Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Σε εμένα λειτουργεί κομπλέ. Μήπως είναι bug με συγκεκριμένα monitors μόνο;

Δεν γνωριζω πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο στα 4-5 χρονια που το εχω κατεβασα και την τελευταια εκδοση απο το smart control τιποτα. Θα κανω rollback μαλλον και βλεπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Solowing είπε

Για native 4Κ@60fps high settings χωρίς RT δε φαίνεται να φτάνει ούτε η 4080, η οποία μάλλον θα χρειάζεται DLSS Quality σε αυτές τις ρυθμίσεις. Δηλαδή native 4K@60fps χωρίς RT μόνο με 4090.

Με RT high από την άλλη, η 4080 φαίνεται πως μετα βιας μπορεί να το παίξει σε native resolution 1080p για να μπορεί να πιάσει τα 60fps. Με RT η 4080 είναι μια 1080p κάρτα, και για 4Κ θα χρειαστεί μια 4090 με μπόλικο upscaling.

Eτσι και αλλιως οσοι εχουμε 4080 4090 ακομα και αν παιζει το game σε Native 4K, επιλεγουμε να παιξουμε σε DLDSR+DLSS Q ή σε DLSS Q ακομα και σε games που δεν αξιζουν τετοια Hardware Requirements για το οπτικο αποτελεσμα που προσφερουν.
Ας ελπισουμε το Alan Wake 2 να ειναι οντως Next Gen και να προσφερει ενα πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα.
Πιστευω οτι θα ειναι το νεο Ray Tracing Benchmark και θα κανει παρεα στο CP2077.
Eπισης πιστευω για τους ιδιους λογους με το CP2077 οτι "δεν θα αρεσει" το RT/PT σε πολλους AMD users και δεν θα θελουν να το παιξουν με μονοψηφια FPS.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eτσι και αλλιως οσοι εχουμε 4080 4090 ακομα και αν παιζει το game σε Native 4K, επιλεγουμε να παιξουμε σε DLDSR+DLSS Q ή σε DLSS Q ακομα και σε games που δεν αξιζουν τετοια Hardware Requirements για το οπτικο αποτελεσμα που προσφερουν.
Ας ελπισουμε το Alan Wake 2 να ειναι οντως Next Gen και να προσφερει ενα πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα.
Πιστευω οτι θα ειναι το νεο Ray Tracing Benchmark και θα κανει παρεα στο CP2077.
Eπισης πιστευω για τους ιδιους λογους με το CP2077 οτι "δεν θα αρεσει" το RT/PT σε πολλους AMD users και δεν θα θελουν να το παιξουν με μονοψηφια FPS.

Στην πρώτη παράγραφο τα λες πολύ ωραία και νομίζω ότι αυτό ισχύει για το 99% 

στη δεύτερη κάθε φορά τα ίδια όμως ξέπλυμα σε ένα μέτριο παιχνίδι gameplayακά και οπτικά επειδή έχει pt κάτσε να δούμε και το Allan wake και θα κρίνουμε δε χρειάζεται να βγαίνουν πρόωρα συμπεράσματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Στην πρώτη παράγραφο τα λες πολύ ωραία και νομίζω ότι αυτό ισχύει για το 99% 

στη δεύτερη κάθε φορά τα ίδια όμως ξέπλυμα σε ένα μέτριο παιχνίδι gameplayακά και οπτικά επειδή έχει pt κάτσε να δούμε και το Allan wake και θα κρίνουμε δε χρειάζεται να βγαίνουν πρόωρα συμπεράσματα 

Το gameplay δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τα γραφικα και το οπτικο αποτελεσμα ειναι κατι υποκειμενικο για τον καθε ενα και σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν επιρεαζει τα specs και τα System Requirements(εγω μιλησα για RT Benchmark).
Σε πολλους αρεσει το Minecraft, αν εχει ωραιο gameplay με ενα μαγικο τροπο γινεται οπτικη πανδαισια;
Αλλο τα γραφικα και αλλο το gameplay, μπορεις να εχεις ενα μουφα game με καλα γραφικα και ενα superwow gameplay με pixels.
Το αν θα ειναι καλο ή κακο στο gameplay/Story θα το δουμε δεν εκανα κανενα προωρο συμπερασμα γραφοντας 
"Ας ελπισουμε το Alan Wake 2 να ειναι οντως Next Gen και να προσφερει ενα πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα."

34 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Λογικά το AW2 με PT θα είναι καλύτερο του CP77. Το δεύτερο έχει κάποια μέτρια στοιχεία, όπως τα textures για παράδειγμα.

Λογικο ειναι αν σκεφτεις τι GPU ειχαμε οταν βγηκε που στις περισσοτερες σερνοταν.
Το ΑW2 θα εχει σιγουρα καλυτερα Textures.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Alan Wake 2 θα είναι οπτικά καλό ακόμα και στο Low.

Βλέπουμε Low και φοβόμαστε ότι δε θα έχει ούτε Shadows πχ.
Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Καταρχήν, το παιχνίδι είναι φτιαγμένο με αληθινά αντικείμενα και όσοι έχουν ασχοληθεί με φωτογραμμετρία αναγνωρίζουν τα λαθάκια της τεχνικής. Δείχνει ρεαλιστικό γιατί βασίζεται σε αληθινά αντικείμενά (και ανθρώπους).

