Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, this.is.elia είπε

H eagle γίνεται τουρμπίνα μόλις ξεπεράσει τους 70c. Γι'αυτό διατηρεί παρόμοια θερμοκρασία με την zotac. 

Για να φτασει 70c θα πρεπει να τη βαλεις σε ITX build με Passive cooling, σε gaming σε ενα normal build θα παιζει στους 60c.
Παρολα αυτα με το να εχει καλυτερη θερμοκρασια απο αλλες σε καμια περιπτωση δεν εχει ελλιπεστατη ψυκτρα.
Αν ηταν ελλιπης θα βαραγε 80c οταν οι αλλες με την ιδια χρηση ειχαν 60c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimoskoutr said:

Αυτό με το ότι να ναι fan curve το έχουν στην gigabyte ε; Η gaming oc γίνεται τουρμπίνα μόλις πλησιάσει τους 56-57 σε μαμά ρυθμίσεις, δεν τους καταλαβαίνω γιατί δεν την αφήνουν να ανεβάσει πάνω από 60. Εγώ αλλάζοντας λίγο το μαμά curve από την εφαρμογή της giga (που είναι για μπάτσες) έχω την κάρτα πολύ πιο ήσυχη και την θερμοκρασία στους 58-60. Απλά πράγματα γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να το κάνουν δεν ξέρω. Μιλάμε τα φανακια της μπορούν να πάνε μέχρι 3000rpm και οι τύποι default τα ξεκινούν καρφί από τις 1500!!! Μπετόμυαλοι…

Όπως τα λες είναι, η ρύθμιση του fan curve στις giga έχει ένα θεματάκι. Όπως λέει και ο @Arkin με ένα custom curve λύνεται άμεσα το ζήτημα, χωρίς καν να ενδιαφέρεσαι για το bios switch (το οποίο εάν έχεις κλειστό τζάμι στο case είναι μη προσβάσιμο). 

Θα συμφωνήσω επίσης με ένα ελαφρύ undervolt σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων πάνω από 2GHz (στο afterburner) δεν χάνεις απολύτως τίποτα σε perf/σταθερότητα και κερδίζεις πολύ σε θερμοκρασία. Κάτω από 2GHz δεν έχω πειράξει τίποτα/πουθενά/ποτέ μιας και πρακτικά οι ανεμιστήρες είναι πάντα σε stop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Όπως τα λες είναι, η ρύθμιση του fan curve στις giga έχει ένα θεματάκι. Όπως λέει και ο @Arkin με ένα custom curve λύνεται άμεσα το ζήτημα, χωρίς καν να ενδιαφέρεσαι για το bios switch (το οποίο εάν έχεις κλειστό τζάμι στο case είναι μη προσβάσιμο). 

Θα συμφωνήσω επίσης με ένα ελαφρύ undervolt σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων πάνω από 2GHz (στο afterburner) δεν χάνεις απολύτως τίποτα σε perf/σταθερότητα και κερδίζεις πολύ σε θερμοκρασία. Κάτω από 2GHz δεν έχω πειράξει τίποτα/πουθενά/ποτέ μιας και πρακτικά οι ανεμιστήρες είναι πάντα σε stop.

Ναι λέω σήμερα που θα είμαι χαλαρός από το απόγευμα να κάνω ένα νορμαλ fan curve με το afterburner να ησυχάσει εντελώς. Τώρα για undervolt δεν ξέρω ποσο να κατεβάσω για αρχή σε όλο το φάσμα από 2ghz και πάνω οποτε θέλει ψάξιμο.🙂

42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λυνονται ολα με custom fan curve απο afterburner η το προγραμμα της gigabyte. 1500 default ειναι παρα πολυ ναι εγω την zotac μεχρι 70 βαθμους την εχω με 30% fans κλειδωμενη κανε και την gigabyte ετσι να εχεις ησυχια. Αν και με UV δεν θα ξεπερνας τους 60 ουτε για αστειο ακομα και με τερμα χαμηλα τα fans 1000-1100 στροφες. 

