Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Btw δεν είναι UE5 το game, αλλά in-house engine της Remedy. 

ενδιαφέρον αυτό. Μπορεί έτσι να τους είναι πιο εύκολο το όποιο optimization-update κάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Ποιος ειναι ο ποιο φθηνος επεξεργαστης που δεν ριχνει μπουκαλι στην 4060 ti 16gb.

Γιατι την πηρα αλλα αμα την δει ο i3-10300 που εχω θα βαλει τα κλαματα. 😂

Φυσικα θα πεσει αναβαθμιση δeν θα μεινει ο i3 θα αλλαξω ολο το σετ hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Grisos είπε

Τι φάση? με πιστόλι καθαρίζεις πολύχρωμα φαντάσματα και αντικείμενα αιωρούνται...., αυτό μου έφερε στο μυαλό μια απο τις πιο αποτυχημένες αγορές οπου είχα κάνει στο παρελθόν το control...σαν να είναι copy paste μοιάζει 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Τι φάση? με πιστόλι καθαρίζεις πολύχρωμα φαντάσματα και αντικείμενα αιωρούνται...., αυτό μου έφερε στο μυαλό μια απο τις πιο αποτυχημένες αγορές οπου είχα κάνει στο παρελθόν το control...σαν να είναι copy paste μοιάζει 

Αρα κοιτας αλλου αν το θεωρεις αποτυχημενο, τι ακριβως περιμενες οταν το παιχνιδι ειναι της ιδιας εταιρειας; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τα βλεπει η Nvidia και σου πεταει μια 4060Ti με 16gb και τρεχουν να τη παρουν για 1440p "futureproof" ενω τα 4352 cuda cores θα εχουν πεθανει πριν φτασει τα 10gb χρηση.

Στις κάρτες γραφικών ΔΕΝ υπάρχει future proof. RTX 4060 Ti 16 GB έχω αλλά ξέρω ότι μετά από 1-2 χρόνια το πολύ θα την αλλάξω.

Τώρα αν κάποιος είναι εθεροβάμων πρόβλημα του. Το hardware απαξιώνεται πολύ γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Ποιος ειναι ο ποιο φθηνος επεξεργαστης που δεν ριχνει μπουκαλι στην 4060 ti 16gb.

Γιατι την πηρα αλλα αμα την δει ο i3-10300 που εχω θα βαλει τα κλαματα. 😂

Φυσικα θα πεσει αναβαθμιση δeν θα μεινει ο i3 θα αλλαξω ολο το σετ hardware

Στο σόκετ σου θα μπορούσες να βάλεις κάποιο i7-10700 ή i9-10900, αν μπορέσεις να βρεις μεταχειρισμένο. Αλλιώς κοιτάς από i5-13400 και πάνω ή από AMD μεριά Ryzen 7500F και πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Στο σόκετ σου θα μπορούσες να βάλεις κάποιο i7-10700 ή i9-10900, αν μπορέσεις να βρεις μεταχειρισμένο. Αλλιώς κοιτάς από i5-13400 και πάνω ή από AMD μεριά Ryzen 7500F και πάνω.

Θα αλλαξω ολοκληρο το σετ μην πω ολοκληρο τον υπολογιστη δεν αξιζει η μητρικη για να βαλω καλυτερο επεξεργαστη κλπ.

Ισως να παω σε μεταχειρισμενα πραγματα να μου ερθουν ποιο φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Στις κάρτες γραφικών ΔΕΝ υπάρχει future proof. RTX 4060 Ti 16 GB έχω αλλά ξέρω ότι μετά από 1-2 χρόνια το πολύ θα την αλλάξω.

Τώρα αν κάποιος είναι εθεροβάμων πρόβλημα του. Το hardware απαξιώνεται πολύ γρήγορα.