Cool, αλλά από αυτά που είδα φοβάμαι ότι θα είναι πράγματι Unoptimized όσο αφορά τα polygons. Βάλε και RT σε βαρύ BVH και έχεις αυτές τις απαιτήσεις...

Συγκριτικά με το CP77 όμως... δε ξέρω αν θα είναι ανώτερο. Ελπίζω.
Το 80% του gameplay που δείχνουν είναι θεοσκότεινο, μετά βίας φαίνονται τα projectiles των "χαμένων", άντε να βελτιώσει το Path Tracing την εικόνα, αλλά δεν περιμένω Artistic θαύματα.
Έχω πίστη στην Remedy όμως και το περιμένω για το gameplay του.

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το gameplay δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τα γραφικα και το οπτικο αποτελεσμα ειναι κατι υποκειμενικο για τον καθε ενα και σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν επιρεαζει τα specs και τα System Requirements(εγω μιλησα για RT Benchmark).
Σε πολλους αρεσει το Minecraft, αν εχει ωραιο gameplay με ενα μαγικο τροπο γινεται οπτικη πανδαισια;
Αλλο τα γραφικα και αλλο το gameplay, μπορεις να εχεις ενα μουφα game με καλα γραφικα και ενα superwow gameplay με pixels.

μα και το rt από μονο του δε κάνει θαύματα για να αναδειχθεί πρέπει να πλαισιώνεται από ωραία μοντέλα textures υφές κτλπ τι να το κάνω το cyber που vanilla είναι όλα σα πλαστελίνες? ναι έχει τρομερούς φωτισμούς και στα υπόλοιπα meh

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το αν θα ειναι καλο ή κακο στο gameplay/Story θα το δουμε δεν εκανα κανενα προωρο συμπερασμα γραφοντας 
"Ας ελπισουμε το Alan Wake 2 να ειναι οντως Next Gen και να προσφερει ενα πολυ ωραιο οπτικο αποτελεσμα."

το πρόοωρο συμπέρασμα το έβγαλες αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα ειναι κάτι ουάου αλλα επειδή θα έχει rt/pt και δε θα μπορούν να το τρέξουν οι amd κάτοχοι δε θα θέλουν να παίξουν... εκεί που λες κάτι καλο δε κρατιέσαι πανάθεμα σε θες να πετάξεις και το φαρμάκι σου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν κάνουν support VS path. Απο την μία γκρινιάζετε οτι τα γραφικά δεν αλλάζουν, απο την άλλη θέλετε support σε hardware 7ετίας, πάρτε απόφαση τι θέλετε :D 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

μα και το rt από μονο του δε κάνει θαύματα για να αναδειχθεί πρέπει να πλαισιώνεται από ωραία μοντέλα textures υφές κτλπ τι να το κάνω το cyber που vanilla είναι όλα σα πλαστελίνες? ναι έχει τρομερούς φωτισμούς και στα υπόλοιπα meh

Hμουν πολυ ξεκαθαρος δεν ξερω γιατι παρασύρεται απο προηγουμενες συζητησεις/συγκρισεις.
Ειπα οτι "θα ειναι το νεο RT Benchmark που θα κανεις παρεα με το CP2077".
Για το αν θα εχει γραφικαρες και το αν θα ειναι Next Gen προηγηθηκε το "ας ελπισουμε".
 

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

το πρόοωρο συμπέρασμα το έβγαλες αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα ειναι κάτι ουάου αλλα επειδή θα έχει rt/pt και δε θα μπορούν να το τρέξουν οι amd κάτοχοι δε θα θέλουν να παίξουν... εκεί που λες κάτι καλο δε κρατιέσαι πανάθεμα σε θες να πετάξεις και το φαρμάκι σου :P 

Οταν το promo αναφερει Full Ray Tracing, Path Tracing, τα λιγα gameplay video δειχνουν κατι πολυ καλο και τελος τα System Requirements στο τομεα του RT δεν υπαρχει ουτε καν η 7900xtx δεν ειναι δικο μου συμπερασμα ειναι γεγονος οτι δεν θα τη παλευουν οι AMD.
Οταν λοιπον οι AMD δεν τη παλευουν με RT Ultra,οι κλασικες απαντησεις που παιρνουμε απο τη κοκκινη πλευρα ειναι:
1) Mονο Raster
2)Δεν μου αρεσει το RT
3)Ε σιγα τα ιδια ειναι σε κατι Farcry 6, Resident Evil 4 και μονο στο CP2077, Portal RTX εχουν μεγαλη διαφορα
(προφανως γιατι δεν εχουν την ιδια χρηση/βαρη RT)