Οποιος εχει gigabyte τον προκαλώ να δοκιμάσει να κάνει custom curve από αυτό. Δεν. Με τίποτα. Αφού οι τύποι στην gaming oc από τα 0rpm τα σημεία του curve μετά τα πηγαίνουν πάνω από 1400rpm. Δεν σε αφήνουν κάτι ενδιάμεσο. Δεν πάει το point πως να το πω αλλιώς. Οποίος το ανοίξει μια φορά ξέρει. Άθλιο.

Ελπιζω να μην έχουν τίποτα παπατζιλίκια στο bios και να με αφήσει να πειράξω fan curve από το afterburner.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 hours ago, dimoskoutr said:

Οποιος εχει gigabyte τον προκαλώ να δοκιμάσει να κάνει custom curve από αυτό. Δεν. Με τίποτα. Αφού οι τύποι στην gaming oc από τα 0rpm τα σημεία του curve μετά τα πηγαίνουν πάνω από 1400rpm. Δεν σε αφήνουν κάτι ενδιάμεσο. Δεν πάει το point πως να το πω αλλιώς. Οποίος το ανοίξει μια φορά ξέρει. Άθλιο.

Το ίδιο πρόβλημα είχα με την 4070Ti Aorus Master.

Αν έκανα UV ή frame limit ή power limit η θερμοκρασία έπεφτε συνέχεια κάτω από 50C και έκανε stop, μετά από μισό λεπτό πάλι on με τρελό spin-up στις 3000rpm, μετά πάλι κάτω απο 50C και πάλι off και ούτω καθεξής.

Ελάχιστες rpm=1300rpm οπότε συνέβαινε συνέχεια.

Τρελά άμπαλοι στη Gigabyte. Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kkatzos said:

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα με την 4070Ti Aorus Master.

Αν έκανα UV ή frame limit ή power limit η θερμοκρασία έπεφτε συνέχεια κάτω από 50C και έκανε stop, μετά από μισό λεπτό πάλι on με τρελό spin-up στις 3000rpm, μετά πάλι κάτω απο 50C και πάλι off και ούτω καθεξής.

Ελάχιστες rpm=1300rpm οπότε συνέβαινε συνέχεια.

Τρελά άμπαλοι στη Gigabyte. Κρίμα.

Δεν πάει τέρμα τις στροφές αλλά μου φαίνεται εντελώς χαζό να έχουν τόσο υψηλές ελάχιστες στροφές. Κανένας απολύτως λόγος δεν υπάρχει πραγματικά. Θα δω τι παίζει και με το silent bios, είμαι περίεργος εκεί που είναι οι ελάχιστες στροφές των fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

 Πανωλεθρια στο Μιλάνο 

Καλώς τον άκυρο! 😆 

 

What What Smile GIF

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

 Πανωλεθρια στο Μιλάνο 

εφτιαξες το ρακ και ειπες να περασεις?

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σεισμός στο Μιλάνο τα specs..

Alan-Wake-PC-requirements.jpg

fg δεν θα εχει αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dsogaming.com/news/alan-wake-2-gets-detailed-pc-requirements-for-rasterized-ray-tracing-and-path-tracing/#disqus_thread

ΠΟΙΟΝ ..... βρήκα στα σχόλια;! Ενα γνωστό παιδί από τα παλιά....

