Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakinen είπε

Δυστυχώς φταίμε και εμείς που ξέρουμε τα χούγια του αλλά βιαζόμαστε να του τα σκάσουμε τα μαρούλια.

Ειλικρινά αν έβλεπα την ανακοίνωση πριν πάρω την κάρτα θα περίμενα μέχρι Μάρτιο - Απρίλιο.

Μη μετανιώνεις και κάτσε να διασκεδάσεις.

Αν κυκλοφορήσει θα γίνει σε 6+ μήνες από τώρα (για διαθεσιμότητα) που ίσως να κοστίζει σχεδόν όσο μια 4080. Γιατί δεν πήγες για 4080 αφού και πάλι θα είναι καλύτερη από την 4070 super;

Εγώ μετανιώνω που ΔΕΝ πήρα 4080 ακόμα...
Και τώρα περιμένω την 4080 super / ti

Επεξ/σία από aki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

13 λεπτά πριν, aki είπε

Γιατί δεν πήγες για 4080 αφού και πάλι θα είναι καλύτερη από την 4070 super;

 

Σε καμία γενιά δεν πάω στα κορυφαία μοντέλα. Η 4070 Ti μου βγήκε στα 800€ (έδωσα μία 1660 Ti). Στην αρχή είχα στόχο την απλή 4070.

Ακόμα και τα 800€ είναι υπερβολικά λεφτά για GPU για μένα και από οικονομικής άποψης, αλλά και σαν χαρακτήρας είμαι πάντα του VFM. Δυστυχώς στον τομέα GPU δεν υπάρχει πλέον αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν παιζει να γινει κατι τετοιο ολο και καποια λυση θα βρεθει... αν παλι γινει θα τρελαθουν τα κινεζακια χωρις gaming...Παιζει να ριξουν τον κουμμουνισμο οι gamers της κινας και εκει ειναι πολλοι οι καμμενοι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Οπως γράφουν και κάτω στα σχόλια ορισμένοι, 256bit και 16gb memory παραπέμπουν σε 4080 και οχι σε 4070.

Ψιλο fail μυρίζει το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οπως γράφουν και κάτω στα σχόλια ορισμένοι, 256bit και 16gb memory παραπέμπουν σε 4080 και οχι σε 4070.

Ακριβώς, χειρότερο ή ελαττωματικό bin της 4080, rebranded ως 4070 super

GeForce RTX 4080 ( AD103-300 )
GeForce RTX 4070 Ti ( AD104-400 )
GeForce RTX 4070 SUPER ( AD103 )

Και η 4080 super θα είναι μια ελαττωματική 4090 ( AD102 )

Επεξ/σία από aki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, aki said:

Ακριβώς, χειρότερο ή ελαττωματικό bin της 4080, rebranded ως 4070 super

GeForce RTX 4080 ( AD103-300 )
GeForce RTX 4070 Ti ( AD104-400 )
GeForce RTX 4070 SUPER ( AD103 )

Και η 4080 super θα είναι μια ελαττωματική 4090 ( AD102 )


1,5 χρονο μετα ειτε ειναι rebranded ειτε νεα finetuned chipsets δεν εχει τοση σημασια,
οι επιδοσεις μετρανε και οι τιμες που θα καλυψουν τα μικρα κενα των 200 ευρω μεταξυ των nvidia καρτων δινοντας ακομα περισσοτερες επιλογες στους υποψηφιους αγοραστες

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράζετε super ρε , είναι ελαττωματικές, καλύτερα τις πετσοκομμένες τις απλές!

lets face it, οι 4000 supper (αν όντως βγουν) όπως και οι 2000 super είναι το "what must have been"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2023 στις 10:28 ΜΜ, this.is.elia είπε

Κοίτα το μέγεθος της ψύκτρας και την πυκνότητα των fins στην zotac. 260μμ η giga, 300+ η zotac. Εάν χωράει στο κουτί του φίλου η trinity, ούτε κοιτάει τη giga (τη συγκεκριμένη υλοποίηση, η gaming oc + η aorus είναι zuper).

Στις 18/10/2023 στις 9:47 ΜΜ, this.is.elia είπε

Τη zotac δίχως σκέψη. Ελλιπέστατη ψύκτρα της eagle.

Ακομα και απο τη Ζοtac AMP AIRO ειναι πιο κρυα,η Τrinity νομιζω ειναι κατωτερο μοντελο απο την AMP.

Screenshot_11.jpg

Screenshot_13.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ακομα και απο τη Ζοtac AMP AIRO ειναι πιο κρυα,η Τrinity νομιζω ειναι κατωτερο μοντελο απο την AMP.

Screenshot_11.jpg

Screenshot_13.jpg

Θα πρέπει να δούμε και με πόσο θόρυβο βγάζει η κάθε κάρτα τις αντίστοιχες θερμοκρασίες. Η pny είναι η πιο αθόρυβη με 25 26db ενώ τα πιο κρύα μοντέλα βαράνε και 33 34. Και η pny θα πέσει στις χαμηλότερες θερμοκρασίες με ένα πιο aggressive fan curve οπως και καθε καρτα. Γενικά με τις Ada ότι κάρτα και να πάρεις είσαι άψογα από θερμοκρασίες και θόρυβο coil whine να μην έχει και όλα τα άλλα φτιάχνονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα πρέπει να δούμε και με πόσο θόρυβο βγάζει η κάθε κάρτα τις αντίστοιχες θερμοκρασίες. Η pny είναι η πιο αθόρυβη με 25 26db ενώ τα πιο κρύα μοντέλα βαράνε και 33 34. Και η pny θα πέσει στις χαμηλότερες θερμοκρασίες με ένα πιο aggressive fan curve οπως και καθε καρτα. Γενικά με τις Ada ότι κάρτα και να πάρεις είσαι άψογα από θερμοκρασίες και θόρυβο coil whine να μην έχει και όλα τα άλλα φτιάχνονται. 

