Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στο Raster δεν υπαρχει μεγαλη και μικρη χρηση Raster oπως γινεται στο Ray Tracing.
Yπαρχουν μονο ΑΜD Favored/Sponsored και Non- AMD Favored/Sponsored δηλαδη games που σκοπιμα πανε καλυτερα στις AMD χωρις να υπαρχει καποια hardware αδυναμια ή πλεονεκτημα κατα των Nvidia .
Eσυ λοιπον κανεις cherry picking σε αυτα εκ του αποτελεσματος ξεροντας απο τα review ποια ειναι.
Εγω απο την αλλη πιανω τα games που εχουν Full Ray Tracing ακομα και πριν βγουν , χωρις να ξερω απο review τα αποτελεσματα γιατι ξερω οτι η AMD εχει κατωτερο Hardware στο Ray Tracing.

Δεν ειναι λοιπον το ιδιο σε καμια περιπτωση.
Θα ηταν το ιδιο αν εψαχνα να βρω σε ποια Raster ειναι καλυτερη η Nvidia και εβγαζα μεσο ορο μονο σε αυτα.
 

Lord of the Fallen, Layers of Fear, Redfall, Matrix Awaken δεν ειναι UE5; 
Και στα 4 ειναι απο κατω η AMD, οχι 5-7% πανω των Αverage ουτε πολυ παραπανω οπως ισχυριζεσαι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_6.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_8.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_11.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_13.jpg

 

Spoiler

Εγω στο redfall γτ βλεπω την 4070 να μην μπορει να περασει την απλη 6800? :lol: Επισης μαλλον δεν βλεπεις οτι οι μεγαλες καρτες τρωνε μπουκαλα απο τη cpu. Οτι να ναι δλδ για να σου βγει το αφηγμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Mια χαρα καρτες ειναι και οι amd και επισης ο καθενας κανει τις επιλογες του, αν ειναι ευχαριστημενος καποιος με την καρτα του, ολα κομπλε δε νομιζω να χρειαζονται αντιπαραθεσεις περι αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ένας μέσος gamer που σκέφτεται να πάρει κάρτα τα κοιτάει όλα, αν τον ενδιαφέρουν 1-2 συγκεκριμένα παιχνίδια τότε θα δει επιδόσεις σε αυτά τα 1-2 μόνο.

Ο μέσος όρος γενικά είναι για να βγαίνει από όλα τα τελευταία παιχνίδια και όχι μόνο από τα 5-6 που έχουν σοβαρό RT για να βγαίνει το αφήγημα των NVIDIA fanboys.

Έχετε κολλήσει με το Far Cry 6 μερικοί, αυτές είναι οι ρυθμίσεις του παιχνιδιού αυτά τα αποτελέσματα βγαίνουν. Ο μέσος gamer δεν ενδιαφέρεται αν έχει όλο το RT πακέτο ή όχι αλλά το πως αποδίδει σε αυτό τον τίτλο η κάρτα που σκέφτεται να αγοράσει.

Κατά τα άλλα αρχίσαν τις γκρίνιες οι PCάδες γιατί το Alan Wake 2 δεν υποστηρίζει Pascal και RDNA 1 λόγω των mesh shaders..Ζητάνε γραφικά αλλά μόλις βγαίνει κάτι με γραφικά πέφτει κλάψα γιατί το μεσαίο μηχανηματάκι τους δεν το max-άρει.

Alan Wake 2 is one of the first games to require DX12 Ultimate’s Mesh Shaders

Ρε συ εγω δεν μιλησα ποτε για τα κεφια του μεσου Gamer.
Το αν θα θελει να παιζει 30 παιχνιδια το χρονο
το αν θα θελει να παιξει ολα τα καινουρια του 2023
το αν θα παιξει τα περισσοτερα παιχνιδια με FG για να τη παλεψει
Και το αν του αρεσει ή δεν του αρεσει το RT ειναι ασχετα με αυτο που ειπα.

