Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, Psycho_Warhead said:

Σεισμός στο Μιλάνο τα specs..

Alan-Wake-PC-requirements.jpg

Τρομακτικά τα specs.

Για 1080p@60fps χωρίς RT και με medium settings, η 3070 και η 6700 XT πρέπει να κάνουν upscale απο 540p για να μπορούν να το τρέξουν. Ουσιαστικά φαίνεται πως για να μπορέσει κανείς να παίξει σε native 1080p@60fps χωρις RT, χρειάζεται τουλάχιστον μια 4070/7800 XT.

Για native 4Κ@60fps high settings χωρίς RT δε φαίνεται να φτάνει ούτε η 4080, η οποία μάλλον θα χρειάζεται DLSS Quality σε αυτές τις ρυθμίσεις. Δηλαδή native 4K@60fps χωρίς RT μόνο με 4090.

Με RT high από την άλλη, η 4080 φαίνεται πως μετα βιας μπορεί να το παίξει σε native resolution 1080p για να μπορεί να πιάσει τα 60fps. Με RT η 4080 είναι μια 1080p κάρτα, και για 4Κ θα χρειαστεί μια 4090 με μπόλικο upscaling.

Όσο λιγότεροι μπορούν να το τρέξουν το παιχνίδι σου στο PC τους, τόσο λιγότεροι θα πάνε να το αγοράσουν. Επομένως τέτοια requirements εμένα μου λένε πως δε σε ενδιαφέρει τόσο πόσο θα πουλήσεις, γιατί έχεις βγάλει τα χρήματα σου από τις χορηγίες (Epic, nVidia και δεν ξέρω και ποιος άλλος).

Ελπίζω για τη Remedy το Alan Wake 2 να πείθει για τις απαιτήσεις του με τα γραφικά του, γιατί αλλιώς το πλήγμα για την εικόνα τους θα είναι μεγάλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

10 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Το ξέρω, αυτο έχω για τα υπόλοιπα φανακια του συστηματος και εκεί παίζει παρόμοια η κατάσταση με την κάρτα. Τι φάση δεν ξέρω.😂

Ρε συ κάνε μου μια χάρη και μπες στο σάιτ της giga στο support για την κάρτα σου και δες στα downloads εάν έχουν βγάλει bios update να κάνεις.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Solowing είπε

Τρομακτικά τα specs.

Για 1080p@60fps χωρίς RT και με medium settings, η 3070 και η 6700 XT πρέπει να κάνουν upscale απο 540p για να μπορούν να το τρέξουν. Ουσιαστικά φαίνεται πως για να μπορέσει κανείς να παίξει σε native 1080p@60fps χωρις RT, χρειάζεται τουλάχιστον μια 4070/7800 XT.

Για native 4Κ@60fps high settings χωρίς RT δε φαίνεται να φτάνει ούτε η 4080, η οποία μάλλον θα χρειάζεται DLSS Quality σε αυτές τις ρυθμίσεις. Δηλαδή native 4K@60fps χωρίς RT μόνο με 4090.

Με RT high από την άλλη, η 4080 φαίνεται πως μετα βιας μπορεί να το παίξει σε native resolution 1080p για να μπορεί να πιάσει τα 60fps. Με RT η 4080 είναι μια 1080p κάρτα, και για 4Κ θα χρειαστεί μια 4090 με μπόλικο upscaling.

Όσο λιγότεροι μπορούν να το τρέξουν το παιχνίδι σου στο PC τους, τόσο λιγότεροι θα πάνε να το αγοράσουν. Επομένως τέτοια requirements εμένα μου λένε πως δε σε ενδιαφέρει τόσο πόσο θα πουλήσεις, γιατί έχεις βγάλει τα χρήματα σου από τις χορηγίες (Epic, nVidia και δεν ξέρω και ποιος άλλος).

Ελπίζω για τη Remedy το Alan Wake 2 να πείθει για τις απαιτήσεις του με τα γραφικά του, γιατί αλλιώς το πλήγμα για την εικόνα τους θα είναι μεγάλο.

νταξει ρε θα μπορει καποιος να το παιξει σε 720p low settings native 

τα γραφικα του παντως φαινονται καλα

https://www.ign.com/articles/alan-wake-2-the-final-preview

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Solowing είπε

Τρομακτικά τα specs.

Για 1080p@60fps χωρίς RT και με medium settings, η 3070 και η 6700 XT πρέπει να κάνουν upscale απο 540p για να μπορούν να το τρέξουν. Ουσιαστικά φαίνεται πως για να μπορέσει κανείς να παίξει σε native 1080p@60fps χωρις RT, χρειάζεται τουλάχιστον μια 4070/7800 XT.