Nαι ολες 4000 εχουν overkill συστημα ψυξης.
Απαντησα κυριως για το "Ελλιπέστατη ψύκτρα" και το ¨"Κοίτα το μέγεθος της ψύκτρας και την πυκνότητα των fins".
Ο θορυβος ειναι παντα κατι υποκειμενικο δεν ενοχλουντε ολοι με τα ιδια db, οι περισσοτεροι εχουν case fans και Cpu Coolers με περισσοτερα db απο τις GPU.
Επισης πολλοι παιζουν με ακουστικα ή ηχεια που σκεπαζουν ακομα και τις πιο θορυβωδης GPU.
Σε σερφαρισμα, youtube, social κτλ δεν θα φτασει στο σημειο να ανοιξουν τα fans.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι ολες 4000 εχουν overkill συστημα ψυξης.
Απαντησα κυριως για το "Ελλιπέστατη ψύκτρα" και το ¨"Κοίτα το μέγεθος της ψύκτρας και την πυκνότητα των fins".
Ο θορυβος ειναι παντα κατι υποκειμενικο, οι περισσοτεροι εχουν case fans και Cpu Coolers με περισσοτερα db απο τις GPU.
Επισης πολλοι παιζουν με ακουστικα ή ηχεια που σκεπαζουν ακομα και τις πιο θορυβωδης GPU.
Σε σερφαρισμα, youtube, social κτλ δεν θα φτασει στο σημειο να ανοιξουν τα fans.

Έτσι είναι ναι ειδικά με Ada απλά αφήνεις τα fans όσο πιο κάτω πάνε 30% πχ και με ένα συνετο undervolt παίζεις μπάλα ήσυχα και με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνάνε τους 60 65 βαθμούς σε full load. Τοσο efficient αρχιτεκτονική έχουμε να δούμε από pascal ενώ οι ampere ως πιο compute αρχιτεκτονική είχαν μεγαλύτερες απαιτήσεις. 

Δεν ανοίγει η trinity σε surfing YouTube 4k θέαση άνοιγε κάποιες καλοκαιρινές μέρες με 32 33 βαθμούς και αυτό γιατί ανοίγει από τους 44 βαθμούς όσους έχω ρωτήσει με ίδια κάρτα είπαν ότι με afterburner την κάνεις να ανοίγει και από τους 50 55 εγώ δεν τα κατάφερα πρώτη φορά δεν δουλεύει το fan curve του afterburner και ανοίγει μόνη στους 44. Οποια είναι φθηνότερη θα επερνα από Ada αρκεί να μην έχει coil whine. Ούτε oc αξίζει πέρα από benching. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Ακομα και απο τη Ζοtac AMP AIRO ειναι πιο κρυα,η Τrinity νομιζω ειναι κατωτερο μοντελο απο την AMP.

H eagle γίνεται τουρμπίνα μόλις ξεπεράσει τους 70c. Γι'αυτό διατηρεί παρόμοια θερμοκρασία με την zotac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, this.is.elia είπε

H eagle γίνεται τουρμπίνα μόλις ξεπεράσει τους 70c. Γι'αυτό διατηρεί παρόμοια θερμοκρασία με την zotac. 

Αυτό με το ότι να ναι fan curve το έχουν στην gigabyte ε; Η gaming oc γίνεται τουρμπίνα μόλις πλησιάσει τους 56-57 σε μαμά ρυθμίσεις, δεν τους καταλαβαίνω γιατί δεν την αφήνουν να ανεβάσει πάνω από 60. Εγώ αλλάζοντας λίγο το μαμά curve από την εφαρμογή της giga (που είναι για μπάτσες) έχω την κάρτα πολύ πιο ήσυχη και την θερμοκρασία στους 58-60. Απλά πράγματα γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να το κάνουν δεν ξέρω. Μιλάμε τα φανακια της μπορούν να πάνε μέχρι 3000rpm και οι τύποι default τα ξεκινούν καρφί από τις 1500!!! Μπετόμυαλοι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό με το ότι να ναι fan curve το έχουν στην gigabyte ε; Η gaming oc γίνεται τουρμπίνα μόλις πλησιάσει τους 56-57 σε μαμά ρυθμίσεις, δεν τους καταλαβαίνω γιατί δεν την αφήνουν να ανεβάσει πάνω από 60. Εγώ αλλάζοντας λίγο το μαμά curve από την εφαρμογή της giga (που είναι για μπάτσες) έχω την κάρτα πολύ πιο ήσυχη και την θερμοκρασία στους 58-60. Απλά πράγματα γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να το κάνουν δεν ξέρω. Μιλάμε τα φανακια της μπορούν να πάνε μέχρι 3000rpm και οι τύποι default τα ξεκινούν καρφί από τις 1500!!! Μπετόμυαλοι…

Λυνονται ολα με custom fan curve απο afterburner η το προγραμμα της gigabyte. 1500 default ειναι παρα πολυ ναι εγω την zotac μεχρι 70 βαθμους την εχω με 30% fans κλειδωμενη κανε και την gigabyte ετσι να εχεις ησυχια. Αν και με UV δεν θα ξεπερνας τους 60 ουτε για αστειο ακομα και με τερμα χαμηλα τα fans 1000-1100 στροφες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...