Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, azazil1190 said:

Τι είπες τώρα?

Matrox τρομερές στην εποχή τους και τις συνδιάζες με voodoo 3dfx για να έχεις την αίγλη των παιχνιδιών που υποστήριζαν τοτε τα συγκεκριμένα fx.


Matrox Millenium G200 εναμισι μηνα περιμενα να ερθει απο Καναδα και να στηθει το pc και μετα απο ενα χρονο εβαλα και τον επιταχυντη  Matrox M3D με 4Gb ram, δεν ειχανε drivers τοτε και οταν βγηκαν πηγα σε ενα game store στην Eθνικης Αμυνης σαλονικα και μου τους εγραψε σε δισκετα!
εκανα skip 3Dfx μετα Riva ΤΝΤ2 και μετα Geforce Annihilator Pro η 4090 της τοτε εποχης

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Τι είπες τώρα?

Matrox τρομερές στην εποχή τους και τις συνδιάζες με voodoo 3dfx για να έχεις την αίγλη των παιχνιδιών που υποστήριζαν τοτε τα συγκεκριμένα fx.

 

Eγω ειχα Diamond Stealth 3D 2000 Pro και νομιζω μετα την εκανα απο 2 σε 4mb(ειχε τις υποδοχες που τα εβαζες).
Kαι η 3dfx που πηρα μετα ηταν Diamond Monster.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, azazil1190 said:

Τι είπες τώρα?

Matrox τρομερές στην εποχή τους και τις συνδιάζες με voodoo 3dfx για να έχεις την αίγλη των παιχνιδιών που υποστήριζαν τοτε τα συγκεκριμένα fx.

 

Την είχα αγοράσει από μαγαζί στη Στουρνάρη/Στουρνάρα, όταν ήταν ακόμα στα high της αυτή η οδός. Πάω στο μαγαζί, ζητάω τη Mystique της πλέμπας με τα 2MB vram. Ο τύπος μου δίνει το μοντέλο με τα 4MB και μου κόβει απόδειξη για το μικρό μοντέλο (η 4MB έκανε σχεδόν 60% πάνω από τη 2ΜΒ, πρέπει να ήταν πάνω από 250.000δρχ

Φυσικά έκανα το σωστό, με ήθος και αξιοπρέπεια, όπως πάντα.

Πήρα την 4αρα, πλήρωσα για 2άρα, βγήκα διακριτικά από το μαγαζί και έκανα πανελλήνιο ρεκόρ το Πολυτεχνείο - Ηλ. Σταθμός Βικτώριας σε 15 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες εποχές παίδες!

Στην Voodoo πρώτο είδα το πρώτο tomb raider με fx on όπως και το nfs τότε. Σε ιντελ 486 τότε η τον pentium 1 δεν θυμάμαι έχουν περάσει και αρκετά χρόνια 

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Να φανταστω δεν επαιξες Phantasmagoria, The Beast Within, Ripper κτλ.
Αυτα οντως ηταν σαν ταινια.
Εγω παρακαλαω στα games της Blizzard να εχουν περισσοτερα Cinematics γιατι ειναι πραγματικα επικα.

Phantasmagoria πόσα ήταν 7-8 δισκάκια?

Κάπου το έχω .

Τρομερό χέσιμο για την εποχή του.

Ωραίο το ξανθό στα νιάτα του😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ωραίες εποχές παίδες!

Στην Voodoo πρώτο είδα το πρώτο tomb raider με fx on όπως και το nfs τότε. Σε ιντελ 486 τότε η τον pentium 1 δεν θυμάμαι έχουν περάσει και αρκετά χρόνια 

Phantasmagoria πόσα ήταν 7-8 δισκάκια?

Κάπου το έχω .

Τρομερό χέσιμο για την εποχή του.

Ωραίο το ξανθό στα νιάτα του😆

Tomb Rider, Moto Racer, NFS, Dungeon Keeper και πολλα αλλα που αλλαζαν τελειως με το patch.
Nαι ολα αυτα τα Adventures σαν το Phantasmagoria που ηταν σαν ταινια ηταν ενα μεγαλο κουτι με πολλα cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, xartemporas είπε

 

Έψαξες να την βρεις 😆 θυμόμουν ότι είχε β.ζαρες πάντως. 😁

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Τι είπες τώρα?

Matrox τρομερές στην εποχή τους και τις συνδιάζες με voodoo 3dfx για να έχεις την αίγλη των παιχνιδιών που υποστήριζαν τοτε τα συγκεκριμένα fx.

