Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

vram δεν είναι μόνο τα textures. To RT/PT θέλει πράμα.

5 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Για RT μιλάμε. Όταν το ανοίγεις τα 8 GB δεν φτάνουν, όπως και στο CP 2077. Σε σκέτο raster δεν είναι το ίδιο.

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε συ το rt θελει παραπανω vram.

Αν σε μια καρτα με 24gb οπως η 4090 η διαφορα RT ON / RT OFF ειναι 1gb σε 1440p σε καρτες των 8gb θα ειναι 3-4gb διαφορα;
Αντε να ειναι μισο.
Δεν ξερω μπορει να εχετε δικιο αλλα μου φαινεται υπερβολικο.
Ακομα και αν ισχυει το να αγορασει μια 4060Τi 16gb μονο για το Alan Wake 2 για να παιξεις 1440p RT οταν ζοριζονται ακομα και καρτες με τα διπλασια χρηματα παλι μου φαινεται παραλογο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Αν σε μια καρτα με 24gb οπως η 4090 η διαφορα RT ON / RT OFF ειναι 1gb σε καρτες των 8gb θα ειναι 3-4gb διαφορα;
Δεν ξερω μπορει να εχετε δικιο αλλα μου φαινεται υπερβολικο.
Ακομα και αν ισχυει το να αγορασει μια 4060Τi 16gb μονο για το Alan Wake 2 για να παιξεις 1440p RT οταν ζοριζονται ακομα και καρτες με τα διπλασια χρηματα παλι μου φαινεται παραλογο.

αν ήταν στο όριο, π.χ 7.5 ναι θα κάνει διαφορά. Η κουβέντα δεν είναι αν αξίζει ή όχι, αλλά αν υπάρχουν σενάρια στα οποία η vram θα κάνει διαφορά παρόλο που ο πυρήνας είναι ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

αν ήταν στο όριο, π.χ 7.5 ναι θα κάνει διαφορά. Η κουβέντα δεν είναι αν αξίζει ή όχι, αλλά αν υπάρχουν σενάρια στα οποία η vram θα κάνει διαφορά παρόλο που ο πυρήνας είναι ίδιος.

Ναι μπορει να υπαρχουν σαν σταγονα στον ωκεανο.
Το θεμα ειναι αν αυτη η διαφορα 8 vs 16 που τα πληρωνεις 100€ ειναι αρκετα για να καλυψουν το μεσο χρηστη που δεν καταφερε να παρει 4070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν σε μια καρτα με 24gb οπως η 4090 η διαφορα RT ON / RT OFF ειναι 1gb σε 1440p σε καρτες των 8gb θα ειναι 3-4gb διαφορα;
Αντε να ειναι μισο.
Δεν ξερω μπορει να εχετε δικιο αλλα μου φαινεται υπερβολικο.
Ακομα και αν ισχυει το να αγορασει μια 4060Τi 16gb μονο για το Alan Wake 2 για να παιξεις 1440p RT οταν ζοριζονται ακομα και καρτες με τα διπλασια χρηματα παλι μου φαινεται παραλογο.

Δες ρε συ το review του tpu 2gb+ vram παραπανω θες για το rt.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν σε μια καρτα με 24gb οπως η 4090 η διαφορα RT ON / RT OFF ειναι 1gb σε 1440p σε καρτες των 8gb θα ειναι 3-4gb διαφορα;
Αντε να ειναι μισο.
Δεν ξερω μπορει να εχετε δικιο αλλα μου φαινεται υπερβολικο.
Ακομα και αν ισχυει το να αγορασει μια 4060Τi 16gb μονο για το Alan Wake 2 για να παιξεις 1440p RT οταν ζοριζονται ακομα και καρτες με τα διπλασια χρηματα παλι μου φαινεται παραλογο.

Ποιος αγοράζει κάρτες για 1 παιχνίδι και αυτό single player; Και έπειτα ούτε η RTX 4090 δεν είναι επαρκής για το AW 2.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δες ρε συ το review του tpu 2gb+ vram παραπανω θες για το rt.

 

Απο ποτε εσυ κοιτας reviews του TPU 😂🤣

 

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ποιος αγοράζει κάρτες για 1 παιχνίδι και αυτό single player; Και έπειτα ούτε η RTX 4090 δεν είναι επαρκής για το AW 2.

