Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Άλλο απαντήστε μου όμως. Εγώ ρε από τότε που ήρθε η κάρτα παίζω παιχνίδια δεν ξημεροβραδιάζομαι στο νήμα. Εσείς πότε παίζετε ρε; Μου φαίνεται πήρατε κάρτες για το honour μόνο και για να μετράτε ποιος την έχει μεγαλύτερη. Άντε τραβάτε παίξτε.

Κάτσε ρε αδερφέ ποτε είπα εγώ ότι πήρα την κάρτα για να παίζω ;; Εμένα μου αρέσει να τις κάνω μπρελόκ IMG_1878.webp.cab50642646655e347b025271253384e.webp

ασε που με το που την αγόρασα ξεκλείδωσα το achievement του gamer αλλιώς ο ακοινώνητος ας πούμε ακόμα δε θα μου μίλαγε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Καταλήγουμε στο να κοιτάει ο καθένας τα games που τον νοιάζουν περισσότερο.

Καταλήγουμε στο "Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω".

Αν η AMD είχε καλό rt performance θα μας άρεσε και η απόδοση ι το στέμμα και το παιχνίδι και όλα να ούμε. Όπως γίνεται με τους 3d πολύ λογικά θερίζουν και σε κατανάλωση και σε απόδοση και μπορείς να πεις ότι έχουν και το gaming στέμμα.

Τώρα το CP2077 δε μας αρέσ και το Alan Wake II είναι πολύ τρομακτικό και δεν το παίζουμε.:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Armoral είπε

Καταλήγουμε στο "Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω".

Αν η AMD είχε καλό rt performance θα μας άρεσε και η απόδοση ι το στέμμα και το παιχνίδι και όλα να ούμε. Όπως γίνεται με τους 3d πολύ λογικά θερίζουν και σε κατανάλωση και σε απόδοση και μπορείς να πεις ότι έχουν και το gaming στέμμα.

Τώρα το CP2077 δε μας αρέσ και το Alan Wake II είναι πολύ τρομακτικό και δεν το παίζουμε.:D

Eγω αναρωτιεμαι αν εβγαινε κανενα νεο Crypto που για να το farmαρεις θα επαιζε ρολο μονο το Ray Tracing Performance και τα RT Cores αν θα πουλαγε εστω και 1 AMD για CryptoRTMining και αν τα Average τσουβαλια ειχαν σημασια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Κάτσε ρε αδερφέ ποτε είπα εγώ ότι πήρα την κάρτα για να παίζω ;; Εμένα μου αρέσει να τις κάνω μπρελόκ IMG_1878.webp.cab50642646655e347b025271253384e.webp

ασε που με το που την αγόρασα ξεκλείδωσα το achievement του gamer αλλιώς ο ακοινώνητος ας πούμε ακόμα δε θα μου μίλαγε 

Βασικό αυτό γιατί εγώ που είχα την 570 δεν ήμουν gamer και είναι κάτι που μου έδωσε η 4070. Πολύ βασικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω αναρωτιεμαι αν εβγαινε κανενα νεο Crypto που για να το farmαρεις θα επαιζε ρολο μονο το Ray Tracing Performance και τα RT Cores αν θα πουλαγε εστω και 1 AMD για CryptoRTMining.

Πολύ σοβαρό θέμα... Θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους... ΑΝ βγει ένα παιχνίδι όπου θα έχει ΜΟΝΟ full-RT καθόλου raster ΤΙ θα κάνει η άμοιρη AMD;

Πως φανατίζεστε έτσι για μια εταιρία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βασικό αυτό γιατί εγώ που είχα την 570 δεν ήμουν gamer και είναι κάτι που μου έδωσε η 4070. Πολύ βασικό.

Γιατί ποιος σου είπε ότι είναι gamer ο Tambas; Φορουμίστας είναι. Παίζει κανα δύο ώρες και μετά τα αφήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Τώρα το CP2077 δε μας αρέσ και το Alan Wake II είναι πολύ τρομακτικό και δεν το παίζουμε.:D

Αυτά δεν είναι games, είναι tech demos. Εγώ παίζω μόνο τα GOATS σαν το Far Crying 6, το Forwoken, το Βλαχαρα, το Godfault. Παιχνιδάρες 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Πολύ σοβαρό θέμα... Θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους... ΑΝ βγει ένα παιχνίδι όπου θα έχει ΜΟΝΟ full-RT καθόλου raster ΤΙ θα κάνει η άμοιρη AMD;

Πως φανατίζεστε έτσι για μια εταιρία...