Για native 4Κ@60fps high settings χωρίς RT δε φαίνεται να φτάνει ούτε η 4080, η οποία μάλλον θα χρειάζεται DLSS Quality σε αυτές τις ρυθμίσεις. Δηλαδή native 4K@60fps χωρίς RT μόνο με 4090.

Με RT high από την άλλη, η 4080 φαίνεται πως μετα βιας μπορεί να το παίξει σε native resolution 1080p για να μπορεί να πιάσει τα 60fps. Με RT η 4080 είναι μια 1080p κάρτα, και για 4Κ θα χρειαστεί μια 4090 με μπόλικο upscaling.

Όσο λιγότεροι μπορούν να το τρέξουν το παιχνίδι σου στο PC τους, τόσο λιγότεροι θα πάνε να το αγοράσουν. Επομένως τέτοια requirements εμένα μου λένε πως δε σε ενδιαφέρει τόσο πόσο θα πουλήσεις, γιατί έχεις βγάλει τα χρήματα σου από τις χορηγίες (Epic, nVidia και δεν ξέρω και ποιος άλλος).

Ελπίζω για τη Remedy το Alan Wake 2 να πείθει για τις απαιτήσεις του με τα γραφικά του, γιατί αλλιώς το πλήγμα για την εικόνα τους θα είναι μεγάλο.

Όσοι έχουν PC με κάρτες όπως RX6600/3060 κτλ. καλύτερα να το παίξουν εάν έχουν στο PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με τέτοιες απαιτήσεις απορώ πως κατάφεραν 60FPS mode στις κονσόλες..Μάλλον η ανάλυση θα πέφτει στα τάρταρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, just_a_dude said:

Εγώ απορώ για τα raster requirements. Τι θα έχει σε raster που θέλει τέτοιο hardware; Ή απλά unoptimized af;

Θα δούμε. Ελπίζω πολύ λεπτομερή assets, ιδικά meshes και textures, καθώς και πολύ καλής ποιότητας lighting και screen space effects. Kαι το Control είχε κάποια απο τα καλύτερα screen space effects που έχω δει, απλά δεν τράβηξαν τόσο την προσοχή γιατί το Control είχε τόσο καλό RT implementation.

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ απορώ για τα raster requirements. Τι θα έχει σε raster που θέλει τέτοιο hardware; Ή απλά unoptimized af;

Το δεύτερο που έγραψες.

14 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

https://www.dsogaming.com/news/alan-wake-2-gets-detailed-pc-requirements-for-rasterized-ray-tracing-and-path-tracing/#disqus_thread

ΠΟΙΟΝ ..... βρήκα στα σχόλια;! Ενα γνωστό παιδί από τα παλιά....

Για να θυμούνται οι παλιοί μύστες... όσοι ξέρουν... ξέρουν 

Αυτά τα κεφαλαία και ο Ryzen 1700 μαζί με τα maxed out κάτι θυμίζουν, βλέπω το όνομα και ... shocked dean GIF

 

Screenshot_2023-10-20-23-35-47-867_com.android.chrome.jpg

Τον έχω πετύχει και εγώ. Κρίμα που σταμάτησε να γράφει εδώ, θα γινόταν χαμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Ρε συ κάνε μου μια χάρη και μπες στο σάιτ της giga στο support για την κάρτα σου και δες στα downloads εάν έχουν βγάλει bios update να κάνεις.

 

Λοιπόν κατεβάζοντας το gpuz βρήκα ότι η καρτα μου έχει bios F4. Στο support υπάρχουν δυο bios updates για το F3 και το F32…οπότε πάπαλα από εκεί. Τίποτα ρε σύ μάλλον το minimum rpm στα fans είναι 1300!!!! Ε έκανα ένα fan curve από τα 1300 μέχρι τα 1500rpm σε 65βαθμους και είναι σχετικά οκ η καρτα στο κουτί μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια χαζομάρα σε μια καρτα με 7 heat pipes!!! Τι φοβούνται ήθελα να ήξερα.