Για να θυμούνται οι παλιοί μύστες... όσοι ξέρουν... ξέρουν 

Αυτά τα κεφαλαία και ο Ryzen 1700 μαζί με τα maxed out κάτι θυμίζουν, βλέπω το όνομα και ... shocked dean GIF

 

Screenshot_2023-10-20-23-35-47-867_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην gaming oc 4070 μου έχω το εξής προσπαθώντας να φτιάξω ένα fan curve της προκοπής:

δεν μου φαίνεται σωστή η συμπεριφορά των fans με το curve του after burner. Καταρχήν δεν μπορώ να την βάλω να μην κλείνει καθόλου τα fans και δεύτερον με την default του afterburner κάνει κάτι παλαβά που μια ανοίγει και μια κλείνει τα fans. Ξαναλέω όταν προσπαθώ να τα κρατήσω ανοιχτά με το default του burner.
Λες και μια βλέπει το curve του burner και μια της κάρτας το default. Εκεί το κάτι σαν polling που έχει στο fans του afterburner το έχω όπως είναι στα 5000. Οπότε σαν να ανοιγοκλείνει τα ανεμιστήρια ακόμη και idle, τουλάχιστον έτσι δίνει το Nvidia overlay που ανοίγω με alt+R.😐 έχει κανένας καμία ιδέα; Περίεργο μου φαίνεται. Τι κάνω στραβά δεν ξέρω. Δώστε καμία οδηγία  (ότι θα ζητάω οδηγία για fan curve δεν το περίμενα). 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Σεισμός στο Μιλάνο τα specs..

Alan-Wake-PC-requirements.jpg

Στο Ray Tracing High 2160p επρεπε να εχει και μια AMD να ξερουν ποια να παρουν.

11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Στην gaming oc 4070 μου έχω το εξής προσπαθώντας να φτιάξω ένα fan curve της προκοπής:

δεν μου φαίνεται σωστή η συμπεριφορά των fans με το curve του after burner. Καταρχήν δεν μπορώ να την βάλω να μην κλείνει καθόλου τα fans και δεύτερον με την default του afterburner κάνει κάτι παλαβά που μια ανοίγει και μια κλείνει τα fans. Ξαναλέω όταν προσπαθώ να τα κρατήσω ανοιχτά με το default του burner.
Λες και μια βλέπει το curve του burner και μια της κάρτας το default. Εκεί το κάτι σαν polling που έχει στο fans του afterburner το έχω όπως είναι στα 5000. Οπότε σαν να ανοιγοκλείνει τα ανεμιστήρια ακόμη και idle, τουλάχιστον έτσι δίνει το Nvidia overlay που ανοίγω με alt+R.😐 έχει κανένας καμία ιδέα; Περίεργο μου φαίνεται. Τι κάνω στραβά δεν ξέρω. Δώστε καμία οδηγία  (ότι θα ζητάω οδηγία για fan curve δεν το περίμενα). 🤪

Δοκιμασε το "Fan Control"
https://www.youtube.com/watch?v=uDPKVKBMQU8&ab_channel=JayzTwoCents

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

fg δεν θα εχει αυτο ?

DLSS 3.5 και FG με path-tracing, ότι και το CP 2077 δηλαδή. Πιστεύω δεν έχει AMD κάρτες στο RT γιατί είναι με path tracing και μόνο οι 4070+ θα την παλεύουν λόγω FG.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στο Ray Tracing High 2160p επρεπε να εχει και μια AMD να ξερουν ποια να παρουν.

Δοκιμασε το "Fan Control"
https://www.youtube.com/watch?v=uDPKVKBMQU8&ab_channel=JayzTwoCents

 

Το ξέρω, αυτο έχω για τα υπόλοιπα φανακια του συστηματος και εκεί παίζει παρόμοια η κατάσταση με την κάρτα. Τι φάση δεν ξέρω.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το ξέρω, αυτο έχω για τα υπόλοιπα φανακια του συστηματος και εκεί παίζει παρόμοια η κατάσταση με την κάρτα. Τι φάση δεν ξέρω.😂

Πας να την ελεγξεις με τις στροφες ή εχεις φτοιαξει Graph που δουλευει με τη θερμοκρασια της και κανονιζεις τα rpm;
Δες το βιντεο στο 7:40 , οτι κανει αυτος με το Cpu πρεπει να το κανεις με τη Gpu.

Spoiler

Screenshot_5.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...