Eγω αυτο που ειπα ειναι οτι η Nvidia ειναι πολυ ανωτερη στο Ray Tracing και οτι τα Average με σκουπιδια Ray Tracing νοθευουν τη πραγματικη διαφορα.
Μιλαμε για δυνατοτητες Hardware οχι για κεφια και μεσους Gamers.
Για να μετρησεις αυτες τις δυνατοτητες θες το πιο βαρη σεναριο, οχι τσουβαλια και κεφια.
Αν λοιπον θελω να βρω ποια ειναι η καλυτερη gpu στο Ray Tracing για το Budget μου θα πρεπει να το ψαξω στο πιο βαρη σεναριο και οχι στο Average.

10 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Δηλαδη παιζεις χωρις DLSS παιχνιδια με full RT  ακομα και με NVIDIA ( πχ cyberpunk) ? Μαλλον δεν καταλαβαινεις τι εγραψα..Τεσπα ναι η AMD  ειναι για πεταμα κλπ..

Βαζοντας DLSS/FSR ή DLSS 3/FSR 3 αλλαζουν τα αποτελεσματα;
Παιρνει κεφαλι η AMD ;
Δεν συνεχιζει να ειναι καλυτερη η Nvidia σε ολα τα σεναρια Full Ray Tracing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μάγκες τα ίδια και τα ίδια κάθε μια βδομάδα γίνετε ανακύκλωση ακριβώς η ίδια συζήτηση πραγματικά δε κουράζεστε? δεν είναι καν αστείο πια... είπαμε AMD για τα σκουπίδια nvidia μονο με καρταρες σαν την 4070 πάμε παρακάτω... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εγω στο redfall γτ βλεπω την 4070 να μην μπορει να περασει την απλη 6800? :lol: Επισης μαλλον δεν βλεπεις οτι οι μεγαλες καρτες τρωνε μπουκαλα απο τη cpu. Οτι να ναι δλδ για να σου βγει το αφηγμα.

 

Spoiler

Τα αλλα 3 δεν τα ειδες ε;
Πιαστηκες απο τη μπουκαλα της cpu...
Μεχρι στιγμης με η χωρις μπουκαλα δεν επιβεβαιωνεται πουθενα οτι η AMD ειναι καλυτερη στα UE5.
Aπλα ο Τουτανχαμον διαλεξε τα AMD favored και εβγαλε το συμπερασμα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Τα αλλα 3 δεν τα ειδες ε;
Πιαστηκες απο τη μπουκαλα της cpu...
Μεχρι στιγμης με η χωρις μπουκαλα δεν επιβεβαιωνεται πουθενα οτι η AMD ειναι καλυτερη στα UE5.
Aπλα ο Τουτανχαμον διαλεξε τα AMD favored και εβγαλε το συμπερασμα του.

 

Spoiler

Στο matrix μας εβαλες να δουμε καρτες προηγουμενης  γενιας 

αρα σου μενουν 2 :p

 

Εγω απο τα review αυτα δεν βλεπω τπτ να σου πω την αληθεια ,γτ αλλα εβλεπα στα review του tpu και αλλα ειδα στην πραξη ,στο εχω ξανα πει ,εγω τρεχω και ανεβαζω ;)

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εγω απο τα review αυτα δεν βλεπω τπτ να σου πω την αληθεια ,γτ αλλα εβλεπα στα review του tpu και αλλα ειδα στην πραξη ,στο εχω ξανα πει ,εγω τρεχω και ανεβαζω ;)

 

Oκ οταν βγει το Alan Wake 2, αν εχει Demo ή Benchmark να το τρεξεις να δουμε τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Oκ οταν βγει το Alan Wake 2, αν εχει Demo ή Benchmark να το τρεξεις να δουμε τι γινεται.

εννοειται ,οπως ετρεξα και το cp με rt πρωτο πρωτο μολις πηρα την καρτα ,δεν κρυβομαι οπου η καρτα ειναι για τα μπαζα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με τον Moore'sLaw τύπο θα δούμε σίγουρα 4080 super τον Ιανουάριο.
Με κομμένο chip της 4090, η 4070 super δεν είναι ακόμα σίγουρη.

