα σωρό άλλα (Remant 2 π.χ.) χωρίς όμως να βλέπουμε κάτι φοβερό από γραφικά. Πραγματικά τι έχει παιχτεί; Η 4070 σε old gen games χωρίς RT και μάλιστα σε καλά (RDR2, Gears 5, Horizon Zero Dawn) βγάζει 100αρια fps και τα games δείχνουν φοβερά. Τώρα παλεύει για τα 50-60 40-50 και σιγά τα visuals, πέρα από 1-2 games.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

όπως και το city skylines, όπως και ένα σωρό άλλα (Remant 2 π.χ.) χωρίς όμως να βλέπουμε κάτι φοβερό από γραφικά. Πραγματικά τι έχει παιχτεί; Η 4070 σε old gen games χωρίς RT και μάλιστα σε καλά (RDR2, Gears 5, Horizon Zero Dawn) βγάζει 100αρια fps και τα games δείχνουν φοβερά. Τώρα παλεύει για τα 50-60 40-50 και σιγά τα visuals, πέρα από 1-2 games.

καλά ναι απλά το πρώτο ARK είναι και 6 χρονων παιχνίδι και σε 4k όλα δεξιά η 4090 παίζει να μη βγάζει 60 και δε δικαιολογεί το οπτικό... φαντάζομαι στο καινούργιο τι θα γίνετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2023 στις 9:19 ΜΜ, Fulgore είπε

Το είχα αναφέρει πριν ημέρες, πόσο ''optimized'' ειναι το συγκεκριμένο παιχνιδι, και κάποιοι γράφανε για Igpu/patch tracing.

Η χειρότερη χρονια φέτος στην σύγχρονη ιστορία του Pc gaming, με το πόσο κακογραμμένα παιχνιδια βγαινουν σε pc μεριά.

Το χειρότερο όλων είναι ότι πλέον κυκλοφορούν παιχνίδια κυριολεκτικά με βάση το Upscale οπως το Remnant 2.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...