Φυσικα και δεν υπαρχει futureproof για αυτο αλλωστε το εχω μεσα σε quotes.
To post μου εχει να κανει με τη ταση που βλεπουμε τελευταια οσον αφορα την Vram.
Δινουν μεγαλυτερη εμφαση στο να αποκτησουν παραπανω Vram παρα στο κατα ποσο το chip της καρτας μπορει να ανταπεξελθει στη X αναλυση και στα Χ settings.
Oταν λοιπον στο 99.9% των περιπτωσεων αυτα τα +8gb Vram δεν θα σου προσφερουν κατι παραπανω απο την 8αρα και τα πληρωνεις +100€ γιατι διαβασες οτι τα games διψανε για Vram και η Vram ειναι το παν στη πραγματικοτητα η καρτα θα κλαταρει την ιδια μερα με την 8αρα.
Ειναι προτιμοτερο να κανεις λιγο υπομονη να μαζεψεις καποια χρηματα παραπανω και να πας σε 4070 γιατι εχει 40% περισσοτερα cuda cores και το pci-e δεν ειναι πετσοκομενο και ας εχει 12 αντι για 16.
Η μονη λογικη εξηγηση να παρει καποιος τη 16αρα ειναι να τρεχει Deep Learning και να ψαχνει μια οικονομικη Νvidia 16αρα μιας και τα Cuda cores και η Vram εχουν σημασια στο Deep Learning.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και δεν υπαρχει futureproof για αυτο αλλωστε το εχω μεσα σε quotes.
To post μου εχει να κανει με τη ταση που βλεπουμε τελευταια οσον αφορα την Vram.
Δινουν μεγαλυτερη εμφαση στο να αποκτησουν παραπανω Vram παρα στο κατα ποσο το chip της καρτας μπορει να ανταπεξελθει στη X αναλυση και στα Χ settings.
Oταν λοιπον στο 99.9% των περιπτωσεων αυτα τα +8gb Vram δεν θα σου προσφερουν κατι παραπανω απο την 8αρα και τα πληρωνεις +100€ γιατι διαβασες οτι τα games διψανε για Vram και η Vram ειναι το παν στη πραγματικοτητα η καρτα θα κλαταρει την ιδια μερα με την 8αρα.
Ειναι προτιμοτερο να κανεις λιγο υπομονη να μαζεψεις καποια παραπανω και να πας σε 4070 γιατι εχει 40% περισσοτερα cuda cores και ας εχει 12 αντι για 16.
Η μονη λογικη εξηγηση να παρει καποιος τη 16αρα ειναι να τρεχει Deep Learning και να ψαχνει μια οικονομικη Νvidia 16αρα μιας και τα Cuda cores και η Vram εχουν σημασια στο Deep Learning.

Και εγώ έτσι νόμιζα. Σε μερικά games όμως έχει διαφορά και αποδίδει καλύτερα. Είχα και RTX 4060 Ti 8 GB και ξέρω από πρώτο χέρι. Θα σου αναφέρω μόνο το πολυδιαφημισμένο CP 2077. 

Με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις (δεν έχει νόημα να τις αναφέρω, πάντως το παιχνίδι πάει μπάλα) η χρήση VRAM φτάνει 64% από τα 16 GB. Ξεπερνάει δηλαδή τα 8 GB και μειώνονται αρκετά τα min fps. Με την 16άρα που έχω, πέρα του ότι είναι κλάσεις ανώτερη υλοποίηση, έχω αυτήν την άνεση όσον αφορά την VRAM. Με την 8άρα δεν την είχα. 

Άλλο παράδειγμα είναι το Dead Space Remake. Όλα στο max και DLSS Quality η χρήση VRAM φτάνει στα 7,8-7,9 GB. Και εκεί τα 16 GB σου δίνουν άλλον αέρα. 

Ή δες τώρα το AW 2. Εντάξει θα βγούνε patches. Αλλά πόσο θα μειωθεί η χρήση VRAM με RT On; 1-2 GB; Η 16άρα θα τρέχει σαφώς καλύτερα. 

Το θέμα με την VRAM έγκειται στο ότι έχει διογκωθεί γενικά αυτό το πρόβλημα. Ναι, υπάρχει ζήτημα με κάποια games στις 8άρες κάρτες, Ναι, σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεσαι την επιπλέον VRAM. Αλλά αυτό αφορά παιχνίδια της μειοψηφίας και όχι της πλειοψηφίας.

Τέλος, κανείς δεν νομίζω να προτιμήσει την RTX 4060 Ti 16 GB έναντι της RTX 4070 12 GB. Η δεύτερη είναι σαφώς ανώτερη και ανήκει σε άλλη κατηγορία τιμής και επιδόσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ή μπορείς να ρίξεις settings για να την παλεύει ο πυρήνας αλλά να κρατήσεις τα textures ψηλά αν έχει παραπάνω vram

 

Και αυτό. Γενικά αν έχεις την έκδοση με τα 8 GB, σε games με RT απλά δεν μπορείς να το ενεργοποιήσεις διότι η χρήση VRAM ξεπερνάει τα 8 GB και δημιουργούνται stutters, μειώνονται τα ελάχιστα fps κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...