Οπότε αρχές Ιανουαρίου '24 ανακοίνωση στην CES και αμέσως μετά, το shipping.

Λογικά Μάρτιο θα τις δούμε να στοιχίζουν όσο οι τωρινές 4080 ενώ αυτές θα πέσουν λίγο για να φύγει το stock.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εννοειται ,οπως ετρεξα και το cp με rt πρωτο πρωτο μολις πηρα την καρτα ,δεν κρυβομαι οπου η καρτα ειναι για τα μπαζα 

άσε μας ρε φιλε και εσύ και το σαπάκι σου... κανόνισε μη σε ψάχνουμε τότε σαν τον γνωστό επικηρυγμένο... :P 

πάρε μαθήματα από τον δήμο δες μόλις πήρε πράσινη κάρτα άρχισε να μιλάει ορθά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, xartemporas said:

Mια χαρα καρτες ειναι και οι amd και επισης ο καθενας κανει τις επιλογες του, αν ειναι ευχαριστημενος καποιος με την καρτα του, ολα κομπλε δε νομιζω να χρειαζονται αντιπαραθεσεις περι αυτου.

Τι είναι αυτά που λες άνθρωπε μου, θέλεις να ερημώσει το thread;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Alan Wake 2 και τα Requirements, να σκεφτόμαστε ότι αυτό είναι το χειρότερο σενάριο και με τις προτεινόμενες GPU θα έχουν ελάχιστη απόδοση 30/60. Σου λένε αυτό θα είναι μέσα στο Frimetime για ποιοτικό Vsync.

Τα Recommended είναι το Medium. Αυτό έχουν κάνει demo ως τώρα στο ευρύ κοινό, σύμφωνα με το Digital Foundry, ενώ το Path Tracing έχει γίνει demo μόνο κεκλεισμένων των θυρών (με sneak-peak από nvidia).

Νομίζω η 3060 που είναι παρόμοια με την 2070s και τη GPU των PS5/XSX πως είναι απόλυτα λογική κάρτα. Τα αστεία είναι: το Ultra, που δεν έχει RT, ενώ το Full-RT λέγεται απλά, High. Τι φάση; και το RT-Medium έχει επίσης Path Tracing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άσε μας ρε φιλε και εσύ και το σαπάκι σου... κανόνισε μη σε ψάχνουμε τότε σαν τον γνωστό επικηρυγμένο... :P 

πάρε μαθήματα από τον δήμο δες μόλις πήρε πράσινη κάρτα άρχισε να μιλάει ορθά !!

Spoiler

κανα chiller για τον 14700  βρηκες να παρουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

κανα chiller για τον 14700  βρηκες να παρουμε?

 

Spoiler

εγώ δε θα τον χρειαστώ αφού σου είπα τόσες φορες 3D έχω πάρει :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

άσε μας ρε φιλε και εσύ και το σαπάκι σου... κανόνισε μη σε ψάχνουμε τότε σαν τον γνωστό επικηρυγμένο... :P 

πάρε μαθήματα από τον δήμο δες μόλις πήρε πράσινη κάρτα άρχισε να μιλάει ορθά !!

Συγκρατήσου εσύ πάτερ.

Ακόμη περιμενω να πειράξεις το κουτί που ανέβασα να έχει 16gb. Μια χαρά καρτάρα είναι η 7800xt το είπα τότε το ξαναλέω τώρα. Σε ότι παιζω εγώ δεν θα έβλεπα ιδιαίτερη διαφορά σε καμία από τις δυο.

Άλλο απαντήστε μου όμως. Εγώ ρε από τότε που ήρθε η κάρτα παίζω παιχνίδια δεν ξημεροβραδιάζομαι στο νήμα. Εσείς πότε παίζετε ρε; Μου φαίνεται πήρατε κάρτες για το honour μόνο και για να μετράτε ποιος την έχει μεγαλύτερη. Άντε τραβάτε παίξτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...