Φυσικα και δεν θα επρεπε να μας απασχολει ενα παραδειγμα ειναι.
Αλλα μεσα απο αυτο το παραδειγμα ξεκαθαριζω τι θελω να πω.
Οτι δεν αναφερομαι στο τι αρεσει και δεν αρεσει
Στο τι δεν σωζεται με FG και Upscale
Στο τι γινεται με τα ψευτο-RT ΑΜD  Favored

Aναφερομαι ξεκαθαρα στις δυνατοτητες του hardware και στο πως ανταπεξερχεται στο Ray Tracing.
Aρα λοιπον ειτε μας αρεσει ειτε δεν μας αρεσει το game η διαφορα στις 2 εταιριες οσον αφορα τις δυνατοτητες RT ειναι με αποσταση μιας ολοκληρης γενιας GPU.
Οι πραγματικες διαφορες φαινονται σε Full RT , PT.
Tωρα απο εκει και περα οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια(Αverage,δεν μου αρεσει, μονο Raster κτλ)
Oταν δεν παραδεχεσαι οτι 1 + 1 κανουν 2 και το πας μεσω Λαμιας ειναι χειροτερος φανατισμος απο το να προσπαθεις να πεισεις τους αλλους για τα αυτονοητα.

Screenshot_16.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει καταλάβαμε ότι σε full rt/pt είναι μπροστά οι πράσινες....αλλά οκ ένα cp 2077 δεν λέει κάτι....κυκλοφορούν πόσα games και εκεί τα πάνε πολύ καλά οι κόκκινες....το αν δεν υπάρχει το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα σε αυτά (με το rt ενεργοποιημένο)  είναι θέμα game developer....σημασία έχει ότι με μία 7800ΧΤ/4070 είσαι κομπλέ στο ίδιο range χρημάτων και κάπου χάνει η μία και κάπου η άλλη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

Screenshot_16.jpg

Spoiler

Μου αρεσει που ανεβαζεις τα γραφηματα του tpu που οτι εχει τρεξει ειναι χωρις released  drivers για το παιχνιδι :lol:  

Βεβαια δεν κανει τον κοπο να τα ξανα τρεξει με σωστους drivers αλλα δεν βαριεσαι αστους αναγνωστες να νομιζουν .

Και ξερεις πιο ειναι το θεμα οτι αυτα που γραφεις για το rt εμεις τα εχουμε πει απο μονοι μας ,εσενα απλα σου εχει γινει εμμονη το θεμα και το αναμασας κουραζοντας. 

Λες και η χαρα σου ειναι να καυχιεσαι που εχεις nvidia και σπερνει στο rt / pt. 

Και να εμενες στο εδω νημα να τα ελεγες παει στο καλο. 

Το κακο ειναι οτι μαγαριζεις και το νημα των rdna3 :p

 

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eγω αναρωτιεμαι αν εβγαινε κανενα νεο Crypto που για να το farmαρεις θα επαιζε ρολο μονο το Ray Tracing Performance και τα RT Cores αν θα πουλαγε εστω και 1 AMD για CryptoRTMining και αν τα Average τσουβαλια ειχαν σημασια.

Αχ να ήξερες πόσο μεγάλη χάρη θα έκανε κάτι τέτοιο στην ΑΜΔ και στη gaming κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μου αρεσει που ανεβαζεις τα γραφηματα του tpu που οτι εχει τρεξει ειναι χωρις released  drivers για το παιχνιδι :lol:  

Βεβαια δεν κανει τον κοπο να τα ξανα τρεξει με σωστους drivers αλλα δεν βαριεσαι αστους αναγνωστες να νομιζουν .

Και ξερεις πιο ειναι το θεμα οτι αυτα που γραφεις για το rt εμεις τα εχουμε πει απο μονοι μας ,εσενα απλα σου εχει γινει εμμονη το θεμα και το αναμασας κουραζοντας. 

Λες και η χαρα σου ειναι να καυχιεσαι που εχεις nvidia και σπερνει στο rt / pt. 

Και να εμενες στο εδω νημα να τα ελεγες παει στο καλο. 

Το κακο ειναι οτι μαγαριζεις και το νημα των rdna3 😛

 

 

 

Να και μια καινουρια δικαιολογια, ειναι πισω λογο driver.
Δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στη συγκεκριμενη περιπτωση με drivers.
Δεν ειναι θεμα driver αυτες οι διαφορες ειναι θεμα hardware και RT Cores και 200 drivers να βγαλει η διαφορα δεν αλλαζει.

 

41 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ενταξει καταλάβαμε ότι σε full rt/pt είναι μπροστά οι πράσινες....αλλά οκ ένα cp 2077 δεν λέει κάτι....κυκλοφορούν πόσα games και εκεί τα πάνε πολύ καλά οι κόκκινες....το αν δεν υπάρχει το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα σε αυτά (με το rt ενεργοποιημένο)  είναι θέμα game developer....σημασία έχει ότι με μία 7800ΧΤ/4070 είσαι κομπλέ στο ίδιο range χρημάτων και κάπου χάνει η μία και κάπου η άλλη.

