Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mαλλον διαβαζεις τα μισα και απαντας σε λαθος ατομα ενω εχουν την ιδια αποψη με σενα.

Θα συμφωνούσαμε, αν δεν είχαν προηγηθεί τα ενδιάμεσα εντελώς αντίθετα παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

56 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Μάλλον το έτρεχε με την igpu. Μη του το πει κανείς!!!

Και αυτός με Igpu συμφορουμίτη? 🤪

image.png.eb997ebf11158e2afb7ee3c5d29273c8.png

https://www.ign.com/articles/ark-survival-ascended-is-a-hit-on-steam-but-performance-complaints-dampen-launch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Θα συμφωνούσαμε, αν δεν είχαν προηγηθεί τα ενδιάμεσα εντελώς αντίθετα παραδείγματα.

Tελικα υπαρχει καποιος που ειπε οτι η 4080 ειναι για πεταμα γιατι η 4090 θελει 17gb Vram;

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αμα θες παντως σου χαριζω λιγη vram :P

Εσεις τη χρειαζεστε πιο πολυ που παιζετε μονο Raster, εγω θα τη παλεψω με DLSS 3.5 .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tελικα υπαρχει καποιος που ειπε οτι η 4080 ειναι για πεταμα γιατι η 4090 θελει 17gb Vram;

Εσεις τη χρειαζεστε πιο πολυ που παιζετε μονο Raster, εγω θα τη παλεψω με DLSS 3.5 .

ε γιαυτο στο λεω ρε ,σε raster μου περισσευουν  5gb ,να στα δωσω να μην  παιζεις με pt  σε 720p rendered:P

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ε γιαυτο στο λεω ρε ,σε raster μου περισσευουν  5gb ,να στα δωσω να μην  παιζεις με pt  σε 720p rendered:P

4K DLSS Q +FG παιζει η 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Αν ολες οι καρτες εκαναν την ιδια χρηση Vram με τη 4090 τοτε ολες θα ειχαν ακριβως τα ιδια νουμερα.
Σου εδειξα λοιπον περιπτωσεις που οι 4090 4080 4070Ti ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ τα ιδια νουμερα. (και οχι γιατι δεν μπορουσαν λογο cap).
Eσυ πιαστηκες απο μια περιπτωση που μονο μια καρτα δεν μπορουσε να εχει παραπανω απο οτι εχει.
Τις υπολοιπες 5-6 που μπορουσαν να εχουν το ιδιο ΑΛΛΑ δεν ειχαν τις προσπερασες.


δε μπορουν να εχουν διαφορετικες καρτες ιδια χρηση και συμπεριφορα Vram απο τη στιγμη που εχουν διαφορετικο bus, διαφορετικους πυρηνες κλπ. εσυ δεν εχεις πει οτι μια 4070 αν της βαλεις 16Gb vram θα ειναι αχρηστα γιατι δε θα προλαβει να τα χρησιμοποιησει σφου θα εχει ηδη καπαρει απτο πυρηνα;

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


δε μπορουν να εχουν διαφορετικες καρτες ιδια χρηση και συμπεριφορα Vram απο τη στιγμη που εχουν διαφορετικο bus, διαφορετικους πυρηνες κλπ. εσυ δεν εχεις πει οτι μια 4070 αν της βαλεις 16Gb vram θα ειναι αχρηστα γιατι δε θα προλαβει να τα χρησιμοποιησει σφου θα εχει ηδη καπαρει απτο πυρηνα;

Ναι σωστα, το εχω πει οπως και τωρα ειπα οτι δεν εχουν ολες οι καρτες την ιδια χρηση Vram.
O Wes νομιζει οτι η επειδη η 4090 θελει 17 εχουν πεθανει ολες απο κατω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Ναι σωστα, το εχω πει οπως και τωρα ειπα οτι δεν εχουν ολες οι καρτες την ιδια χρηση Vram.
O Wes νομιζει οτι η επειδη η 4090 θελει 17 εχουν πεθανει ολες απο κατω.

Ρε BLU σε πειράζω,νομίζεις ότι θεωρώ την 4080 για πέταμα η ότι όλες κάνουν την ίδια χρήση vram με την 4090?
Μερικοί εδώ είστε χοντρόπετσοι και δεν κάνετε ούτε για ολοφάνερο trolling😑.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Η Vram φταίει λένε.

Μην έχετε κάρτες 8ετίας ή με 8gb vram λένε.

Just buy a 4090 

Oh wait....

image.png.8c52b97f0bce53f153ab5fdfde0fda08.png

 

Με path tracing τι περίμενε δηλαδή ? 60αρι καρφωμένο ? Τα ίδια συμβαίνουν και στο CP 2077 με PT.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ρε BLU σε πειράζω,νομίζεις ότι θεωρώ την 4080 για πέταμα η ότι όλες κάνουν την ίδια χρήση vram με την 4090?
Μερικοί εδώ είστε χοντρόπετσοι και δεν κάνετε ούτε για ολοφάνερο trolling😑.

Eχω ακουσει και εχω διαβασει τοσα πολλα μεσα στο 2023 για τη Vram που οντως νομιζω οτι οι περισσοτεροι το πιστευουν.
Εδω υπαρχουν ατομα που προτεινουν καρτες μονο και μονο για τη Vram και ας ειναι για 1080p....
Τα βλεπει η Nvidia και σου πεταει μια 4060Ti με 16gb και τρεχουν να τη παρουν για 1440p "futureproof" ενω τα 4352 cuda cores θα εχουν πεθανει πριν φτασει τα 10gb χρηση.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο θεμα Vram μια χαρα φαινεται η 4080, 12-14.5gb σε 4Κ και αναλογα τα Settings.
To Path Tracing φωναζει οτι θελει RTX 5000 και Rx 9000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...