Bασιζομενος λοιπον στα 3 παραπανω εκανα μια αναμενομενη προβλεψη, οτι θα εχουμε τις ιδιες απαντησεις στο Repeat.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οταν το promo αναφερει Full Ray Tracing, Path Tracing, τα λιγα gameplay video δειχνουν κατι πολυ καλο και τελος τα System Requirements στο τομεα του RT δεν υπαρχει ουτε καν η 7900xtx δεν ειναι δικο μου συμπερασμα ειναι γεγονος οτι δεν θα τη παλευουν οι AMD.
Οταν λοιπον οι AMD δεν τη παλευουν με RT Ultra,οι κλασικες απαντησεις που παιρνουμε απο τη κοκκινη πλευρα ειναι:
1) Mονο Raster
2)Δεν μου αρεσει το RT
3)Ε σιγα τα ιδια ειναι σε κατι Farcry 6, Resident Evil 4 και μονο στο CP2077, Portal RTX εχουν μεγαλη διαφορα
(προφανως γιατι δεν εχουν την ιδια χρηση/βαρη RT)

Bασιζομενος λοιπον στα 3 παραπανω εκανα μια αναμενομενη προβλεψη, οτι θα εχουμε τις ιδιες απαντησεις στο Repeat.

άσε τα βιντεάκια και τα promos αφού το βλέπεις αλλα υπόσχονται αλλα έρχονται μακάρι να είναι τόσο καλο που να δικαιολογεί αυτά που ζητάει... 

το θέμα όμως είναι ότι και εσύ ξύνεσαι... θα μπορούσες να μη το γράψεις καθόλου αλλα θέλεις να κοντραριστείς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άσε τα βιντεάκια και τα promos αφού το βλέπεις αλλα υπόσχονται αλλα έρχονται μακάρι να είναι τόσο καλο που να δικαιολογεί αυτά που ζητάει... 

το θέμα όμως είναι ότι και εσύ ξύνεσαι... θα μπορούσες να μη το γράψεις καθόλου αλλα θέλεις να κοντραριστείς...

Δεν το κανω γιατι θελω να κοντραριστω , το κανω γιατι νιωθω οτι με κοροιδευουν με δικαιολογιες.
Aν λοιπον το Alan Wake 2 ειναι οντως βαρη σε RT ,PT και οι AMD πατωσουν θα ειναι αλλη μια αποδειξη οτι δεν τα καταφερνουν σε βαρη RT και αυτα τα "9% διαφορα στο RT" και τα "30% σε Raster" ειναι παραπληροφορηση.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπληροφόρηση ο μέσος όρος 15-20+ παιχνιδιών ; Παραπληροφόρηση είναι να βγάζεις μέσο όρο από 2 παιχνίδια. Θα έχουμε άλλη μία περίπτωση CP 2077 τώρα με το Alan Wake 2 ναι αλλά παραμένουν 2 παιχνίδια για την ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, Solowing said:

Τρομακτικά τα specs.

Για 1080p@60fps χωρίς RT και με medium settings, η 3070 και η 6700 XT πρέπει να κάνουν upscale απο 540p για να μπορούν να το τρέξουν. Ουσιαστικά φαίνεται πως για να μπορέσει κανείς να παίξει σε native 1080p@60fps χωρις RT, χρειάζεται τουλάχιστον μια 4070/7800 XT.

Για native 4Κ@60fps high settings χωρίς RT δε φαίνεται να φτάνει ούτε η 4080, η οποία μάλλον θα χρειάζεται DLSS Quality σε αυτές τις ρυθμίσεις. Δηλαδή native 4K@60fps χωρίς RT μόνο με 4090.

Με RT high από την άλλη, η 4080 φαίνεται πως μετα βιας μπορεί να το παίξει σε native resolution 1080p για να μπορεί να πιάσει τα 60fps. Με RT η 4080 είναι μια 1080p κάρτα, και για 4Κ θα χρειαστεί μια 4090 με μπόλικο upscaling.

Όσο λιγότεροι μπορούν να το τρέξουν το παιχνίδι σου στο PC τους, τόσο λιγότεροι θα πάνε να το αγοράσουν. Επομένως τέτοια requirements εμένα μου λένε πως δε σε ενδιαφέρει τόσο πόσο θα πουλήσεις, γιατί έχεις βγάλει τα χρήματα σου από τις χορηγίες (Epic, nVidia και δεν ξέρω και ποιος άλλος).

Ελπίζω για τη Remedy το Alan Wake 2 να πείθει για τις απαιτήσεις του με τα γραφικά του, γιατί αλλιώς το πλήγμα για την εικόνα τους θα είναι μεγάλο.


ο καθενας παιζει και βλεπει το παιχνιδι με τα γραφικα που σηκωνει και του προσφερει η καρτα, η οθονη και η τσεπη του,
αυτος που εχει μια 4070 σε οθονη των 200 ευρω του ειναι αδιαφορο πως δειχνει σε μια 4Κ Oled με 4090 αυτο εχει, αυτο βλεπει, δεν ειναι πουθενα γραμμενο οτι ολα τα παιxνιδια πρεπει απαραιτητα να παιζουν σε 4Κ max settings

11 hours ago, xartemporas said:


καλη φαση! κανω δυο τρυπες στο σασι βαζω 2 extra 40mm ανεμιστηρια και χρεωνω 400ευρω επανω 😄

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...