Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Οι τιμες ειναι πανω κατω στα ιδια(4070ti 4080 4090), η δικια μου 4080 εχει ακριβυνει :P
Aυτες που επεσαν ειναι κατι 3060 στα 280€ απο 350€ και κατι 6600 στα 208€ απο τα 300€.

 Πριν ένα μήνα είχε 300 ευρώ η 6600 ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@icenex Αν θες να αγοράσεις κάρτα και δει κάποια καλή υλοποίηση, πολύ πιθανό να χρειαστεί να περιμένεις 4-10 ημέρες διότι τα πιο πολλά καταστήματα δεν έχουν ετοιμοπαράδοτες και πρέπει να τις παραγγείλουν. Δεν ξέρω για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό, αλλά με ανησυχεί μήπως έχουμε καμιά βλακεία τύπου mining ή γενικά έλλειψη στις GPU. Τι να πω δεν ξέρω...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως που πήρα Nvidia (οπότε δεν έχω άποψη απο τα AMD technologies μιας και δεν τα κάνω χρήση), είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το Frame Gen, δουλεύει πολύ καλά σε παιχνίδια που έχεις πχ 60-70 frames και σε πάει στα 100. Από την άλλη το DLSS είναι λύση ανάγκης , στα περισσότερα games έχει αυτη την θολούρα και το shimmering και για μένα απο το έχεις αυτά τα artifacts καλύτερα να ρίξεις settings.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

@icenex Αν θες να αγοράσεις κάρτα και δει κάποια καλή υλοποίηση, πολύ πιθανό να χρειαστεί να περιμένεις 4-10 ημέρες διότι τα πιο πολλά καταστήματα δεν έχουν ετοιμοπαράδοτες και πρέπει να τις παραγγείλουν. Δεν ξέρω για πιο λόγο συμβαίνει αυτό, αλλά με ανησυχεί μήπως έχουμε καμιά βλακεία τύπου mining ή γενικά έλλειψη στις GPU. Τι να πω δεν ξέρω...

Μπα το εχω βαλει στον παγο το συγκεκριμενο θεμα αναβαθμισης γιατι σκεφτομαι για καινουργιο build με την νεα γενια εκτος αν τυχει καμια τρελη προσφορα σε καμια 4070-70ti.Για αυτο ρωτησα πιο πολυ εδω μεσα για να μαθω τι παιζει αλλα με πηραν απο τα μουτρα.

Παντως περι στοκ φανταζομαι παροτι δεν ακολουθω τα των καρτων αλλα παρακολουθω γενικοτερα τις αγορες θα σου πω οτι δεν αγοραζει ο κοσμος εχει μαζευτει.Οποτε φανταζομαι η πρασινη δεν παραγει το ιδιο στοκ με αποτελεσμα να υπαρχει στοκ κοντα στην ζητηση αρα για αυτο βλεπεις αυτο το πραγμα και οι τιμες που απο οτι μου απαντησαν ειναι πανω κατω οι ιδιες.

Τωρα περι mining ξεχασε το δεν παιζει να υπαρξει ξανα θεμα στοκ γιατι το mining με gpu εχει πεθανει

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Πριν ένα μήνα είχε 300 ευρώ η 6600 ??

Kαλα δεν απαντησα και με ημερολογιο,πριν ενα μηνα ειχε 260;  (ουτε η 3060 ειχε 350€ καπου 280€ ηταν).
Αυτες τιμες που ανεφερα ηταν πχ πριν 3-4 μηνες σε σχεση με σημερα.
Γενικα να ξερεις AMD δεν κοιταω καθολου, και 20€ να παει δεν θα παρω AMD ουτε για να τη κανω σουβερ, απλα ετυχε να κοιταξω για ενα φιλο που με ρωταγε τοτε τι να παρει για να παιξει Diablo 4 σε 1080p καπου τον Μαιο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Kαλα δεν απαντησα και με ημερολογιο,πριν ενα μηνα ειχε 260;  (ουτε η 3060 ειχε 350€ καπου 280€ ηταν).
Αυτες τιμες που ανεφερα ηταν πχ πριν 3-4 μηνες σε σχεση με σημερα.
Γενικα να ξερεις AMD δεν κοιταω καθολου, και 20€ να παει δεν θα παρω AMD ουτε για να τη κανω σουβερ, απλα ετυχε να κοιταξω για ενα φιλο που με ρωταγε τοτε τι να παρει για να παιξει Diablo 4 σε 1080p καπου τον Μαιο.

Κοίτα, είναι τίμιες οι AMD αλλά κάπου σκοντάφτουν. Φερ ειπείν, ήμουν ανάμεσα σε RX 7700 XT και RTX 4060 Ti 16 GB. Η πρώτη είναι σαφώς καλύτερη σε raster και ήμουν στο τσακ να την επιλέξω αλλά μετά σκέφτηκα DLSS 3.5 vs FSR 3, το FG που είναι καλύτερο στις πράσινες, την κατανάλωση και τα παιχνίδια που παίζω οπότε κατέληξα στην δεύτερη. 