 

Εγώ είχα RIVA TNT based και Voodoo 2 

8 ώρες πριν, Odyss3us είπε


Matrox Millenium G200 εναμισι μηνα περιμενα να ερθει απο Καναδα και να στηθει το pc και μετα απο ενα χρονο εβαλα και τον επιταχυντη  Matrox M3D με 4Gb ram, δεν ειχανε drivers τοτε και οταν βγηκαν πηγα σε ενα game store στην Eθνικης Αμυνης σαλονικα και μου τους εγραψε σε δισκετα!
εκανα skip 3Dfx μετα Riva ΤΝΤ2 και μετα Geforce Annihilator Pro η 4090 της τοτε εποχης

TNT 2 είχε και T&L support αν θυμάμαι καλά οι πρώτες φωτοσκιάσεις μεσω h/w. Θυμάμαι το demo που είχε έρθει με την κάρτα της nvidia με το δέντρο που φωτιζε

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αρχικα ειχε περασει απο τα χερια μου μια matrox millenium, αλλα αυτη που μoυ εχει μεινει στο μυαλο ειναι η diamond viper v330(Riva 128).. Θυμαμαι το Moto Racer με bilinear filtering και 30 fps.. Τωρα οσον αφορα το 3dfx, δυστυχως δεν έιχα, θυμαμαι παντα ηθελα να δω το ΝFS 2 με 3dfx..

Γενικώς ωραίες εποχες. 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Εγώ είχα RIVA TNT based και Voodoo 2 

TNT 2 είχε και T&L support αν θυμάμαι καλά οι πρώτες φωτοσκιάσεις μεσω h/w. Θυμάμαι το demo που είχε έρθει με την κάρτα της nvidia με το δέντρο που φωτιζε

TNT2 ήταν δυνατή αλλά δεν είχε t&l (η Geforce256 έκανε την αρχή νομίζω)

3 minutes ago, xartemporas said:

Εμενα αρχικα ειχε περασει απο τα χερια μου μια matrox millenium, αλλα αυτη που μoυ εχει μεινει στο μυαλο ειναι η diamond viper v330(Riva 128).. Θυμαμαι το Moto Racer με bilinear filtering και 30 fps.. Τωρα οσον αφορα το 3dfx, δυστυχως δεν έιχα, θυμαμαι παντα ηθελα να δω το ΝFS 2 με 3dfx..

Γενικώς ωραίες εποχες. 🙂

Εάν σου αρέσουν οι ρετρό καταστάσεις, πρέπει να δοκιμάσεις το dgvoodoo/nglide.

Είναι wrappers που μετατρέπουν τις κλήσεις του Glide (του api των 3dfx) σε directx. Έτσι μπορείς να παίξεις όλα τα παιχνίδια που είχαν γραφεί για 3dfx σε τρελές αναλύσεις με antialiasing, σωστό aspect ratio, χωρίς vsync και πολλά άλλα καλούδια. Μιας και είναι προγράμματα που είναι σε development, πιθανότατα θα αρχίσουν να προσθέτουν και upscalers σιγά-σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, this.is.elia said:

Εάν σου αρέσουν οι ρετρό καταστάσεις, πρέπει να δοκιμάσεις το dgvoodoo/nglide.

Είναι wrappers που μετατρέπουν τις κλήσεις του Glide (του api των 3dfx) σε directx. Έτσι μπορείς να παίξεις όλα τα παιχνίδια που είχαν γραφεί για 3dfx σε τρελές αναλύσεις με antialiasing, σωστό aspect ratio, χωρίς vsync και πολλά άλλα καλούδια. Μιας και είναι προγράμματα που είναι σε development, πιθανότατα θα αρχίσουν να προσθέτουν και upscalers σιγά-σιγά.

To δοκιμασα το nfs ναι με dgvoodoo/nglide κτλπ πριν 4 - 5 χρονια που το ανακαλυψα και η αληθεια ειναι οτι χαρηκα που το ειδα εστω και μετα απο χρονια με ολα τα καλουδια μεσα 🙂

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Εμενα αρχικα ειχε περασει απο τα χερια μου μια matrox millenium, αλλα αυτη που μoυ εχει μεινει στο μυαλο ειναι η diamond viper v330(Riva 128).. Θυμαμαι το Moto Racer με bilinear filtering και 30 fps.. Τωρα οσον αφορα το 3dfx, δυστυχως δεν έιχα, θυμαμαι παντα ηθελα να δω το ΝFS 2 με 3dfx..

Γενικώς ωραίες εποχες. 🙂

Καρταρα η 330 .

Την είχε ο κολλητός και εάν θυμάμαι καλά είχα πάρει μετά εγώ την 550 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...