Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Quality vs Perf έχει άπειρη διαφορά. Εδώ και το Quality vs Native έχει κάποιες φορές διαφορές αν ξέρεις που να κοιτάξεις (edge crawling π.χ.). Βέβαια έχω δει edge crawling και σε native, ίσως λόγω μέτριου ΤΑΑ, οπότε ούτε το native είναι πάντα ιδανικό. Αλλά το dlss perf δεν ξέρω καν αν σε 4K είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμο το βιντεο. Ειναι undervolt η καρτα δεν περναει τους 60 βαθμους με χαμηλα τα fans και τα 140watt. Θελει λιγο χρονο να παει σε φουλ αναλυση.

 

 

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Άρα θα έπαιζες με dlss performance; Σε τι μέγεθος οθόνης και τι ανάλυση;

Θα επαιζα κανονικα με performance ναι δες το βιντεο παω και σε κατι συρματα μηδεν shimmering η αλλα θεματα ειναι πολυ καλη η υλοποιηση του DLSS που εχει και παιζεις ανετα με performance το ghostwire tokyo το επαιξα με dlss balanced ολο και ηταν κρυσταλλο παντου με μηδεν ghosting. Εδω τωρα δεν περασα την τελευταια εκδοση δεν ξερω πια εχει αλλα ισως δοκιμασω μετα με αλλαγη του dll και να βαλω και για το fg την τελευταια εκδοση. 3440x1440 αναλυση σε 34 ιντσες monitor.

12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν έχω βρει παιχνίδι. Ούτε ένα, στο οποίο δε φαίνεται η διαφορά DLSS Quality vs Performance.

Δεν ξερω περιεργο μου φανηκε και εμενα στα screenshots που εβγαλα πρωτη φορα δεν ειδα διαφορες. Και σε κινηση καθολου. Δες σε λιγο το βιντεο να μου πεις. 

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Quality vs Perf έχει άπειρη διαφορά. Εδώ και το Quality vs Native έχει κάποιες φορές διαφορές αν ξέρεις που να κοιτάξεις (edge crawling π.χ.). Βέβαια έχω δει edge crawling και σε native, ίσως λόγω μέτριου ΤΑΑ, οπότε ούτε το native είναι πάντα ιδανικό. Αλλά το dlss perf δεν ξέρω καν αν σε 4K είναι καλό.

Εχει φαει τρελη εξελιξη και δεν το περιμενεις. Οντως παλιοτερα δεν βλεπονταν το performance τωρα το balanced το βαζεις παντου και εχεις native εμπειρια ισως και καλυτερη αν ειναι χαλια το ΤΑΑ πχ death stranding που ειμαι με quality και ειναι πολυ ανωτερο απο native με ΤΑΑ. Τσεκαρε το βιντεο κατεβασε και το παιχνιδι να κανεις και εσυ συγκριση να μου πεις. Θα περασω τωρα τελευταιες εκδοσεις dlss+fg να δω μηπως εχουμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα αν και δεν ξερω τι εκδοσεις εχει το ιδιο το παιχνιδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα έπεφτα κάτω από Balanced και αυτό μόνο σε 4Κ, αν και εφόσον είναι πένα το implementation. Στις κατώτερες αναλύσεις Quality mode μόνο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Προσωπικά δεν θα έπεφτα κάτω από Balanced και αυτό μόνο σε 4Κ, αν και εφόσον είναι πένα το implementation. Στις κατώτερες αναλύσεις Quality mode μόνο.

Ισως σε παλιοτερες εκδοσεις προ 2.5.1 αλλα η εξελιξη ειναι τρομερη με καθε νεο dll. Οποιος αλλος το δοκιμασει στο alan wake ας αναφερει εχω ποση ωρα συγκρινω διαφορες δεν βλεπω ακομα και με ζουμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ετοιμο το βιντεο. Ειναι undervolt η καρτα δεν περναει τους 60 βαθμους με χαμηλα τα fans και τα 140watt. Θελει λιγο χρονο να παει σε φουλ αναλυση.

 

 

Θα επαιζα κανονικα με performance ναι δες το βιντεο παω και σε κατι συρματα μηδεν shimmering η αλλα θεματα ειναι πολυ καλη η υλοποιηση του DLSS που εχει και παιζεις ανετα με performance το ghostwire tokyo το επαιξα με dlss balanced ολο και ηταν κρυσταλλο παντου με μηδεν ghosting. Εδω τωρα δεν περασα την τελευταια εκδοση δεν ξερω πια εχει αλλα ισως δοκιμασω μετα με αλλαγη του dll και να βαλω και για το fg την τελευταια εκδοση. 3440x1440 αναλυση σε 34 ιντσες monitor.

Δεν ξερω περιεργο μου φανηκε και εμενα στα screenshots που εβγαλα πρωτη φορα δεν ειδα διαφορες. Και σε κινηση καθολου. Δες σε λιγο το βιντεο να μου πεις. 

Εχει φαει τρελη εξελιξη και δεν το περιμενεις. Οντως παλιοτερα δεν βλεπονταν το performance τωρα το balanced το βαζεις παντου και εχεις native εμπειρια ισως και καλυτερη αν ειναι χαλια το ΤΑΑ πχ death stranding που ειμαι με quality και ειναι πολυ ανωτερο απο native με ΤΑΑ. Τσεκαρε το βιντεο κατεβασε και το παιχνιδι να κανεις και εσυ συγκριση να μου πεις. Θα περασω τωρα τελευταιες εκδοσεις dlss+fg να δω μηπως εχουμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα αν και δεν ξερω τι εκδοσεις εχει το ιδιο το παιχνιδι.

με fg εισαι εδω?