Οι AMD σκοντάφτουν στα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά. Είναι αρκετά καλές κάρτες ΑΛΛΑ οι nVidia είναι καλύτερες. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Kαλα δεν απαντησα και με ημερολογιο,πριν ενα μηνα ειχε 260;  (ουτε η 3060 ειχε 350€ καπου 280€ ηταν).
Αυτες τιμες που ανεφερα ηταν πχ πριν 3-4 μηνες σε σχεση με σημερα.
Γενικα να ξερεις AMD δεν κοιταω καθολου, και 20€ να παει δεν θα παρω AMD ουτε για να τη κανω σουβερ, απλα ετυχε να κοιταξω για ενα φιλο που με ρωταγε τοτε τι να παρει για να παιξει Diablo 4 σε 1080p καπου τον Μαιο.

Καλά εσύ είσαι βαμμένος το ξέρουμε και σε όλα καλύτερη να είναι μια AMD κάρτα πάλι NVIDIA θα αγοράσεις. 

Τον Μάιο 23 η 6600 ξεκίναγε  από 210-220 ευρώ και η 3060 στα 300-320 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, icenex είπε

Συγνωμη που δεν καθομαι να θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που ασχοληθηκα με τις καρτες γραφικων.Εμενα μου φανηκε λες και περασε ενας χρονος, μπορουσες απλα να γραψεις ενα σχολιο οπως ο bluray αντι να αρπαχτεις.

 

Spoiler

Και εσύ θα μπορούσες συμφορουμίτη να μην ειρωνευτείς στο αρχικό σου σχόλιο περι Cyberpunk/Starfield, αλλά δεν το έκανες :) 

Ασε που για nvidia μιλάμε που δεν κάνει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα price drop, ειδικά στις πιο καλοπουλημένες κάρτες της.

Από εκεί και πέρα, εγώ σου πρότεινα τι να κάνεις για να μην ''χαλας χρονο'' στο εδώ θέμα κοιτώντας 100αδες σελίδες.

Προσθήκη στα αγαπημένα στο skroutz.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Πριν ένα μήνα είχε 300 ευρώ η 6600 ??

Οι τιμές παραμένουν σχεδόν οι ίδιες τουλάχιστον για τις RTX 4000. Ενδεικτικά από best price τρεις 4080 (πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν και στο skroutz):

image.png.393b4e4e638d823c6917a12974ee0a0f.png

image.png.5de46d1c29ce4d90ec57faa754d99b8d.png

image.png.7cb6567f07a1a6996b9b6d722ea26e54.png

Αναφορικά με τις καλύτερες τιμές και την τρέχουσα κατάσταση (πρόσφατη ενημέρωση ) στην ιστοσελίδα tomshardware (εδώ). Βέβια μιλάμε για τιμές εκτός Ελλάδας!

image.png.6d913ae5b15819ebc07cd7d6dd6528f2.png

image.png.e5739be450da118cd54cdc7e90abad9e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Καλά εσύ είσαι βαμμένος το ξέρουμε και σε όλα καλύτερη να είναι μια AMD κάρτα πάλι NVIDIA θα αγοράσεις. 

Τον Μάιο 23 η 6600 ξεκίναγε  από 210-220 ευρώ και η 3060 στα 300-320 ευρώ

Ενώ εσύ βρε δεν είσαι; :lol:

Εγώ από αυτές τις 2 την δεύτερη θα επέλεγα και ας έδινα συν 100 ευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Καλά εσύ είσαι βαμμένος το ξέρουμε και σε όλα καλύτερη να είναι μια AMD κάρτα πάλι NVIDIA θα αγοράσεις. 

Τον Μάιο 23 η 6600 ξεκίναγε  από 210-220 ευρώ και η 3060 στα 300-320 ευρώ

Oι συγκυριες με εκαναν, μετα απο 3 καμμενες πριν την εγγυηση η κοντα στην εγγυηση δεν εχω σκοπο να ξανα παιξω joker και να εχω και χειροτερα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, _Theo_ said:

Ενώ εσύ βρε δεν είσαι; :lol:

Εγώ από αυτές τις 2 την δεύτερη θα επέλεγα και ας έδινα συν 100 ευρά.

nope,  αγοράζω και από τους τρις (AMD/Intel/NVIDIA).

Και εγώ θα έδινα άλλα 50 να πάρω την 6700ΧΤ

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

Oι συγκυριες με εκαναν, μετα απο 3 καμμενες πριν την εγγυηση η κοντα στην εγγυηση δεν εχω σκοπο να ξανα παιξω joker και να εχω και χειροτερα features.

Αν βάλω πόσες NVIDIA κάρτες μου έχουν χαλάσει τα τελευταία 20+ χρόνια δεν θα αγόραζα ξανά NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

nope,  αγοράζω και από τους τρις (AMD/Intel/NVIDIA).

Και εγώ θα έδινα άλλα 50 να πάρω την 6700ΧΤ

Αν βάλω πόσες NVIDIA κάρτες μου έχουν χαλάσει τα τελευταία 20+ χρόνια δεν θα αγόραζα ξανά NVIDIA.

Eμενα ομως δεν χαλασε καμια απο τις Nvidia τα αντιστοιχα 20 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

nope,  αγοράζω NVIDIA).και προτείνω AMD

Και εγώ ΔΕΝ θα έδινα άλλα 50 να πάρω την 6700ΧΤ

Αν βάλω πόσες NVIDIA κάρτες μου έχουν χαλάσει τα τελευταία 20+ χρόνια δεν θα αγόραζα ξανά NVIDIA.

Fixed 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...