Δεν ειναι θεμα game να πεις οτι ετυχε ή οτι μονο εκει γινεται ειναι θεμα hardware.
100 games να βγουν με Full Ray Tracing και στα 100 θα δουμε τις ιδιες διαφορες.
Το αν μας αρεσει το συγκεκριμενο ή οχι παλι δεν παιζει κανενα ρολο γιατι η διαφορα στο Ray Τracing δεν μετριεται με το αν μας αρεσει η οχι.
H διαφορα παραμενει η ιδια παιξεις δεν παιξεις ,σου αρεσει δεν σου αρεσει το game.
Και στο Cinebench R23 δεν μας αρεσει το Cinebench ουτε το τρεχνουμε καθε μερα αλλα οτι δειξει αυτο ισχυει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

  

Να και μια καινουρια δικαιολογια, ειναι πισω λογο driver.
Δεν προκειται να αλλαξει τιποτα στη συγκεκριμενη περιπτωση με drivers.
Δεν ειναι θεμα driver αυτες οι διαφορες ειναι θεμα hardware και RT Cores και 200 drivers να βγαλει η διαφορα δεν αλλαζει.

 

Spoiler

Δεν ειπα οτι θα αλλαξει ,απλα τα νουμερα ειναι λαθος ,στο raster ειδικα δεν εχουν καμια επαφη ,αν εσυ βεβαια  γουσταρεις να αναπαραγεις μουφα νουμερα τοτε κανε δουλεια σου.

Μπορεις να ανεβασεις και τα charts του tpu στο Ac mirage που ειναι -20fps στις amd  να χαιρεσαι μονος σου

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν ειπα οτι θα αλλαξει ,απλα τα νουμερα ειναι λαθος ,στο raster ειδικα δεν εχουν καμια επαφη ,αν εσυ βεβαια  γουσταρεις να αναπαραγεις μουφα νουμερα τοτε κανε δουλεια σου.

Μπορεις να ανεβασεις και τα charts του tpu στο Ac mirage που ειναι -20fps στις amd  να χαιρεσαι μονος σου

 

Moυφα νουμερα δεν υπαρχουν, αυτα εβγαλαν και αυτα δειχνουν.
Μουφα θα ηταν αν με δολο εδειχνε αλλα ντ αλλων.
Το αν μετα απο νεους drivers καποιες καρτες βελτιωθουν δεν σημαινει οτι τα πρωτα ηταν μουφα.
Αλιμονο αν σε καθε driver τρεχουμε ξανα ολα τα Benchmarks για να δουμε τι αλλαξε.
Στο Mirage μιας και το αναφερεις συνεχεια οταν βγηκαν και οι 2 δεν ειχαν driver δεν ηταν οτι ο ενας ειχε και ο αλλος δεν ειχε.
Στα επομενα που βγηκαν απο καποιους, νεο driver ειχαν μονο οι AMD αρα παλι μουφα;
Ποιο ειναι πιο μουφα να μη εχουν και οι 2 η να εχει μονο ο ενας;
Στα πρωτα οι AMD ειχαν Smart Access Memory ON ενω οι Nvidia το ειχαν ΟFF.
H μια εταιρια το εχει μονιμα ON και αν κρινει οτι πρεπει να το κλεισει το κλεινει μετα , ενω η αλλη εχει το Resizable Βar παντα OFF και αν κρινει το ανοιγει μετα νεο driver οπως και εκανε με το συγκεκριμενο και ανεβηκαν και τα FPS και στις Nvidia(μετα τα 2α reviews).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Moυφα νουμερα δεν υπαρχουν, αυτα εβγαλαν και αυτα δειχνουν.
Μουφα θα ηταν αν με δολο εδειχνε αλλα ντ αλλων.
Το αν μετα απο νεους drivers καποιες καρτες βελτιωθουν δεν σημαινει οτι τα πρωτα ηταν μουφα.
Αλιμονο αν σε καθε driver τρεχουμε ξανα ολα τα Benchmarks για να δουμε τι αλλαξε.
Στο Mirage μιας και το αναφερεις συνεχεια οταν βγηκαν και οι 2 δεν ειχαν driver δεν ηταν οτι ο ενας ειχε και ο αλλος δεν ειχε.
Στα επομενα που βγηκαν απο καποιους, νεο driver ειχαν μονο οι AMD αρα παλι μουφα;
Στα πρωτα οι AMD ειχαν Smart Access Memory ON ενω οι Nvidia το ειχαν ΟFF.
H μια εταιρια το εχει μονιμα ON και αν κρινει οτι πρεπει να το κλεισει το κλεινει μετα , ενω η αλλη εχει το Resizable Βar παντα OFF και αν κρινει το ανοιγει μετα νεο driver οπως και εκανε με το συγκεκριμενο και ανεβηκαν τα FPS και στις Nvidia.

το εχεις το παιχνιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...