Ότι δοκίμασα για curve από third party software κάνει αυτό το παράξενο με τα ανεμηστηρια. Κρίμα αν μείνει έτσι. Στο μεταξύ σιγά τα αυγά να βγαλουν ένα bios update να άρει το περιοριστικό 1300rpm minimum για τα fans.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συμφωνώ με αυτό το post.Αρκετές φορές πετάμε τον όρο unoptimised σε καινούργια games και όντως υπάρχουν lazy developers που βγάζουν απαιτήσεις στα ύψη με subpar γραφικά ελπίζοντας στις upscale τεχνικές να βγάλουν το φίδι η πιέζονται να βγάλουν το game σε deadline και καταλήγει γεμάτο bugs.

Exοντας δει το Alan Wake 2 και έχοντας παίξει το πρώτο προ δεκαετίας το παιχνίδι φαίνεται next gen και έχω τη Remedy σε υψηλή εκτίμηση.Tα άλλα παιχνίδια που ξέρω από αυτήν είναι Control/Max Payne και οι τύποι είναι σχεδόν 30 χρόνια στο χώρο.Δε βγάζουν games κάθε 2 χρόνια αλλά COD για να ικανοποιήσουν τους shareholders,είμαι σίγουρος ότι το παιχνίδι θα είναι εκπληκτικό και σε graphics και σε story και σε atmosphere.

Δε θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά,η φήμη τους ως developer είναι συνδεδεμένη με Alan Wake/Max Payne και υποψιάζομαι πως το παιχνίδι θα δείχνει εξαιρετικό και σε high/medium για κάρτες τύπου 6700/3060 και να μην έχουμε πατάτα τύπου LOUS που το medium ήταν απαίσιο οπτικά και έτρεχε σα χελώνα και χρειάστηκαν πολλά patches για να φτιάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Λοιπόν κατεβάζοντας το gpuz βρήκα ότι η καρτα μου έχει bios F4. Στο support υπάρχουν δυο bios updates για το F3 και το F32…οπότε πάπαλα από εκεί. Τίποτα ρε σύ μάλλον το minimum rpm στα fans είναι 1300!!!! Ε έκανα ένα fan curve από τα 1300 μέχρι τα 1500rpm σε 65βαθμους και είναι σχετικά οκ η καρτα στο κουτί μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια χαζομάρα σε μια καρτα με 7 heat pipes!!! Τι φοβούνται ήθελα να ήξερα.

Δηλαδή έχει zero fan και μόλις ξεκινάνε πάνε αμέσως στα 1300; Εμένα που είναι και basic υλοποίηση ξεκινάνε από πολύ χαμηλά, δεν ακούγονται καν όταν παίρνουν μπρος. Πάνω από το 50% γίνονται ενοχλητικά αν δεν έχεις ακουστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δηλαδή έχει zero fan και μόλις ξεκινάνε πάνε αμέσως στα 1300; Εμένα που είναι και basic υλοποίηση ξεκινάνε από πολύ χαμηλά, δεν ακούγονται καν όταν παίρνουν μπρος. Πάνω από το 50% γίνονται ενοχλητικά αν δεν έχεις ακουστικά.

Ε άντε πες ρε σύ. Ναι έτσι είναι από το zero στα 1300! Με 7heatpipes και κουμούτσα ψύκτρα. Αφού αν την αφήσω default curve σε 3dmark μετά από 45 λεπτά έχει max temp 57 στο κουτί μου αλλά max rpm 1650!!! Με 21 θερμοκρασία δωματίου. Για ποιο πο@στη λόγο αν μου πει κάποιος αυτό το παλαβό που έχουν κάνει σε μια κατά τα άλλα εξαιρετική καρτα. Εδώ οι μέγιστες στροφές που πάνε να φουρφούρια είναι 3200!!! Αεροπλάνο θα απογειωθεί ήθελα να ήξερα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αλλος το παρακατω θεμα με τους τελευταιους drivers?

Δεν μπαινει σε sleep mode το monitor. Παντα κανω stand by now οταν δεν θελω να κλεισω το pc κλεινει το monitor και μετα μολις κουνησω ποντικι ανοιγει αμεσα. Με τον τελευταιο driver κλεινει η οθονη και μενει σε μαυρο φοντο δεν κλεινει δηλαδη απλα σκοτεινιαζει η οθονη δεν κλεινει με τιποτα περα απο το power off now που για να ανοιξει μετα πρεπει να πατησω το κουμπι της οθονης. Παρατηρησε κανεις αλλος κατι τετοιο? Εκανα και reinstall αλλα τιποτα. 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα λειτουργεί κομπλέ. Μήπως είναι bug με συγκεκριμένα monitors μόνο; Στο προηγούμενο monitor που είχα (ένα AOC) δεν δούλευε σωστά.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...