Eμ αυτο λεω και εγω κρεμομαστε απο ενα Game που μολις βγηκε α-patch-αριστο που οπως ολα δειχνουν ειναι το πιο απαιτητικο απο ολα.
Για αυτο απο το 1ο ποστ εγραψα οτι στο 99,9% των περιπτωσεων ειναι ιδιες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eμ αυτο λεω και εγω κρεμομαστε απο ενα Game που μολις βγηκε α-patch-αριστο που οπως ολα δειχνουν ειναι το πιο απαιτητικο απο ολα.
Για αυτο απο το 1ο ποστ εγραψα οτι στο 99,9% των RASTER περιπτωσεων ειναι ιδιες.
 

Fixed. Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Απο ποτε εσυ κοιτας reviews του TPU 😂🤣

 


 

Νvidia sponsored και με μοιρασμενους drivers απο την nvidia, οποτε δεν υπαρχει θεμα λαθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Fixed. Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο τώρα.

Eνω στο RT ειναι βουνο η 16gb

Screenshot_16.jpg

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Νvidia sponsored και με μοιρασμενους drivers απο την nvidia, οποτε δεν υπαρχει θεμα λαθους.

Τουλαχιστον η Nvidia εχει τα παντελονια να μη μαγειρευει τα Raster για να βγει πανω απο ΑΜD.
Bλεπε Starfield vs CP2077.
Απο εκει και περα το οτι εχουμε DLSS, DLSS 3, Ray Tracing το οφειλουμε ξεκαθαρα στην Nvidia και η AMD απλα προσπαθει να ακολουθησει με αργα βηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eνω στο RT ειναι βουνο η 16gb

Screenshot_16.jpg

Τουλαχιστον η Nvidia εχει τα παντελονια να μη μαγειρευει τα Raster για να βγει πανω απο ΑΜD.
Bλεπε Starfield vs CP2077.
Απο εκει και περα το οτι εχουμε DLSS, DLSS 3, Ray Tracing το οφειλουμε ξεκαθαρα στην Nvidia και η AMD απλα προσπαθει να ακολουθησει με αργα βηματα.

Αυτο που αλλο συζηταμε και αλλου καταληγεις με τρελαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο που αλλο συζηταμε και αλλου καταληγεις με τρελαινει.

Για το ιδιο συζηταμε να το κανω ταλιρακια.
Nvidia Sponsored ή οχι δεν θα δεις μαγειρεμενo Performance o καθε ενας οτι μπορει αυτο βγαζει.
Οποτε δεν υπαρχει λογος να το αναφερεις οτι ειναι Νvidia Sponsored.
1-2 patches ομως μπορει να λυσουν καποια θεματα που εντοπιστηκαν μετα το Release.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για το ιδιο συζηταμε να το κανω ταλιρακια.
Nvidia Sponsored ή οχι δεν θα δεις μαγειρεμενo Performance o καθε ενας οτι μπορει αυτο βγαζει.
Οποτε δεν υπαρχει λογος να το αναφερεις οτι ειναι Νvidia Sponsored.
1-2 patches ομως μπορει να λυσουν καποια θεματα που εντοπιστηκαν μετα το Release.

Το ανεφερα γτ μου λες γτ βλεπω τα νουμερα του tpu, nvsponsored παιχνιδι και ενω η nvidia εχει μοιρασει απο πριν το σωστο driver δεν εχει πιθανοτητες λαθους. Που βλεπεις  το παραλογο? Τρωγεσαι με τα ρουχα σου ωρες ωρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το ανεφερα γτ μου λες γτ βλεπω τα νουμερα του tpu, nvsponsored παιχνιδι και ενω η nvidia εχει μοιρασει απο πριν το σωστο driver δεν εχει πιθανοτητες λαθους. Που βλεπεις  το παραλογο? Τρωγεσαι με τα ρουχα σου ωρες ωρες 

1/4 posts σου ειναι για το κακο TPU που δεν βαζει ΑMD drivers(που βγηκαν μετα τα review) ή που δειχνει μουφα αποτελεσματα γιατι η δικη σου που ειναι ΑΙΒ και OC εβγαλε με αλλους drivers, σε αλλη περιοχη του παιχνιδιου 5-6 FPS παραπανω απο τη stock Reference.
Αλλος τρωγεται :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...