απο βιντεο με recording ειναι δυσκολο  να βγαλεις συμπερασματα ρε συ.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια quality η μια performance. Πια ειναι πια. 

1.png
2.png

 

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

με fg εισαι εδω?

Με FG ναι. Το σημειο που ειναι το πτωμα ειναι η πιο βαρια περιοχη μεχρι εκει κατω απο 50 δεν ειχα δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Η μια quality η μια performance. Πια ειναι πια. 

1.png
2.png

 

Με FG ναι. Το σημειο που ειναι το πτωμα ειναι η πιο βαρια περιοχη μεχρι εκει κατω απο 50 δεν ειχα δει. 

Δεν ξερω αν φταιει το βιντεο αλλα μου φαινεται laggy σε μερικα σημεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν ξερω αν φταιει το βιντεο αλλα μου φαινεται laggy σε μερικα σημεια

Ναι ειναι τουλαχιστον σε quality dlss ειναι λαγκυ μιας και μιλαμε για base κατω απο 30fps οποτε λογικο ετσι ειναι και κανονικα οπως στο βιντεο. Σε balanced και ακομα καλυτερα σε performance παει μπαλα ειναι μονιμα 60+ που εκει παιζεις ανετα. Ειναι πολυ βαρυ το παιχνιδι με ολα δεξια και path tracing. 

Συμφωνει και το techpower δηλαδη λογικα τεσταραν στην περιοχη με το πτωμα που πρεπει να ειναι η πιο βαρια στο παιχνιδι

Min fps δινει 29 για την 4070ti σε 2560x1440 αρα min 23fps στα 3440x1440 χωρις FG. 

Screenshot-2.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

με fg εισαι εδω?

απο βιντεο με recording ειναι δυσκολο  να βγαλεις συμπερασματα ρε συ.

Είναι ακόμα σε χαμηλή ανάλυση από το youtube όταν βελτιωθεί ίσως φανούν οι διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Είναι ακόμα σε χαμηλή ανάλυση από το youtube όταν βελτιωθεί ίσως φανούν οι διαφορές.

Πιο πολυ για την κινηση που προσωπικα δεν βλεπω κατι στο παιχνιδι. Για την εικονα βαζω screens με μεγαλο ζουμ αν βλεπετε διαφορα πειτε μου να ξερω αν αρχισα να εχω θεμα με τα ματια. Στο ultra performance εκει φαινεται η διαφορα πολυ δηλαδη ενω στο performance δεν μπορω. 

 

Θελει 5 λεπτακια ακομα για 4Κ και ειναι ετοιμο ακομα ηταν σε 360p για αυτο ειπα λιγο υπομονη να γινει η επεξεργασια του youtube. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.tomshardware.com/news/rtx-4080-super-rtx-4070-ti-super-rtx-4070-super-specs-leaked

Εάν ισχύει το παραπάνω, μια πιθανή 4070 super θα έχει νόημα.

4080 super με ακριβώς ίδια μνήμη και +500 cuda cores θα είναι εντελώς άκυρη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, this.is.elia said:

https://www.tomshardware.com/news/rtx-4080-super-rtx-4070-ti-super-rtx-4070-super-specs-leaked

Εάν ισχύει το παραπάνω, μια πιθανή 4070 super θα έχει νόημα.

4080 super με ακριβώς ίδια μνήμη και +500 cuda cores θα είναι εντελώς άκυρη πάντως.

Πιστεύω ότι οι Super θα έχουν ίδια MSRP με τις απλές, απλά θα τις αντικαταστήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Arkin είπε

Πιο πολυ για την κινηση που προσωπικα δεν βλεπω κατι στο παιχνιδι. Για την εικονα βαζω screens με μεγαλο ζουμ αν βλεπετε διαφορα πειτε μου να ξερω αν αρχισα να εχω θεμα με τα ματια. Στο ultra performance εκει φαινεται η διαφορα πολυ δηλαδη ενω στο performance δεν μπορω. 

 

Θελει 5 λεπτακια ακομα για 4Κ και ειναι ετοιμο ακομα ηταν σε 360p για αυτο ειπα λιγο υπομονη να γινει η επεξεργασια του youtube. 

Σε ότι αφορά την ποιότητα εικόνας όλα τα preset DLSS φαίνονται πολύ καλά στο video( εκτός από το ultra performance). Αλλά όταν κάνεις γρήγορες κινήσεις φαίνονται κάποια σπασίματα στην εικόνα. Ίσως να προέρχονται από τον 5700x επειδή βλέπω ότι το gpu usage πέφτει έστω ελάχιστα στις γρήγορες κινήσεις 96-97%.  

Επεξ/σία από aetos1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Σε ότι αφορά την ποιότητα εικόνας όλα τα preset DLSS φαίνονται πολύ καλά στο video( εκτός από το ultra performance). Αλλά όταν κάνεις γρήγορες κινήσεις φαίνονται κάποια σπασίματα στην εικόνα. Ίσως να προέρχονται από τον 5700x επειδή βλέπω ότι το gpu usage πέφτει έστω ελάχιστα στις γρήγορες κινήσεις 96-97%.  

Σπασίματα κυρίως σε dlss quality δεν παρατηρεις? Εκει πέφτει στα 50 και πιο κάτω οπότε μιλάμε για 20fps native 30 με dlss τα σπασίματα είναι από το FG τα artifacts δηλαδή λόγο χαμηλών native fps. Κάθετε η CPU πάντως πολύ χαμηλό usage και δεν βλέπω κάποιος πυρήνας να τερματίζει. Με dlss performance δεν παρατήρησα κανένα σπάσιμο ήταν πολύ smooth. Σε πιο preset παρατήρησες τα σπασίματα λογικά στο quality έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...